шабан

5
ТЕМА: АРХІМЕДОВА СИЛА Мета: - формувати поняття про архімедову силу, продовжити формувати вміння знаходити рівнодійну двох сил, показати роль фізичного експерименту у фізиці, формувати вміння установлювати причинно — наслідкові зв’язки в спостережуваному явищі, ознайомити учнів із практичним застосуванням закону Архімеда. Тип уроку: засвоєння нових знань. Обладнання та наочність: прозора посудина з водою, гумова кулька або тенісна кулька, металевий циліндр, динамометр, портрет Архімеда. ХІД УРОКУ І. Організаційний момент ІІ. Перевірка домашнього завдання, актуалізація опорних знань і вмінь ІІІ. Вивчення нового матеріалу 1. Бесіда. Сьогодні на уроці ми зрозуміємо, чому можливе плавання величезних океанських суднів, підводних човнів, повітряних куль.

Upload: lala-lalala

Post on 24-Jan-2017

151 views

Category:

Healthcare


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: шабан

ТЕМА: АРХІМЕДОВА СИЛА

Мета:

- формувати поняття про архімедову силу, продовжити формувати вміння

знаходити рівнодійну двох сил, показати роль фізичного експерименту у

фізиці, формувати вміння установлювати причинно — наслідкові зв’язки в

спостережуваному явищі, ознайомити учнів із практичним застосуванням

закону Архімеда.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Обладнання та наочність: прозора посудина з водою, гумова кулька

або тенісна кулька, металевий циліндр, динамометр, портрет Архімеда.

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент

ІІ. Перевірка домашнього завдання, актуалізація опорних знань і вмінь

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

1. Бесіда.

Сьогодні на уроці ми зрозуміємо, чому можливе плавання величезних

океанських суднів, підводних човнів, повітряних куль.

Демонстрація 1 В посудину з водою повністю занурюють гумовий

м’ячик і прибирають руку. М’ячик стрімко спливає.

Запитання класу. Чому м’яч спливає на поверхню води???. (На м’яч діє сила)

Цю силу називають виштовхувальною силою. Повторимо наш

експеримент, але з іншим тілом

Демонстрація 2 В посудину з водою занурюють металевий циліндр.

Спостерігають, що тіло тоне.

Запитання класу. Чи діє виштовхувальна сила в цьому випадку??? (Учні як

правило дають неправильну відповідь, що в цьому випадку виштовхувальна

сила не діє). Д авайте перевіримо це експериментально

Page 2: шабан

Фронтальний

експеримент. Учні

прикріплюють циліндр

до динамометрів і,

обережно занурюють

тягарці у воду,

спостерігаючи за

пружиною

динамометра.

Запитання до

класу.

- Що ви помітили? (При зануренні у воду пружина розтягнулася менше, ніж у

повітрі)

- Який висновок можна зробити з цих спостережень? (На будь — яке тіло

занурене в рідину, діє виштовхувальна сила)

- Як напрямлена ця сила? ( Сила, що діє на тіло, занурене в рідину,

напрямлена вгору, бо рівнодійна двох сил(сили тяжіння та сили

виштовхування) напрямлена вгору)

Отже, виштовхувальна сила діє і на тіла, які плавають у рідині, і тіла,

які тонуть у ній. Вперше виштовхувальну силу розрахував давньогрецький

учений Архімед, який жив у ІІІ ст. До н. е. От чому цю силу і називають

архімедовою. Один із учнів робить коротке повідомлення про життя

Архімеда.

- Як можна визначити архімедову силу?

1) Аналітичний спосіб. Архімедову силу можна розрахувати за формулою.

Для цього потрібно знати об’єм тіла і густину рідини, у яку занурено тіло.

2. Запис у зошит:

Закон Архімеда: На тіло, занурене в рідину або газ, діє виштовхувальна сила,

яка дорівнює вазі рідини або газу в об’ємі цього тіла.

Експериментальний спосіб

Page 3: шабан

А) За допомогою динамометра. Знайти вагу тіла в повітрі, потім, занурити

тіло в рідину, визначити вагу тіла

у воді. Архімедова сила дорівнює

різниці цих двох показань.

F a = Рп — Рв

Рп — вага тіла у повітрі

Рв — вага тіла у воді.

В) за допомогою відливної

посудини. Занурити тіло у

заповнену водою відливну посудину. Вода, витиснена тілом, виллється.

Зважити воду, що вилилась. Це значення ваги і дорівнюватиме архімедовій

силі. Доведемо це аналітично:

Vт = Vр

F = ρр gVт = ρрgVт = mрg

Отже, сила Архімеда залежить від (запис робить учитель у вигляді таблички

на дошці )

ІV. Закріплення нових знань і вмінь.

1. Питання та завдання класу

- У якій воді легше плавати — у річковій чи морській? Чому?

- До ваг прикріплені два однакових металевих бруски. Ваги знаходяться

у рівновазі. Чи порушиться ця рівновага, якщо бруски занурити у воду?

- Дерев’яна кулька плаває у воді. Виконайте рисунок у зошиті й

покажіть діючі на кулю сили.

- У воду занурені дві кульки. Порівняйте архімедові сили, що діють на

кульки в наступних випадках