jÁtÉk a fŐnevekkel - oktatas.hu...4 2’ ii. fŐ rÉsz 1. célkitűzés: a főnevekről már...

11
1 „A gyerek játék közben tanul. És a legfontosabb, hogy megtanul játszva tanulni.” O. Fred Donaldson Játékpedagógia a tanítási folyamatban JÁTÉK A FŐNEVEKKEL Óraterv 4. évfolyam Szada, 2018.11.21.

Upload: others

Post on 27-Feb-2021

0 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: JÁTÉK A FŐNEVEKKEL - oktatas.hu...4 2’ II. FŐ RÉSZ 1. Célkitűzés: a főnevekről már sokat tanultunk az előző órákon, a mai órán a főnevekkel fogunk játszani. 2

1

„A gyerek játék közben tanul.

És a legfontosabb, hogy megtanul játszva tanulni.”

O. Fred Donaldson

Játékpedagógia a tanítási folyamatban

JÁTÉK A FŐNEVEKKEL

Óraterv

4. évfolyam

Szada, 2018.11.21.

Page 2: JÁTÉK A FŐNEVEKKEL - oktatas.hu...4 2’ II. FŐ RÉSZ 1. Célkitűzés: a főnevekről már sokat tanultunk az előző órákon, a mai órán a főnevekkel fogunk játszani. 2

2

„A játék olyan tevékenység, amelyet nem lehet elég komolyan venni.”

Jacques-Yves Cousteau

A pedagógus neve: Tari Anikó

Műveltségi terület: magyar nyelv és irodalom

Tantárgy: magyar nyelv

Osztály: Szadai Székely Bertalan Általános Iskola 4.a osztálya

Az óra témája: Játék a főnevekkel

Az óra cél-és feladatrendszere: A főnév, mint szófaji csoport felismerése, megkülönböztetése más szófajoktól.

A főnevek csoportosítása, nyelvtani ismeretek alkalmazása a játékpedagógia módszerein keresztül.

Beszédfejlesztési, anyanyelvi kompetenciák fejlesztése.

Szociális, kooperatív és kognitív készségek erősítése.

Digitális és vizuális kompetenciák fejlesztése.

Az óra didaktikai feladatai: ismereteket gyakorló, rendszerező, készségfejlesztő óra.

Tantárgyi kapcsolatok: magyar irodalom, ének-zene, vizuális nevelés.

Felhasznált források: Saját készítésű digitális tananyag (diák a Mellékletben megtalálhatók, a PPT-ből vetíthetők).

Digitális tananyaghoz összeállított fénymásolt feladatlapok (a Mellékletből nyomtathatók).

Sebő Ferenc – Cseh Tamás – Sebestyén Márta: Ugrótáncot jókedvemből…

Forrás: https://www.youtube.com/watch?v=waDydkEQjJU

Dátum: 2018. 11. 21.

Page 3: JÁTÉK A FŐNEVEKKEL - oktatas.hu...4 2’ II. FŐ RÉSZ 1. Célkitűzés: a főnevekről már sokat tanultunk az előző órákon, a mai órán a főnevekkel fogunk játszani. 2

3

Időkeret

Az óra menete

Nevelési-oktatási stratégia

Megjegyzés

Módszerek

Tanulói

munkaformák

Eszközök

I. BEVEZETŐ RÉSZ

1. Szervezési feladatok.

laptop,

digitális

tananyag,

feladatkosarak

A heterogén csoportok kialakítása

előzőleg már megtörtént. A gyerekek

asztalára kis kosarakban helyezem el az

általam összeállított, differenciált

gyakorlásra alkalmas feladatlapokat

(feladatkosárnak nevezzük), melyek

megegyeznek a digitális tananyag diáinak

nyomtatott változatával (Melléklet).

2’

2. Vendégek köszöntése verssel, felelősök

jelentése.

Kivetítőn a digitális tananyag 1. diája.

hangolódás

gyakoroltatás

frontális

munkaforma

„Magyar házban a vendéget

szeretettel várják,

pirosra sült friss cipóval

szívesen kínálják.

Ha nincs kalács, ha nincs cipó,

mit tehet az ember?

Köszönti a vendégeket

meleg szeretettel.”

1’

3. Artikulációs gyakorlat csoportköszöntő

verssel.

„Titkos-nyelv” játék.

Kivetítőn a digitális tananyag 2. diája.

gyakoroltatás

motiválás

csoportmunka

A versnek csak a magánhangzóit

hangoztatjuk.

