rph bm t3

7
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA Tarikh : 30 Julai 2013 Tahun : 3 Delima BilMurid : 15 orang Masa : 8.15 pagi hingga 9.15 pagi (60 minit) Tema : Kebudayaan Tajuk : Sambutan Hari Raya Aidilfitri FOKUS UTAMA STANDARD KANDUNGAN 1.5 Bercerita dan menceritakan sesuatu perkara semula dengan tepat menggunakan sebutan yang jelas dan intonasi yang betul. STANDARD PEMBELAJARAN 1.5.1 Bercerita tentang sesuatu perkara dengan tepat, sebutan yang jelas dan intonasi yang betul menggunakan ayat tunggal dan ayat majmuk dengan betul. OBJEKTIF Pada akhir pengajaran, murid dapat: i. bercerita tentang pengalaman mereka menyambut Hari Raya Aidilfitri. ii. mengeja dan membaca perkataan yang diberikan dengan betul. ii. melakonkan watak-watak yang diberikan oleh

Upload: michael-robertson

Post on 07-Feb-2016

244 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

lol

TRANSCRIPT

Page 1: RPH BM T3

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA

Tarikh : 30 Julai 2013

Tahun : 3 Delima

BilMurid : 15 orang

Masa : 8.15 pagi hingga 9.15 pagi (60 minit)

Tema : Kebudayaan

Tajuk : Sambutan Hari Raya Aidilfitri

FOKUS UTAMA

STANDARD KANDUNGAN

1.5 Bercerita dan menceritakan sesuatu

perkara semula dengan tepat menggunakan

sebutan yang jelas dan intonasi yang betul.

STANDARD PEMBELAJARAN

1.5.1 Bercerita tentang sesuatu perkara

dengan tepat, sebutan yang jelas dan

intonasi yang betul menggunakan ayat

tunggal dan ayat majmuk dengan betul.

OBJEKTIF

Pada akhir pengajaran, murid dapat:

i. bercerita tentang pengalaman mereka menyambut Hari Raya

Aidilfitri.

ii. mengeja dan membaca perkataan yang diberikan dengan

betul.

ii. melakonkan watak-watak yang diberikan oleh guru

PENGISIAN KURIKULUM

Nilai : Keberanian, Kerjasama, Kesederhanaan

Ilmu : Kebudayaan , Muzik

Kemahiran Bernilai Tambah : Belajar Cara Belajar

- mendengar dengan teliti

Kemahiran Belajar : Verbal linguistik

Elemen Merentas Kurikulum : kreatif dan inovatif1.1 membuat pemerhatian aktif untuk menumpul maklumat1.2 menggunakan deria penglihatan dan pendengaran

SISTEM BAHASA Tatabahasa : Kata tunggal, Kata majmuk, Kata nama, kosa kata

Page 2: RPH BM T3

BAHAN BANTU BELAJAR

ICT, video, slaid, kad kata nama, dan lembaran kerja

PENGGABUNGJALINANMurid menggunakan kemahiran membaca , mendengar, dan kemahiran seni visual.

PENERAPANMurid diterap dengan nilai bertanggungjawab, bekerjasama dan berdisiplin dalam mengamalkan budaya berhari raya.

PENGETAHUAN SEDIA ADA MURID

1.1 Murid pernah menyambut hari raya di kampong halaman masing-masing.

1.2 Murid-murid pernah menikmati juadah hari raya.1.3 Murid mengenal jenis-jenis juadah hari raya .1.4 Murid pernah mewarna menggunakan pensel warna.

Page 3: RPH BM T3

STRATEGI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

MASA ISI PELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

CATATAN

SET INDUKSI(5 minit)

Paparan video dan lirik lagu

1.Guru memaparkan video tentang suasana di hari raya “Suasana Hari Raya : versi Upin dan Ipin”

2.Murid menyanyi lagu “Suasana Hari Raya : versi Upin dan Ipin” dengan bimbingan guru.

3.Guru mengaitkan lagu dengan tajuk pelajaran.

Media : komputer, pembesar suara, LCDIlmu: budaya di Hari RayaNilai : KerjasamaKBT : Kecerdasan pelbagai (muzik dan kinestetik)

LANGKAH 1 (20 minit)

Edaran teks dialog tajuk “Budaya di Pagi Raya”

1.Murid diminta untuk bercerita di hadapan kelas beserta dengan aksi dan pergerakan.

2.Murid diminta melakonkan semula suasana saling bermaafan mengikut teks yang diberikan oleh guru.

Media : Papan tulisBBB : Lembaran kerja (lampiran 1)Nilai : Keyakinan diriKemahiran Bahasa : kemahiran mendengar, Kemahiran bertutur, Kemahiran menulisKemahiran pergerakanKBT : Kemahiran belajar cara belajar

LANGKAH 2(20 minit)

Paparan slide lirik lagu “Suasana Hari Raya”

1.Guru memaparkan slaid lirik lagu hari raya

MEDIA : slide interaktif

Page 4: RPH BM T3

2.Murid menerangkan dan menyenaraikan makanan yang terdapat di dalam lirik yang telah ditayangkan.Contoh :- ketupat,rendang,wajik,dodol

3.Guru mengeja dan membaca perkataan di dalam slaid sambil murid mengikuti setiap sebutan guru.

4.Murid diminta mengeja dan membaca semula perkataan di dalam slide tersebut dan membuat penerangan semula tentang perkataan yang terdapat di dalam video tersebut.

KBT : - pembelajaran konstruktivisme- belajar cara belajar

BBB : slide ppt LCD

LANGKAH 3(10 minit)

Edaran lembaran kerja aktiviti mewarna juadah hari raya.Contoh :-ketupat

1. Murid melaksanakan aktiviti mewarna berdasarkan gambar juadah Hari Raya yang diedarkan oleh guru.

Media : slide, LCDNilai : kerjasama, keberanian KBT : kemahiran menjana ideaEMK : kreatif dan inovatifBBB: lembaran kerja (lampiran 2)

PENILAIANMurid bercerita tentang salah satu amalan yang diamalkan ketika menyambut Hari Raya Aidilfitri dan menyatakan kelebihan amalan tersebut.

Nilai Murni:MenghargaiIlmu: budaya di hari rayaEMK: kreatif dan inovatif

Page 5: RPH BM T3

PEMULIHAN1.1 Murid dipaparkan sekali

lagi slaid perkataan,1.2 Guru mengeja dan

membaca perkataan di dalam slaid sambil murid mengikuti setiap sebutan guru.

2.Murid mendengar dan menulis jenis juadah hari raya yang mereka ketahui.

PENGGAYAAN1.Murid membina ayat tunggal atau ayat majmuk berdasarkan gambar yang diberikan.

PENUTUP(5 minit)

1. Murid dipaparkan sekali lagi dengan video “suasana di hari raya ” dan menyanyi bersama dengan aksi.

Media : paparan komputer, pembesar suara, LCDNilai : bekerjasamaKBT : kecerdasan pelbagai