історичні джерела про скіфів. геродот

21
Всесвітня історія. Історія України. 6 клас Тема. Історичні джерела про скіфів. Геродот про скіфський похід Дарія І Мета: ознайомити учнів з джерелами історії скіфів, розвивати практичні вміння та навички учнів з опрацювання історичних джерел: речових, писемних, візуальних; формувати уміння працювати в групах, висловлюватись; сприяти усвідомленню учнями цінності внеску скіфів у світову культуру. Після цього уроку учні зможуть: - називати хронологічні межі перебування на українських землях скіфів; - показувати на карті територію розселення скіфів; - характеризувати господарське життя та культурну спадщину скіфів; - описувати спосіб життя скіфів; - оцінювати внесок скіфів у світову культуру. Тип уроку: урок застосування знань, навичок та вмінь. Обладнання: витяги з історичних документів, ілюстративний матеріал, презентація, зразки пам’яток, інструкція для роботи в групах. Хід уроку І. Організаційний момент Учитель. Сьогодні продовжимо знайомство з давніми мешканцями причорноморської України. ІІ. Актуалізація опорних знань. Мотивація навчальної діяльності Учитель звертає увагу учнів на слайд з пам’ятками (глечик, монети, макет рукопису, прикраси) (слайд №1) - Що ви бачите слайді? (історичні джерела) Учитель. Але джерела бувають різні. - Які джерела ви знаєте? - До якого виду джерел відносимо те, що бачите? (слайд №2)

Upload: artur202

Post on 11-Apr-2017

81 views

Category:

Internet


8 download

TRANSCRIPT

Page 1: історичні  джерела про скіфів. геродот

Всесвітня історія. Історія України. 6 класТема. Історичні джерела про скіфів. Геродот про скіфський похід Дарія І

Мета: ознайомити учнів з джерелами історії скіфів, розвивати практичні вміння та навички учнів з опрацювання історичних джерел: речових, писемних, візуальних; формувати уміння працювати в групах, висловлюватись; сприяти усвідомленню учнями цінності внеску скіфів у світову культуру.Після цього уроку учні зможуть:

- називати хронологічні межі перебування на українських землях скіфів;- показувати на карті територію розселення скіфів;- характеризувати господарське життя та культурну спадщину скіфів;- описувати спосіб життя скіфів;- оцінювати внесок скіфів у світову культуру.

Тип уроку: урок застосування знань, навичок та вмінь.Обладнання: витяги з історичних документів, ілюстративний матеріал, презентація, зразки пам’яток, інструкція для роботи в групах.

Хід урокуІ. Організаційний моментУчитель. Сьогодні продовжимо знайомство з давніми мешканцями причорноморської України. ІІ. Актуалізація опорних знань. Мотивація навчальної діяльностіУчитель звертає увагу учнів на слайд з пам’ятками (глечик, монети, макет рукопису, прикраси) (слайд №1)- Що ви бачите слайді? (історичні джерела)Учитель. Але джерела бувають різні.

- Які джерела ви знаєте?- До якого виду джерел відносимо те, що бачите?

(слайд №2)Учитель. Ми вже проводили практичне заняття з історії Єгипту. З яким видом джерел тоді працювали? (візуальні)Зараз перевірмо ваші вміння розпізнавати джерела.Завдання. Опрацюйте завдання пар.18 №1 «Що розповідають пам’ятки про життя скіфів». Виберіть скіфські пам’ятки. Після відповіді учнів (слайд №3)

- А яким народам належить решта пам’яток?Постановка проблемного завдання: Визначте, що є цінного в джерелах з історії скіфів, які ви сьогодні опрацюєте?

ІІІ. Основна частинаІнструктаж перед початком роботи (2 хвилини)Учитель. Сьогодні попрацюємо з писемними джерелами. (слайд №4, 5, 6)Учитель нагадує правила роботи в групах містяться на картках: капітан (відповідальний за злагодженість роботи всієї команди), тайм-кіпер (слідкує

Page 2: історичні  джерела про скіфів. геродот

за дотриманням часу роботи з джерелами та з доповіддю), доповідач (оголошує відповідь групи), спічрайтер (записує відповідь групи: наприклад, пояснення до малюнку групи), статист (оформляє разом з капітаном та одногрупниками оціночний лист роботи групи) (Роздавальний матеріал «Додаток Б»)Алгоритм практичної роботи

1. Уважно прочитайте всі! завдання. 2. Зверніть увагу на оцінювання кожного з них.3. Кожний учасник групи вибирає собі завдання на оцінку, яку хоче мати. 4. Корисна інформація міститься на роздавальному матеріалі, у

підручнику і на презентації.5. Всі учасники групи по черзі відповідають на запитання, разом з

Капітаном оцінюють повноту відповідей (оціночний лист заповнює Статист відповідно максимальної оцінки).

