eva herceg ogledni koloristička modulacija napomene 1

Upload: evettae-ledinski

Post on 05-Mar-2016

163 views

Category:

Documents


1 download

DESCRIPTION

pisana priprema za nastavu likovne kulture, koloristička modulacija

TRANSCRIPT

Ime i prezime nastavnika:

1

Studentica: Eva HercegMentor: Vladimira Bonjak, ment.

Osnovna kola Stenjevec,Bolnika 92,

10 000 ZagrebPISANA PRIPREMA ZA IZVOENJE OGLEDNOG SATA NASTAVNOG PREDMETA LIKOVNA KULTURAKOLORISTIKA MODULACIJA7.razred

k.god.2015./2016.Zagreb, 02.12.2015.

I. CILJ I ISHODI UENJA U NASTAVNOJ JEDINICI

II. DIDAKTIKO-METODIKI PODACI O NASTAVNOJ JEDINICI

Razredni odjel:7.razred

Nastavna cjelina:Plono oblikovanje/2D

Nastavna jedinica:Koloristika modulacija

Etape nastavnog sata:

1. Priprema - 2 min.

2. Uvodni dio 5 min.

3. Obrada nastavnog sadraja - 10 min.4. Ponavljanje nastavnog sadraja 5 min.5. Uvoenje u likovni problem 7 min.6. Glavni dio, likovni problem 58 min.7. Zakljuni dio (evaluacija) 4min.

Tip sata:Obrada novog nastavnog sadraja

Nastavna tema:Koloristika modulacija

Kljuni pojmovi:Koloristika modulacija, izraajnost (ekspresija), figurativna likovna kompozicija

Likovni problem:Osmisliti svoj planet u Svemiru koristei koloristiku modulaciju kao nain oblikovanja prikaza volumena

Oblici rada:Frontalni rad, razgovor, voeni dijalog izmeu uenika i studenta,diskusija

Likovno-umjetnika djela vezana uz nastavnu jedinicu:Marino Tartaglia,Autoportret, ulje na platnu, 1917.; Henri Matisse, Portret gospoe Matisse, ulje na platnu, 1905.Johannes Vermeer, Djevojka s bisernom naunicom, ulje na platnu, 1665.

Vincent Van Gogh, Autoportret, ulje na platnu, 1889.

Oskar Herman, Djevojka u prirodi s ogledalom, 1972.,

ulje na platnu

Metode rada:Promatranje, usmeno izlaganje, metoda demonstracije, metoda dijaloga, praktini rad, brainstorming, voena fantazija

Mediji (nastavna sredstva i pomagala):Powerpoint prezentacija s likovnim primjerima i fotografijama svemira, raunalo, projektor, ploa, radni listi

Korelacija s predmetima:Geografija (5.razred): 3. Zemlja u SvemiruLikovna kultura (7.razred): 4. Boja tonska modelacija

Literatura:a) Za uenike:1. Miroslav Huzjak, Ivana Rupi, Moje boje 7, Udbenik likovne kulture u sedmom razredu,kolska knjiga, Zagreb, 2015.

2. Draen Jerabek, Gordana Jerabek, Blanka Petriec-Fulir, Natalija Stipeti-us, Likovni sat 7, Udbenik likovne kulture za sedmi razred osnovne kole, Alfa, Zagreb, 2014.

b) Za nastavnika: 1. Miroslav Huzjak, Ivana Rupi, Moje boje 7, Udbenik likovne kulture u sedmom razredu,kolska knjiga, Zagreb, 2015.2. Draen Jerabek, Gordana Jerabek, Blanka Petriec-Fulir, Natalija Stipeti-us, Likovni sat 7, Udbenik likovne kulture za sedmi razred osnovne kole, Alfa, Zagreb, 2014.3. Marcel Bai, Jadranka Mireni Bai, Uvod u likovo miljenje, kolska knjiga, Zagreb, 1996.

4. Nastavni plan i program za osnovnu kolu, Zagreb, 2006.

5. Nacionalni okvirni kurikulum za predkolski odgoj i obrazovanje te ope obvezno i srednjokolsko obrazovanje, Zagreb, 2011.

lll. RAZRADA NASTAVNOG SATAETAPE NASTAVNOG SATA

(1. sat)STUDENTUENIKOBLICI RADAMETODE RADANASTAVNA SREDSTVA I POMAGALA

1. Priprema

(2min.)

