5 proiect de lectie clasa a iv-a

10
  PR O IE C T DIDAC TIC Unitatea de învăţământ: Şcoala „Alexandru D. Ghica” Data:  8.XII. 2010 Clasa: a IV-a Institutor: Enache Maria Aria curriculară: Om şi societate  Disciplina: Educaţie civică Tipul lecţiei: mixtă Unitatea de învăţare: Raporturile noastre cu ceilalţi oameni Elemente de conţinut: Invidia.Co nflictul COMPETENŢE GENERALE  : 1. Utilizarea limbajului din sfera valorilor civice pentru organizarea demersurilor de cunoaştere şi explicare a uno r fapte şi evenimente din viaţa reală  2. Aplicarea cunoştinţelor specifice educaţiei civice în diferite contexte COMPETENŢE SPECIFICE : 1. Identificarea unor termeni specifici limbajului moral-civic 2. Recunoaşterea trăsăturilor specifice omului ca persoană prin raportare la sine şi la ceilalţi  3. Cooperarea cu ceilalţi pentru exemplificarea unor trăsături morale ale persoanei  OBIECTIVE SPECIFICE: - familiarizarea elevil or cu noi t ipuri de exerciţii în care pot utiliza cunoştinţele dobândite anterior şi cu noi situaţii de învăţare;  - consolidarea cunoştinţel or cu pr ivire la propria persoană şi persoanele din jur;  - consolidarea priceperil or şi deprinderilor de sesizare a aspectului moralizator al unui text dat; - dezvoltarea competenţelor de utilizare a cunoşt inţelor în situaţii operaţionale date;  - educarea cunoaşterii de sine ,a respectului faţă de sine şi de ceilalţi şi a responsabilităţii pentru pr opriile acţiuni.  OBIECTIVE OPERAŢIONALE : O 1  ă-şi însuşească şi să-şi clarifice terminologia cu privire la noţiunile de invidie şi conflict; O2  să analizeze cauzele şi efectele unui conflict; O 3  să găsească soluţii pentru sto parea violenţei; O 4 - să exprime opinii personale în aprecierea unor s ituaţii cu conţinut civic;  O 5 - să rezolve sarcini de lucru diverse utilizând cunoştinţele dobândite  ;  O 6 - să se implice individual şi activ în rezolvarea sarcinilor;  O7 - să aplice într -un produs de grup cunoştinţele dobândite în cadrul lecţiei;  

Upload: varhegyi-agnes

Post on 21-Jul-2015

442 views

Category:

Documents


2 download

TRANSCRIPT

PROIECT DIDACTICUnitatea de nvmnt: coala Alexandru D. Ghica Data: 8.XII. 2010 Clasa: a IV-a Institutor: Enache Maria Aria curricular: Om i societate Disciplina: Educaie civic Tipul leciei: mixt Unitatea de nvare: Raporturile noastre cu ceilali oameni Elemente de coninut: Invidia.Conflictul COMPETENE GENERALE : 1. Utilizarea limbajului din sfera valorilor civice pentru organizarea demersurilor de cunoatere i explicare a unor fapte i evenimente din viaa real 2. Aplicarea cunotinelor specifice educaiei civice n diferite contexte COMPETENE SPECIFICE: 1. Identificarea unor termeni specifici limbajului moral-civic 2. Recunoaterea trsturilor specifice omului ca persoan prin raportare la sine i la ceilali 3. Cooperarea cu ceilali pentru exemplificarea unor trsturi morale ale persoanei OBIECTIVE SPECIFICE: - familiarizarea elevilor cu noi tipuri de exerciii n care pot utiliza cunotinele dobndite anterior i cu noi situaii de nvare; - consolidarea cunotinelor cu privire la propria persoan i persoanele din jur; - consolidarea priceperilor i deprinderilor de sesizare a aspectului moralizator al unui text dat; - dezvoltarea competenelor de utilizare a cunotinelor n situaii operaionale date; - educarea cunoaterii de sine ,a respectului fa de sine i de ceilali i a responsabilitii pentru propriile aciuni. OBIECTIVE OPERAIONALE: O1 -i nsueasc i s-i clarifice terminologia cu privire la noiunile de invidie i conflict; O2 s analizeze cauzele i efectele unui conflict; O3 s gseasc soluii pentru stoparea violenei; O4 - s exprime opinii personale n aprecierea unor situaii cu coninut civic; O5 - s rezolve sarcini de lucru diverse utiliznd cunotinele dobndite ; O6 - s se implice individual i activ n rezolvarea sarcinilor; O7 - s aplice ntr-un produs de grup cunotinele dobndite n cadrul leciei;