6. Для представлення результатів роботи група записує основні поняття своєї теми на маленькому аркуші, який як листячко кріпиться до «дерева знань» наприкінці уроку.

7. Результати представляє Доповідач, а група може йому допомогти.

Виконання практичної роботи (15 хв.)Слайд-шоу для презентацій груп :Картка 1 слайди №№ 7 - 8

Картка 2 №№ 9-11

Картка 3 №№ 12

Картка 4 №№ 13

Картка 5 №№14 - 16

Матеріал завдань

Картка 1.

1. Прочитайте текст

Скіфські племена за класифікацією Геродота

   Ці племена живуть по річці Іпаніду на захід від Борисфену, а якщо переїхати через Борисфен з боку моря, то спершу буде Полісся, а від нього вгору живуть скіфи-землероби, яких елліни, що живуть на річці Іпаніду, називають борисфенітами, а самих себе ці елліни звуть ольвіо-політами. Ці скіфи- землероби на схід займають простір на три дні дороги аж до річки, що має назву Пантікапу, а на північ - простір на одинадцять днів плавби вгору по

Page 3: історичні  джерела про скіфів. геродот

Борисфену. Над ними вже на широкий простір розкинулась пустиня; за пустинею живуть андрофаги (людоїди), особливе плем'я, зовсім не скифське. Вище них лежить уже справжня пустиня, і там не живе, наскільки нам відомо, жоден народ.   На схід від цих скіфів- землероби, за річкою Пантікапом, живуть уже скіфи-кочівники, які нічого не сіють і не орють; вся ця країна позбавлена дерев, за винятком Полісся, ці кочівники на схід займають обшир на чотирнадцять днів дороги, який простягається до річки Герри.     По той бік Герри знаходяться так звані царські володіння і живуть найкращі і найчисленніші скіфи, які вважають інших скіфів своїми рабами. Місцевість, яку вони займають, простягається на південь до Тавріки, а на схід - до рову, який викопали нащадки сліпих, і до торжища при Меотійському озері, званого Крімнами; частина ж їх володіння простягається до річки Танаїду. Місцевості, що лежать на північ від царських скіфів, займають меланхлени (чорноризці), особливе, не скіфське плем'я. Вище меланхленів, наскільки нам відомо, лежать озера і безлюдна пустиня.

Опрацюйте матеріал підручника ст. 91 (карта), ст.93 (пункт 3, абз.1) Дайте відповіді на запитання:

1. Про які заняття скіфів повідомляють джерела? (6 балів)2. Доведіть, що суспільство скіфів було неоднорідним (9 балів)3. Який висновок можна зробити на основі уривка про спосіб життя скіфів? (9 балів) 4. У чому цінність фрагментів джерел? Що вразило найбільше? (9 балів)5. Відповідно до опрацьованого матеріалу спрогнозуйте, чи могли зникнути з часом відмінності між скіфами? Поясніть. (12 балів)

Складіть картосхему «Розселення скіфів» (карта на ст.91 підручника) або схему «Класифікація скіфів за Геродотом» (за текстом картки і підручника)

Картка 2

1. Прочитайте текст (Додаток А)

Заняття та спосіб життя скіфів

Головним заняттям скіфів, по одностайному утвердженню древніх авторів, було кочове скотарство. Коні, це і дрібний рогатий худобу цілий рік перебували на підніжному кормі. Постійні перекочівлі в широтному напрямі поєднувалися з сезонними меридиальными переміщеннями. На початку літа худобу гнали з півдня степу північ, до лісостеповій кордоні, восени - на південь, де зима була м'якше і довше зберігався трав'яний покрив. Мабуть, саме у осінньо-зимовий період чисельність скіфського населення в Криму

Page 4: історичні  джерела про скіфів. геродот

зростала. А навесні і влітку кримські степи залишали. Скіфи вміли переробляти і заготовляти про запас продукти тваринництва: в'ялили м'ясо, з кобилячого молока отримували сир, дуже широко використовували шкіри, вовну та кістку виготовлення кінської упряжки, одягу, предметів побуту. За худобою доглядали і чоловіків і жінок.