Page 4: JÁTÉK A FŐNEVEKKEL - oktatas.hu...4 2’ II. FŐ RÉSZ 1. Célkitűzés: a főnevekről már sokat tanultunk az előző órákon, a mai órán a főnevekkel fogunk játszani. 2

4

2’

II. FŐ RÉSZ

1. Célkitűzés: a főnevekről már sokat

tanultunk az előző órákon, a mai órán a

főnevekkel fogunk játszani.

2. ”Riporter” játék.

Kivetítőn a digitális tananyag 3. diája.

ismeretek

rögzítése,

gyakoroltatás

frontális

munkaforma

A riporter mikrofonnal a kezében körbe

jár a gyerekek között és kérdez:

Pl.: Mit neveznek meg a főnevek?

Milyen két nagy csoportját ismerjük?

Hogyan kérdezünk rájuk?

Mondj példát a tulajdonnevekre! stb.

1’

3. ”Lári-fári” játék. A főnevekről való

állítások igazságtartalmának eldöntése.

Kivetítőn a digitális tananyag 4. diája.

A feladatok megoldása közben az 5. dia látszik.

játék

gyakorlás

frontális

munkaforma

Hamis állításnál: „Lári-fári!”

Igaz állításnál: „Valóban!” választ kell

adniuk a gyerekeknek.

Pl.: A főnevek élőlényeket és tárgyakat

neveznek meg. – „Lári-fári!”

A tulajdonneveket mindig nagy

kezdőbetűvel írjuk. – „Valóban!” stb.

3’

4. ”Főnév-párosító” játék.

Kivetítőn a digitális tananyag 6. diája.

játék

ellenőrzés

értékelés

frontális,

páros

munkaforma

szókártyák

A szókártyákon található köznevek és

tulajdonnevek egymáshoz rendelése.

Pl.: autó- Opel, kutya-Bundás stb.

A szókártyákat a terem különböző

pontjain rejtettem el (függönyre tűzve,

könyvek mögött, szekrény tetején). Aki

megtalálta a szókártyát, megkeresi azt a

társát, akinél a szókártya párja van.

Page 5: JÁTÉK A FŐNEVEKKEL - oktatas.hu...4 2’ II. FŐ RÉSZ 1. Célkitűzés: a főnevekről már sokat tanultunk az előző órákon, a mai órán a főnevekkel fogunk játszani. 2

5

10’

5. CSOPORTOK FELADATAI:

Piros csoport:

„Személynév-keresgető” játék.

Kék csoport:

„Főnév-olvasztó” játék.

Zöld csoport:

„Anagramma” játék.

Sárga csoport:

„Eszperente”-játék.

Narancs csoport:

„Mosolygós”-játék

„Csak arra mosolyogj, akitől a szólánc

folytatását várod!”

gyakorlás,

ismeretek

alkalmazása,

rögzítése,

játék

csoportos

munkaforma

Digitális anyag

8. számú

diájának

nyomtatott

változata

feladatlapon.

Digitális anyag

11. számú

diájának

nyomtatott

változata

feladatlapon.

Digitális anyag

13. számú

diájának

nyomtatott

változata

feladatlapon.

Digitális anyag

15. számú

diájának

nyomtatott

változata

feladatlapon.

Betűrácsban személynevek keresése.

A „lap” szó főnevekbe való beillesztése.

Főnevekben a helyes betűsorrend

meghatározása.

Betűrejtvény csak „e” magánhangzós

szavakkal.

Szófaji sor létrehozása meghatározott

mássalhangzó kezdéssel.

Pl.: madár (főnév) - mekeg (ige) - mély

(melléknév)

Page 6: JÁTÉK A FŐNEVEKKEL - oktatas.hu...4 2’ II. FŐ RÉSZ 1. Célkitűzés: a főnevekről már sokat tanultunk az előző órákon, a mai órán a főnevekkel fogunk játszani. 2

6

18’

5. Csoportok feladatainak ellenőrzése.

Kivetítőn az adott csoport feladatának megfelelő

diakép. (8., 9., 11., 13., 15., 16.)

