klio-mukolaiv.at.ua · web viewУчні під керівництвом вчителя...

14
Урок – практичне заняття №5 Тема: Моя уявна подорож історичними місцями України Котович І.В., вчитель історії ЗОШ №49 Мета: формувати елементарні знання про історичні місця України, вчити називати і коротко характеризувати історичні місця України; розвивати вміння мислити, опрацьовуючи різні джерела історичної інформації (фотографії, герби, поштові марки, монети, вірші); виховувати любов до України, почуття гордості за рідну країну, почуття патріотизму. Тип уроку: вивчення нового матеріалу, урок-практикум. Обладнання: роздатковий матеріал у вигляді набору історичних джерел, які учні повинні опрацювати, запис пісні. Очікувані результати: - після уроку учні зможуть називати деякі історичні місця України і коротко їх характеризувати; - учні збагатять свій досвід роботи з різними джерелами історичної інформації; - підвищиться рівень зацікавленості учнів у вивченні минулого рідної країни. Хід уроку І. Організація класу: перевіряється готовність учнів до уроку, діти кладуть щоденники на край парт. ІІ.Актуалізація знань. Чи любите ви подорожувати? Хто з вас подорожував чи планує цього літа подорожувати Україною разом з батьками? В яких місцевостях вам вдалося побувати? Чи не відчували, що вам не вистачає знань про цікаві історичні місця нашої країни? ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Upload: others

Post on 19-Feb-2020

6 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: klio-mukolaiv.at.ua · Web viewУчні під керівництвом вчителя вчаться працювати з різними джерелами історичної

Урок – практичне заняття №5

Тема: Моя уявна подорож історичними місцями України

Котович І.В.,

вчитель історії ЗОШ №49

Мета: формувати елементарні знання про історичні місця України, вчити називати і коротко характеризувати історичні місця України; розвивати вміння мислити, опрацьовуючи різні джерела історичної інформації (фотографії, герби, поштові марки, монети, вірші); виховувати любов до України, почуття гордості за рідну країну, почуття патріотизму.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу, урок-практикум.

Обладнання: роздатковий матеріал у вигляді набору історичних джерел, які учні повинні опрацювати, запис пісні.

Очікувані результати:

- після уроку учні зможуть називати деякі історичні місця України і коротко їх характеризувати;

- учні збагатять свій досвід роботи з різними джерелами історичної інформації;

- підвищиться рівень зацікавленості учнів у вивченні минулого рідної країни.

Хід уроку

І. Організація класу: перевіряється готовність учнів до уроку, діти кладуть щоденники на край парт.

ІІ.Актуалізація знань. Чи любите ви подорожувати? Хто з вас подорожував чи планує цього літа подорожувати Україною разом з батьками? В яких місцевостях вам вдалося побувати? Чи не відчували, що вам не вистачає знань про цікаві історичні місця нашої країни?

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Як ви вважаєте, чи важливо кожному з нас знати які є історичні місця України? Наведіть приклад життєвої ситуації з якої буде видно, що знання про історичні місцевості України можуть стати у пригоді кожній людині. (Якщо діти відчувають деякі складнощі, вчитель підказує декілька ситуацій: до вас приїхав зі своїми батьками товариш з іншої країни і бажає побачити найцікавіші місця нашої країни; турагенства нашої країни не зможуть організувати гарний і змістовний відпочинок туристам, якщо не знатимуть інформації про найцікавіші історичні місця України).

ІV. Повідомлення теми уроку, очікуваних результатів.

Слово вчителя. Отже, сьогодні на уроці ми сідаємо з вами до надшвидкісного потягу, яким подорожуватимемо різними куточками України, різними століттями.

Page 2: klio-mukolaiv.at.ua · Web viewУчні під керівництвом вчителя вчаться працювати з різними джерелами історичної

На дошці фото: давні часи – Ольвія, Херсонес; середньовіччя – місто Білгород-Дністровський Одеської області (середньовічна фортеця), місто Київ (Золоті Ворота); новий час – м.Яремче (Скелі Довбуша), м.Львів (музей-аптека); новітній час – м.Коломия (єдиний у світі музей писанки), м.Одеса (використання партизанами катакомб під час Великої Вітчизняної війни).

Вчитель супроводжує показ фото короткою розповіддю про даний історичний об’єкт.

Ольвія, залишки грецького міста, давні часи.

Page 3: klio-mukolaiv.at.ua · Web viewУчні під керівництвом вчителя вчаться працювати з різними джерелами історичної

Херсонес, залишки грецького міста, давні часи.

Фортеця міста Білгород-Дністровський Одеської області, 13-15 ст.

