· web viewЭнэхүү нэгж хичээлийн хувьд 7 цагийн хичээлийг...

66
[БАГАНУУР ДҮҮРЭГ] Багийн ахлагч: Боловсрол цогцолбор сургуулийн бага ангийн багш Р.Алтантулга[email protected] 99735017 Багийн гишүүд: Гүн галуутай цогцолбор сургууль бага ангийн багш 1.Т.Баяржаргал[email protected] 95797079 2. Ү.Уранчимэг[email protected] 99030321 3. Т.Баярсайхан[email protected] 94213908 4. Жа.Цэцэгмааjav_ [email protected] 88029006 5. Ч.Байгалмаа[email protected] 88856345 Хичээлийн сэдэв: 4-7 ӨГӨГДӨЛТЭЙ АЖИЛЛАХ ХИЧЭЭЛ:МАТЕМАТИК ХАМРАХ ХҮРЭЭ:4-Р АНГИ

Upload: others

Post on 24-Dec-2019

18 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1:  · Web viewЭнэхүү нэгж хичээлийн хувьд 7 цагийн хичээлийг төлөвлөхдөө 2 цагийн дадлагажих хичээл оруулсан

Зөвлөмж

[БАГАНУУР ДҮҮРЭГ]Багийн ахлагч: Боловсрол цогцолбор сургуулийн бага ангийн багш

Р.Алтантулга[email protected] 99735017

Багийн гишүүд: Гүн галуутай цогцолбор сургууль бага ангийн багш 1.Т.Баяржаргал[email protected] 95797079

2. Ү.Уранчимэг[email protected] 99030321

3. Т.Баярсайхан[email protected]

94213908

4. Жа.Цэцэгмааjav_ [email protected] 88029006

5. Ч.Байгалмаа[email protected] 88856345

Хичээлийн сэдэв:

4-7 ӨГӨГДӨЛТЭЙ АЖИЛЛАХХИЧЭЭЛ:МАТЕМАТИК

ХАМРАХ ХҮРЭЭ:4-Р АНГИ

Page 2:  · Web viewЭнэхүү нэгж хичээлийн хувьд 7 цагийн хичээлийг төлөвлөхдөө 2 цагийн дадлагажих хичээл оруулсан

Бид 4-р ангийн “Өгөгдөлтэй ажиллах” нэгж хичээлийн сэдвийн хүрээнд 7 цагийн хичээлийн хөтөлбөрийг боловсруулахад:

1.А. Агуулгын оношилгоо: Босоо холбоогоор 1-5 ангийн залгамж холбоо, хөндлөн холбоогоор-хичээлийн сэдэв хоорондын холбоо, хичээл хоорондын холбоонуудыг оруулж өгсөн.

Б. Сурагчийн оношилгоог “Бага боловсролын цөм хөтөлбөр” суралцагч бүр 3-аас 5-р анги төгсөхдөө математикийн хичээлээр эзэмших чадварын “Өгөгдөл,мэдээллийг олж цуглуулах ойлгох, дүрслэх боловсруулах”чадвараас авлаа.В. Сурах бичгийн оношилгоо: А.Гантуул, Г.Батболд, Ж.Дэнсмаа, Э.Чойсүрэн нарын МАТЕМАТИК-4 ЕБС-ийн 12 жилийн, 2014 оны сурах бичгийн номны хуудас 52-55 хуудасны № 280 -299-р бодлогуудыг хичээл дээр ашиглахаар болон түрүүлж хийсэн сурагчдад нэмэлт даалгавар болгож өгөх, эсвэл гэрийн даалгаварт өгөгдлийг даалгаврын санд байгаа ангийн судалгааны хэсгээс сонгож болохоор оруулж өгснийг багш нар сонгон хэрэглэх боломжтой. Анхаарах зүйл нь багш ангийн сурагчдын судалгааг авч даалгаврын санд хийсэн байх шаардлагатай. Жишээ нь бодлого № 286,287,288,289 гэх мэт

2. Хичээлийн зорилго зорилт бүрийг ээлжит хичээл бүрийн эхэнд суулгаж энэ хичээлийн нэгдсэн зорилгыг хангахуйцаар оруулж өгсөн.

3.Энэхүү нэгж хичээлийн хувьд 7 цагийн хичээлийг төлөвлөхдөө 2 цагийн дадлагажих хичээл оруулсан. Нийт 7 цагийн хамгийн эхний хичээлийн үнэлгээгээр гэрийн шал хаалгыг өгч ,2-р цагийн хичээлийн үнэлгээнд хана,3-р цагийн хичээлийн үнэлгээнд багана, тооно,4-р цагийн хичээлийн үнэлгээнд унь,5-р цагийн хичээлийн үнэлгээнд бүрээс,6-р цагийн хичээлийн үнэлгээнд өрх, бүслүүр,7-р цагийн хичээлийн үнэлгээнд гэрийг бүтнээр барьж дуусгахаар төлөвлөсөн нь үнэлгээний онцлог тал болсон.4. Хичээлийн залгамж холбоог сайжруулахын тулд өмнөх хичээлийн гэрийн даалгавар дараагийн хичээлийн сэдэлжүүлэлт болохоор хичээлийг зохион байгуулсан.

5. Хичээлийн хэрэглэгдэхүүнийг ойлгомжтой болгохын тулд, хэрэглэх үзүүлэнг ээлжит хичээл тус бүрд улаан өнгөөр, ТӨМ-ийг хүрэн өнгөөр, жишиг даалгаврыг ногоон өнгөөр, өнгө ялган орууллаа.

6. Хичээл тус бүрийн самбар төлөвлөлтийг тухайн хичээл бүрийн ард багтаасан.

7. Дүгнэлт 7- р цагийн хичээлийн ажиглалтын хуудсыг бусад хичээл дээр ч ашиглах боломжтой гэж үзэж байна.

8. Нэмэлт мэдээллээр сурагчдад ямар дэмжлэг үзүүлэх, тэдний нөөц бололцоог яаж ашиглаж болох, түрүүлж хийсэн сурагчдад нэмэлт даалгавар сонгох талаар оруулж өгсөн бөгөөд үнэлгээний хэсэгт ямар асуулт асууж ярилцаж болохыг багтаасан.

9. Даалгаврын санд 14 даалгавар боловсруулж орууллаа.

10. Мөн 6 түвшний жишиг даалгаврыг боловсруулсан.

Бүлэг сэдвийг судлахын өмнөх оношилгоо: Дараах оношилгооА,В вариантаар авч дүгнэж болох боловч А вариантын ажлаар эхэлж шалган, В вариантаар үнэлгээ хийж болно.

Page 3:  · Web viewЭнэхүү нэгж хичээлийн хувьд 7 цагийн хичээлийг төлөвлөхдөө 2 цагийн дадлагажих хичээл оруулсан

№ Түвшин А Б Үнэлгээ 1 Сэргээн

санах а/ .........см< 8м <.........км б/ 5т -2ц32кг= а/ ............см < 5дм < ...............м б/ 8т – 4ц57кг= а/ 0,5х2

б/1 Бүгд 2оноо2 Ойлгох 3б ангийнхан шалгалтанд дараах оноонуудыг авчээ.

Навчаа 20, Сараа 25, Даваа 10, Марал 8, Туяа 30 оноо тус тус авсан бол баганан диаграммаар илэрхийлж,. Даваа Навчаагаас хэдэн оноогоор илүүг олно уу?

3а ангийнхан шалгалтанд дараах оноонуудыг авчээ. Дугар 35, Саруул 30, Төгөлдөр 20, Цэцэг35, Амар 10 оноо тус тус авсан бол хэрчмэн диаграммаар илэрхийлж, Саруул Цэцэгээс хэдэн оноогоор бага оноо авсныг олно уу?

Диаграмм байгуулах 1 онооЗөрөө олох 1онооБүгд 2 оноо

3 Задлан шинжлэх

Эдгээрийн аль нь хамгийн багаас их хүртэл эрэмбэлэгдсэн байна вэ? / Зөвийг дугуйл/

а/ 12 , 16 , 710 б/

710 ,

16 , 12 в/16 , 12 ,

710 г/

12 ,

710 ,

16

Эдгээрийн аль нь хамгийн ихээс бага хүртэл эрэмбэлэгдсэн байна вэ? / Зөвийг дугуйл/

а/ 13 , 16 , 610 б/16 , 13 ,

610в/13 ,

610 ,

16г/ 610 ,

16 , 13

Зөв эрэмбэБүгд 2 оноо

4 Задлан шинжлэх

Анар нэг тоо санав.Санасан тоогоо 4 дахин ихэсгэж 527 –гоор хорогдуулахад 473 гарав. Тэр ямар тоо санасан бэ?

Сувд санасан тоогоо 5 дахин багасгаад 125-ыг нэмэхэд 300 гарчээ. Тэр ямар тоо санасан бэ?

бүгд 2оноо

5 Хэрэглэх 12345

А Б В Г Д

1/ В2 нүдэнд алим зурна уу?

2/ Цэцэгнээс зүүн тийш 3 нүд доош 2 нүдэнд гэр зур.

3/Цэцэг ямар нүдэнд зурагдсан бэ?

12345

А Б В Г Д

1/ Б1 нүдэнд сар зурна уу?

2/ Хонхноос зүүн тийш 2нүд,доош 2 нүдэнд навч зур.

3/ Хонх ямар нүдэнд зурагдсан бэ?

Дараах зүг чиг 1зурж өгнөхойд

баруунзүүн урд

ажил тус бүр 1х3бүгд 3 оноо

6 Бүтээх 1 дэх өдөр 2 дахь өдөр 3 дахь өдөр 4 дэх өдөр

=100төгрөг Хүүхдүүд өнгө бүрийн цэцгийг ширхгийг 100 төгрөгөөр авчээ.

а/ Хүүхдүүд нийт хэдэн төгрөгний цэцэг худалдаж авсан бэ?

б/ 3 дахь өдрийн авсан цэцэг 4 дэх өдрийн цэцэгнээс хэд дахин олон бэ?

в/ 1 дэх өдрийн 2 дахь өдрийн цэцэгнээс хэдээр хэдэн

Лхагва Пүрэв Баасан Бямба

=50 төгрөг зайрмаг

а/ Хүүхдүүд нийт хэдэн төгрөгний зайрмаг худалдаж авсан бэ?

б/ Лхагва гарагт авсан зайрмаг пүрэв гаргийн зайрмагнаас хэд дахин олон бэ?

в/ Пүрэв гаригт авсан зайрмаг лхагва гарагт авсан

Бүгд 3оноо

Нийт 14 оноооноогоор дүгнэж сурагчдын гүйцэтгэл 82% доошгүй дүгнэгдсэн бол “Өгөгдөлтэй ажиллах” бүлэг сэдвийг судална.

Page 4:  · Web viewЭнэхүү нэгж хичээлийн хувьд 7 цагийн хичээлийг төлөвлөхдөө 2 цагийн дадлагажих хичээл оруулсан

төгрөгөөр их вэ? зайрмагнаас хэдэн төгрөгөөр их вэ?