У місцях тривалих стоянок скіфи займалися й ремеслами. Насамперед, кочовикам були потрібні металеві вироби – зброю, конская збруя, інструменти в обробці дерева, кістки, шкіри.

Геродот: «Через те, що скіфська земля дуже бідна на ліс, то скіфи придумали такий спосіб варити м'ясо: здерши з тварини шкіру, очищають кістки від м'яса, потім кладуть його в казани місцевого виробу, якщо такі є; ці казани найбільше схожі на лесвійські чаші, тільки далеко більші за них…У жертву приносять різну скотину, а особливо коней...   ...Військові звичаї у них такі: скіф п'є кров першого забитого ним ворога…»

Опрацюйте текст джерела Псевдо-Гіппократ (підручник, ст. 95 (останній абзац))

Дайте відповіді на запитання:

1. Про які заняття скіфів ви дізналися? (6 балів)

2. Яку їжу споживали скіфи. Як це співвідносилося з їхнім способом життя? (9 балів)

2. Без яких занять скіфи могли б існувати? А без яких – ні? Чому? (9 балів)

3. У чому цінність даного джерела для вивчення історії України? (9 балів)

4. Чи можна вважати скіфів добрими господарями? Чи в усіх своїх заняттях вони залежали від природних багатств їхньої землі? (12 балів)

Картка 3

1. Прочитайте текст (Додаток А)

Вірування скіфів

Все найважливіше для життя є в скіфів у достатку. Звичаї ж у них такі. Вони шанують тільки таких богів: вище за всіх Естію (богиня домашнього вогнища), потім Зевса (цар богів) і Землю, визнаючи останню дружиною Зевса, далі Аполлона (бог сонця), Небесну Афродіту (богиня кохання), Іріду (богиня райдуги) і Арея (бог війни). Ці божества шанують усі скіфи, а так

Page 5: історичні  джерела про скіфів. геродот

звані скіфи царські приносять жертви ще й Посейдонові (бог моря). Естія - по-скіфському зветься Гавіті, Зевс - Папай, на мою думку, цілком правильно. Земля - Апі, Аполлон - Гіпосір, Афродіта Небесна - Аргім-паса, Посейдон - Фагімасад. Скіфи не мають звички ставити кумирів, вівтарів і храмів жодному божеству, крім Арея; споруди ж на честь останнього у них у звичаї.

Спосіб принесення жертв усім божествам у всіх скіфів однаковий і полягає в такому: жертвена тварина ставиться із зв'язаними передніми ногами, а той, хто приносить жертву, стоячи позаду тварини, тягне за кінець вірьовки і перекидає її на землю… він звертається до того божества, якому приносить жертву

…Коли м'ясо звариться, то жертвоприноситель, відділивши божеству найкращі шматки м'яса і нутрощів, кидає 'їх уперед. [і тільки потім споживає сам]

Опрацюйте матеріал підручника ст. 92, пункт 2 (абзац «Кожен з них – кінний лучник»…) про ставлення скіфів до своєї зброї.

Дайте відповіді на запитання:

1. Які сили природи обожнювали скіфи? Які явища суспільного, сімейного життя обожнювали? (3 бали)2. Чим релігія скіфів подібна до релігії стародавніх греків, за свідченням Геродота? (6 балів)3. У чому цінність даного джерела для вивчення історії України? (9 балів)4. Як в релігійних уявленнях відображалася войовничість скіфів? (9 балів)

5. Складіть запитання скіфам, які б ви могли їм задати при зустрічі (12 балів)

Картка 4

1. Прочитайте текст (Додаток А)

Поховальні обряди скіфівГеродот: «...Царські гробниці містяться в Геррах, до яких іде судноплавний Борисфен. Коли в них (скіфів) помре цар, тут викопують велику чотирикутну яму, виготувавши її, намащують труп покійного воском… Об'їхавши … з трупом усіх (підлеглих), вони приїжджають до Геррів, які з усіх підвладних