- pozdravljam uenike i objanjavam im da u danas odrati dvosat(Dobro jutro svima, ja sam Eva Herceg i danas u vam odrati nastavu Likovne kulture.)- ekam da se uenici smjeste u svoje klupe i izvade potreban radni materijal (biljenica, udbenik)-dok se uenici smjetaju u klupe djelim im radni listi

-rasporeuju se na svoja mjesta u razredu i pozorno sluaju

- frontalni rad

-razgovor

-radni listi

2. Uvodni dio (5min.)

- navodim i pripremam uenike na dananju temu kroz radni listi koji sam im podjelila (Za vas sam pripremila mali zadatak koji ste dobili na ova dva lista. Profesorica vam je rekla da donesete bojice ili flomastere pa ih sada izvadite jer e vam trebati za rjeavanje. Va je zadatak da obojate portret Dore Maar, Pabla Picassa. Okrenite sljedeu stranicu i tamo ete pronai upute kojim bojama da obojate djelove njezina lica. Imate 5 minuta za zadatak pa vas molim da se malo pourite.)- promatram uenike dok bojaju portret Dore Maar, crte Pabla Picassa- nakon 3 minute govorim im da imaju jo minutu i napokon ih molim da zavre s rjeavanjem listia

(Molim vas da sada prestanete s rjeavanjem zadatka. Ako netko nije stigao, nema veze,dovriti e kasnije. Ajmo pogledati to ste to dobili)

-dobivaju radne listie i rjeavaju ih; prvo vide portret Dore Maar i misle da ga mogu obojati po elji no onda shvate da imaju upute na drugoj strani.Te upute slue kako bi ih navele da koriste boje (koloristiku modelaciju) u oblikovanju volumena kod Dore Maar-neki uenici se trude biti jako uredni kod bojanja, ali neki su jako brzi i ekspresivni,tako da u taj element iskoristiti kada e biti rijei o izraajnosti (ekspresiji) u umjetnosti

- frontalni rad

- razgovor

- promatranje

-radni listi

3. Obrada nastavnog sadraja

(10 min.)

- nakon to su uenici zavrili s bojanjem radnih listia, molim ih da pogledaju svoje i tue rjeenje i voenim dijalogom ih navodim na temu dvosata

-putam im na prezentaciji reprodukciju Dore Maar i kako sam je ja obojala na temelju radnog listia kako bi imali i konkretno rjeenje negdje vidljivo i eventualno ispravili pogreke

(Koje ste sve boje koristili kada ste bojali Doru Maar?)

(A postoji li neka razlika izmeu ute, naranaste i crvene boje i zelene, plave i ljubiaste boje?)

(A koju ste boju vi koristili da obojate obraz koji je obasjan Suncem?)(Tako je. Koristimo li onda tople ili hladne boje kada elimo naslikati neku povrinu na koju pada svijetlo?)(Tako je. A za sjenu koja pada na lice?)(A to vi mislite, to se dobiva svijetlom i sjenom?)(Pa ajmo to postaviti ovako. Kada je potpuni mrak, da li vidite ita?)(Tako je. A biste li vidjeli da je ba sve obasjano jakim svijetlom? )

(Moda vam se nekada dogodilo da iz zamraene prostorije naglo izaete van na osunan dan. Prva reakcija je da vas svijetlo zaslijepi jer oko doivi ok, zar ne?)(Dakle, da biste vidjeli prostor, treba vam i svijetlo i sjena, zar ne?)(Znai svijetlost i sjena daju volumen nekoj osobi ili stvari.Ajmo sada napraviti jedan mali eksperiment. Istraiti emo kako su umjetnici koristili boje da bi dobili svijetlost i sjenu, tj. volumen i prostor. Pogledajte ove crno-bijele reprodukcije. Imaju li portreti ena privid volumen?)(Pa gdje na ovim licima vidimo svijetlo a gdje sjenu?)

(A kako vi koristite boju kad elite napraviti svijetliji i tamniji dio na slici?)

(Tako je. A pogledajte svoje portrete Dore Maar. Kako ste ovdje dobili svijetlo i sjenu?)(Izvrsno. A to mislite, jesu li ova dva slikara koristila razliite boje kao vi kada ste bojali Doru Maar da bi dobili volumen ili su u jednu boju stavljali crnu i bijelu?)(Ajde pokuajte pogoditi koje je slikar boje koristio na Portretu ge Maatisse. Koje boje joj je majca, koje boje joj je lice i kosa? Ima netko od vas neku ideju?)(Ajmo vidjeti kako su ovi slikari postigli volumen na svojim slikama putam animacije na slikama tako da crno-bijele reprodukcije postaju obojane- recite vi meni koja je prva razlika u bojama na licu ena koju primjeujete na ove dvije slike?)(Ima li desna ena vie boja ili moda samo jednu u koju je dodana bijela i crna kako bi se dobila svijetlost i sjena?)(Tako je. Jeste li uili tonsku modelaciju?)