Нэгж хичээлийн сэдэв:Өгөгдөлтэй ажиллахЗорилго: Өгөгдөл боловсруулж дугуй,баганан диаграмм, графиктай ажиллахЗорилт: 1.Өгөгдлийг цуглуулан диаграммаар дүрслэн түүн дээр ажиллах2.Судалгаа хийн өгөгдөл, мэдээллээ цуглуулах 3.Өгөгдлөө цуглуулж, ангилах, бүртгэх /багаар буюу бүлгээр / 4. Ангилсан мэдээлэл дээрээ ажиллах 5.Зурган /пиктограмм/, баганан хэрчмэн, диаграммаар дүрслэх, дүгнэхАгуулгын оношилгоо: Босоо холбоо

1-р анги 2-р анги 3-р анги 4-р анги 5-р ангиХүснэгт зурган диаграммыг ойлгох унших,асуулт асууж өгөгдөл, мэдээллийг диаграмм ,цуглуулах бүртгэх,түүнийг хүснэгт зурган диаграммаар дүрслэх,

-Хүснэгт зурган /пиктограмм/диаграммыг ойлгох,унших,харьцуулах, асуулт асууж өгөгдөл мэдээллийг цуглуулах бүртгэх,түүнийг хүснэгт зурган диаграммаар дүрслэх,тайлбарлах

Хялбар ажиглалт ,туршилт,судалгаа хийн өгөгдөл мэдээллийг цуглуулах бүртгэх,хүснэгт зурган пиктограмм ,баганан,хэрчмэн даиграммаар дүрслэх,хуваарь нь ялгаатай байх үеийн дүрслэлийг харьцуулах, асуултанд хариулах

Өгөгдөл мэдээллийг олж цуглуулах,бүртгэх,түүнийг хүснэгт зурган пиктограмм, баганан дугуй диаграмм болон хялбар графикаар дүрслэх, хуваарь нь ялгаатай байх үеийн дүрслэлийг харьцуулах, тайлбарлах, дүгнэлт гаргах,өгөгдлүүдийн моодыг олох

Өгөгдөл мэдээллийг олж цуглуулах,өгөгдөл мэдээлэл диаграммд тохирох хүснэгт, диаграмм,график байгуулах, диаграмм ,графикийн хуваарь нь ялгаатай байх үеийн дүрслэлийг харьцуулах,тайлбарлах,дүгнэлт гаргах,тодорхой нөхцөлөөр түүвэрлэсэн өгөгдлүүдийн моод,далайц,медиан арифметийн дундажийг олох

Агуулгын оношилгоо: Хөндлөн холбоо -хичээл хоорондын холбооХүн -орчин Монгол хэл Дүрслэх урлаг технологи Хөгжим АЧСҮ ажиллагаа

Цаг агаар, ан амьтан, амьд биеийн өсөлт хөгжлийг диаграмм, графикаар үзүүлнэ.Гэртээ харих зам маршрут зургаар үзүүлнэ.

Аливаа юмны утга учрыг ухаарч ойлгон,тайлбарлах өөрийн үгээр илэрхийлэх чадварт суралцана.

Диаграмм, графиктай холбоотой өгөгдлийг зураг дүрслэлээр үзүүлж, өнгө ялган будна.

Амьтны дуу,авиаг дуурайн дуугарах,алжаал тайлах дасгал хийнэ.

Гар утас,утасны төлбөрийн тооцоо, амьтдын жин ,наслалт монгол гэрийн эд хогшлыг нэрлэж сурна.Айл гэрт байх 10 цэцгийн нэр мэднэ,

Агуулгын оношилгоо: Хөндлөн холбоо-сэдэв хоорондын холбооТоог унших бичих Дүрс биетийг

судлахХэмжигдэхүүн Юмсын байршил

хөдөлгөөнийг тодорхойлох

Шинж зүй тогтол

Page 5:  · Web viewЭнэхүү нэгж хичээлийн хувьд 7 цагийн хичээлийг төлөвлөхдөө 2 цагийн дадлагажих хичээл оруулсан

Тоог эрэмбэлэх ,бутархай, аравтын бутархайг өгсөх уруудах эрэмбээр байрлуулах

Дугуй сектор,тойрог ашиглан диаграмм үзүүлэх

Хүн, амьтны өсөлт хөгжилт жин өндрийг,хүнсний хэмжээ гэх мэт урт хүндийн нэгж ашиглан диаграмм графикаар харуулах,агаарын температур өсөлт бууралтыг үзүүлэх

Координатын хавтгай дээр байгуулалт хийх,параллелиар зөөх, байршил тодорхойлох

Карролл ,Эйлер-Венийн диаграмм ашиглан шинжээр ангилах,боломж тооцоолох,мөчир ургуулах,асуудал шийдвэрлэх

Сурагчийн оношилгоо:1-р анги 2-р анги 3-р анги 4-р анги 5-р анги

-Юмсын нэг хоёр шинжээр ангилах, -Өгөгдөл мэдээллийг олж цуглуулах,бүртгэх,түүнийг хүснэгт зурган,баганан ,хэрчмэн диаграммаар дүрслэх-Хуваарь нь ялгаатай байх үеийн дүрслэлийг харьцуулах,тайлбарлах,асуултанд хариулах-Өгсөн мэдээлэлд холбогдох агуулгатай асуудал шийдвэрлэх

-Юмсыг шинжээр ангилах, -Өгөгдөл мэдээллийг олж цуглуулах,өгөгдөл мэдээлэл диаграммд тохирох хүснэгт , диаграмм, график байгуулах,-Хуваарь нь ялгаатай байх үеийн дүрслэлийг харьцуулах,тайлбарлах - тодорхой нөхцөлөөөр түүвэрлэсэн өгөгдлүүдийн моод,далайц, медиан,арифметик дундажийг олох-Өгсөн мэдээлэлд холбогдох, боломж тооцоолох агуулгатай асуудал шийдвэрлэх

Сурах бичгийн оношилгоо:А.Гантуул, Г.Батболд, Ж.Дэнсмаа, Э.Чойсүрэн нарын МАТЕМАТИК-4 ЕБС-ийн 12жилийн сурах бичиг 2014Хичээл 1-р хичээл 2-р хичээл 3-р хичээл 4-р хичээл 5-р хичээл 6-р хичээл 7-р хичээлХичээлийн сэдэв

Өгөгдөлтэй ажиллах

Бодит хэмжээг олъё

Жерриг бяслагт хүргэе

Диаграммтай ажиллахДадлагажих хичээл

Дадлагажих хичээл

Өгөгдөл,диаграммтайажиллах

Мэдлэгээ нэгтгэн дүгнэе

Хичээл дээр №280 №281,282,283 №284,295,296 291,292,293,294Нэмэлт болон гэрт сонгохоор

№285,288 №286,289 № 290 №297 № 287, 288 №299 №298,299

АгуулгаСудлагдахуун Ур ухаан

Мэдлэг ЧадварЕрөнхий чадвар Тусгай чадвар

Мэдээллийг олж цуглуулах,бүртгэх Хүснэгт,зурган/пиктограмм/,баганан,

гистограмм,дугуй диаграммаар дүрслэх, унших, харьцуулах,тайлбарлах

Хялбар графикаар дүрслэх Өгөгдлүүдийн моодыг олж дүгнэлт

гаргах

Сэтгэн бодох Асуудал шийдвэрлэх Хамтран суралцах Харилцах Бие даан суралцах Мэдээлэл технологитой ажиллах

Тоолох,тооны үйлдэл гүйцэтгэх Юмсын байршил хөдөлгөөн тодорхойлох Зүй тогтол учир шалтгааныг олох Дүрслэх Мэдээллийг цуглуулах,бүртгэх Хялбар графикаар дүрслэх

Хамрах хүрээ 4-р анги

Page 6:  · Web viewЭнэхүү нэгж хичээлийн хувьд 7 цагийн хичээлийг төлөвлөхдөө 2 цагийн дадлагажих хичээл оруулсан

Түлхүүр үг Өгөгдөл цуглуулах,ангилах,хүснэгт,диаграмм,график,пиктограммЗохион байгуулалт Хосоор болон багаарСургалтын орчин Багш хичээлийн бэлтгэлтэй, тайван сурагчдыг хүлээцтэй сонсох чадвартай сурахуй үйл ажиллагааг дэмжинэ.Арга зүй Үйл ажиллагаа, болон тоглоомоор мэдлэг бүтээлгэх,тайлбартай дасгалын арга, харилцан ярилцах

Нэгж хичээлийн төлөвлөлт:Хичээл Ээлжит хичээлийн

сэдэвҮнэлгээ үзүүлэн Төм,сорил Хүрэх үр дүн

1-р хичээл Арга барилд суралцах

Өгөгдөлтэй ажиллах

1. Гэрлэн дохио2. Өөрийгөө болон

бусдыг үнэлэх3. Гэр барих үйлийн

суурь болох шал,хаалга өгч дэвтэрт наана.

Үзүүлэн 1-1а,1б, 1в,1г,1д,1еҮзүүлэн 1-2а,2б,2в,2г,2д

ТӨМ 1-1 ТӨМ 1-2ТӨМ 1-3

Хүснэгт,зурган/пиктограмм/,баганан, гистограмм, дугуй диаграммаар дүрслэх, унших, харьцуулах,тайлбарлах

2-р хичээлАрга барилд суралцах

Бодит хэмжээг олъё

Гэрийн хана Үзүүлэн 2-1Үзүүлэн 2-2Үзүүлэн 2-3Үзүүлэн 2-4

ТӨМ 2-1ТӨМ 2-2

Моодын тухай мэдлэгтэй болно.Өөрийн тоглодог тоглоомын өндрийг

хэмжиж харьцуулан жишнэ.Амьтдын наслалтын талаар мэдлэгтэй

болно.3-р хичээл Арга барилд суралцах

Жерриг бяслагт хүргэе

Гэрийн багана,тооно Үзүүлэн 3-1Үзүүлэн 3-2Үзүүлэн 3-1Үзүүлэн 3-4Үзүүлэн 3-5зүүлэн 3-6

ТӨМ 3-1ТӨМ3-2

Баганан диаграммаар дүрслэхГрафик дүрслэх

Графикаа уншиж ойлгох

4-р хичээл Дадлагажих

Диаграммтай ажиллах

Гэрийн унь, Үзүүлэн 4-1Үзүүлэн 4-2Үзүүлэн 4-3Үзүүлэн 4-4Үзүүлэн 4-5Үзүүлэн 4-6

ТӨМ 3-1ТӨМ3-2

Пиктограмм байгуулах, диаграмм, графикийг унших, асуулт зохиох, түүнд хариулах

5-р хичээл Дадлагажих

Дадлагажих хичээл

Гэрийн бүрээс Үзүүлэн 5-1Үзүүлэн5-2а,2б,2в,2г

Өгсөн диаграмм дээр ажиллаж, асуултанд хариулж сурна.

6-р хичээл Дадлагажих

Өгөгдөл,диаграммтай ажиллах

1.Сурагчид өөрсдийгөө үнэлнэ2.Сурагчид бие биенийгээ үнэлнэ.3.Гэрийн өрх,бүслүүр

Үзүүлэн 6-1Үзүүлэн 6-2

ТӨМ 6- 3-1,ТӨМ 6-2-1,ТӨМ 6-2-2, ТӨМ 6-1-1ТӨМ 6-1-2

Сурагчдын бие даан ажиллах чадвар нэмэгдэж,өөртөө итгэлтэй болох

Page 7:  · Web viewЭнэхүү нэгж хичээлийн хувьд 7 цагийн хичээлийг төлөвлөхдөө 2 цагийн дадлагажих хичээл оруулсан

7-р хичээл Үнэлгээ

Мэдлэгээ нэгтгэн дүгнэе

Гэр барьж дуусгах Жишиг даалгавар №1,2,3,4,5,6 Сурагчид чадваржин,өөртөө итгэлтэй болсон байна.