Page 6: історичні  джерела про скіфів. геродот

народів живуть на найвіддаленішій окраїні і в землі яких знаходиться кладовище. Тут кладуть труп у могилу на підстилці, по обидва боки його стромляють списи, на них кладуть дошки і вкривають їх очеретом, а в решті простору могили ховають одну з наложниць царя, перед тим задушивши її, а також винодара, кухара, конюха, слугу, візника, коней, по добірній штуці різної іншої скотини і золоті чаші (срібло і мідь зовсім не вживається); після всього цього вони всі насипають великий курган, намагаючись зробити його якомога більшим.

…Так вони ховають царів. Інших же скіфів, коли вони помруть, найближчі родичі везуть, поклавши на вози, до друзів кожен з цих друзів, приймаючи супроводжуючих у себе, рясно їх пригощає і ставить біля трупа все те ж, що й іншим. Померлих людей возять так сорок днів, потім ховають їх.»

Уявлення про безсмертя душі й існування потойбічного світу, поширене у скіфів, як і в багатьох стародавніх народів, породило складний поховальний ритуал, добре відомий за описом Геродота і за численними розкопками скіфських курганів.

Тіло померлого бальзамували так, щоб воно могло зберегтися на встановлений звичаєм строк прощання — протягом 40 днів. Небіжчика, одягнутого в розкішне вбрання, клали на візок і протягом цього строку возили по численних  Різким контрастом з багатими похованнями царів і знаті є могили простих скіфів. Покладене в них майно переважно складається з основних видів зброї: лука, сагайдака зі стрілами, списа та меча. Тільки в окремих випадках у могилу ставили амфори з вином та грецькі чорнолакові канфари. У похованнях простих скіф'янок знаходять невеликий набір прикрас: намиста з пастових бус, бронзові сережки й персні, браслети, окремі недорогі золоті прикраси, бронзові дзеркала та інші дрібні речі скіфського побуту.

Проаналізуйте документ за питаннями :1. Як скіфи ховали своїх царів? (3 бали)2. Що нового ви дізналися про поховальні обряди давніх народів? (6 балів)3. Чому царів та звичайних скіфів ховали не однаково? Про що це свідчить? (9 балів)4. У чому цінність даного джерела? Завдання для всіх! (9 балів)5. На основі джерела доведіть, що скіфи вірили у потойбічне життя (12 балів)6. Порівняйте поховальний обряд скіфського царя та єгипетського фараона (12 балів)

Page 7: історичні  джерела про скіфів. геродот

Картка 5

1. Прочитайте текст (Додаток А)

Геродот про подробиці походу персів проти скіфівДарій вислав уперед 700-тисячне військо очолене його намісником сатрапом Аріарамном. Його шлях пролягав від столиці Персії Суз через наплавні мости на Босфорській протоці та Дунаї. Військо Дарія І складалося з 80 різних народів і племен, які тоді входили до його імперії. Загроза значно переважаючих сил противника змусила скіфів звернутися по допомогу до сусідніх споріднених племен савроматів, гелонів і будинів. За підрахунками сучасних істориків, скіфське військо могло налічувати близько 150 тисяч воїнів. Тому скіфи вибрали тактику "кочування", відступаючи і пускаючи ворога вглиб країни. Перси скрізь бачили порожні степи, де не було для них жодної поживи. Зайшовши далеко, Дарій злякався, що скіфи зруйнують мости і відріжуть персам шлях назад. Він послав послів до скіфського царя Ідантірса із запитанням-насмішкою, скільки ж той буде тікати? Ідантірс відповів: "Я досі нікого не лякався і не тікав ні від кого, ні в минулому, ні тепер від тебе [кочування було його природними способом життя. ] ... Але спробуй тільки зруйнувати отчі могили, тоді взнаєш будемо ми з тобою воювати, чи ні!"

— Передайте йому наші дари, — відповів Ідантірс і віддав персам кошик, зав’язаний хусткою. Коли в таборі Дарій відкрив кошик, то з нього вилетів птах, вибігла миша і вистрибнула жаба. На дні залишилося п’ять стріл із бронзовими наконечниками. Дарій зрадів:

— Нарешті вони підкорилися! Птах живе в повітрі, миша на землі, жаба у воді. Отже, вони віддають мені всі простори своєї землі і складають переді мною свою зброю — стріли!