(Pa koja bi onda od ove dvije slike bila tonska modelacija?)

(Tako je. Uili ste da je tonska modelacija oblikovanje volumena tako da se jedan do drugog niu tonovi jedne boje. Ajmo sada vidjeti kako se zove oblikovanje volumena na slici Portret ge Matisse. Koji je naziv za boju na engleskom?)

(Tako je. Dananja tema je koloristika modulacija. Koloristika zbog boja colors, a modulacija jer se te boje stupnjevaju animiram tonsko i koloristiko stupnjevanje boja. Moete li mi sada rei svojim rijeima to je koloristika modulacija s obzirom da ste radili ovaj zadatak s Dorom Maar i gledate ovaj prikaz Henrija Matissea?)(Tako je. Koloristika modulacija stupnjevanjem razliitih boja dobiva privid prostora i volumena na slici. A tonska modelacija stupnjeva jednu boju kako bi postigla iluziju volumena. Pogledajte ova stupnjevanja boja ispod slika- u koloristikoj modulaciji stupnjevamo RAZLIITE boje, a u tonskon stupnjevamo TON jedne boje. Moe li mi netko sada ponoviti koja je razlika u tonskoj modelaciji i koloristikoj modulaciji?)(Tako je, i to se radi zato da bi se ostvario privid prostora u slici koja je plona.)

-okreem prezentaciju na naslov i molim uenika koji sjedi pored ploe da napie naslov na plou

(Molim te obraam se ueniku/uenici koja sjedi pored ploe da napie naslov dananje teme na plou)- okreem novi slajd na prezentaciji gdje su primjeri pomou kojih uenici otkrivaju jo dva likovna pojma izraajnost (ekspresiju) i figurativnu likovnu kompoziciju(A pogledajte sada detalje tih slika. Gdje je potez jako naglaen a gdje se potez kistom uope ne vidi?)

(A to vi mislite, zato je Matisse tako grubim vidljivim potezima slikao ovaj portret? )-ovdje u sklopu gradiva uvodim meupredmetnu temu (osobni i socijalni razvoj)

(Tako je, moda je bio ljut. Njemu nije bilo bitno da naslika savreno zaglaeno i lijepo lice. On je htio naglasiti svoju emociju. Kako bi vi bojali neki papir da elite pokazati ljutnju?)

(Tako je. A to vas ini ljutim a to vas ini smirenim, sretnim, dobre volje?)(Mogu li drugi ljudi utjecati na to kako se osjeate?) (Kako biste radili da ste sretni, dobre volje i da ljudi oko vas dobro utjeu na vas? Koje boje biste koristili? Kakav potez kistom?)(Tako je. Vi kroz va potez kistom moete pokazati kako ste raspoloeni, koje emocije osjeate. Tako je Henri Matisse svojim brzim i snanim potezima pokazao snagu, dinamiku, pokazao nam je potrebu da se izrazi, jaku emociju rekli bismo ekspresiju.) -ponovno molim uenika/uenicu blizu ploi da napie na plou novi pojam: IZRAAJNOST/EKSPRESIJA

(Molim te da nam na plou napie jo jedan pojam IZRAAJNOST/EKSPRESIJAhvala)-putam uenicima jo jedan slajd na kojem se vide razlike izmeu figurativne i apstraktne likovne kompozicije

(Dok gledate ove dvije slike, to mislite koja je najvea razlika meu njima?)(Tako je. to je prikazano na ovoj lijevoj slici koja je tema?)

(Tako je. A moete li prepoznati koja je tema druge slike?)

(Znai drugu sliku moete protumaiti kako elite neko e u njoj vidjeti mikroorganizme, neko ljubav, neko trei neto drugomi na njoj ne vidimo to je tono slikar slikao i moemo je interpretirati na svoj nain.)

-animiram slajd da se pojavi likovni pojam

(Slike su potpuno drugaije, ali glavna razlika im je tema. Kada na slici prepoznajemo temu govorimo o figurativnoj likovnoj kompoziciji s kojom emo se danas baviti. Moe li netko napisati to na plou?)(Sada idemo ponoviti to ste sve nauili.)