Ээлжит хичээлийн сэдэв: №1: Өгөгдөлтэй ажиллахЗорилго: Өгөгдөлтэй ажиллахЗорилт: 1. Мэдээллийг хүснэгтэд бүртгэх 2.Баганан диаграммаар дүрслэх 3.Диаграмм унших, бичих

Өмнө судалсан агуулга Цаашид судлах агуулгаПиктограмм, хэрчмэн, баган диаграм дүрслэх,уншиж ойлгох,асуултанд хариулах

Өгөгдөл ашиглан диаграмм байгуулах

АгуулгаМэдлэг Чадвар

Дугуй баганан хэрчмэн диаграмм дүрслэх Диаграмм дүрслэх, тайлбарлах

Page 8:  · Web viewЭнэхүү нэгж хичээлийн хувьд 7 цагийн хичээлийг төлөвлөхдөө 2 цагийн дадлагажих хичээл оруулсан

Үе шат, хугацаа

Сурагчийн үйл ажиллагаа хандлага Багшийн дэмжлэг Үнэлгээ Анхаарах зүйл

Эхлэл хэсэг

Сэдэлжүүлэх үе шат ү/а 1 8 мин

Сурагчид хичээлийн дэгийг гаргана.1.Бусдыг анхааралтай сонсоно 2.Чанга тод дуугаар хариулна 3.Цаг баримтлана.2. Мэдээллийг хүснэгтэд бүртгэх-Баганан диаграммаар дүрслэх-Диаграмм унших, бичих

3. Сурагчдад тэнцүү хуваасан дүрс тараан өгч өөрийн дүрсийн нэгж талбайтай квадрат хэд байгаагаар багийн хэддэх гишүүн болохыг олно.

№1 гишүүд босно №2 гишүүд зүүн гараа өргөнө№3 баруун гараа өргөнө

№4 баавгай болоорой №5 туулай болоорой4. Багуудад оньсого тарааж өгнөОньсого таалгана. ТӨМ -1-11-р баг Сар шиг дугариг 2-р баг Гозгор мээрэн Сам шиг садархай Гогцоо гэзэгтэй 3-р баг Нэг эмгэн 4-р баг Сээр шиг нугалнаХоёр толгойтой Сэмж шиг дэлгэнэ 5-р баг Дүүжин баажин дөрвүүлээ Донжид дархан хоёулаа

1.Багш сурагчдын хамт дэгийг гаргана

2.Амжилтын шалгуур хэлэлцэнэ.

3. Сэдэлжүүлэлт Багийн гишүүд хөдөлгөөнөө хийн, өөрийн хэдэн номертой гишүүн болохоо олно.

Оньсогоны хариу 1-р баг / тооно/2-р баг / унь/3-р баг / гэрийн багана/4-р баг / хана/5-р баг /хаалга/ Эдгээрийг юу гэж нэрлэж болох вэ?

Гэрлэн дохиогоор үнэлнэ.

Хүүхэд бүрийг хичээлд бэлэн болсон эсэхэд анхаарна.

Өрнөл хэсэг

Ухаарч эргэцүүлэх үе шат

Ү/а 28мин

Ү/а3 4мин

1. 2 3.1.тогосон сүүл 2. Нил цэцэг 3.хятад сарнай

4 5 6. 4.Айргана 5.годонхой 6.шээрэнгэ

2.ТӨМ 1-2Цэцэг 1 2 3 4 5 6өндөр 5с

м7см 10с

м7см 5см 7см

3..Босоо тэнхлэг

1. Цэцгүүдийг нэрлэнэАйл бүхэнд байх ёстой арван цэцэг байдаг.Бид эдгээрийг нэрлэж хэрэглэж суръя.Үзүүлэн №1дээр ярилцах

2. Өгөгдлийг уншина..

3. Диаграмм байгуулах ажиглуулан ярилцах

Диаграммын төрлүүдийг харуулан үзүүлэн №2дээр ярилцах

Page 9:  · Web viewЭнэхүү нэгж хичээлийн хувьд 7 цагийн хичээлийг төлөвлөхдөө 2 цагийн дадлагажих хичээл оруулсан

Самбар төлөвлөлт №1

Сар өдөр Хичээлийн сэдэв: Өгөгдөлтэй ажиллах Хичээлийн дэг: 1.Бусдыг анхааралтай сонсоно Амжилтын шалгуур: 1. Өгөгдлийг уншиж ярилцах 2.Чанга тод дуугаар хариулна 2. Диаграммаар дүрслэх 3.Цаг баримтлана 3.Диаграммыг унших,тайлбарлах

1 . 2. 3. 4 5. 6 .1. Тогосон сүүл 2.Нил цэцэг 3. Хятад сарнай 4.Айргана 5.годонхой 6.шээрэнгэ

Баганан диаграмм шугаман диаграмм гистограмм зурган диаграмм дугуй диаграмм

0

0.5

1

1.5

2

2.5

3

3.5

4

4.5

5

0

1

2

3

4

5

6

Энэхүү диаграммын зургийн доор сурагчдын байгуулсан диаграммыг байрлуулна.

Ээлжит хичээлийн сэдэв №2 Бодит хэмжээг олъё.

Page 10:  · Web viewЭнэхүү нэгж хичээлийн хувьд 7 цагийн хичээлийг төлөвлөхдөө 2 цагийн дадлагажих хичээл оруулсан

Зорилго: Өгөгдлийн моодыг олохЗорилт: Моод гэж юу болох, өгөгдлүүдийг зөв тооцоолох, эрэмбэлэх, тайлбарлах

Өмнө судалсан агуулга Цаашид судлах агуулгаБаганан хэрчмэн диаграмм, өгөгдөлтэй ажиллах Моод, моод олох АгуулгаМэдлэг Тусгай чадвар Хамгийн их давхардсан өгөгдлийг моод гэнэ. Өгөгдлүүдийн моодыголохТүлхүүр үг: өгөгдөл, моод, эрэмбэлэх, давтамжХэрэглэгдэхүүн: Сурах бичиг , ТӨМ, үзүүлэн, зурагт үзүүлэн бодит юмс, ахуйн амьдралын агуулгатай өгөгдөл мэдээлэлАрга зүй: Баг болон, хосын аргаарАмжилтын шалгуур: Моодын тухай мэдлэгтэй болно. Өөрийн тоглодог тоглоомын өндрийг хэмжиж харьцуулан жишнэ. Амьтдын наслалтын талаар мэдлэгтэй болно.Хичээлийн үйл явц:Үе шатхугацаа

Үйл ажиллагаа

С

эдэл

жүү

лэх

1

0мин

Багшийн дэмжлэг Сурагчийн үйл ажиллагаа, хандлага Үнэлгээ

Үйл ажиллагагаа 1Гэрийн даалгаварт өгсөн бодлогоос сурах бичиг, дэвтрийн өндрийн хэмжээг нэгтгэж гаргана.Үзүүлэн 2-1

мат м/хэл и/бол ү/ном дууДэвтэрсурахбичиг

Хамгийн олон давтагдсан тоог гаргана.Багш хүснэгтийг дахин өгч давтамжийг гаргаж өгнө. Давтагдсан тоогоо шар өнгөөр будаарай.

Page 11:  · Web viewЭнэхүү нэгж хичээлийн хувьд 7 цагийн хичээлийг төлөвлөхдөө 2 цагийн дадлагажих хичээл оруулсан

Ухаа

рч э

ргэц

үүлэ

х үе

шат

10м

ин

Үйл ажиллагаа 2үзүүлэн 2-2Тоглоомуудыг өгсөн тоон хэмжээгээр эрэмбэлээрэй.

Багш баг бүрт 7 нүдтэй хүснэгт өгнө.Сурагчид тоог хүснэгтэнд эрэмбэлээд самбарт байрлуулна. ТӨМ 2-1

Яаж эрэмбэлэсэн бэ? Эрэмбэлсэн тоонуудаа ажиглаарай. Хамгийн олон давтагдсан тоогоо шар өнгөөр будаарай.

Сурагчдын таамаглал:ТӨМ 2-1

1.15-ын тоо 3 удаа 26-гийн тоо 2 удаа орсон байна.2.Өсөх буурах эрэмбээр байрласан байна.3. Эмх замбараагүй байрласан байна.ТӨМ 2-113 15 15 15 18 26 26

Ам

ан ү

нэлг

ээгэ

эр "

Сай

н ба

йна,

бол

ж б

айна

" гэх

мэт

үнэ

лнэ.

13см 15см

2 6 с м

18см

15см

26см

26см 15см

Page 12:  · Web viewЭнэхүү нэгж хичээлийн хувьд 7 цагийн хичээлийг төлөвлөхдөө 2 цагийн дадлагажих хичээл оруулсан

5 мин

5мин

Үйл ажиллагаа 3Баганан диаграммийг ажиглаад, амьтад хэд насалдгийг ярилцаарай.Үзүүлэн 2-3

өрөвтас шаазгай шар шувуу элээ хун тагтаа0

20

40

60

80

100

120

140

Амьтдын наслалт

Series 1

Ижил настай шувуудыг шар өнгөөр дугуйлаарай.Багш асууна. Олон давтагдаад бидний будаад байгаа өгөгдлийг юу гэж нэрлэж болохвэ?Үйл ажиллагаа 4ТӨМ 2-3,Үзүүлэн 2-4өгнө.Хамгийн олон давхардсан өгөгдлийг .............. гэнэ.А. модо Б. моод В. доом Г. ОмодБагш моод гэж юу вэ?-өмнөх даалгавар дээр шараар будаад байсан өгөгдлүүд моод мөн үү?

ТӨМ 2-2

өрөвтас шаазгай шар шувуу элээ хун тагтаа0

20

40

60

80

100

120

140

Амьтдын наслалт

Сурагчид : өрөвтас, хун, шар шувуу гурвыг шар өнгөөр дугуйлна.Сурагчдын таагмаглал:-давтамж-давхардсан тооТа нар ямар үгийг сонгож байна вэ?Үгээ олохдоо үгийн утгыг бодож нөхөөрэй.Сурагчид моод гэдэг үгийг гаргаж ирнэ.Багш сурагчид моодны талаар -Загварын зураг” зурагт үзүүлэн харж ярилцана.үзүүлэн 2-5 а, 2-5б, 2-5в/2014 оны загвараас/

Хэр

эг-

жүү

лэх

үе ш

ат

4 м

ин

Үйл ажиллагаа 5 Сурах бичгийн бодлого № 282,283 бие даан бодно.

Сурах бичгийн бодлого № 282 /моод нь85/Бодлого № 283 / моод нь шар иштэй ягаан зайрмаг 5 удаа давтагдсан байна./

Дүгнэлт3 мин

Моодын тухай ойлгосноо дүгнэн ярилцана.Энэ хичээлийг ойлгосон сурагчид хана авсан байна.