Тікати довелось Дарію, який під час втечі втратив 80 тисяч свого війська.

!2. Опрацюйте карту атласу «» 3. Складіть картосхему походу персів проти скіфів, укажіть територію та напрямки руху персів та скіфів різними кольорами (перси – синій, скіфи - зелений) або! намалюйте «дари» скіфів персам.Проаналізуйте документ за питаннями :

1. Про яку подію йдеться у фрагменті джерела? Де відбувалася подія? (3 бали)

2. Яку тактику (поведінка у війні) застосовували скіфи? Чому?(6 балів)3. Чи мали перси шанс перемогти скіфів у причорноморських степах?(9 балів)4. У чому цінність уривку джерела? Завдання для всіх!

Page 8: історичні  джерела про скіфів. геродот

5. Складіть запитання до Геродота з приводу його опису походу персів проти скіфів. Запишіть. (12 балів)

6. Запропонуйте своє тлумачення дарунків Дарію (для малюнка)(12 балів)

Представлення результатів роботи групОбговорення проблемного питання:

- Що є цінного в джерелах з історії скіфів, які ви сьогодні опрацювали?

ІV. Закріплення- Чого ми сьогодні навчилися (Що робили?) . (опрацьовували писемні

джерела)- Яким чином писемні джерела доповнили ваші знання про скіфів? (у

чому їхня цінність)Вправа «Дерево знань» (слайд №16)

ЗавданняЗапишіть на аркуші по 1 поняттю, що ви сьогодні опрацьовували

та прикріпіть до «Дерева знань» віші «листячка» з поняттями теми, яку розглядала ваша група. До нього (цих понять) ми повернемося наступного уроку.

V. Підсумки урокуУчитель. Сьогодні ми попрацювали з писемними джерелами (Геродотова «Історія», дослідження сучасних істориків, підручник). Скіфи залишили по собі слід у світовій історії (слайд №18)Ми дізналися про скіфський «спадок» на території України. Розвинули ваші знання з давньої історії України.Робота з Додатком В «Карта оцінювання роботи групи » Учитель. Обговоріть та поставте оцінки за роботу сьогодні, врахувавши всі види діяльності: за кожне із завдань – від 1 до 12 балів; так само від 1 до 3 балів оцініть свою участь в обговоренні документів; капітан стежить за дотриманням справедливості оцінки. Порівняйте самооцінку з оцінкою вчителя.VІ. Домашнє завдання (слайд №19)

Повторювати матеріал параграфів 9-18; готуватися до уроку контролю знань.з розділу «Цивілізації Передньої та Центральної Азії. Кіммерійсько-скіфський світ»

Page 9: історичні  джерела про скіфів. геродот

Додаток В

Карта оцінювання роботи групи

№ Прізвище, ім’я учня № питання

Оцінка за відповідь на питання (1-3,

4-6, 7-9 , 10-12 балів)

Оцінка за доповнення,

малюнок

1 Капітан

2 Тайм-кіпер

3 Спічрайтер

4 Доповідач

5 Статист

6

Активно працювали________________________________________________________

Додаток Б

Склад групи (команди): Капітан (відповідальний за злагодженість роботи всієї команди), Тайм-кіпер (слідкує за дотриманням часу роботи з джерелами та доповіді), Статист (оформлення оціночних листів групи ).Не обов’язково: Доповідач (оприлюднює результати роботи групи), Спічрайтер (записує доповідь групи).Алгоритм практичної роботи

1. Уважно прочитайте всі! завдання. 2. Зверніть увагу на оцінювання кожного з них.3. Кожний учасник групи вибирає собі завдання на оцінку, яку хоче мати. 4. Корисна інформація міститься на роздавальному матеріалі, у

підручнику і на презентації.5. Всі учасники групи по черзі відповідають на запитання, разом з

Капітаном оцінюють повноту відповідей (оціночний лист заповнює Статист відповідно максимальної оцінки).

6. Для представлення результатів роботи група складає схему або малюнок відповідно до своєї теми та готує одне питання до інших груп.

Page 10: історичні  джерела про скіфів. геродот

7. Результати представляє Доповідач, а група може йому допомогти.