-kada svi rijee radni listi, uenici zajedno sa studentom voeno dolaze do tonih rjeenja koja potom vode do teme nastavnog sata

(koristili smo utu, naranastu, crvenu, zelenu, plavu, ljubiastu...)(Da, pa uta, naranasta i crvena su tople boje a zelena, plava i ljubiasta hladne...)(pa crvenu/naranastu/utu boju)(Pa koristimo tople boje!)(Koristimo hladne boje!)-nisam sigurna hoe li uenici zakljuiti da se dobiva volumen, no pokuat u ih navesti na taj pojam (Pa ne vidimo, treba nam svijetlost.)

(neznamo, nismo sigurni, da/ne)(daaa, dogodilo nam se to...)

(da, treba nam oboje...)(daaaa, ne...)-netko od uenika se javlja (pa kod ove desne ene vidimo da sjena pada kod nosa, ispod usta i sa strane lica, a kod lijeve sjena ide po nosu, ispod nosa i usta...)(U jednu boju dodajemo crnu ili bijelu kako bi ta boja potamnila ili posvjetlila...)(Pa moda tako da smo neke djelove bojali toplim bojama a neke hladnim bojama?)(Neznamo, moda su u jednu boju dodavali crnu i bijelu...ne, koristili su razliite boje...)-uenici se javljaju i iznose svoje ideje o tome koje sve boje je koristio Henri Matisse na svojoj slici; ja ih potiem da dou do to razliitijih rjeenja i potom nastavljam dalje

(Ova lijeva ena na sebi ima puno razliitih boja a ova desna ima puno manje boja...)(Ima samo jednu boju!)

(daaa...)

(Ova desna, Djevojka s bisernom naunicom...)

(Pa colors...)(Pa to je kad imamo puno razliitih boja, toplih i hladnih koje koristimo u slikarstvu...)

-netko od uenika se javlja(znai tonska modelacija je kada koristimo tonove jedne boje, a koloristika je kada koristimo vie razliitih boja...)-uenik/uenica pie naslov na plou KOLORISTIKA MODULACIJA(Pa na lijevoj reprodukciji se vidi potez kistom, a kod desne slike se ne vidi...)

(pa moda nije znao slikati...bio je ljut!...)

(Pa arali bi ga, bili bi neuredni, lupali bi s bojom po papiru...)

- neznam to e uenici odgovoriti na ovo pitanje, ali pustiti u ih da zamiljaju i nabrajaju(...)

(Pa sigurno mogu....)

(Koristili bi tople boje..moda bi potez bio smireniji, polaganiji, njeniji...)

-uenik/uenica pie na plou novi pojam: IZRAAJNOST/EKSPRESIJA(pa drugaije su, na jednoj je portret ene a druga je puna boja, drugaije su boje, sve je drugaije...)(prikazuje enu, njen portret/njeno lice...)(Pa ne ba, moda neki mali organizmi ili neto...)

-uenik/uenica pie na plou: FIGURATIVNA LIKOVNA KOMPOZICIJA

-frontalni rad

-razgovor

- voeni dijalog izmeu uenika i studenta

-voena diskusija

-razgovor

-frontalni rad

-razgovor

-razgovor

-razgovor

-razgovor

-razgovor

-diskusija

-razgovor

-razgovor

-razgovor

-izlaganje

-razgovor-razgovor

- usmeno izlaganje

-izrada mentalne mape na ploi- razgovor

- usmeno izlaganje

- usmeno izlaganje- usmeno izlaganje

- voeni razgovor

- usmeno izlaganje

- razgovor-metoda demonstracije-izrada mentalne mape na ploi-usmeno izlaganje-voeni razgovor-povezivanje gradiva sa svakidanjim iskustvom

-metoda demonstracije

- powerpoint prezentacija-raunalo

-projektor

-radna ploa-ploa, raunalo, projektor

- powerpoint prezentacija

-ploa, raunalo, projektor- powerpoint prezentacija

-ploa, raunalo, projektorDfhgg

Gfdgnmn

Gfhgjm

Rziujhb

4.Ponavljanje nastavnog sadraja (5 min)

- putam uenicima slajd na kojem je mali metodiki zadatak koji slui ponavljanju nauenih pojmova-na konkretnoj ilustraciji Marina Tartaglie Autoportret, uenici moraju primjeniti novonauene pojmove i pokazati da su razumjeli na koji nain se dobiva volumen u koloristikoj modulaciji

-zadatak se rijeava usmeno, tako da se uenici javljaju kako se ne bi previe zadrali na zadatku i tako dobili na vremenu za likovni problem

(Pripremila sam vam jedan mali zadatak da vidim jeste li zapamtili ove pojmove i da sve jo jednom ponovimo prije no to preemo na likovni zadatak. Moe li mi netko proitati pitanja?)