Сурагчид давтамжийг олж,моодыг олох аргад суралцана. Үнэлгээ гэрийн хана авч дэвтэр нааанаГэрийн

даалгавар1 мин

Анарын 2014 оны гар утасны төлбөр гарчээ.Баганан диаграммаар дүрслээрэй.Моодтой саруудыг шар өнгөөр будаарай.

6сар 7сар 8сар 9сар 10сар 11сар 12сар18мянтөгрөг

12мянтөгрөг

11мянтөгрөг

20мянтөгрөг

15мянтөгрөг

11мянтөгрөг

16мянтөгрөг

Самбар төлөвлөлт №2

Page 13:  · Web viewЭнэхүү нэгж хичээлийн хувьд 7 цагийн хичээлийг төлөвлөхдөө 2 цагийн дадлагажих хичээл оруулсан

Хичээлийн гарчиг: Бодит хэмжээг олъё1. Хичээлийн дэг2. Амжилтын шалгуур 3. Үзүүлэн 2-1

4.Тоог эрэмбэлэх

4. Тоог эрэмбэлэх /Үзүүлэн 2-2/

Үзүүлэн 2-3 Үзүүлэн 2-5 а,б,в

Ээлжит хичээлийн сэдэв № 3 Жерриг бяслагт хүргэе.Зорилго: График гэж юу вэ?Зорилт: Хялбар гарфикаар дүрслэх, график хараад уншиж ойлгодог болох, өөрийн үгээр тайлбарлах

1.Хамгийн олон давхардсан өгөгдлийг .............. гэнэ.

А. модо Б. моод В. доом Г. Омод

өрөвтас шаазгай шар шувуу элээ хун тагтаа0

20406080

100120140

Амьтдын наслалт

мат м/хэл и/бол ү/ном дуу

Дэвтэр

сурахбичиг

Page 14:  · Web viewЭнэхүү нэгж хичээлийн хувьд 7 цагийн хичээлийг төлөвлөхдөө 2 цагийн дадлагажих хичээл оруулсан

Өмнө судалсан агуулга Цаашид судлах агуулгаӨгөгдөлтэй ажиллах, моод,диаграмм Графикийг дүрсэлж сурах

АгуулгаМэдлэг Тусгай чадварГрафик Графикаар дүрслэх,

Түлхүүр үг: график, графикаар дүрслэх, өгөгдөл,графикХэрэглэгдэхүүн: Сурах бичиг , ТӨМ, үзүүлэн, зурагт үзүүлэн бодит юмс, ахуй амьдралын агуулгатай өгөгдөл мэдээлэлАмжилтын шалгуур: Баганан диаграммаар дүрслэх График дүрслэх Графикаа уншиж ойлгохХичээлийн үйл явц:Үе шатхугацаа

Үйл ажиллагаа

С э д э Багшийн дэмжлэг Сурагчийн үйл ажиллагаа, хандлага Үнэлгээ

Үйл ажиллагаа 1А.Утасны төлбөрийг баганан диаграммаар дүрслэснээ ярилцана.Б.Моодыг яаж олсон бэ?В.Диаграммын баганыг соронзон цэгээр тогтоосон байна.Г. Диаграммын баганыг авахад соронзон цэг болж үлдэнэ.Багш цэгүүдийг диаграмм холбоё.Диаграммын зөвхөн оройг холбовол: Яаж холбож болох вэ?Ажиглаарай, зэргээр асуудал дэвшүүлэн ярилцана.Багш баг бүрээс зөв хийсэн нэг сурагчийг шалгаж үзээд бусдад зөвлөн туслуулна.

Сурагчид: Моод хэд байсныг хэлнэ.8,11 сард моод нь11 байсан, энэ 2 моодыг шар өнгөөр будсан байна.Багшийн тарааж өгсөн ТӨМ дээр өгөгдлийн дагуу цэг тэмдэглэнэ. / самбараас харж болно, гэрийн даалгаварт өгсөн өгөгдлөөс хараад цэг тавих/Баганан диаграммын оройд үүссэн цэгүүдийг холбоно.Сурагчид цэгүүдийг холбоно / Балын харандаагаар холбоно/Алдаатай хийсэн сурагчдад багийнх нь болон, багш туслан алдааг засуулж зөв болгож,графикийг ойлгуулна.Үзүүлэн 3-1

6 сар 7 сар 8 сар 9 сар 10 сар 11 сар 12 сар0

5000

10000

15000

20000

25000утасны төлбөр

Page 15:  · Web viewЭнэхүү нэгж хичээлийн хувьд 7 цагийн хичээлийг төлөвлөхдөө 2 цагийн дадлагажих хичээл оруулсан

Ухаа

рч э

ргэц

үүлэ

х үе

шат

8

мин

1

2мин

Үйл ажиллагаа 2Жерриг бяслагт хүргэе ТӨМ тарааж өгнө.Жерри эхний өдөр 300гр, 2дахь өдөр 500гр, 3дахьөдөр 200гр ,4дахь өдөр нь 300г, 5дахь өдөр 700 гр бяслаг идсэн бол Жерри хэдэн кг бяслаг идсэн бэ?Жерри өдөр бүр идсэн бяслагийг цэгээр тэмдэглэж хэрчмээр холбоорой.Багш А3 слайд дээр Жерри идсэн бяслагийг цэгээр тэмдэглэж , хэрчмээр холбож сурагчидтай тааруулна.

Үйл ажиллагаа 3График гэж юувэ? Гэдгийг гаргаж ирэхийн тулд холбох тест өгч ажиллуулна.ТӨМ 3-1А. Багана Диаграмм

1

Б. Хэрчмэн диаграмм

2

В. зурган диаграмм

3

Г.график 4Д. гистограмм 5

Е. Дугуй диаграмм

6

1-6 д зураг байна. хавсаргавЭндээс мэдээллийн ямар нэр томьёог мэдэж авсан бэ? Тэр үгээ улаан өнгөөр будаарай.Та нарын бодож байгаагаар график гэж юу вэ?Тодохойлолтыг багш хэлж өгнө.

Сурагчид :1.Жерригийн идсэн бяслагийг тооцоолон гаргана.2.Хэвтээ босоо тэнхлэг дээр хулганын бяслаг идсэн хэмжээг цэгээр тэмдэглэнэ.3. Цэгээ холбоно4. Буруу зурсан сурагчид , багшийн зурсанг харж алдаагаа засаж авна.Үзүүлэн 3-2

1 өдөр 2 өдөр 3 өдөр 4 өдөр 5 өдөр0

100

200

300

400

500

600

700

800

График гэдэг үгийг мэдэж авна.Сурагчдын таамаглал:-Цэг холбож байсан.-Цэгтэй хэрчмийг хэлнэ.-Жерри идсэн бяслагны зам- Хэр их идсэн бага идснийг хэлж болно.

Координатын хавтгай дээр харгалзах цэгүүдийг олж,тэдгэрийгДэс дараалуулан холбоход үүсэх шугамыг график гэнэ.гэсэн дүгнэлтэнд хүрнэ.

Үйл ажиллагаа 1,2 график зурсан болохыг дахин ярилцах

Өөрийн хийсэн ажлыг бусдад танилцуулан бусдаар үнэлүүлнэ

Page 16:  · Web viewЭнэхүү нэгж хичээлийн хувьд 7 цагийн хичээлийг төлөвлөхдөө 2 цагийн дадлагажих хичээл оруулсан

Хэр

эгж

үүлэ

х ү

е ш

ат

9 м

инҮйл ажиллагаа 4ТӨМ 3-2Зарим саруудын халууны хэмжээг хүснэгт ба графикаар үзүүлэв.IY Y YI YII YIII IX X+20С +70С +1

70С+240С

+260С

+160С

+40С

4 сар 5сар 6 сар 7сар 8сар 9сар 10 сар0

5

10

15

20

25

30

Дараах асуултанд хариулаарай.1. Хамгийн халуун сарыг улаан, хамгийн хүйтэн сарыг хөх

өнгөөрГрафик дээр олж тэмдэглээрэй.

2. Хамгийн хүйтэн , халуун байсан саруудын агаарын температурын зөрөөг олоорой.

3. 6 ба 10 дугаар сарын агаарын температурын зөрөөг олоорой.

4. Ямар саруудын агаарын температур +20 0С-аас бага байна вэ?

Дүгнэлт2 мин

Зөв хийсэн сурагчид гэрийн багана,тооно авна. Сурагчид үйл ажиллагаа №4 хийж байж үнэлгээ авна.

Гэрийн Даалгавар1 мин

Сурах бичгийн № 295,296 Дэвтэрт хийх

Самбар төлөвлөлт№3 Он сар өдөр

Page 17:  · Web viewЭнэхүү нэгж хичээлийн хувьд 7 цагийн хичээлийг төлөвлөхдөө 2 цагийн дадлагажих хичээл оруулсан

Хичээлийн сэдэв:Жерриг бяслагт хүргэе1.Хичээлийн дэг 2.Амжилтын шалгуур Жерриг бяслагт хүргэеҮзүүлэн 3-2 Утасны төлбөрҮзүүлэн 3-1

6 сар 7 сар 8 сар 9 сар 10 сар 11 сар 12 сар0

5000

10000

15000

20000

25000

Series 1

1 өдөр 2 өдөр 3 өдөр 4 өдөр 5 өдөр0

100

200

300

400

500

600

700

800

Диаграммын нэрийг тохирох диаграммтай зөв холбо. Тест Үзүүлэн 3-3 /Энэ үзүүлэн сурагчдад ТӨМ 3-1өгөгдөнө/

1-анги 2-р анги 3-ранги 4-р анги 5-р анги0

5

10

15

20

25

30

35

0

1

2

3

4

5

6

0

5000

10000

15000

20000

25000

Ээлжит хичээлийн №4 Сэдэв: “ Диаграммтай ажиллах ” –дадлагажих хичээл

А. Багана диаграмм

Б. Хэрчмэн диаграмм

В. зурган диаграмм

Г.график

Д. гистограмм

Е. Дугуй диаграмм

Page 18:  · Web viewЭнэхүү нэгж хичээлийн хувьд 7 цагийн хичээлийг төлөвлөхдөө 2 цагийн дадлагажих хичээл оруулсан

Өмнө эзэмшсэн чадвар: Диаграммыг уншиж ойлгох чадвартай болсон байхаас гадна тэгш өнцөгт координатын хавтгайн тухай зохих мэдлэгтэй болсонд тулгуурлана. .Дээр дурьдсан суурь мэдлэг чадварыг сурагчид хэрхэн эзэмшсэнийг илрүүлэх ажлыг хийнэ.

Эзэмших мэдлэг, чадвар:

Мэдлэг чадвар

Диаграмм болон графиктай ажиллах арга чадвараа ахиулах.

Пиктограмм байгуулах, диаграмм, графикийг унших, асуулт зохиох, түүнд хариулах чадвар эзэмшинэ.

Түлхүүр үг: Диаграмм, график, пиктограммХэрэглэгдэхүүн: Диаграмм, графикийг харуулсан слайдууд

Хамрах хүрээ

4-р ангиӨмнөх төсөөлөл:Хялбар диаграммыг уншиж ойлгох, чадварыг өмнөх ангиудад сурагчид эзэмшсэн. Мөн тэгш өнцөгт

координатын хавтгайн тухай зохих мэдлэгтэй байна. .Дээр дурдсан суурь мэдлэг, чадварыг сурагчид хэрхэн эзэмшсэнийг илрүүлэх ажлыг хийнэ.

