proiect didacticgradi sem 2
DESCRIPTION
proiectTRANSCRIPT
Student: Negur Daniela anul III
Proiect didactic
GRUPA: Mic
TEMA DE STUDIU: Cu ce i cum exprimm ceea ce simim
TEMA SPTMNII: Parfum i culoare
TEMA ACTIVITII: Plria Znei Primvara
DOMENIUL EXPERIENIAL: Domeniul Om i Societate (activitate practic)
TIPUL ACTIVITII: Formare de priceperi i deprinderi
MIJLOC DE REALIZARE: Lipire
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual
OBIECTIVE DE REFERIN:
S efectueze operaii simple de lucru cu materiale din natur i sintetice;
OBIECTIVE OPERAIONALE:
O1 s denumeasc i s utilizeze materialele oferite (flori de primvar din hrtie, insecte de hrtie, rndunele de hrtie, lipici, beioare, suport din carton);
O2 s respecte etapele de lucru adecvate realizrii plriei Znei Primvara;
O3 s aprecieze obiectiv lucrrile personale ct i ale celorlaltor colegi insistnd pe acurateea lor.
STRATEGII DIDACTICE:
Metode si procedee: conversaia, explicaia, demonstraia, exerciiul;
Material didactic: - plrii din carton, imagini decupate din hrtie (narcise, lalele, ghiocei, albine, buburuze, rndunele), aracet, beioare cu vat, erveele, coulee.
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
Colceriu Laura, 2010, Programa activitilor instructiv-educative n grdinia de copii,
MECT, 2008, Curriculum pentru nvmntul precolar (3-6/7 ani), Bucureti;
DURAT: 10-15 minute
DESFURAREA ACTIVITII
EVENIMENTULDIDACTIC
Ob.
Op.
ACTIVITATEA DIDACTIC
SRATEGIIDIDACTICE
EVALUARE
Activitatea educatoarei
Activitatea copiilor
Metode i procedee
Forme de organizare
1. Moment
organizatoric
Pregtesc materialele necesare pentru fiecare activitate;
Aranjez scaunele n semicerc;
Asigur un climat educaional favorabil.
2. Captarea ateniei
Adresez ntrebri copiilor:
Copii, n ce anotimp suntem?
Care sunt vestitorii primverii?
Pentru a capta atenia rog copiii s-i acopere ochii, iar cnd i descoper le voi arta una dintre plrii.
Le povestesc c aceast plrie aparine Znei Primvara care este foarte suprat deoarece Vntul Rece, un prieten al Iernii, a suflat foarte puternic i a alungat toate podoabele de pe plrie;
Suntem n anotimpul primvara;
Vestitorii primverii: ghioceii, buburuzele, vremea mai cald, rndunelele etc.;
Copiii ascult;
Conversaia
Explicaia
Frontal
Observaie sistemic
3. Anunarea
temei i a obiectivelor
Pentru a o bucura pe Zn, astzi i vom mpodobi, att plria ei, ct i alte plrii, pe care i le vom face cadou ;
Copiii ascult;
Conversaia
Frontal
4. Dirijarea i consolidarea cunotinelor
Intuirea materialelor
Explicarea i demonstrarea modului de lucru
Executarea lucrrii
O1
O2
O1
O2
Ca model, le prezint o plrie deja mpodobit i adresez ntrebri copiilor despre podoabele acesteia;
Le prezint copiilor materialele aflate ntr-un coule;
Ce avem n coule?
Recunoatei florile? Ce sunt acestea?
Le prezint plria apoi le art copiilor modul de lucru: cu beiorul cu vat, lum puin lipici, aplicm pe imaginea pe care dorim s o lipim, apoi o lipim pe suportul de carton;
Repet modul de lucru, pentru fixarea cunotinelor;
Execut micri ale degetelor pentru nclzirea musculaturii mici ale minilor;
Ofer copiilor materialele de lucru;
Voi da anunul de ncepere a lucrului. Pe parcursul activitii voi da indicaii cu privire la respectarea cerinelor i a tehnicilor de lucru. De asemenea voi atrage atenia asupra aplicrii unei cantiti potrivite de lipici, pentru a pstra aspectul ngrijit al lucrrii. Voi da indicaii acolo unde este cazul i voi nota numele copiilor pe lucrri.
Copiii recunosc materialele;
Flori, fluturi, buburuze, rndunele de hrtie, suport de carton, lipici, beior cu vat;
Lalea, narcis, ghiocel;
Copiii sunt ateni la modul de lucru;
Conversaia
Explicaia
Demonstraia
Exerciiul
Exerciiul
Observaia
Frontal
Frontal
Observaie sistemic
Aprecieri verbale
Observaie sistemic
5. Evaluarea lucrrilor
O3
Cu cteva minute nainte, voi anuna copii c se apropie de final. Dup semnalul de ncetare a lucrului vor fi evaluate lucrrile copiilor dup urmtoarele criterii :
- corectitudinea lipirii elementelor.
- finalitatea lucrrii
- acurateea
Le voi cere copiilor s motiveze afirmaiile fcute n comparaie cu modelul.
Lucrrile vor fi expuse.
Copiii ascult aprecierile educatoarei
Conversaia
Acordarea stimulentelor
6. ncheierea activitii
Se vor face aprecieri colective i individuale asupra rspunsurilor copiilor, precum i asupra lor la activitate.
Voi rsplti copiii cu stimulente.
Copiii sunt ateni.
Conversaia
Aprecieri
ncurajri
(2)