мова
TRANSCRIPT
Українська мова
2 клас
Тема: Закріплення і узагальнення знань про розповідні, питальні та спонукальні речення
Мета: розширити уявлення про основні ознаки речення та його оформлення на письмі; узагальнити і систематизувати знання учнів про різні види речень за метою висловлювання; розвивати вміння інтонувати, складати речення; вдосконалювати вміння працювати з деформованими реченнями; розвивати орфографічні навички , мислення, зв’язне мовлення, мислення ; прищеплювати любов до природи, почуття прекрасного
Демонстраційний матеріал: малюнок Осені; таблиця «Види речень за метою висловлювання та інтонацією», картки із завданнями для роботи в парах і групах; картки для роботи з деформованими реченнями; дари осені: яблука, груші, гриби, горішки, калина; мікрофон
Хід уроку
І. Організація класу
Девіз уроку:
Не просто слухати, а чути.Не просто дивитися, а бачити.Не просто відповідати, а міркувати,Дружно і плідно працювати.
ІІ. Створення емоційного фону уроку
2.1. Інтерактивна вправа «Павутинка»
- Діти, на екрані записана загадка, але її рядки переплутались, ніби павутинка. Переставте рядки місцями і відгадайте загадку.
Мов змінилися лісиХто це їх у жовтий колірПодивись: на видноколіТак барвисто пофарбував?
(Діти зачитують загадку і відгадують)
Подивись: на видноколіМов змінилися ліси.Хто це їх у жовтий колірТак барвисто пофарбував? (Осінь)
2.2. Інтерактивна вправа «Гронування»- Діти, а що можемо сказати про осінь? (Діти називають слова )
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку
щедра
барвиста золота
замріянаосінь
багата чудова
- Сьогодні на уроці ми повторимо і систематизуємо ваші знання про види речень за метою висловлювання та інтонацією. А допоможе нам в цьому Осінь, яка запросила нас в гості. Вона подарує вам свої дари. Тільки отримати ви їх зможете, якщо будете гарно працювати і правильно виконувати завдання.ІV. Осмислення, узагальнення та систематизація знань- Перше завдання від Осені .4.1. «Мозковий штурм». Гра «Продовж речення»- Я починаю речення, а ви продовжте.- Речення виражає…(закінчену думку)- Речення складається зі…(слів, які пов’язані між собою за змістом)- Перше слово в реченні потрібно писати з…(великої букви)- Слова в реченні пишуться…(окремо)- В кінці речення ставимо…(крапку, знак питання або знак оклику)- Речення, в якому про щось розповідається, повідомляється, називається…(розповідним.)- Речення, в якому про щось запитується, називається…(питальним)- В кінці питального речення ставиться…(знак питання)- Речення, в якому висловлюється спонукання, називається…(спонукальним)- В кінці спонукального речення ставиться…(крапка або знак оклику)Молодці! Справилися із першим завданням Осені і вона дарує вам запашне яблучко.
4.2. Робота з таблицею.- Користуючись таблицею, зробіть висновок про види речень за метою висловлювання та інтонацією.
РЕЧЕННЯ
ЗА МЕТОЮ ВИСЛОВЛЮВАННЯ
РОЗПОВІДНІ ПИТАЛЬНІ СПОНУКАЛЬНІ
ЗА ІНТОНАЦІЄЮ
ОКЛИЧНІ НЕОКЛИЧНІОКЛИЧНІ НЕОКЛИЧНІ ОКЛИЧНІ НЕОКЛИЧНІ
(Діти роблять висновок, що речення бувають розповідні, питальні, спонукальні за метою висловлювання та окличні і неокличні за інтонацією)4.3.Каліграфічна хвилинка- Запишіть каліграфічно. О сі інь осінь- Поділіть слово на склади. (о-сінь)- Чи можемо перенести слово? (Ні, не можемо.)- Чому? (Тому, що перший склад складається з однієї букви, а одну букву залишати не можна)- Зробіть звуко-буквений аналіз слова.Осінь -5 б., 4 зв., 2 скл., [ о с і н’ ]- Чого більше в слові букв чи звуків? (Більше букв)- Чому? (Тому, що буква знак м’якшення не позначає звуку)- Складіть речення зі словом осінь. Назвіть його вид. (Діти складають речення)4.4. Робота в парах. - Осінь запрошує нас до осіннього лісу. Вона склала розповідь, але всі розділові знаки в неї розбіглися і вона просить вас їй допомогти. Поділіть текст на речення і поставте відповідні розділові знаки. Запишіть текст. В ліс прийшла осінь вона розфарбувала дерева яскравими кольорами берези стоять у золоті червоніють клени яка краса
- Скільки речень отримали? (5 речень)- Зачитайте їх. (Діти зачитують речення) - До якого виду відносяться ці речення? (Це розповідні речення.)- Які розділові знаки поставили? (Поставили крапки і в останньому реченні – знак оклику)- Осінь вам вдячна і дарує кошик грибочків з лісу.