STRATEGII DIDACTICE: a. resurse procedurale: Brainstormingul, lectura activ, conversaia, Ciorchinele, jocul de rol, Explozia stelar, Plriile gnditoare; b. resurse materiale: markere, coli A4, caiete, manuale, fie de lucru, prezentare PowerPoint; c. forme de organizare: frontal, individual, pe grupe; BIBLIOGRAFIE: Nr. crt.1

Programa pentru disciplina EDUCAIE CIVIC, clasele III-IV Ghid metodologic de aplicare a programei colare de educaie civic, nvmnt primar i gimnazial, Editura Aramis Print, Bucuresti, 2001 Educaie civic manual pentru clasa a IV-a, Dumitra Radu, Editura Aramis Print, 2006 Educaia micului cetean, Ungureanu Adalmina, Ed. ASS, Iai, 1996 Educaie civic, caiet de lucru, clasa a IV-a, Ecaterina Grigore, Natalia Burcea, Editura Erc Press, Bucureti, 1998 Momentele leciei2

Ob.

Timp

Coninut tiinific Metode i procedee

Strategii Mijloace de nvmnt7

Evaluare Moduri de organizare8 9

3

4

5 Asigurarea condiiilor necesare unei bune desfurri a activitii. Verificarea temei pentru acas. Un elev va citi sarcina de rezolvat dup care vor iei n faa clasei elevii care vor interpreta pe roluri tema.

6

1. Moment organizatoric 2. Verificarea cunotinelor O3

2 min

conversaia

frontal

4 min

conversaia joc de rol

frontal pe grupe

conversaia 3. Captarea ateniei3 min

frontal frunz (ablon) individual

O6

Se va explica jocul Calitile numelui. Pe frunzulia care au primit-o la nceputul orei i vor scrie numele i apoi o nsuire care ncepe cu aceeai liter ca a numelui, nsuire care i se potrivete fiecruia. Exemplu: Marin - mrinimos

explicaia

capacitatea de a opera cu noiunile nsuite anterior capacitatea de concentrare a ateniei

conversaia 4. Anunarea temei i a obiectivelor2 min

frontal

Prezentarea titlului leciei: Invidia. explicaia Conflictul - Astzi vom nva noi cuvinte din sfera

comportamentului civic; - Vom gsi soluii pentru a-i ajuta pe egoiti i pe invidioi s gndeasc pozitiv despre semenii lor; - Vom nva cum s ne comportm atunci cnd apare un conflict; Se explic titlul leciei. invidie= ciud,pizm,gelozie, prere de ru pentru succesele sau calitile altuia; egoism= preocupare, atenie exagerat fa de propria persoan i de interesele personale; conflict= nenelegere, ceart,ciocnire de interese, dezacord, discuie(violent); Elevii sunt solicitai s observe la videoproiector imagini din povesteaFata babei i fata moneagului O1 Gsii nsuiri potrivite pentru fata moneagului i pentru fata babei. - De ce credei c fata babei o invidia pe fata moneagului? - Cine o mai invidia pe fata moneagului? - Ce relaie exista ntre bab i moneag? - Cum s-a sfrit conflictul dintre cei doi? Elevii sunt solicitai s citeasc un text pe care apoi l vor comenta. Emil i Radu sunt premiani. Emil i ajut colegii i este prietenos. Radu este preocupat numai de note. Nu accept ca Emil s ia note mai mari dect el. La ora de desen, Radu a observat cu -

5. Dirijarea invrii

O1 O6

15 min.

explicaia conversaia

individual

frontal

exerciiul Explozia stelar

pe grupe prezentare PowerPoint capacitatea de a analiza relaii n cadrul diferitor grupuri frontal