-putam slad sa reprodukcijom

(Pa idemo vidjeti gdje se na licu nalazi osvjetljenje a gdje pada sjena. Ima li netko nekakvu ideju?)-ako se ne sjete toga, onda im skreem pozornost na radne listie s Dorom Maar(Tako je. A koje hladne boje nalazite na ovom portretu?)

(A gdje na licu susreete tople boje?)(Tako je. A to smo ono rekli, kako se zove oblikovanje privida volumena stupnjevanjem razliitih boja?)

-animiram tekst KOLORISTIKA MODULACIJA(Tako je, bravo. Idemo vidjeti koji nam je slj pojam kakav je potez kistom na ovoj reprodukciji?(Vidite li poteze s kistom, djeluju li vam oni brzo i energino, ili je lice autoportreta zaglaeno kao ono kod Djevojke s bisernom naunicom?)

(to smo ono rekli, kako se zove takav prikaz emocije?)-putam novu animaciju teksta IZRAAJNOST/EKSPRESIJA(Bravo, zapamtili ste. A koja je likovna kompozicija u pitanju?)

-ako ne mogu pogoditi da se radi o figurativnoj likovnoj kompoziciji, pitam ih prepoznaju li temu slike i potom to smo rekli, kako zovemo kompoziciju u kojoj prepoznajemo temu slike...(Izvrsno, sve ste zapamtili! Idemo onda otkriti koji nam je likovni zadatak. Ugodno se smjestite u svoje klupe jer u vam proitati kratku priu...)-netko od uenika se javlja i ita pitanja (Gdje je na licu svijetlo a gdje sjena i kojim bojama je to naglaeno? Kakvim oblikovanjem je postignut privid volumena?

Kakav je potez kistom (opii ga) i emocija koju u tebi izaziva?

O kakvoj likovnoj kompoziciji se radi?)Uenici (pa tamo gdje imamo tople boje pada svjetlost, a tamo gdje pada sjena imamo hladne boje...)(Imamo ljubiastu i plavu na lijevoj strani lica...)(Na elu imamo crvenu, i utu na desnom obrazu...)(Koloristika modulacija!)-uenici (...)

(Pa vidimo poteze kista, kao male toke ili fleke..nije lice zaglaeno, kao da je uzburkano, brzo...)(ekspresija! izraajnost!)

(figurativna likovna kompozicija!)

-uenici se namjetaju u klupama i sluaju-frontalni rad-razgovor

-voeni dijalog izmeu studenta i uenika

-metoda razgovora-ponavljanje nastavnog sadraja

-powerpoint prezentacija-raunalo

-ploa

5. Uvoenje u likovni problem (6 min) 5. Glavni dio - likovni problem

(58 min.)-uvodim uenike u likovni problem kroz voenju fantaziju molim ih da se opuste i zatvore oi a ja im itam tekst o putovanju u Svemir(Kako bi vas upoznala s dananjim likovnim zadatkom, eljela bi vas odvesti na jedno zamiljeno putovanje. Va zadatak je da se udobno smjestite u klupe, zatvorite oi i pratite moj glas. Jeste li se svi udobno smjestili? Jeste zaklopili oi? Kada su vam oi sklopljene vi osjeate va unutarnji prostor. To je prostor u kojem se sada nalazite, prostor vaih misli, vaih osjeaja, vaeg mira. Vi taj unutarnji prostor uvijek nosite sa sobom, samo to ga je teko primjetiti u svakidanjoj guvi. U tom prostoru nalazi se vae tijelo, vae misli i zrak koji je oko vas. Obratite panju na vae tijelo. Jeste li moda napeti negdje? Nemojte se pokuati opustiti, nego samo obratite panju na ta mjesta. Kako diete? Udiete li zrak duboko, ili plitko i brzo? Pokuajte duboko udahnuti. Udahnite tako da ujete va udisaj. Pustite zrak sa zvukom kada izdiete. Aaaaaa. Dobro. Sada u vam ispriati malu priu i povesti vas na zamiljeno putovanje. Zamislite ono to u vam rei i obratite panju na to kako se osjeate dok to zamiljate. Da li volite to to idete na taj put ili ne? Kada doete do mjesta koja vam se ne sviaju ne morate ii tamo. Samo sluajte moj glas i pratite me.

