priprema za sat-mjerenje duzina oblika i poloŽaja

11
Izradio: Ivan Barbir, dipl. ing. strojarstva Datum: 05.11.2011. 1. Obrazovni sektor STROJARSTVO 2. KVALIFIKACIJA (zanimanje) Računalni tehničar za strojarstvo 3. Razredni odjel (godina obrazovanja) 1. A 4. NASTAVI PREDMET STROJARSKE TEHNOLOGIJE 5. Nastavna cjelina MJERENJE DUŽINA, OBLIKA I POLOŽAJA 5.1. SADRŽAJNI PLAN – Podjela nastavne cjeline na nastavne jedinice Redni broj sata Naziv cjeline / nastavne jedinice Planirano vrijeme MJERENJE DUŽINA, OBLIKA I POLOŽAJA Teorij a vježbe Provje ra 5 Osnovne mjerne jedinice Izvedene mjerne jedinice 2 6 Uspoređivanje i mjerenje dužine 1 1 7 Uspoređivanje i mjerenje dužine 1 8 Mjerenje i označavanje oblika 1 6. NASTAVNA JEDINICA Uspoređivanje i mjerenje dužine 7. Vrsta (tip)nastavnog rada 7.1. Obrada nove nastavne jedinice Uvođenje učenika Obrada novog nastavnog sadržaja Ponavljanje Kratka provjera učinka nastavnog sata na primjeru 8. Vrsta nastavne jedinice za obradu novog nastavnog sadržaja 8.1. Teoretska 9. Poželjna predznanja učenika koja su bitna pretpostavka za logično usvajanje novih znanja i vještina - osnovni pojmovi iz matematike i fizike PISANA PRIPREMA NASTAVNE JEDINICE - Uspoređivanje i mjerenje dužine 2

Upload: bcordas3339

Post on 04-Jan-2016

552 views

Category:

Documents


10 download

DESCRIPTION

Priprema za sat

TRANSCRIPT

Page 1: Priprema za sat-MJERENJE DUZINA OBLIKA I POLOŽAJA

Izradio: Ivan Barbir, dipl. ing. strojarstva Datum: 05.11.2011.

1. Obrazovni sektor STROJARSTVO

2. KVALIFIKACIJA (zanimanje) Računalni tehničar za strojarstvo

3. Razredni odjel (godina obrazovanja) 1. A

4. NASTAVI PREDMET STROJARSKE TEHNOLOGIJE

5. Nastavna cjelina MJERENJE DUŽINA, OBLIKA I POLOŽAJA

5.1. SADRŽAJNI PLAN – Podjela nastavne cjeline na nastavne jedinice

Redni broj sata Naziv cjeline / nastavne jedinice Planirano vrijeme

MJERENJE DUŽINA, OBLIKA I POLOŽAJA Teorija vježbe Provjera

5Osnovne mjerne jediniceIzvedene mjerne jedinice

2

6 Uspoređ ivan je i m je ren je duž ine 1 1

7 Uspoređ ivan je i m je ren je duž ine 1

8 Mjerenje i označavanje oblika 1

6. NASTAVNA JEDINICA Uspoređivanje i mjerenje dužine

7. Vrsta (tip)nastavnog rada

7.1. Obrada nove nastavne jedinice

Uvođenje učenika

Obrada novog nastavnog sadržaja

Ponavljanje

Kratka provjera učinka nastavnog sata na primjeru

8. Vrsta nastavne jedinice za obradu novog nastavnog sadržaja

8.1. Teoretska

9. Poželjna predznanja učenika koja su bitna pretpostavka za logično usvajanje novih znanja i vještina

- osnovni pojmovi iz matematike i fizike

- poznavanje tehničke kulture

10. Ciljevi nove nastavne jedinice

10.1. obrazovni (KOGNITIVNI)- učenici će definirati osnovna načela mjerenja- prepoznati i imenovati mjerne alate- isplanirati postupak mjerenja dužina

10.2. funkcionalni (PSIHOMOTORIČKI)- učenici će provesti postupak mjerenja dužina- pravilno zapisati rezultat mjerenja- kombinirati uporabu alata

10.3. odgojni (AFEKTIVNI)- učenici će uvažavati važnosti točnog mjerenja- aktivno sudjelovati u nastavi- primijeniti naučeno kod svakog mjerenja

PISANA PRIPREMA NASTAVNE JEDINICE - Uspoređivanje i mjerenje dužine 2

Page 2: Priprema za sat-MJERENJE DUZINA OBLIKA I POLOŽAJA

Izradio: Ivan Barbir, dipl. ing. strojarstva Datum: 05.11.2011.