Хичээлийн зорилго

Ерөнхий чадвар Тусгай чадвар

Асуудал шийдвэрлэх, Харилцах хамтран суралцах, бие даан суралцах

Мэдээллийг бүртгэх, хүснэгт зурган пиктограмм,баганан, дугуй диаграмм болон хялбар графикаар дүрслэх, хуваарь нь ялгаатай байх үеийн дүрслэлийг харьцуулах,тайлбарлах, дүгнэлт гаргах

Суралцахуйн зорилт

Байгуулсан диаграммтай ажиллаж сурах Асуулдал дэвшүүлж шийдвэрлүүлнэ. Диаграммуудын нэгжийн хэмжээг өөрчлөхгүй хуваарийг өөрчлөх бүрд баганан диаграммын дүрслэл хэрхэн

өөрчлөгдөж байгааг ажиглан дүгнэж ярилцана.

Арга зүй: Бүтээлч үйл ажиллагаа болон тоглоомын хэлбэрээр

Зохион байгуулалт Багийн зохион байгуулалттай байна.

Үйл ажиллагаа:

Хичээлийн үе шатхугацаа

Сурагчийн үйл ажиллагаа хандлага Багшийн дэмжлэг Үнэлгээ

ЭхлэлҮйл ажиллагаа-1Өмнөх хичээл сэргээн санах\ моод олох, баганан болон дугуй диаграмм байгуулах\

Диаграмм ба графикийг юунд ашигладаг вэ? Хүү

хэд

бү

рд

ажил

Page 19:  · Web viewЭнэхүү нэгж хичээлийн хувьд 7 цагийн хичээлийг төлөвлөхдөө 2 цагийн дадлагажих хичээл оруулсан

Ангийн 8 сурагчдын дуртай өнгийг хэлүүлэхэд улаан,ногоон, шар, цэнхэр,улаан, улаан, шар,цэнхэр гэсэн бол моодыг олоорой.Баганан болон, дугуй диаграмм ашиглан бодлого зохион дүрслээрэй.

1 2 3 4 5 6 7 80

1

2

3

4

5

6

УНШЦ

1st Qtr 2nd Qtr 3rd Qtr 4th Qtr

Дэвтэрт хийлгэнэ. \ цэглээд дуртай диаграммаар\

-өсөлт бууралт-их багын харьцааг-юмны хэмжээг дүрсээр-мэдээллийг ажиглах- юмыг ангилах

Өгөдөл,мэдээллийг цуглуулах, ажиглах,ангилах,дүгнэхэд ашиглана.

болг

оны

г дү

гнэх

гра

фик

ийн

хууд

ас

өгнө

. \ с

май

л бо

лон

од\

Дэв

тэрт

наа

лган

а.

Сэр

гээн

сан

ах 5

мин

2

3

Өрнөл

10 мин

Үйл ажиллагаа-2Пиктограмм гэж юуг хэлэх вэ?

1.Таван сурагч тус бүр 10 удаа эсрэг талын хаалганд бөмбөг өшиглөв.Оруулсан бөмбөгний тоог зурган диаграммаар \пиктограмм\

үзүүлэв.

ТӨМ-4- 1ТӨМ-4-2

Үйл ажиллагаа-32. Баганан диаграмм ашиглан өгөдлийн нэгжүүдийн харьцуулан

ажиглан,дүгнэлт хийх.

Ангийн сурагчдын 4 нь А,10 нь В,11 нь С, 15 нь D үнэлгээтэй шалгагдсаныг баганан диаграммаар дүрслэн үзүүлэв.

Пиктограмм гэж зурган диаграммыг хэлнэ1.Хэн хамгийн олон бөмбөг эсрэг талын

хаалганд оруулсан бэ?2. Эсрэг талын хаалганд ижил бөмбөг оруулсан сурагчид байна уу? Байгаа бол тэднийг нэрлээрэй.3. Эсрэг талын хаалганд Чулуун Батаас хэдэн бөмбөг дутуу оруулсан бэ?4. Бүгд хэдэн бөмбөг эсрэг

талын хаалганд оруулсан байна вэ?

Хэрчмэл үзүүлэн 4-1\ Дээрх бүх асуултаар\

Диаграммуудын нэгжийн хэмжээг өөрчлөхгүйгээр хуваарийг 10, 5, 2 гэж өөрчлөх бүрд баганан диаграммын дүрслэл хэрхэн өөрчлөгдөж байна вэ? ажиглаарай.

Хэр

эргж

үүлэ

х эр

мэл

зэх

, үйл

дэх

үе ш

ат 1

2

Сурагчдын нэр тооАмар 4Бат 7

Галсан 6Чулуун 5Энхээ 4

10987 Б6 Б Г5 Б Г Ч4 А Б Г Ч Э3 А Б Г Ч Э2 А Б Г Ч Э1 А Б Г Ч Э

Page 20:  · Web viewЭнэхүү нэгж хичээлийн хувьд 7 цагийн хичээлийг төлөвлөхдөө 2 цагийн дадлагажих хичээл оруулсан

А В С D0

2

4

6

8

10

12

14

16хүүхдийн тоо

хүүхдийн тооүнэлгээ

Үзүүлэн 4-2

А В С D0

2

4

6

8

10

12

14

16

Үзүүлэн 4-3

А В С D0

2

4

6

8

10

12

14

16

Үзүүлэн 4-4

Хуваарь нь 2 үед А баганын өндөр 10 хуваарьтай үеийн баганын өндрөөс хэд дахин их болохыг хэмжилт хийлгэнэ.

Ү- 4-2, Ү- 4-3, Ү-4-4 эдгээр үзүүлэнг баг бүрд А4 хэмжээний үзүүлэн дээр хэмжилт хийж харьцуулан жишиж дүгнэлт гаргана.

Тухайлбал:

Диаграммын хуваарийг ихэсгэх тусам баганын өндөр багасна.

Хүүхдийн тоо

Page 21:  · Web viewЭнэхүү нэгж хичээлийн хувьд 7 цагийн хичээлийг төлөвлөхдөө 2 цагийн дадлагажих хичээл оруулсан

Дүг

нэлт

ин +

9 м

ин

Үйл ажиллагаа-41-5-р ангийн сурагчдын тоог баганан диаграммаар үзүүлэв.

1-анги 2-р анги 3-ранги 4-р анги 5-р анги0

5

10

15

20

25

30

35

Үзүүлэн 4-5 А. Б.

1 2 3 4 50

0.5

1

1.5

2

2.5

3

3.5

4

4.5

5

ТӨМ 4-3 1 2 3 4 50

0.5

1

1.5

2

2.5

3

3.5

4

4.5

5

В.А. 1-5 дугаар анги нийт хэдэн сурагчтай вэ?Б.Ямар анги хамгийн олон сурагчтай вэ?В. Диаграммын хуваарийг өөрчлөхөд сурагчдын тоо өөрчлөгдөх үү?Г. Диаграммын өндөр юунаас хамаарч өөрчлөгдөж байгааг ярилцана.

Эцсийн үнэлгээг баганан диаграммаар хийлгэн багуудыг үйл ажиллагааг үнэлэх

-Хичээлээ дүгнэж үнэлэх, амжилтын шалгуур биелэсэн эсэх-Сурагч бүр явцын үнэлгээ болгон өөрийн үнэлгээг хийж явах

Асуудал дэвшүүлэн ТӨМ 4-3 дээр хуваарийг өөрчлөхөд сурагчдын тоо өөрчлөгдөж байгаа үгүйг дүгнэлт хийн В асуултын дагуу ярилцана.

Сурагчдын тоогоор график өгнө. Явцын үнэлгээ ны явцад сурагчид өөрсдийгөө үнэлж , 1 ажил хийвэл нэг цэг2 ажил хийвэл 2 цэг, 3 дахь ажил хийвэл 3 цэг, 4 ажил хийвэл 4 цэг гэх мэтээр хийж цэгэн диаграмм үүсгэн түүнийг нэрлэж, тайлбарлаад дэвтэрт наана.

Хэл

бэр:

Явц

ын

үнэл

гээ

(ста

ндар

т бу

с)

Ш

алгу

ур:

О

ролц

оо, ү

р дү

н, а

сууд

ал ш

ийдв

эрлэ

сэн

байд

ал, м

эдлэ

гээ

хэрэ

глэж

бай

гаа

байд

ал.

Хам

гийн

сай

н да

алга

вар

гүйц

этгэ

сэн

хүү

хэд

бүрт

унь

өгнө

.

1 мин Гэрийн даалгаварт ” Сурах бичгийн №294” бодно.Ингэхдээ бодлогыг сайтар уншижзорилго тавин төлөвлөгөө гаргана

Үнэлгээ унь авна

тө гс гө л

Page 22:  · Web viewЭнэхүү нэгж хичээлийн хувьд 7 цагийн хичээлийг төлөвлөхдөө 2 цагийн дадлагажих хичээл оруулсан

Самбар төлөвлөлт №4 .......сар өдөр....

Хичээлийн сэдэв:Диаграммтай ажиллах

Амжилтын шалгуур

• Байгуулсан диаграммтай ажиллаж сурах

• Асуулдал дэвшүүлж шийдвэрлүүлнэ.

• Диаграммуудын нэгжийн хэмжээг

өөрчлөхгүй хуваарийг өөрчлөх бүрд

баганан диаграммын дүрслэл хэрхэн

өөрчлөгдөж байгааг ажиглан дүгнэж ярилцана.

Ээлжит хичээлийн сэдэв №5. Дадлагажих хичээл

Үзүүлэн 4-2

Үзүүлэн 4-1

Үзүүлэн 4-3 Үзүүлэн 4-4 Үзүүлэн 4-5Үзүүлэн 4-6

Page 23:  · Web viewЭнэхүү нэгж хичээлийн хувьд 7 цагийн хичээлийг төлөвлөхдөө 2 цагийн дадлагажих хичээл оруулсан

Зорилго: Мэдлэгийг бататгахЗорилт: Өгөгдлөөр диаграмм, график дүрслэх, ярилцах,тайлбарлахӨмнө судалсан агуулга Цаашид судлах агуулгаӨгөгдөлтэй ажиллах, моод,диаграмм,график Сурагчдын мэдлэг чадварыг бататгах АгуулгаМэдлэг Тусгай чадварДугуй диаграмм,график,моод,диаграмм ын мэдлэгийг бататгахТүлхүүр үг: график, өгөгдөл,моод,Хэрэглэгдэхүүн: Сурах бичиг , ТӨМ, үзүүлэн, зурагт үзүүлэн бодит юмс, ахуйн амьдралын агуулагатай өгөгдөл мэдээлэлАрга зүй: Үйл ажиллагаа болон, Амжилтын шалгуур: Дугуй,цэгэн,баганан, шугаман диаграмм дүрслэхХичээлийн үйл явц:Үе шатхугацаа

Үйл ажиллагаа

Э

хлэл

12

мин

Багшийн дэмжлэг Сурагчийн үйл ажиллагаа, хандлага Үнэлгээ

Үйл ажиллагаа 1Хичээлийн дэгээ танилцуулна.Багш сурагчдад бодлогыг өгч эхлээд бодуулна.5 мин хугацаа өгнө.Багш бодолтыг самбарт тавьж харуулж, ярилцана.Үзүүлэн 5-1, 5-2а, 5-2б, 5-2в, 5-2г

Үйл ажиллагаа 2Багийн ахлагч нар гарч ирээд, дараагийн хийх даалгаврыг сугална.Диаграммыг хугацаа харж,даалгаврыг гйцэтгэж, тайлбарлан ярилцана.