Додаток А

Картка 1. 1. Прочитайте текст Скіфські племена за класифікацією Геродота   Ці племена живуть по річці Іпаніду на захід від Борисфену, а якщо переїхати через Борисфен з боку моря, то спершу буде Полісся, а від нього вгору живуть скіфи-хлібороби, яких елліни, що живуть на річці Іпаніду, називають борисфенітами, а самих себе ці елліни звуть ольвіо-політами. Ці скіфи-хлібороби на схід займають простір на три дні дороги аж до річки, що має назву Пантікапу, а на північ - простір на одинадцять днів плавби вгору по Борисфену. Над ними вже на широкий простір розкинулась пустиня; за пустинею живуть андрофаги (людоїди), особливе плем'я, зовсім не скифське. Вище них лежить уже справжня пустиня, і там не живе, наскільки нам відомо, жоден народ.   На схід від цих скіфів-хліборобів, за річкою Пантікапом, живуть уже скіфи-кочівники, які нічого не сіють і не орють; вся ця країна позбавлена дерев, за винятком Полісся, ці кочівники на схід займають обшир на чотирнадцять днів дороги, який простягається до річки Герри.     По той бік Герри знаходяться так звані царські володіння і живуть найкращі і найчисленніші скіфи, які вважають інших скіфів своїми рабами. Місцевість, яку вони займають, простягається на південь до Тавріки, а на схід - до рову, який викопали нащадки сліпих, і до торжища при Меотійському озері, званого Крімнами; частина ж їх володіння простягається до річки Танаїду. Місцевості, що лежать на північ від царських скіфів, займають меланхлени (чорноризці), особливе, не скіфське плем'я. Вище меланхленів, наскільки нам відомо, лежать озера і безлюдна пустиня.

Опрацюйте матеріал підручника ст. 91 (карта), ст.93 (пункт 3, абз.1) Дайте відповіді на запитання:

1. Про які заняття скіфів повідомляють джерела? (6 балів)2. Доведіть, що суспільство скіфів було неоднорідним (9 балів)3. Який висновок можна зробити на основі уривка про спосіб життя скіфів?

(9 балів) 4. У чому цінність фрагментів джерел? Що вразило найбільше? Завдання для всіх! (9 балів)5. Відповідно до опрацьованого матеріалу спрогнозуйте, чи могли зникнути з часом відмінності між скіфами? Поясніть. (12 балів)Складіть картосхему «Розселення скіфів» (карта на ст.91 підручника) або схему «Класифікація скіфів за Геродотом» (за текстом картки і підручника)

Page 11: історичні  джерела про скіфів. геродот

Додаток А

Картка 2

1. Прочитайте текст

Заняття та спосіб життя скіфів

Головним заняттям скіфів, по одностайному утвердженню древніх авторів, було кочове скотарство. Коні, це і дрібний рогатий худобу цілий рік перебували на підніжному кормі. Постійні перекочівлі в широтному напрямі поєднувалися з сезонними меридиальными переміщеннями. На початку літа худобу гнали з півдня степу північ, до лісостеповій кордоні, восени - на південь, де зима була м'якше і довше зберігався трав'яний покрив. Мабуть, саме у осінньо-зимовий період чисельність скіфського населення в Криму зростала. А навесні і влітку кримські степи залишали. Скіфи вміли переробляти і заготовляти про запас продукти тваринництва: в'ялили м'ясо, з кобилячого молока отримували сир, дуже широко використовували шкіри, вовну та кістку виготовлення кінської упряжки, одягу, предметів побуту. За худобою доглядали і чоловіків і жінок.

У місцях тривалих стоянок скіфи займалися й ремеслами. Насамперед, кочовикам були потрібні металеві вироби – зброю, конская збруя, інструменти в обробці дерева, кістки, шкіри.