11. Nastavna strategija za obradu nastavne jedinice za obradu novih nastavnih

sadržaja (informacija)

11. 1. „Reci mi“

11. 2. „Objasni i pokaži mi“ (demonstriraj)

12. Komunikacija

12. 1. Komunikacijski odnos između nastavnika i učenika u procesu izvođenja nove

nastavne jedinice:

Izravan (licem u lice)

Neizravan (pomoću medija – slike i izvorne stvarnosti)

12. 2. Komunikacija u nastavnom procesu

verbalna

neverbalna

13. Nastavne metode za obradu nove nastavne jedinice 13.1. Prema angažiranosti učenika: Verbalne

kombinirana (monološka – dijaloška)

Vizualne demonstracijska

Dokumentacijske zapisivanje izmjera

14. Nastavni sustavi za obradu nastavne jedinice

14.1. Prema oblicima zaključivanja – Heuristički

15. Socijalni oblici rada

frontalni

individualni

16. Nastavna sredstva i pomagala

16.1. Nastavna sredstva:

udžbenik

izvorne stvarnosti

mjerni alati

prozirnice

16.2 Nastavna pomagala:

PISANA PRIPREMA NASTAVNE JEDINICE - Uspoređivanje i mjerenje dužine 3

Page 3: Priprema za sat-MJERENJE DUZINA OBLIKA I POLOŽAJA

Izradio: Ivan Barbir, dipl. ing. strojarstva Datum: 05.11.2011.

ploča

kreda

grafoskop

17. Nastavni prostor

školska opća učionica

18. LITERATURA

18.1 Za učenike Matošević M.: Tehnologija obrade i montaže, udžbenik

18.2.Za nastavnika Matošević M.: Tehnologija obrade i montaže, udžbenik

Programirani priručnik - mjerenje pomičnim mjerilom i mikrometrom za vanjska mjerenja

1. Okvirna sadržajno-vremenska artikulacija izvođenja nastave

Redni broj

Etape i sadržaj radaMetodičko oblikovanje

vrijeme

1.

UVODNI DIO

Pozdrav učenika

Upis nastavne jedinice i evidencija odsustva

Ponavljanje prethodne nastavne jedinice

Uvod u novu nastavnu jedinicu

Razgovor

Heuristički razgovor

3 min

7 min

2.

GLAVNI DIO – OBRADA

Osnovni pojmovi mjerenja dužina

mjerena veličina,mjerna jedinica i mjerna vrijednost

Mjerni alati za mjerenje dužina

pomično mjerilo, mikrometar

Pravila mjerenja

Izlaganje

Heuristički razgovor

Objašnjavanje

Demonstracija

25 min

3.

ZAVRŠNI DIO

Ponavljanje – usmeno propitivanje

Vježbanje – rješavanje primjera

Razgovor

Pojedinačni rad

5 min5 min

2.Tijek izvođenja nastavne jedinice – detaljna razrada

PISANA PRIPREMA NASTAVNE JEDINICE - Uspoređivanje i mjerenje dužine 4

Page 4: Priprema za sat-MJERENJE DUZINA OBLIKA I POLOŽAJA

Izradio: Ivan Barbir, dipl. ing. strojarstva Datum: 05.11.2011.

Uvodni dio sata 10 min

PRIPREMA ( 3 min )

Pozdraviti učenike

Provjeriti nazočnost učenika na satu

Upisati u nastavnu knjigu nastavnu jedinicu

Zamoliti učenike za suradnju

Pripremiti radno mjesto-školsku učionicu s potrebnom opremom

MOTIVIRANJE – PONAVLJANJE ( 7 min )

Razgovor sa učenicima o prethodnoj nastavnoj jedinici – osnovne i izvedene mjerne jedinice.

Postavljanje pitanja u smjeru dužine – što mjerimo, zašto mjerimo i kako mjerimo

zašto tehničari uče o mjerenju dužina ?- svi strojni dijelovi, kao i alat i mjerni instrumenti koje koristimo, imaju svoje vlastite dimenzije, a

one su u ovisnosti o drugima u sklopu, odnosno sustavu.(pokazati uzorke predmeta)

ako želimo izmjeriti određenu dimenziju predmeta, što nam je potrebno ?- potreban nam je odgovarajući mjerni alat. To znači da mora omogućiti mjerenje potrebnog

raspona udaljenosti i tražene točnosti. (pokazati uzorke mjernih alata)

da li se kod svih mjerenja traži ista preciznost ?- preciznost mjerenja ovisi prvenstveno o vrsti i namjeni predmeta kojeg mjerimo, a može ovisiti i o

samoj svrsi mjerenja.

