Урок навчання грамоти у 1 класі.
Тема. Звуки [б], [б’]. буква Б б. Відпрацювання літературної вимови слів
зі звуком [б].
Мета:
закріпити артикуляцію звука [б],вивчити букву б;
формувати в учнів уміння читати слова з цією буквою;
розвивати мовлення,мислення;
навчати описувати предмет;
поповнити словниковий запас дітей словами «бузок», «баклажан»,
«бондар», «бобер», «ковдра», «бандура».
Тип уроку:засвоєння нових знань
Обладнання: комп’ютер, підручник Захарійчук М.Д., Науменко В.О.
Буквар, смайлики, предметні,сюжетні малюнки.
Хід уроку:
І. Організаційний момент.
Продзвенів чаклун-дзвінок
Починається урок
Всі за парти тихо всілись
І на мене подивились.
Покажіть мені ,який у вас настрій. Чому саме такий?
II. Актуалізація опорних знань та вмінь учнів
1.Повторення вивченого матеріалу.
- Яку нову букву ми з вами вивчили на минулому уроці? (ь- м'який знак)
- Що ви про неї знаєте?
- Чим особлива ця буква?
Гра «Утворіть слово». Учитель промовляє слова. Учні утворюють слова з
м'яким знаком. Наприклад: мала-маленька,висока-височенька, рука -
рученька, біла-біленька,серце-серденько.
2.Формування у учнів орфоепічних умінь.Артикуляційна хвилинка.
У лісі гриби: би –би- би.
Грали на трубі: бі-бі-бі.
Виросла верба: ба-ба-ба.
Читання скоромовки. «По базару йшов баран, бубонів у барабан». (Пошепки,напівголосно,голосно, весело,злякано).ІІІ. Фізкультхвилинка для очей.ІV. Вивчення нового матеріалу.1.Читання вчителем тексту Д.Матіяш « Білий кіт».
2.Бесіда за прочитаним.
- Про кого текст ви почули?- Які вони були?- Де вони жили?- Яка була пора року?
- Чому ви
так
вирішили?
- Які асоціації у вас виникають,коли ви чуєте слово ЗИМА? Що перше
вам спадає на думку?(Новий рік, сніг,подарунки, мороз)
- Хто гадає,що зима –це добре? А хто,що це небезпечно?
3.Робота в групах. (Утворюються дві групи. Діти доводять, що зима –це
добре і може бути небезпечно).
ДОБРЕ НЕБЕЗПЕЧНО
Новий рік Слизько на дорогах
Можна кататися на санчатах Можна захворіти
Зліпити снігову бабу переохолодження
Взимку багато свят Мерзнуть руки
Інші відповіді Інші відповіді
- Пригадайте , який звук в цьому тексті ви чули найчастіше? Вимовимо
його.
- До якої групи звуків він належить?
- Відокремлення слів із звуком [б]
- Звуковий аналіз слова будинок.
- Які були стіни? (білі)
- Звуковий аналіз слова білі.
Отже [б]-твердий,м'який приголосний.
Яка буде тема нашого уроку?(Діти намагаються самостійно повідомити тему
уроку).
Так. Тема нашого уроку: Звуки [б], [б’]. буква Б б. Відпрацювання
літературної вимови слів зі звуком [б].
4.Читання злиття ,буквосполучення, слів.(ст.108)
5.Читання колонок слів( після вчителя).
6.Збирання слів з променевих таблиць.( Словникова робота. Бук - велике
могутнє листяне дерево. Тис- хвойне дерево, або кущ.)
Аналіз предметів,намальованих у «віночку»
Барвінок, кульбаба, білка , бандура, біб.
( Словникова робота. Бандура – український народний інструмент.)
Чим цікаве слово БІБ ?
IV. Фізкультхвилинка.
V.Читання та аналіз тексту. (ст.109)
Читання тексту вчителем.Аналіз тексту.
- Прочитайте перші три речення.Яким словами автор описав кошенят?
Що вони любили робити біля будинку?
- Прочитайте наступні два речення.У що любили гратися кошенята?
- Що вони ліпили із снігу?
- Прочитайте останнє речення.
- Опишіть,яка була бабуся в кошенят?
- Знайдіть в першому реченні слова з буквою б.Прочитайте.
- Яке слово в останньому реченні найтепліше, найрідніше?(бабуся)
- Яка у вас бабуся?
V. Підсумок уроку
- Давайте пригадаємо,що цікавого було на уроці?
- Що вам сподобалось?
- Який у вас зараз настрій?
Використані джерела:
1. Захарійчук М.Д., Науменко В.О. Буквар: підручник для 1 класу
загальноосвітніх навчальних закладів. – К.: Грамота, 2012. – 176 с.
2. Інтерактивні технології навчання у початкових класах / Авт. – упор.
І.І.Дівакова – Тернопіль: Мандрівець, 2011. – 180 с.
3. Цікава дидактика. Українська мова. 1-4 класи / Автор-укладач
І.Є.Сєрпухова. – Х.: Веста: Видавництво "Ранок”. – 2005. – 304 с.
4. Народ скаже – як зав’яже: Укр. нар. Прислів’я, приказки, загадки,
скоромовки. Для серед. шк. віку / Упоряд. Та передм. Н.С.Шумади; Іл.
Ю.І.Криги. – К.: Веселка, 1985. – 173 с., іл..
5. Словник + довідник. Початкова школа. Українська мова