Сурагчид:

Манай ангийн 16 сурагчийн 12 нохой,

14 туулай,

18 загас ,

18 яст

мэлхий тэжээх дуртай. Амьтан тус бүрийн тоог ол.Сурагчид хугацаа дуусмагц, багшийн бодолттой тулгаж тааруулна.Бодолт: 16:2х1=8 /нохой/ 16:4х1=4 /туулай/ 16:8х1=2 /загас/ 16:8х1=2 /яст мэлхий/Сурагчид даалгаврын зааврыг уншаад, өгөгдлөөр диаграммуудыг дүрслэн үзүүлнэ. /Баганан, дугуй ,шугаман, цэгэн/1 баг цэгэн 2 баг дугуй диаграмм тус тус байгуулж, хугацаа 3 баг баганан дуусмагц самбарт гарч 4 баг шугаман тайлбарлана.

Page 24:  · Web viewЭнэхүү нэгж хичээлийн хувьд 7 цагийн хичээлийг төлөвлөхдөө 2 цагийн дадлагажих хичээл оруулсан

Ухаа

рч

эргэ

цүүл

эх ү

е ш

ат 8

мин

Энэ хугацаанд баг багуудын ажилд хяналт тавин, гүйцэтгэлийг шалгаж , зөвлөн туслана.Багш сурагчдаас бидний үзсэн график, диаграммаас юу дутуу байна вэ? Багш графикийн үзүүлэн харуулна.

Дугуй , цэгэн диаграмм дээр ажиллаж байгаа сурагчдад багш туслана.Сурагчид график гэж хэлнэ.

Сурагчид багштай хамтарч график дүрслэнэ.

Х

эрэг

жүү

лэх

үе

шат

10 м

ин

7 м

ин

Үйл ажиллагаа 3Багш баганан диаграмм өгч, өгөгдлөө харж бусдад тайлбарлан ярьж өгнө.

Бодон гахай 170 кг жинтэй , аргаль 200 кг, хандгай 400 кг , бүдүүн үхэр 250кг жинтэй байдаг байна.1. Амьтад тус бүр хэдэн кг жинтэй вэ?2. Ямар амьтан хамгийн хүнд вэ?3. Бүх амьтдаас тус бүр 3 ширхгийг ачих болвол хэдэн тонны машин хэрэгтэй вэ?Гэх мэт асуултыг багш өгч сурагчид өөрсдөө нэмж асуулт гаргана.

Үйл ажиллагаа 4 Даалгаврын сангаас өөрсдөө бодлого сонгожбодно.

Сурагчид диаграммыг ярихдаа бүтэн өгүүлбэрээр ярих.Үзүүлэн 5-3

бодон аргаль хандгай үхэр0

50

100

150

200

250

300

350

400

450

амьтдын жин

Сурагчид 10 мин-ын хугацаандаа даалгаврын сангаас бодлого сонгон бодно.

Дүгнэлт 2мин

Багш сурагчдын бодсон бодлогод үнэлгээ өгнө.Сурагчид “Гэрийн бүрээсээр “ үнэлүүлнэ

Сурагчид бодсон бодлогоо багшид үнэлүүлж, алдааг засна.

Гэрийн даалгавар1 мин

. Сурагчид даалгаврын сангаас дуртай 3 бодлогоо сонгон авч гэртээ хийснээ чөлөөт цагаараа ангийнхандаа тайлбарлана.

Өгүүлбэрийг ухаарч ойлгоод дэвтэрт бодож ирнэ.

Самбар төлөвлөлт №5 сар өдөр

Page 25:  · Web viewЭнэхүү нэгж хичээлийн хувьд 7 цагийн хичээлийг төлөвлөхдөө 2 цагийн дадлагажих хичээл оруулсан

Хичээлийн сэдэв: Дадлагажих хичээл

Амжилтын шалгуур

1.Өгсөн диаграмм дээр ажиллана. 2.Диаграммын асуултын дагуу ярилцана. 3. Даалгаврын сангаас бодлого сонгож бодно.

Ээлжит хичээлийн сэдэв№6 Өгөгдөл,диаграммтай ажиллах

Зорилго: Дадлагажих хичээл

Page 26:  · Web viewЭнэхүү нэгж хичээлийн хувьд 7 цагийн хичээлийг төлөвлөхдөө 2 цагийн дадлагажих хичээл оруулсан

Зорилт: 1. Диаграммыг уншиж ойлгоно. 2. Диаграммыг ашиглаж бодлого бодно. 3. Диаграмм байгуулах

Өмнө судалсан агуулга Цаашид судлах агуулгаПиктограмм, хэрчмэн, баган диаграм,дугуй диаграмм,гистограмм дүрслэх,уншиж ойлгох,асуултанд хариулах

Мэдлэг чадварыг бататган, сурагч нэг бүртэй тулж ажиллан түвшин ахиулна.

АгуулгаМэдлэг Чадвар

5 тарааж өгөх материалаас сонгоно. Дундаж түвний даалгаврыг 40 минутын хугацаанд гүйцэтгэнэ.

Үе шат Үйл ажиллагааСурагчийн үйл ажиллагаа чиглэл Багшийн дэмжлэг Анхаарах зүйл

Эхлэл5мин

1. Үйл ажиллагаа1

2.а. Диаграммыг уншиж ойлгоно. Б. Диаграммыг ашиглаж бодлого бодно. В. Диаграмм байгуулах3. үзүүлэн 6- 1Хугацаа Ажил үүрэг2мин Бодлогоо уншиж ойлгоно.2мин Даалгавар гүйцэтгэх төлөвлөгөө гаргана. 15мин Бодлогоо бодно.15мин Бодлогыг тайлбарлана.3мин Дүгнэлт хийнэ

1.Хичээлийн дэг танилцуулна.

2.Амжилтын шалгуур

3, Багш амжилтын шалгуурын дагуу хийгдэх ажлын төлөвлөгөөг/үзүүлэн 6- 1/ танилцуулж ярилцана Энэ төлөвлөлтөнд ороогүй 3 мин багшийн тайлбар ярианы ажил байх болно.

Өрнөл

Ухаарч ойлгох15 мин

Үйл ажиллагаа -2ТӨМ 6- 3-1 Бодлогыг бодох хугацаанд сурагчид

ямар бодлого сонгож авсныг дараах хүснэгтийн дагуу тэмдэглэнэ.

1.Маш сайн сурагчдад 1-р түвшний даалгавар ТӨМ6- 1-1, ТӨМ 6-1-2 2.Хангалттай сурагчдад 2-р түвшний ТӨМ6-2-1,ТӨМ 6-2-23. Дундаж сурагчдад 3-р түвшний

Зарим сурагчид өөрийн төлөвлөсөн ажлаа хийчихсэн гэж зүгээр суух хандлага гаргах үе гарвал дараагийн бодлогыг сонгох ,түүнд

1.Хэдэн туулай байсан бэ?

2.Ямар амьтан 30-уулаа байсан бэ?

3.Моодыг олоорой.

4. Хонь ямаанаас хэд дахин олон бэ?

5.Нийт хэдэн амьтан байна вэ?

Page 27:  · Web viewЭнэхүү нэгж хичээлийн хувьд 7 цагийн хичээлийг төлөвлөхдөө 2 цагийн дадлагажих хичээл оруулсан

бар үхэр хонь туулай ямаа05

1015202530354045

ТӨМ 6- 2-11.Хүснэгтэн мэдээллийг уншаарай.2. Баганан диаграмм байгуулаарай.3.Хамгийн олон ба хамгийн цөөн охидтойангийн зөрөөг олоорой.4.Ангиудын охид нийлээд хэд вэ?5.4-р ангийн охидын тоо,3-р ангийн охидын тооноос хэдээр цөөн бэ?

ТӨМ 6- 2-2Хаягдал цаас лааз Ундааны сав Шилэн савЖин/ кг/ 100кг 40кг 65кг 50кг

Хүүхдүүд дахин ашиглаж болох хаягдал зүйлсийг цуглуулж ангилав. Тэд цуглуулсан юмсыг жинлэж үзээд хүснэгтэнд бичжээ.Үүнийг зурган диаграммаар илэрхийлэн зурав.ТӨМ 6- 1-1Мод Модны тоо ДүнУлиас

Нарс

Хуш

Хус

Гацуур

-нь 100 модыг илэрхийлнэ.

1.Улиас хэдэн ширхгийг тарьсан бэ?2.Хус нарснаас 2 дахин цөөн тарьсан.Хусны хүснэгтэнд түүнийг

ТӨМ 6-3-1 даалгавруудыг сонгосон.

Багш тэмдэглэл хийхдээЯмар түвшний даалгавар сонгож байгааг /үзүүлэн / дагуу тэмдэглэж авсан байна.

туслах арга хэмжээ авна.

Анги Охидын тоо1-р анги 1502-р анги 1003-р анги 2004-р анги 505-р анги 100

Page 28:  · Web viewЭнэхүү нэгж хичээлийн хувьд 7 цагийн хичээлийг төлөвлөхдөө 2 цагийн дадлагажих хичээл оруулсан

дүрслэн зураарай.3. Ямар мод олныг тарьсан бэ? 4. Улиас гацуурнаас хэдээр олныг тарьсан бэ?5. Зурган диаграммыг баганан диаграммаар илэрхийлнэ үү?ТӨМ 6- 1-2Заан 760кг жинтэй, хандгай түүнээс 180кг-аар хөнгөн,арслан хандгайнаас 80кг-аар бага,харин хирс арслангаас 90кг-аар хүнд эдгээр амьтдын жинг шугаман диаграммаар дүрслээрэй.Хамгийн хүнд ба хамгийн хөнгөн амьтны жингийн зөрүү ол.

Хэрэг-жүүлэ-хийг эрмэлзэх үе 15 мин

1.Сурагчид 15 мин болоод сурагчид бүгд үзгийг тавина.2. Сонгосон даалгавраас самбарт нэг сурагч гарч бодох ба тэр хооронд 2,3,4 гэх мэт сурагчдыг самбарын өмнө яриулна.

1. Даалгаврын сонголтоор тандалт хийнэ.2. Самбарт бодож байгаа сурагчийн бодолт дуустал яриулна.3. 15 мин болтол сурагчдыг яриулна.

1.Ярьж байгаа сурагчид өөрийгөө үнэлнэ.2.Бусад сурагчид ярьж байгаа сурагчийг үнэлнэ.

Дүгнэлт Сурагчид өөрийн төлөвлөсөн ажлыг танилцуулж “Би төлөвлөсөн ажлынхаа төдийг хийсэн учраас өөрийгөө сайн, өөрийгөө маш сайн хийсэн гэж бодож байна” гэх мэт ярьж дүгнэнэ. Өнөөдрийн хичээлээр ... сурагч хичээлд оролцлоо. Иймд өнөөдөр гэрийн бүслүүр өрхөө дэвтэртээ наана.