Glavni dio sata 25 min

Danas ćemo razgovarati i učiti o mjerenju dužina. Što njime postižemo, kako ga izvodimo i gdje ga primjenjujemo u praksi.

na ploču zapisujem - naslov nastavne jedinice:

USPOREĐIVANJE I MJERENJE DUŽINE

Obrada novog gradiva: Izlaganje, heuristički razgovor, objašnjavanje, demonstracija

1. OSNOVNI POJMOVI MJERENJA

Kako bi zorno predočili i objasnili mjerenje i njegovu važnost, moramo prvo pojasniti nove pojmove:

na ploču - prozirnica

- MJERENJE je brojčana usporedba veličine koja se mjeri s poznatom veličinom iste

vrste.

- REZULTAT MJERENJA je mjerna vrijednost.

PISANA PRIPREMA NASTAVNE JEDINICE - Uspoređivanje i mjerenje dužine 5

Page 5: Priprema za sat-MJERENJE DUZINA OBLIKA I POLOŽAJA

Izradio: Ivan Barbir, dipl. ing. strojarstva Datum: 05.11.2011.

Pažljivo pročitajte definiciju MJERENJA i odgovorite na ova pitanja:

1. Što je mjerna veličina ?

2. Što je mjerna jedinica ?

3. Što je mjerna vrijednost ?

Ad 1. Mjerna veličina je veličina koja se mjeri.Ad 2. Mjerna jedinica je poznata veličina iste vrste.Ad 3. Mjerna vrijednost je rezultat mjerenja – brojčana vrijednost.

2. MJERNI ALATI ZA MJERENJE DUŽINA

na ploču zapisujem

- pomično mjerilo

- mikrometar

– prozirnica

Pomično mjerilo je osnovni mjerni alat za mjerenje dužina u strojarstvu. uzmite u ruke pomično mjerilo i nabrojite osnovne dijelove. Što vidite na jednom i drugom dijelu ?

uzmite u ruke dva pomična mjerila. Uočavate li razliku i koju ? Koliko iznosi preciznost pomičnih mjerila ?

Primjer iz prakse:Radnik na tokarskom stroju tokari rukavac osovine na koji će se ugraditi valjkasti ležaj. Ako on pretokari rukavac za 1/100 mm, ona je upropaštena, tj. neće se moći ugraditi u stroj. Možemo li pomičnim mjerilom izmjeriti promjenu dimenzije za 0,01 mm ? Ne možemo !

Zaključak !Na preciznost u izradi dijelova značajno utječe pravilan izbor mjernog

alata i mogućnost točnog očitanja mjera !

Ukoliko trebamo očitavati mjerne jedinice manje od 0,02 mm, koristimo mjerilo koje se zove mikrometar.

Mikrometar je mjerni alat za preciznija mjerenja, do točnosti 0,001 mm.

uzmite u ruke mikrometar i nabrojite osnovne dijelove. Što vidite na jednom i drugom dijelu ?

Pokretni i nepokretni dio. Navedite osnovnu razliku oblika u odnosu na pomično mjerilo. Obuhvatni-nepokretni dio izveden je u obliku potkove.

uzmite u ruke dva mikrometra. Uočavate li razliku i koju? Jedan je veći od drugoga. Koliko iznosi preciznost mikrometara ? Zapisano je na nepokretnom dijelu 0,001 mm !

Prema uočenoj razlici mikrometara prema njihovom obliku, možete li definirati za koju vrstu mjera se koristi jedan, odnosno drugi?

Jedan koristimo za mjerenje vanjskih mjera, a drugi za unutarnjih mjera .

PISANA PRIPREMA NASTAVNE JEDINICE - Uspoređivanje i mjerenje dužine 6

Page 6: Priprema za sat-MJERENJE DUZINA OBLIKA I POLOŽAJA

Izradio: Ivan Barbir, dipl. ing. strojarstva Datum: 05.11.2011.

3. PRAVILA MJERENJA Demonstrirati – osobno pokazati primjer

Prvo pravilo – držanje mjernog alata

- mjerimo li manji slobodni predmet, pridržavamo ga lijevom rukom, a u desnoj ruci držimo mjerni alat.