Vae misli su utihnule jer pred vama je velika istraivaka misija u duboki svemir. Vae odredite je novootkriveni planet u Galaksiji Pandorum, a vaa je misija skupljati uzorke i provjeriti ima li znakova ivota na tom novootkrivenom planetu. Zato je to vrlo vana mislija, a vi ste dobili ast biti kapetan svemirskog broda. U vaem svemirskom brodu, vi krstarite svemirom i to tamo gdje ni jedan ovjek prije vas nije kroio. Na putu susreete razliite oblike svemirskog ivota ne susreete bia ve komete, asteroide, zvijea i svemirske maglice. Imali ste ak i ast promatrati raanje nove zvijezde, koja je od vas bila udaljena 300 tisua svijetlosnih godina! Tada ste imali priliku vidjeti obojan svemir zelena, ljubiasta, naranasta, plava, zelena, crvena meusobno su se stapale i rastapale, kao neki ivi organizam pod mikroskopom. Tada ste shvatili svemir nije crno prazno mjesto, on je obojan svim bojama! Vae vrijeme ispunjavalo je prouavanje tihh masivnih oblika u prostoru, i napokon, poeli ste se pribliavati vaem odreditu. Na obzoru pred vama pojavio se va dugooekivani Planet. Pokuajte vidjeti tu sliku pred vama planet koji se prostire pred vaim oima. Koje su boje vaeg planeta? Kakva je njegova povrina? Je li omotana vodenim omotaem, ili kombinacijom vode i kopna kao naa Zemlja? Ili je to podruje kamena, ljunka, pijeska?

Moda va planet ima neto to je posebno i nespecifino za Zemaljske uvjete? Ima li moda va planet prsten oko sebe kao Saturn? Moda ima i vie prstenja? Nalazi li se oko njega neki drugi planet ili upeatljiva zvijezda koja vaem Planetu daje posebne i arene boje? Pokuajte zadrati sliku svog planeta u mislima.

Uredu. Polagano se ponite vraati u ovu uionicu, osjetite kako se budite, ali ponesite sliku svog Planeta sa sobom, sliku njegovih boja, njegove povrine. Kada zavrite, otvorite oi i mi smo ponovo u ovoj sobi. Sada bih eljela da naslikate svoju Planetu. Nemojte govoriti dok to radite. Ako morate neto rei, apite. Ako vam zafali neto od materijala, tiho uzmite to vam treba ili posudite od nekoga. Naslikajte svoje mjesto, svoj Planet najbolje to moete. Ja ne moram znati nita o vaem Planetu gledajui sliku: vi ete mi to objasniti. Vjerujte u ono to ste vidjeli kada ste ga ugledali u Svemiru, ak iako vam se ne svia. Imate oko 50minuta za va zadatak tako da si uzmite vremena i uivajte u vaem likovnom zadatku.)-priekam par sekundi da uenici otvore oi i razbude se, a zatim putam slajd na prezentaciji gdje im je objanjen likovni zadatak i upute-molim jednog od uenika da proita razredu upute na prezentaciji

(Moe li nam netko tiho ali razgovjetno proitati koji je dananji likovni zadatak? Molim ostale za tiinu da svi uju.)(Hvala. Dakle, dananji likovni zadatak je osmisliti svoj planet. Sada ste ga imali priliku zamisliti u miru u vaoj mati i prenesite ga u ovaj svijet. No va zadatak nije samo naslikati taj Planet, ve iskoristiti svo znanje koje ste danas stekli dakle koristiti koloristiku modulaciju za oblikovanje prostora i pokazati svoj slikarski rukopis. Da ponovimo jo jednom, kakve boje koristimo u koloristikoj modulaciji? )(Tako je, korstimo boje iz tube koje ne mjeamo sa crnom i bijelom. Sada si pripremite boju, vodu i paletu, i moete krenuti na posao.)

-kada uenici krenu s radom, putam ih malo da se snau, da osmisle kompoziciju -potom obilazim uenike i ako vidim da je netko neodluan ili da treba savjet/poticaj, priam s tim uenikom/uenicom i dajem mu pozitivno potkrjepljenje

-cijeli dio izrade likovnog zadatka promatram uenike i atmosferu u razredu, nastojim se ne petljati u rad uenika ali povremeno dati sugestiju koja bi olakala proces rada (pripazi malo na izraajnost/ekspresiju poteza, ako ne eli da bude vidljiva onda mora znati zato je ne eli naglasitipokuaj toplijom/hladnijom bojom naglasiti volumen svog planeta)i potaknuti one koji se ne osjeaju dovoljno motivirano ili su se obeshrabrili na putu

- ostavljam upaljenu prezentaciju na slajdu sa zadatkom kako bi uenici imali sve upute koje bi im moda zatrebale tokom likovnog zadatka-posljednjih 5 minuta likovnog zadatka molim uenike da polagano zavravaju s radom kako bi se skupili oko radova i prokomentirali

.(Imate jo 5minuta za likovni zadatak pa lagano zavravajte s radom.)