Сайн ойлголоо, надад туслана уу? Арай л дутуу ойлголоо, ойлгосонгүй гэх мэтээр нэрээ бичнэ.Багшаас айх хэрэггүй,би танд туслана гэж хэлнэ.

Самбар төлөвлөлт №6 Он сар өдөр Хичээлийн сэдэв: Өгөгдөл диаграммтай ажиллах Хичээлийн дэг

Амжилтын шалгуурА. Диаграммыг уншиж ойлгох Б. Диаграммыг ашиглаж бодох В. Диаграмм байгуулах

Ээлжит хичээлийн сэдэв: №7 Зорилго: Мэдлэгийг нэгтгэн дүгнэхЗорилт: 1. Сурагчид 6 хувилбарын даалгавраас дундаж түвшний даалгавар сонгох

Үзүүлэн 1

ТӨМ 6-3-1

ТӨМ 6-1-1

ТӨМ 6-2-1

ТӨМ 6-2-2

ТӨМ 6-3-1

Хугацаа Ажил үүрэг2мин Бодлогоо уншиж

ойлгоно.2мин Даалгавар гүйцэтгэх

төлөвлөгөө гаргана. 15мин Бодлогоо бодно.15мин Бодлогыг тайлбарлана.3мин Дүгнэлт хийнэ

Page 29:  · Web viewЭнэхүү нэгж хичээлийн хувьд 7 цагийн хичээлийг төлөвлөхдөө 2 цагийн дадлагажих хичээл оруулсан

2. Даалгаврыг 40 минутын хугацаанд гүйцэтгэх 3. даалгаврыг дүнг нэгтгэн анализ хийх

Өмнө судалсан агуулга Цаашид судлах агуулгаПиктограмм, хэрчмэн, баган диаграм,дугуй диаграмм,гистограмм дүрслэх,уншиж ойлгох,асуултанд хариулах

Сурагчдын мэдлэгийг нэгтгэн дүгнэж, анализ хийн түүний мөрөөрСурагч нэг бүртэй тулж ажиллан түвшин ахиулна.

АгуулгаМэдлэг Чадвар

6 хувилбарын даалгавраас сонгоно. Дундаж түвний даалгаврыг 40 минутын хугацаанд гүйцэтгэнэ.

Үе шат Үйл ажиллагааБагшийн дэмжлэг Сурагчийн үйл ажиллагаа Анхаарах зүйл

Хяналт шалгалт40мин

1.Багш ангийнхаа түвшинд тохируулан хувилбаруудаас сонгон хэрэглэнэ.

2, 1,2,3 р даалгавруудыг 40 минутанд гүйцэтгэх үйл явцыг ажиглан сурагчдын даалгавар гүйцэтгэх явцад гарч байгаа бэрхшээлийг тэмдэглэнэ.

3, Сурагчдын хийсэн ажлын гүйцэтгэлийг оноогоор үнэлэн анализ хийж даалгавар тус бүрийн гүйцэтгэлд анализ хийнэ.

Хувилбар 1. Сэргээн санах түвшний даалгавар 8 даалгавартай 10 оноотой

Хувилбар 2. Ойлгох түвшний даалгавар 11 даалгавартай 15 оноотой

Хувилбар 3. Хэрэглэх түвшний даалгавар 8 даалгавартай 15 оноотой

Хувилбар 4. Задлан түвшний даалгавар 8 даалгавартай 12 оноотой

Хувилбар 5. Үнэлэх түвшний даалгавар ... даалгавартай 10 оноотой

Хувилбар 6. Бүтээх түвшний даалгавар 6 даалгавартай 15 оноотой

Багш анализ ын хуудасны даалгавар тус бүрийг дүгнэнэ.

Дүгнэлт Даалгаврын гүйцэтгэлийнОноогоор үнэлэн анализ хийнэ.

Бид энэ 7 цагийн хичээлийн турш хийсэн ажил бүрээ үнэлүүлж гэрийн бүрдэл хэсгийг авч явлаа. Хичээлийг сайн ойлгосон гэж бодож байна.Энэ хугацаанд монгол гэр барих дараалал мэдэж авсан юм.

Сурагч бүрд гэр өгнө

4-р ангийн Математикийн мэдлэг чадварыг үнэлэх жишиг даалгавар

Хувилбар1-Бүгд 10 оноо Огноо.................. анги. . . бүлэг.......... сурагчийн нэр...............................

1. Хэмжээнүүдийг заасан нэгжээр илэрхийлээрэй.(2оноо )

Page 30:  · Web viewЭнэхүү нэгж хичээлийн хувьд 7 цагийн хичээлийг төлөвлөхдөө 2 цагийн дадлагажих хичээл оруулсан

а. 3м = дм = см б. 1хон = цаг = мин в. 5ц = кг = г г. 7м = дм= см

1. 4см талтай квадрат дүрс зураарай. (1 оноо )2. Дараах хэрчим дээртоог 10,10-аар нэмэгдүүлэн бичээрэй. (1 оноо )

0

3. Алтай таван богд уул 4374м, Отгон тэнгэр уул 4008м, Соёлз уул 1504м, Богд хан уул 2264м өндөртэй. Уулсын өндрийн хэмжээг баганан диаграммаар үзүүлээрэй. (2 оноо)

4. Ангийнхаа эрэгтэй сурагчдын нэрийн үсгийн тоог тэмдэглээд моодыг олоорой. (1 оноо )

5. Диаграммуудын нэрийг бичээрэй. (1 оноо )

1 2 3 40

0.5

1

1.5

2

2.5

3

3.5

4

4.5

5

0

1

2

3

4

5

6

7

8

9

1 2 3 40

0.5

1

1.5

2

2.5

3

3.5

4

4.5

5

6. Илэрхийллийг бичээд утгыг олоорой. 196 ба 2-ын үржвэрийг 1734 ба 3-ын ноогдвороор нэмэгдүүлээрэй. (1оноо)

7. Дэлгэмэл өнцгийн 34 нь хэдэн градус болох ба ямар өнцөг үүсгэх вэ?(1оноо )

4-р ангийн Математикийн мэдлэг чадварыг үнэлэх жишиг даалгаварХувилбар 2 Бүгд 15 онооОгноо.................. анги . . . . . бүлэг.......... сурагчийн нэр...............................

1. Илэрхийллийг бодоорой. (2 оноо )6+1245 = 4872+42= 2713+124= 1642+76=

Бат Дорж Туул

Page 31:  · Web viewЭнэхүү нэгж хичээлийн хувьд 7 цагийн хичээлийг төлөвлөхдөө 2 цагийн дадлагажих хичээл оруулсан

832+11= 5782+200= 9618+7= 3072+186=

2. Илэрхийллийг бодоорой. (2 оноо)3475-8= 4265-79= 2000-1781= 6839- 795=10999- 10885= 1423-641= 953-307= 450-250=

3. Үржвэрийг олоорой. (2 оноо)29x9= 23x4= 15x21= 4237x6=38x19= 265x2= 472x100= 750x21=

4. Ноогдворыг олоорой. (2 оноо)768:24= 2814:67= 4088:73= 1800:3= 846:2= 1734:3= 3474:6= 856:8=

5. Үлдээсэн хоёр талыг гүйцээн тэгш өнцөгт болгож зураарай. (1 оноо )

Page 32:  · Web viewЭнэхүү нэгж хичээлийн хувьд 7 цагийн хичээлийг төлөвлөхдөө 2 цагийн дадлагажих хичээл оруулсан

6. Дараах дүрсүүдийг нэрлээрэй. (1 оноо)

7. Таван сурагч тус бүр 10 удаа эсрэг талын хаалганд өшиглөв. Оруулсан бөмбөгний тоог зурган диаграммаар (пиктограмм) үзүүлээрэй. (2 оноо)

№ Сурагчдын нэр Давталт Тоо1 Агар 6

2 Марал 4

3Галсан

8

4Уран

5

5Баяр

6

8. Тоон шулуун дээр нийлбэр нь 900 гарах хос тоонуудыг холбоорой. (1 оноо)

9. Ангийн сурагчдын шалгалтын дүнг баганан диаграммаар үзүүлжээ. ( 1 оноо)

A B C D F0

1

2

3

4

5

6

7

8

9

Column1

а. Нийт хэдэн сурагч шалгалт өгсөн бэ? б. 60-100 хувийн хооронд шалгалтаа өгсөн сурагчдын тоо хэд вэ?

10. Аль нь кубын дэлгээс вэ? (1оноо)

100 200 300 400 500 600 700 800 900 1000

(үнэлгээ)

10987654321

1 2 3 4 5

Page 33:  · Web viewЭнэхүү нэгж хичээлийн хувьд 7 цагийн хичээлийг төлөвлөхдөө 2 цагийн дадлагажих хичээл оруулсан

Хувилбар3-Бүгд 15 онооОгноо.................. анги. . . бүлэг.......... сурагчийн нэр...............................

1. Итгэлт баян таван хошуу малынхаа тоог дараах хүснэгтэд тэмдэглэжээ. Итгэлт баян хэдэн толгой малтай вэ? (3 оноо)= 100 толгой малыг тэмдэглэжээ.Адуу Тэмээ Үхэр Хонь Ямаа

Page 34:  · Web viewЭнэхүү нэгж хичээлийн хувьд 7 цагийн хичээлийг төлөвлөхдөө 2 цагийн дадлагажих хичээл оруулсан

2. Илэрхийллийн утгыг олоод ижил утгатай илэрхийллүүдийг холбоорой. (2 оноо)

3. Ямар тоо дүрсэлснийг бичээрэй. Ямар диаграммтай ижил байна вэ? (3 оноо)

.

.................. .................. ................... ..................... 4. Дараах дүрсүүдийг хаана байрлуусныг олоорой. Алим Б5, Загас Е7, Талх Ж2

Онгоц Ж 7 нүднүүдэд тус бүр зураарай. (2оноо)87654321

А Б В Г Д Е Ё Ж

5. Тоог орны нэмэгдэхүүний нийлбэрт задлан бичээрэй. (1оноо)2341, 1729, 8516, 10835, 4500 ,

6. Дараах тоог 2800-аар нэмэгдүүлэн бичээрэй. (1оноо)1200, 9570, 1290, 5148, 6245,

7. Аялагчид 3 өдөрт 1000км явах байв. Эхний өдөр 220км, 2 дахь өдөр 350км, 3 дахь өдөр 310км аялсан бол хэдэн км зам үлдсэн бэ? (3 оноо)

М З А Н М З А Н М З А НМ З А Н

Page 35:  · Web viewЭнэхүү нэгж хичээлийн хувьд 7 цагийн хичээлийг төлөвлөхдөө 2 цагийн дадлагажих хичээл оруулсан

4-р ангийн Математикийн мэдлэг чадварыг үнэлэх жишиг даалгаварХувилбар 4 Бүгд 12 онооОгноо.................. анги. . . бүлэг.......... сурагчийн нэр...............................