- mjerimo li veći predmet ili predmet koji ne moramo pridržavati, mjerni alat držimo lagano u desnoj ruci

Drugo pravilo – pravilno mjerenje

- provjerimo da je učvrsni vijak (kočnica) otpušten

- desnom rukom obuhvatimo nepomični dio, prislonimo čvrsti mjerni krak na lijevu stranu predmeta, a palcem primaknemo pomični krak do predmeta

- približimo predmet i mjerilo očima i očitamo mjernu vrijednost

- ukoliko je položaj mjerila takav da ne možemo očitati mjernu vrijednost, stegnemo učvrsni vijak i tada odmaknemo mjerilo od predmeta

- po potrebi se okrenemo prema izvoru svjetlosti da bolje vidimo mjernu skalu

Pravila mjerenja uvježbavati ćemo slijedeći nastavni sat, zajedno sa pravilom očitavanja mjerne vrijednosti.

Završni dio sata 10 min

Ponavljanje – usmeno propitivanje ( 5 min )

- što je mjerenje?

- što je mjerna vrijednost i kako je prikazujemo?

- koje sve vrste mjera mjerimo pomičnim mjerilom?

- za koja mjerenja se koriste mikrometri?

- možemo li istim mikrometrom izmjeriti i vanjsku i unutarnju mjeru?

Vježbanje – rješavanje primjera ( 5 min )

prozirnica

služeći se crtežom na slici:

- opiši pomično mjerilo,

- definiraj koju vrstu mjerenja prikazuje

- zaključi koja je točnost mjerenja

Najavljujem slijedeći nastavni sat na kojem će se izvoditi vježbe mjerenja dužina na izvornoj stvarnosti.

Na kraju sata se zahvalim učenicima na suradnji i aktivnom radu.

PISANA PRIPREMA NASTAVNE JEDINICE - Uspoređivanje i mjerenje dužine 7

Page 7: Priprema za sat-MJERENJE DUZINA OBLIKA I POLOŽAJA

Izradio: Ivan Barbir, dipl. ing. strojarstva Datum: 05.11.2011.

3. PLAN PLOČE

USPOREĐIVANJE I MJERENJE DUŽINA

1. Osnovni pojmovi mjerenja - mjerenje - rezultat mjerenja

mjerna veličina mjerna jedinica mjerna vrijednost

05.11.2011.

2. Mjerni alati - pomično mjerilo - mikrometar

3. Pravila mjerenja - držanje mjernog alata - pravilno mjerenje

1. Prozirnice

1. glavni dio sata1. Pojmovi1.1 Pomično mjerilo1.2 Mikrometar

2. završni dio sata

2. Izvorna stvarnost

1. Pomična mjerila2. Mikrometri

Nastavnik

_______Ivan Barbir_______

PISANA PRIPREMA NASTAVNE JEDINICE - Uspoređivanje i mjerenje dužine 8

Page 8: Priprema za sat-MJERENJE DUZINA OBLIKA I POLOŽAJA

Izradio: Ivan Barbir, dipl. ing. strojarstva Datum: 05.11.2011.

1. OSVRT NA IZVEDBU NASTAVNOG SATA

Bilješke o zapažanjima na nastavi, nastavnik zapiše tijekom ili neposredno nakon izvedbe.

Jesu li obrađeni svi predviđeni sadržaji? Koji da, a koji ne, zašto?

Jeli obrađeno i više od predviđenog, što?

Ukoliko nisu obrađeni svi predviđeni sadržaji, kako će to biti riješeno?

Kakova je bila učenička uključenost u nastavni rad (opisati)?

Ako je bilo problema, koji su i zašto su nastali?

Koji nastavni ciljevi i zadaci nisu zadovoljavajuće ostvareni? Zašto?

Što poduzeti?

Koji nastavni ciljevi i zadaci su ostvareni iznad očekivanja? Zašto?

Kako to uključiti u slijedeću izvedbu?

2. PROCJENE KOLEGA PRI HOSPITACIJI

3. UČENIČKE PROCJENE NASTAVE (nakon nastave)

Dali je sat bio zanimljiv i poticajan?

Dali je nastava prezahtjevna i neuspijevate li pratiti?

Ocjenjivanje je previše subjektivno?

Želite li da ovaj predmet predaje netko drugi?

Dali ste prihvaćeni i uvaženi kao osobe?

PISANA PRIPREMA NASTAVNE JEDINICE - Uspoređivanje i mjerenje dužine 9