(Vrijeme za likovni zadatak je zavrilo. Molim vas da zavrite s vaim radom i odloite pribor sa strane. Idemo se sada okupiti tu kod ploe, pa ete mi pomoi privrsiti radove magnetima kako bi ih svi vidjeli i kako bi popriali o njima.)-ako e radovi biti jo jako mokri, onda emo spojiti klupe i staviti ih na njih-uenici sluaju tekst koji im itam-oputeni su i pozorno sluaju

-zamiljaju kako putuju kroz svemir i vizualiziraju prazan prostor i objekte komete, zvijea, planete)

-uenici vizualiziraju boje svemira

-koncentirarju se na prethodno naueno gradivo i kombiniraju boje za svoj planet

-uenici polagano otvaraju oi

-pokuavaju zadrati sliku svog planeta u mislima

-netko od uenika ita likovni zadatak s prezentacije

(Osmisli svoj planet i prostor koji ga okruuje, tako da volumen oblikuje koloristikom modulacijom

Pritom pripazi na: izraajnost (ekspresiju) poteza kistom, kompoziciju, odnos boja (toplo-hladni kontrast, komplementarni kontrast)

Potreban pribor: tempere, voda, kistovi, paleta, A3 hamer bijeli papir)

-netko od uenika se javlja (Koristimo tople i hladne boje.)

-uenici poinju vaditi radni materijal za likovni zadatak

-ako imaju neka pitanja pitaju me

- vade pribor i pripremaju se za likovni zadatak-uenici kreu raditi na likovnom problemu, pitaju ako im neto nije jasno, moda meusobno komentiraju to e napraviti-uenici rade na svom likovnom zadatku, povremeno uu u dijalog samnom, pitaju me ako neto ne razumiju

-uenici zavravaju s radom na likovnom zadatku

-spremaju radnu povrinu

-donose svoje radove do ploe, zajedno ih stavljamo na plou- frontalni rad-izlaganje- frontalni rad-izlaganje

-frontalni rad

-izlaganje

-frontalni rad

-izlaganje-rad na likovnom zadatku

-razgovor izmeu uenika i studenta

-individualni rad

-rad na likovnom zadatku

-razgovor izmeu uenika i studenta

-individualni rad- metoda demonstracije

- usmeno izlaganje-brainstorming

-voena fantazija

- metoda demonstracije

- usmeno izlaganje

-brainstorming

-voena fantazija- metoda demonstracije

- usmeno izlaganje

-brainstorming

-voena fantazija- metoda demonstracije

- usmeno izlaganje

-brainstorming

-voena fantazija-metoda demonstracije

-pozitivno potkrijepljenje

-metoda demonstracije

-pozitivno potkrijepljenje- powerpoint prezentacija, raunalo, projektor- powerpoint prezentacija, raunalo, projektor- powerpoint prezentacija, raunalo, projektor- powerpoint prezentacija, raunalo, projektor-radni materijal za izvoenje likovnog zadatka

-powerpoint prezentacija, raunalo, projektor

-radni materijal za izvoenje likovnog zadatka

-powerpoint prezentacija, raunalo, projektor

6. Zakljuni dio, evaluacija (4 min.)- potiem uenike na ponavljanje gradiva kroz evaluaciju svojih i tuih radova-svi radovi stavljaju se na plou uz pomo magneta i meusobno ih uenici komentiraju

(idemo sada izvijesiti vae radove na plou kako bismo vidjeli sve radove na jednom okupu.)

-uenici stavljaju radove na plou, ja im pomaem da ih uvrstimo magnetima-potiem uenike na promiljanje o likovnim pojmovima koje su obradili na satu i da mi artikuliraju i objasne svoje miljenje o radovima uz pomo tih pojmova(Neka mi netko od vas kae, koji je bio dananji zadatak?)

(Tako je, dakle morali ste oblikovati vlastiti planet uz pomo koloristike modulacije. Jesu li svi radovi napravljeni koloristikom modulacijom? Koji rad nije oblikovan koloristikom modulacijom?)

(A kako je oblikovan?)

(A recite mi koji radovi vam se najvie istiu svojim bojama, izraajnosti poteza, kompozicijom? Izdvojite mi nekoliko radova za koje smatrate da su uspjeli kombinirati izraajnost pomou toplo-hladnih i komplementarni kontrasta te poteza kistom)(Zato ste odabrali ba te radove? to ima npr.ovaj rad da je jako upeatljivo?)