4.5. Фізкультхвилинка
Вересень писати вчився,Але швидко втомився.Жовтень втому проганяє,Йому руку простягає.В кулачок, на замок,А тепер зроби місток.Листопад – рідний брат,По місточку пройти рад.В другу сторону пройдеться – В кулачок рука зіжметься.Розігнуться пальчики – Ось веселі зайчики…Ну, досить забавлятися,За ручку треба братися – І писать старатися! 4.6. Робота з деформованими реченнями
- Наступне завдання від Осені. Хоче вона перевірити чи вмієте ви правильно складати речення. Переставила Осінь слова в реченнях. Відновіть і запишіть речення.подарунки Осінь на багатаяблука В і садах дозрівають груші запашні збирають На люди на урожай городах тобі осінь Спасибі- Прочитайте речення, які утворились. (Діти зачитують речення)- Які розділові знаки поставили?- Ось до вашого кошика і грушки.
4.7. Робота з прислів’ями за вправою 252- Прочитайте прислів’я. Поясніть їх значення.- Запам’ятайте ці прислів’я і хай вони стануть правилами вашого життя.(Усе добре переймай, а зла уникай. Хто людям добра бажає, той і сам його має.)- Спишіть спонукальне речення.- Який знак ще може стояти в кінці спонукального речення? (В кінці спонукального речення може стояти крапка і знак оклику)- Коли ставимо знак оклику? (Коли речення вимовляємо з окличною інтонацією.)
4.8. Робота в групах - Зараз Осінь «перетворить» вас на листочки і ви підійдете кожен до свого деревця. Осінь підготувала для вас завдання для роботи в групах.І група – «Кленові листочки»
- Складіть розповідне речення про осінь.- Чи можна в кінці розповідного речення ставити знак оклику? (Так. Знак оклику ставиться, коли речення вимовляється з окличною інтонацією)
ІІ група – «Дубові листочки»
- Чи можна у кінці питального речення ставити одночасно знак питання і знак оклику? (Так. Знак оклику ставиться в кінці питального речення, коли це речення вимовляється з окличною інтонацією)
ІІІ група – «Березові листочки»
Складіть питальне речення про осінь
Складіть розповідне речення про осінь
- Чи можна в кінці спонукального речення ставити крапку? (Можна) (Лідер-консультант кожної групи презентує роботу)- За гарну роботу Осінь принесла вам горішки ліщини.
4.9. Творча вправа 255- Прочитайте речення.- Які ці речення за метою висловлювання? (Розповідні)- Про кого йдеться в кожному з них? (Діти дають відповіді)- Змініть розповідні речення на спонукальні, вживаючи слова ввічливості та звертання (за зразком).- Зверніть увагу на слова ввічливості та розділові знаки при них. (Слова «будь ласка» завжди виділяються комами)( Діти виконують завдання самостійно. Зачитують утворені речення.)
- Осінь уважно спостерігала за вашою роботою і принесла гілочку калини.
Складіть спонукальне речення про осінь
V. Підсумок уроку.5.1. Гра «Стежинка – цікавинка»- Осінь підготувала вам останнє завдання. Для його виконання потрібно бути максимально уважними. - Перед вами слова. Вам потрібно взяти по одній букві з кожного слова: з першого слова першу букву, з другого – другу, з третього – третю, і так далі.Рік, день, ніч, поле, знання, питання, подвір’я.- Яке слово склали? (Речення)- Молодці! Справились! Осінь вам дарує грона винограду.
5.2. Інтерактивна вправа «Мікрофон»- Що запам’яталося на уроці?- Подивіться, який кошик з дарами ми отримали! Гарно працювали!
VI. Домашнє завданняВиконати вправу 257.