A helyes megfejtéseket a tanulók írják

táblafilccel a kivetítő táblára. (A diákat

mindvégig írható táblára vetítem ki, így a

megfejtés számára üresen hagyott részekre a

gyerekek tudnak írni, illetve a „Személynév-

keresgető” játéknál össze tudják kötni a

betűket.)

ellenőrzés,

értékelés,

előadás,

megbeszélés,

bemutatás

csoportos és

frontális

munkaforma

projektor,

laptop,

digitális anyag,

feladatlapok,

táblafilc

Piros csoport: 8.-9. dia

Megfejtések: Bendegúz, Zoltán, Hanna,

Ferenc, Beáta, Miklós, Olga, Huba, Milán,

Tímea, Dóri, Zoé

Kék csoport: 11. dia

Megfejtések: kalap, hírlap, írólap,

talapzat, alap, lapát

Zöld csoport: 13. dia

Megfejtés: Budapest, Tisza, Kincsem,

Románia, Rumini, Gábor

Sárga csoport: 15. dia

Megfejtés: fejtörő, fázom, kecske,

esernyő, ébresztőóra

Függőlegesen a megjelölt sorszámú betűk

összeolvasásával: EMESE

Narancs csoport: 16. dia

Játék bemutatása.

5’

III. BEFEJEZŐ RÉSZ

1. ”Fül-hegyező” játék.

A tanóra hangulati lezárása, akusztikai figyelem

fejlesztése.

Kivetítőn a digitális tananyag 17. diája.

megfigyelés,

memorizálás,

játék,

hangulati

lezárás

frontális

munkaforma

CD-lejátszó,

zenei anyag,

hangszórók,

laptop

Sebő Ferenc – Cseh Tamás – Sebestyén

Márta: Ugrótáncot jókedvemből című zenei

műben a tulajdonnevek megkeresése. A

gyerekek ismerik a zeneművet, éneklünk,

táncolunk, és közben együtt számláljuk meg a

dalban elhangzó tulajdonneveket.

Pl.: Fehérvár, Rozika, Terike, Marcsa,

Kisbelényes, Nagyszalonta stb.

Page 7: JÁTÉK A FŐNEVEKKEL - oktatas.hu...4 2’ II. FŐ RÉSZ 1. Célkitűzés: a főnevekről már sokat tanultunk az előző órákon, a mai órán a főnevekkel fogunk játszani. 2

7

3’

2. Házi feladat kijelölése.

3. Tanóra értékelése osztályzattal Kivetítőn a digitális tananyag 18. diája.

megbeszélés,

magyarázat,

utasítás

értékelés,

önértékelés

frontális

munkaforma

feladatlap

értékelőkártyák

(csoportjutalmaz

ó kártyák

kiosztása)

Ismert közmondásokban, szólásokban a

főnevek kikeresése.

A tanulók a tanórát, csoportjuk és saját

maguk órai munkáját értékelik

osztályzattal. Az osztályzatot felemelt

kezükkel mutatják az iskolai érdemjegyek

mintájára 1-5-ig terjedő értékskálán.

Page 8: JÁTÉK A FŐNEVEKKEL - oktatas.hu...4 2’ II. FŐ RÉSZ 1. Célkitűzés: a főnevekről már sokat tanultunk az előző órákon, a mai órán a főnevekkel fogunk játszani. 2

8

MELLÉKLET

1. 2. 3.

4. 5. 6.

Page 9: JÁTÉK A FŐNEVEKKEL - oktatas.hu...4 2’ II. FŐ RÉSZ 1. Célkitűzés: a főnevekről már sokat tanultunk az előző órákon, a mai órán a főnevekkel fogunk játszani. 2

9

7. 8. 9.

10. 11. 12.

13. 14. 15.

Page 10: JÁTÉK A FŐNEVEKKEL - oktatas.hu...4 2’ II. FŐ RÉSZ 1. Célkitűzés: a főnevekről már sokat tanultunk az előző órákon, a mai órán a főnevekkel fogunk játszani. 2

10

16. 17. 18.

19.

Page 11: JÁTÉK A FŐNEVEKKEL - oktatas.hu...4 2’ II. FŐ RÉSZ 1. Célkitűzés: a főnevekről már sokat tanultunk az előző órákon, a mai órán a főnevekkel fogunk játszani. 2

11

Csendkártya és csoportjutalmazó kártya

A kooperatív és csoportmunkák során előszeretettel alkalmazom ezt a magatartást és órai munka aktivitását értékelő rendszert. Csak csendben az

illető gyermek elé helyezem a kis kártyát az asztalára, így nem zavarom fegyelmezéssel a tanóra menetét, nem bontom meg az óra folytonosságát.

A gyerekek örülnek, ha elismerést, dicsérő kártyát kapnak tőlem, ezzel is buzdítom, ösztönzöm őket a további aktív feladatvégzésre. A csendjelzést

ritkán kell alkalmaznom, megszokták a csoportban történő kooperatív munkát, fegyelmezetten, hatékonyan, egymást segítve, becsülve tudnak

együtt tevékenykedni, együttműködni.