(Koji vam je od njih najekpresivniji u potezu? Gdje se taj potez kistom najbolje vidi?)

(A koji vam je najoriginalniji u izvedbi?)

(Ima li moda nekih radova za koje mislite da nisu ostvarili dananji zadatak?)

(Objasni zato misli da nije ostvario/la dananji zadatak?)

(A postoji li neki rad za koji smatrate da najvie pokazuje emociju, ono to je netko osjeao dok je stvarao svoj Planet?)(A u emu se ta emocija najbolje vidi?)

(Izvrsno. Danas smo uili koloristiku modulaciju i njenu primjenu u likovnoj umjetnosti. No postoje primjeri koloristike modulacije i u svakidanjem ivotu. Zna li moda netko neki primjer kada dobivamo privid volumena tako da se boje stupnjevaju?)

(Primjer koloristike modulacije imali smo sada u jesen. Zna li sada netko moda gdje?)(Tako je. Lie na kronji drveta u jesen istovremeno je crveno, zeleno, uto, naranastoA to je sa sjenama koje nam padaju na lice? Jesu li one crne ili i u njima ima boje?)

(Zna li netko moda neki primjer kada baene sjene imaju boje?)

(Tako je, u njima ima boje. I kada sjedite npr. pokraj vatre, na vaem licu se pojavljuju podruja crvenkaste boje koje baca ta vatra. Nadam se da vam je bilo zanimljivo samnom i da ete neto od ovog znanja ponjeti sa sobom. Bili ste izvrsni, hvala vam.)

- zakljuujem nastavni sat-uenici dolaze s svojim radovima, okupljamo se oko ploe i vjesimo zajedno radove uz pomo magneta

-uenici komuniciraju meusobno i samnom, dolaze do komentara i kritika svojih i tuih likovnih radova uz pomo pojmova koje su obradili na dananjem dvosatu(Zadatak je bio oblikovati svoj planet uz pomo koloristike modulacije.)(jesu, nisuovaj rad nije oblikovan koloristikom modulacijom)(tonskom modelacijom,.)-uenici komentiraju i pokazuju prstom koji su im radovi najupeatljiviji, koji im se najvie sviaju, meusobno komentiraju

-ne znam to e mi odgovoriti na ovo pitanje, ali pokuati u ih navesti da koriste nove likovne pojmove

-uenici se javljaju sa razliitim idejama i predobama o tome koji im je rad najekspresivniji, najoriginalniji i putam ih da se izraze i kau svoje miljenje(da, ne.)()()(pa u bojama, u potezu kistom, u kontrastu boja, u kompoziciji, nainu gdje je smjeten taj Planet)

-uenici ()

(Pa u liu!)

(one su sivei u njima ima boje)-neznam hoe li se uenici sjetiti nekog primjera; ako se sjete pohvaliti u ih i dati u im jo jedan ()-voeni dijalog-razgovor (diskusija)-voeni dijalog

-razgovor (diskusija)-samoevaluacija i evaluacija

- diskusija

-samoevaluacija i evaluacija-radna ploa-pptp prezentacija, raunalo, projektor

-gotovi radovi uenika

-radna ploa

-pptp prezentacija, raunalo, projektor-gotovi radovi uenika

lV. PLAN PLOE

KOLORISTIKA MODULACIJA

IZRAAJNOST/EKSPRESIJA FIGURATIVNA LIKOVNA KOMPOZICIJA

ODGOJNO-OBRAZOVNI CILJ NASTAVNOG SATA:

Cilj ove nastavne jedinice je upoznati uenike s koloristikom modulacijom kao nainom oblikovanja prikaza volumena u mediju slikarstva koju e potom primijeniti u vlastitom radu. Takoer, uenici trebaju nauiti razlikovati tonsku modelaciju od koloristike modulacije kao oprena sredstva koja se upotrebljavaju u oblikovanju plohe slikarstva.

ISHODI UENJA:

Znanja: Uenici e biti sposobni razlikovati tonsku modelaciju od koloristike modulacije na konkretnim ilustracijama i u vlastitom radu

Uenici e prepoznati figurativnu likovnu kompoziciju na konkretnim ilustracijama

Vjetine: Uenici e moi primijeniti izraajnost/ekspresiju u vlastitom radu

Zauzimanje stajalita: Uenici e prema primjeni nauenog moi analizirati svoje i tue

radove

Meupredmetna tema (Osobni i socijalni razvoj): uenici e razviti samopouzdanje i sigurnost u osobne sposobnosti i identitet