Download - шабан
ТЕМА: АРХІМЕДОВА СИЛА
Мета:
- формувати поняття про архімедову силу, продовжити формувати вміння
знаходити рівнодійну двох сил, показати роль фізичного експерименту у
фізиці, формувати вміння установлювати причинно — наслідкові зв’язки в
спостережуваному явищі, ознайомити учнів із практичним застосуванням
закону Архімеда.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Обладнання та наочність: прозора посудина з водою, гумова кулька
або тенісна кулька, металевий циліндр, динамометр, портрет Архімеда.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
ІІ. Перевірка домашнього завдання, актуалізація опорних знань і вмінь
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
1. Бесіда.
Сьогодні на уроці ми зрозуміємо, чому можливе плавання величезних
океанських суднів, підводних човнів, повітряних куль.
Демонстрація 1 В посудину з водою повністю занурюють гумовий
м’ячик і прибирають руку. М’ячик стрімко спливає.
Запитання класу. Чому м’яч спливає на поверхню води???. (На м’яч діє сила)
Цю силу називають виштовхувальною силою. Повторимо наш
експеримент, але з іншим тілом
Демонстрація 2 В посудину з водою занурюють металевий циліндр.
Спостерігають, що тіло тоне.
Запитання класу. Чи діє виштовхувальна сила в цьому випадку??? (Учні як
правило дають неправильну відповідь, що в цьому випадку виштовхувальна
сила не діє). Д авайте перевіримо це експериментально
Фронтальний
експеримент. Учні
прикріплюють циліндр
до динамометрів і,
обережно занурюють
тягарці у воду,
спостерігаючи за
пружиною
динамометра.
Запитання до
класу.
- Що ви помітили? (При зануренні у воду пружина розтягнулася менше, ніж у
повітрі)
- Який висновок можна зробити з цих спостережень? (На будь — яке тіло
занурене в рідину, діє виштовхувальна сила)
- Як напрямлена ця сила? ( Сила, що діє на тіло, занурене в рідину,
напрямлена вгору, бо рівнодійна двох сил(сили тяжіння та сили
виштовхування) напрямлена вгору)
Отже, виштовхувальна сила діє і на тіла, які плавають у рідині, і тіла,
які тонуть у ній. Вперше виштовхувальну силу розрахував давньогрецький
учений Архімед, який жив у ІІІ ст. До н. е. От чому цю силу і називають
архімедовою. Один із учнів робить коротке повідомлення про життя
Архімеда.
- Як можна визначити архімедову силу?
1) Аналітичний спосіб. Архімедову силу можна розрахувати за формулою.
Для цього потрібно знати об’єм тіла і густину рідини, у яку занурено тіло.
2. Запис у зошит:
Закон Архімеда: На тіло, занурене в рідину або газ, діє виштовхувальна сила,
яка дорівнює вазі рідини або газу в об’ємі цього тіла.
Експериментальний спосіб
А) За допомогою динамометра. Знайти вагу тіла в повітрі, потім, занурити
тіло в рідину, визначити вагу тіла
у воді. Архімедова сила дорівнює
різниці цих двох показань.
F a = Рп — Рв
Рп — вага тіла у повітрі
Рв — вага тіла у воді.
В) за допомогою відливної
посудини. Занурити тіло у
заповнену водою відливну посудину. Вода, витиснена тілом, виллється.
Зважити воду, що вилилась. Це значення ваги і дорівнюватиме архімедовій
силі. Доведемо це аналітично:
Vт = Vр
F = ρр gVт = ρрgVт = mрg
Отже, сила Архімеда залежить від (запис робить учитель у вигляді таблички
на дошці )
ІV. Закріплення нових знань і вмінь.
1. Питання та завдання класу
- У якій воді легше плавати — у річковій чи морській? Чому?
- До ваг прикріплені два однакових металевих бруски. Ваги знаходяться
у рівновазі. Чи порушиться ця рівновага, якщо бруски занурити у воду?
- Дерев’яна кулька плаває у воді. Виконайте рисунок у зошиті й
покажіть діючі на кулю сили.
- У воду занурені дві кульки. Порівняйте архімедові сили, що діють на
кульки в наступних випадках