Геродот: «Через те, що скіфська земля дуже бідна на ліс, то скіфи придумали такий спосіб варити м'ясо: здерши з тварини шкіру, очищають кістки від м'яса, потім кладуть його в казани місцевого виробу, якщо такі є; ці казани найбільше схожі на лесвійські чаші, тільки далеко більші за них…У жертву приносять різну скотину, а особливо коней...   ...Військові звичаї у них такі: скіф п'є кров першого забитого ним ворога…»

Опрацюйте текст джерела Псевдо-Гіппократ (підручник, ст. 95 (останній абзац))Дайте відповіді на запитання:1. Про які заняття скіфів ви дізналися? (6 балів)2. Яку їжу споживали скіфи. Як це співвідносилося з їхнім способом життя? (9 балів)2. Без яких занять скіфи могли б існувати? А без яких – ні? Чому? (9 балів)

Page 12: історичні  джерела про скіфів. геродот

3. У чому цінність даного джерела для вивчення історії України? Завдання для всіх! (9 балів)4. Чи можна вважати скіфів добрими господарями? Чи в усіх своїх заняттях вони залежали від природних багатств їхньої землі? (12 балів)

Додаток А

Картка 31. Прочитайте текст Вірування скіфівВсе найважливіше для життя є в скіфів у достатку. Звичаї ж у них такі. Вони шанують тільки таких богів: вище за всіх Естію (богиня домашнього вогнища), потім Зевса (цар богів) і Землю, визнаючи останню дружиною Зевса, далі Аполлона (бог сонця), Небесну Афродіту (богиня кохання), Іріду (богиня райдуги) і Арея (бог війни). Ці божества шанують усі скіфи, а так звані скіфи царські приносять жертви ще й Посейдонові (бог моря). Естія - по-скіфському зветься Гавіті, Зевс - Папай, на мою думку, цілком правильно. Земля - Апі, Аполлон - Гіпосір, Афродіта Небесна - Аргім-паса, Посейдон - Фагімасад. Скіфи не мають звички ставити кумирів, вівтарів і храмів жодному божеству, крім Арея; споруди ж на честь останнього у них у звичаї.

Спосіб принесення жертв усім божествам у всіх скіфів однаковий і полягає в такому: жертвена тварина ставиться із зв'язаними передніми ногами, а той, хто приносить жертву, стоячи позаду тварини, тягне за кінець вірьовки і перекидає її на землю… він звертається до того божества, якому приносить жертву

…Коли м'ясо звариться, то жертвоприноситель, відділивши божеству найкращі шматки м'яса і нутрощів, кидає 'їх уперед [і тільки потім споживає сам].

Опрацюйте матеріал підручника ст. 92, пункт 2 (абзац «Кожен з них – кінний лучник»…) про ставлення скіфів до своєї зброї.Дайте відповіді на запитання:1. Які сили природи обожнювали скіфи? Які явища суспільного, сімейного життя обожнювали? (3 бали)2. Чим релігія скіфів подібна до релігії стародавніх греків, за свідченням Геродота? (6 балів)3. У чому цінність даного джерела для вивчення історії України?

Page 13: історичні  джерела про скіфів. геродот

Завдання для всіх! (9 балів) 4. Як в релігійних уявленнях відображалася войовничість скіфів? (9 балів)5. Складіть запитання скіфам, які б ви могли їм задати при зустрічі (12 балів)

Додаток АКартка 41. Прочитайте текст Поховальні обряди скіфівГеродот: «...Царські гробниці містяться в Геррах, до яких іде судноплавний Борисфен. Коли в них (скіфів) помре цар, тут викопують велику чотирикутну яму, виготувавши її, намащують труп покійного воском… Об'їхавши … з трупом усіх (підлеглих), вони приїжджають до Геррів, які з усіх підвладних народів живуть на найвіддаленішій окраїні і в землі яких знаходиться кладовище. Тут кладуть труп у могилу на підстилці, по обидва боки його стромляють списи, на них кладуть дошки і вкривають їх очеретом, а в решті простору могили ховають одну з наложниць царя, перед тим задушивши її, а також винодара, кухара, конюха, слугу, візника, коней, по добірній штуці різної іншої скотини і золоті чаші (срібло і мідь зовсім не вживається); після всього цього вони всі насипають великий курган, намагаючись зробити його якомога більшим.…Так вони ховають царів. Інших же скіфів, коли вони помруть, найближчі родичі везуть, поклавши на вози, до друзів кожен з цих друзів, приймаючи супроводжуючих у себе, рясно їх пригощає і ставить біля трупа все те ж, що й іншим. Померлих людей возять так сорок днів, потім ховають їх.»