O2 O6

observarea conversaia

capacitatea de a identifica trsturi de caracter prezentare PowerPoint

O1 O2 O3

O7

O3

O1

O4 O6

O3 O2

coada ochiului lucrarea lui Emil. Era ntradevr tare reuit. i Radu s-a aplecat, aa, ca din ntmplare i a vrsat vasul cu ap peste desenul colegului su. Numai c apa i-a stropit i plana lui. Ce a terminat Emil s-a necjit , dar pn la urm a gsit o soluie. Dup ce a terminat de reparat desenul, Emil i-a spus lui Radu: - Nu fi trist pentru plana ta! Te voi ajuta s-o corectezi. Radu s-a ruinat. A simit foc n oraji i n tot trupul. Focul acesta, gndi el, m-a lecuit de invidie. Plria alb 1. Care sunt personajele? 2. Care era defectul lui Radu?Ce calitate i lipsea?De ce suferea el? Plria roie 1.Ce simi n legtur cu comportamentul lui Radu? 2. Este ceva ce i place n aceast ntmplare? Plria neagr 1.De ce nu trebuie s fim invidioi pe succesele colegilor notri? Plria galben 1. Dup aceast ntmplare crezi c Radu i va schimba comportamentul? 2. La ce rezultate crezi c va duce schimbarea comportamentului lui Radu? Plria verde 1. Propune dou soluii pentru a-i ajuta pe egoiti i pe invidioi. Plria albastr 1.Ce s-ar fi ntmplat dac Emil s-ar fi suprat pe Radu? 2.Ce proverb s-ar potrivi pentru ntmplarea prezentat?

studiu de caz frontal capacitatea de a identifica situaii de invidie n cadrul grupului colar

exerciiul conversaia explicaia capacitatea de a gsi soluii pentru a evita conflictele

frontal Plriile gnditoare pe grupe

conversaia explicaia exerciiul

conversaia prezentare PowerPoint frontal capacitatea de a identifica trsturi de caracter

Cineva dintre voi a nutrit sentimente de invidie pentru un coleg? De ce? Reinem! Rutatea provocat de egoism i de invidie ne izoleaz de grup i ne aduce numai ru. De aceea trebuie s ne nfrngem gndurile rele i atitudinea urt fa de cei din jur. Elevii sunt solicitai s aleag nsuirile care conversaia se potrivesc unui lider de grup.5 min

-

capacitatea de a identifica trsturi de caracter

fi frontal

6. Fixarea cunotinelor

O4 O1

Interpreteaz urmtoarea afirmaie: Egoismul i invidia te las fr prieteni, te izoleaz. - Spunei cuvinte cu acelai neles pentru conflict. Elevii mprii pe grupe vor lucra pe fie. (Anexele 1-5)

conversaia Ciorchinele

prezentare PowerPoint

frontal

capacitatea de a opera cu cunotinele nou dobndite capacitatea de transfer a informaiilor

7. Obinerea performanei

conversaia

fie de lucru

pe grupe

O5 O7

5 min.

8. Evaluare

O5 O6

3 min.

Se mpart fiele de evaluare. (Anexa 6)

explicaia exerciiul

fi de evaluare

frontal individual

scris

9. ncheierea activitii

1 min

Se apreciaz modul n care s-a desfurat explicaia activitatea i felul n care au participat elevii conversaia la lecie. Tema pentru acas Portofoliu, p. 17

frontal

aprecieri verbale

FIA NR. 1

Imagineaz-i c eti judector i trebuie s rezolvi un conflict ntre doi copii care se invidiaz i se ceart des.

FIA NR.2

Dai exemple de nume de personaje din povetile citite care, din cauza invidiei, au ajuns la conflicte.

FIA NR. 3

Descrie comportamentul pe care l ai ntr-o situaie n care cineva te invidiaz.

FIA NR. 4

Cine?

Cum?

Invidia

De ce?

Cnd? Unde?

FIA NR. 5

n coal

ntre ri

Din ce cauz poate aprea conflictul

la bloc

n clas

Fi de evaluare

Deseneaz chipul unei persoanei, innd cont de faptul c sufer de invidie.

Proverbe despre invidie A invidia nseamn a te recunoate inferior. Pre invidia cea oarb fapta bun o nvinge. Nu exist semn bun al reuitei dect ura i invidia celorlali. Invidioii vor muri, dar invidia niciodat. Numai dup invidia altora i dai seama de propria ta valoare. Cine nu este invidiat, nu e vrednic de a tri. E mai bine s fii invidiat dect s fii comptimit. Munca ne scutete de 3 mari rele: invidie, srcie i plictiseal. Pietrele nu sunt aruncate dect n copacii ncrcai cu fructe de aur.

Cum te simi astzi?