1. Ажиглаад гүйцээж бичээрэй. (3 оноо, нүд тус бүр 0,2 оноо)Зураг Нэр Шинж Бодит жишээ

Гурвалжин 3оройтой, 3талтай, 3өнцөгтэй Замын тэмдэг

2. Цаг агаарын мэдээг ашиглан Улаанбаатар хот 12 хэм, Дархан 8хэм, Эрдэнэт 15хэм, Чойр 4хэм бол хотуудын температурыг графикаар үзүүлээрэй. (2оноо)

3. Монгол хэлний шалгалтанд сурагчид дараах оноог авчээ. Оноонуудыг эрэмбэлж моодыг олоорой. (2оноо)85 , 62 , 100, 70, 85, 65 , 82 , 90 , 81, 65 , 90 , 85, 88, 73,60, 85, 63, 100, 82, 854. Дугуй диаграммаар сурагчид хичээлийн дараа юу хийснийг харуулжээ. Дугуйг 10 тэнцүү хэсэгт хуваасан. (1 оноо)

Ном уншихГэрийн ажил хийхТоглоом тоглохНайзуудтайгаа уулзах

90сурагч тоглоом тогложээ. Хэдэн сурагч найзуудтайгаа уулзсан бэ? а. 60 б. 90 в. 120 г. 150

5. Харгалзуулаарай. (2оноо)

Page 36:  · Web viewЭнэхүү нэгж хичээлийн хувьд 7 цагийн хичээлийг төлөвлөхдөө 2 цагийн дадлагажих хичээл оруулсан

6. Торхтой савнаас 20л ус авахын тулд дараах савнуудаас сонгох боломжийг бичээрэй. Хамгийн их бага багтаамжтай савнуудын зөрөөг олоорой. (2оноо)

л.2л

4-р ангийн Математикийн мэдлэг чадварыг үнэлэх жишиг даалгаварХувилбар 5Бүгд 10 оноо

Огноо.................. анги. . . бүлэг.......... сурагчийн нэр...............................1. Эерэг ба сөрөг тоонуудыг ангилж бичээрэй. (1оноо)

100, 700,-70, -52, -1, 2, -13, 80, 83, -66, -100, 254, -23, 752. Гурван талбайгаас төмс хураав. Эхний талбайгаас 58948кг, хоёр дахь талбайгаас түүнээс 11736кг-аар их төмс хураав. Гурав дахь талбайгаас

9812кг төмс хураасан бол бүгд хэдэн кг төмс хураасан бэ? (3оноо)3. 4-7 саруудад орсон хур тунадасны дундаж хэмжээг зурагт үзүүлэв. (3оноо)

4-р сар 5-р сар 6-р сар 7-р сар0

20

40

60

80

100

120

140

160

180

а. Хэддүгээр саруудад ижил хэмжээний хур тунадас орсон бэ?б. Хамгийн их, хамгийн бага хур тунадас орсон нь хэд хэддүгээр сар байна вэ? в. Эдгээр саруудад орсон хур тунадасны дундаж хэмжээг олоорой. 4. Харандааны өндрийн хэмжээг графикаар үзүүлээрэй. Моодыг олоорой. (3оноо)

9.5 л 12 л 8000мл 10 л

500мл

8 3

Page 37:  · Web viewЭнэхүү нэгж хичээлийн хувьд 7 цагийн хичээлийг төлөвлөхдөө 2 цагийн дадлагажих хичээл оруулсан

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

4-р ангийн Математикийн мэдлэг чадварыг үнэлэх жишиг даалгаварХувилбар 6Бүгд 15 онооОгноо.................. анги. . . бүлэг.......... сурагчийн нэр...............................

1. Биеийн тамирын секцэд хичээллэсэн хүүхдийн тоо нь хоёр хүүхдийг төлөөлнө гэж үзнэ. (2 оноо)Улирал тооХавар

Зун

Намар

Өвөл

Жилийн улирал бүрт хичээллэсэн хүүхдийн тоог диаграммаар харуулав. Доорх баганан диаграммыг гүйцээж зураарай.

Хавар Зун Намар Өвөл0

2

4

6

8

10

12

14

16

18

20

Column1

2. Ангийн бүх хүүхдийн тал нь дууны дугуйланд , 1\4 нь бүжгийн дугуйланд , 2\8 нь төгөлдөр хуурын дугуйланд суралцдаг. Энэ судалгааг дугуй диаграммаар үзүүлээрэй. (3 оноо)

3. Манай улсын хүн амын тоог графикаар үзүүлэв.Асуултанд хариулаарай. (2 оноо)

98  4 10 5 8 9 12 5 7 5

Page 38:  · Web viewЭнэхүү нэгж хичээлийн хувьд 7 цагийн хичээлийг төлөвлөхдөө 2 цагийн дадлагажих хичээл оруулсан

А. 2010 оны тооллогоор хүн амын тоо өмнөх тооллогын дүнгээс хэдэн хувиар өссөн байна вэ?Б. Хэдээс хэдэн онд хүн амын тооны өсөлтийн хэмжээ хамгийн өндөр байна вэ?

1918 1935 1944 1956 1963 1969 1979 1989 2000 2010 20150

500

1000

1500

2000

2500

3000

3500

4. Батын энэ хичээлийн жилийн сурлагын чанарыг диаграммаар харуулав. (4 оноо)

Монгол хэл

Хүн байгаль

Биеийн тамир

Технологи

Математик

0 20 40 60 80 100 120

А. Хамгийн сайн дүн авсан хичээлийг нэрлээрэй.Б. Ямар хичээл дээр цаашид анхаарах вэ?В. Хичээлийн дүнгүүдийг өсөх дарааллаар бичээрэй.Г. Чи энэ хичээлүүд дээр ямар ямар дүн авдаг вэ? Диаграмм байгуулаарай.

5. Ангийн зарим сурагчид хичээлээс гадуур юу хийдгийг дугуй диаграммд үзүүлэв. (2 оноо)Хичээлээс гадуур хийх ажил

Гэрийн ажилд туслахТоглохНом уншихНайзуудтайгаа уулзах

А. Хичээлээс гадуур хамгийн их хийдэг зүйл юу вэ?Б. Хамгийн бага хийсэн ажлыг харьцуулаад нэрлээрэй.В. Чи хичээлээс гадуур ямар ажил голлон хийдэг вэ?

6. Дэлгүүрт жилийн турш худалдсан жимсний үнийг графикаар үзүүлэв.Асуултуудад хариулаарай. (2 оноо )

Х

үн а

мы

н то

о (м

ян х

үн)

1200

1000

Page 39:  · Web viewЭнэхүү нэгж хичээлийн хувьд 7 цагийн хичээлийг төлөвлөхдөө 2 цагийн дадлагажих хичээл оруулсан

1. Жимсний үнэ аль сард хамгийн өндөр байсан бэ? 2. Аль улиралд жимсний дундаж үнэ хамгийн их байна вэ? 3. Ямар саруудад жимсний үнэ тогтвортой Байсан бэ?

4.Жимсний жилийн дундаж үнэ хэдэн Төгрөг байна вэ?

4-р ангийн Математикийн мэдлэг чадварыг үнэлэх жишиг даалгавар

1200

1000

I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Page 40:  · Web viewЭнэхүү нэгж хичээлийн хувьд 7 цагийн хичээлийг төлөвлөхдөө 2 цагийн дадлагажих хичээл оруулсан
Page 41:  · Web viewЭнэхүү нэгж хичээлийн хувьд 7 цагийн хичээлийг төлөвлөхдөө 2 цагийн дадлагажих хичээл оруулсан
Page 42:  · Web viewЭнэхүү нэгж хичээлийн хувьд 7 цагийн хичээлийг төлөвлөхдөө 2 цагийн дадлагажих хичээл оруулсан

Тогосон сүүлНил цэцэг

Үзүүлэн 1-1-а Үзүүлэн 1-1-б

Page 43:  · Web viewЭнэхүү нэгж хичээлийн хувьд 7 цагийн хичээлийг төлөвлөхдөө 2 цагийн дадлагажих хичээл оруулсан

Хятад сарнайАйрганаҮзүүлэн 1-1-в Үзүүлэн 1-1-г

Page 44:  · Web viewЭнэхүү нэгж хичээлийн хувьд 7 цагийн хичээлийг төлөвлөхдөө 2 цагийн дадлагажих хичээл оруулсан
Page 45:  · Web viewЭнэхүү нэгж хичээлийн хувьд 7 цагийн хичээлийг төлөвлөхдөө 2 цагийн дадлагажих хичээл оруулсан
Page 46:  · Web viewЭнэхүү нэгж хичээлийн хувьд 7 цагийн хичээлийг төлөвлөхдөө 2 цагийн дадлагажих хичээл оруулсан

ГодонхойШээрэнгэ

Үзүүлэн 1-1-дҮзүүлэн 1-1-е

Page 47:  · Web viewЭнэхүү нэгж хичээлийн хувьд 7 цагийн хичээлийг төлөвлөхдөө 2 цагийн дадлагажих хичээл оруулсан

0

1

2

3

4

5

Баганан диаграммГистограмм

0246

Page 48:  · Web viewЭнэхүү нэгж хичээлийн хувьд 7 цагийн хичээлийг төлөвлөхдөө 2 цагийн дадлагажих хичээл оруулсан

Үзүүлэн1-2-аҮзүүлэн 1-2-б

Дугуй диаграммЗурган диаграммҮзүүлэн 1-2-вҮзүүлэн 1-2-г

Page 49:  · Web viewЭнэхүү нэгж хичээлийн хувьд 7 цагийн хичээлийг төлөвлөхдөө 2 цагийн дадлагажих хичээл оруулсан

Хэрчмэн диаграмм үзүүлэн1-2-д

Page 50:  · Web viewЭнэхүү нэгж хичээлийн хувьд 7 цагийн хичээлийг төлөвлөхдөө 2 цагийн дадлагажих хичээл оруулсан

өрөв

тас

шаазг

ай

шар ш

...эл

ээ хун

тагт

аа

70

25

70

120

70

40

Амьтдын наслалт

Үзүүлэн2-1

Page 51:  · Web viewЭнэхүү нэгж хичээлийн хувьд 7 цагийн хичээлийг төлөвлөхдөө 2 цагийн дадлагажих хичээл оруулсан

Тоглоомуудыг эрэмбэлээрэй

Ү үзүүлэн2-2

15 см18 см

26см

15см

15 см 26 13 см

Page 52:  · Web viewЭнэхүү нэгж хичээлийн хувьд 7 цагийн хичээлийг төлөвлөхдөө 2 цагийн дадлагажих хичээл оруулсан

Үзүүлэн2-3

1.Хамгийн олон давхардсан өгөгдлийг................... гэнэ.

А. модо Б. моод В. доом Г. Омод

Page 53:  · Web viewЭнэхүү нэгж хичээлийн хувьд 7 цагийн хичээлийг төлөвлөхдөө 2 цагийн дадлагажих хичээл оруулсан

мат

м/х

эл

и/бо

л

Үлгэ

р но

м

дуу

Дэвтэр

Сурахбичиг

Үзүүлэн2-1

Page 54:  · Web viewЭнэхүү нэгж хичээлийн хувьд 7 цагийн хичээлийг төлөвлөхдөө 2 цагийн дадлагажих хичээл оруулсан

Үзүүлэн2-5а

Page 55:  · Web viewЭнэхүү нэгж хичээлийн хувьд 7 цагийн хичээлийг төлөвлөхдөө 2 цагийн дадлагажих хичээл оруулсан

үзүүлэн2-5б

Page 56:  · Web viewЭнэхүү нэгж хичээлийн хувьд 7 цагийн хичээлийг төлөвлөхдөө 2 цагийн дадлагажих хичээл оруулсан

Үзүүлэн 2-5в