Уявлення про безсмертя душі й існування потойбічного світу, поширене у скіфів, як і в багатьох стародавніх народів, породило складний поховальний ритуал, добре відомий за описом Геродота і за численними розкопками скіфських курганів.

Небіжчика, одягнутого в розкішне вбрання, клали на візок і протягом цього строку возили по численних  Різким контрастом з багатими похованнями царів і знаті є могили простих скіфів. Покладене в них майно переважно складається з основних видів зброї: лука, сагайдака зі стрілами, списа та меча. Тільки в окремих випадках у могилу ставили амфори з вином та грецькі чорнолакові канфари. У похованнях простих скіф'янок знаходять невеликий набір прикрас: намиста з пастових бус, бронзові сережки й персні, браслети, окремі недорогі золоті прикраси, бронзові дзеркала та інші дрібні речі скіфського побуту.Проаналізуйте документ за питаннями :1. Як скіфи ховали своїх царів? (3 бали)2. Що нового ви дізналися про поховальні обряди давніх народів? (6 балів)

Page 14: історичні  джерела про скіфів. геродот

3. Чому царів та звичайних скіфів ховали не однаково? Про що це свідчить? (9 балів)

4. У чому цінність даного джерела? Завдання для всіх! (9 балів)5. На основі джерела доведіть, що скіфи вірили у потойбічне життя (12 балів)

6. Порівняйте поховальний обряд скіфського царя та єгипетського фараона (12 балів)

Намалюйте ілюстрацію до теми «Поховальні обряди скіфів»

Додаток АКартка 5 1. Прочитайте текст Геродот про подробиці походу персів проти скіфівДарій вислав уперед 700-тисячне військо очолене його намісником сатрапом Аріарамном. Його шлях пролягав від столиці Персії Суз через наплавні мости на Босфорській протоці та Дунаї. Військо Дарія І складалося з 80 різних народів і племен, які тоді входили до його імперії. Загроза значно переважаючих сил противника змусила скіфів звернутися по допомогу до сусідніх споріднених племен савроматів, гелонів і будинів. За підрахунками сучасних істориків, скіфське військо могло налічувати близько 150 тисяч воїнів. Тому скіфи вибрали тактику "кочування", відступаючи і пускаючи ворога вглиб країни. Перси скрізь бачили порожні степи, де не було для них жодної поживи. Зайшовши далеко, Дарій злякався, що скіфи зруйнують мости і відріжуть персам шлях назад. Він послав послів до скіфського царя Ідантірса із запитанням-насмішкою, скільки ж той буде тікати? Ідантірс відповів: "Я досі нікого не лякався і не тікав ні від кого, ні в минулому, ні тепер від тебе [кочування було його природними способом життя. ] ... Але спробуй тільки зруйнувати отчі могили, тоді взнаєш будемо ми з тобою воювати, чи ні!" — Передайте йому наші дари, — відповів Ідантірс і віддав персам кошик, зав’язаний хусткою. Коли в таборі Дарій відкрив кошик, то з нього вилетів птах, вибігла миша і вистрибнула жаба. На дні залишилося п’ять стріл із бронзовими наконечниками. Дарій зрадів:— Нарешті вони підкорилися! Птах живе в повітрі, миша на землі, жаба у воді. Отже, вони віддають мені всі простори своєї землі і складають переді мною свою зброю — стріли!

Тікати довелось Дарію, який під час втечі втратив 80 тисяч свого війська. Проаналізуйте документ за питаннями :

1. Про яку подію йдеться у фрагменті джерела? Де відбувалася подія? (3 бали)

2. Яку тактику (поведінка у війні) застосовували скіфи? Чому? (6 балів)3. Чи мали перси шанс перемогти скіфів у причорноморських степах?

(9 балів)4. У чому цінність уривку джерела? Завдання для всіх груп! (9 балів)

Page 15: історичні  джерела про скіфів. геродот

5. Складіть запитання до Геродота з приводу його опису походу персів проти скіфів. Запишіть. (12 балів)

6. Запропонуйте своє тлумачення дарунків Дарію (для малюнка)(12 балів)2. Опрацюйте карту атласу «» 3. Складіть картосхему походу персів проти скіфів, укажіть територію та напрямки руху персів та скіфів різними кольорами (перси – синій, скіфи - зелений) або! намалюйте «дари» скіфів персам.