Page 4: klio-mukolaiv.at.ua · Web viewУчні під керівництвом вчителя вчаться працювати з різними джерелами історичної

Золоті Ворота м. Києва, 11 століття.

Золоті Ворота м. Києва, 11 століття.

Page 5: klio-mukolaiv.at.ua · Web viewУчні під керівництвом вчителя вчаться працювати з різними джерелами історичної

Скелі Довбуша, де у 18 столітті перебували опришки, м.Яремче.

Музей-аптека міста Львів, 1735 рік.

Page 6: klio-mukolaiv.at.ua · Web viewУчні під керівництвом вчителя вчаться працювати з різними джерелами історичної

Музей-аптека міста Львів, 1735 рік.

Page 7: klio-mukolaiv.at.ua · Web viewУчні під керівництвом вчителя вчаться працювати з різними джерелами історичної

Одеські катакомби, використовувались для оборони від німців під час Великої Вітчизняної війни.

Єдиний у світі Музей писанки у м. Коломия, побудований

2000 року.

Учні під керівництвом вчителя вчаться працювати з різними джерелами історичної інформації (роздатковий матеріал роздається на кожну парту – для двох учнів або для кожної невеликої групи дітей). Учні пригадують які види джерел історичної інформації вони знають (речові, усні, писемні).

Роздатковий матеріал

Джерело 1.Історичний герб Білгород-Дністровського.Завдання. Детально опишіть що зображено на гербі і чому, на вашу думку, використано таке зображення і такі кольори? Нижче прочитайте невеличку підказку по розшифровці зображення і кольорів на гербі.

Page 8: klio-mukolaiv.at.ua · Web viewУчні під керівництвом вчителя вчаться працювати з різними джерелами історичної

У червоному полі золота виноградна лоза – історичний герб Білгород-Дністровського, відомий понад 170 років – виказує особливість географічного розташування та природно-кліматичних умов міста, сприятливих вирощуванню винограду. Червоний колір – традиційний і широко вживаний у часах Київської Русі – виказує мужність та силу, сміливість, великодушність, поєднані з любов’ю. Золота барва в геральдиці – відповідник щедрості й багатства.

Джерело 2.

Завдання. Уважно розгляньте джерело 2. Що зображено на поштовій марці? Яку назву має зображена фортеця і що вам вже відомо про неї з розповіді вчителя?

Джерело 3.

Завдання. Уважно розгляньте джерело 3. Що зображено на поштовій марці? Чому Золоті Ворота мають таку назву? Що вам відомо про цю історичну архітектурну споруду з розповіді вчителя?

Page 9: klio-mukolaiv.at.ua · Web viewУчні під керівництвом вчителя вчаться працювати з різними джерелами історичної

Джерело 4

Пам'ятна золота монета Національного банку України.

Завдання. Розгляньте джерело 4. Опишіть побачене на монеті. Якби ви були причетні до карбування монет, які історичні пам`яткивикористали б для зображення на монетах і чому?

Джерело 5.

Золоті Ворота на старих світлинах.

Завдання. Уважно подивіться на джерело 5. Порівняйте із сучасною фотографією Золотих Воріт. Якби не було підпису під джерелом 5, чи важко вам було б здогадатись що зображено на старій світлині? Чому?

Джерело 6.

Page 10: klio-mukolaiv.at.ua · Web viewУчні під керівництвом вчителя вчаться працювати з різними джерелами історичної

Вітраж у Львівському музеї-аптеці.

Завдання. Уважно розгляньте джерело 6. Чи знайоме вам слово вітраж? Опишіть що зображено на вітражі? Що вам найбільше запам’яталось з розповіді вчителя про Львівський музей-аптеку?

Завдання. Середньовічні алхіміки, які працювали і у Львові, намагались виготовити еліксир вічного життя. Чи хотіли би ви знати хоча б один рецепт еліксиру вічного життя? До нашого часу збереглись подібні рецепти, деякі записи щодо цього є і у музеї-аптеці м.Львів. Опрацюйте джерело 7.

Джерело 7.

До нас дійшов рецепт еліксиру безсмертя, складений особистим лікарем папи Боніфація VIII (1294— 1303): "треба змішати у подрібненому вигляді золото, перлини, сапфіри, смарагди, рубіни, топази, білі і червоні корали, слонову кістку, сандалове дерево, серце оленя, корінь алое, мускус и амбру".

Які думки у вас виникають після опрацювання джерела 7?

Джерело 8.

Завдання. Прослухайте чи прочитайте текст пісні про Олексу Довбуша, з`ясуйте значення незрозумілих слів. Яка основна думка пісні?

Хто там опівночі по горах гукає

Хто там опівночі по горах гукає?То Олекса Довбуш опришків збирає.Киптарі червоні та ще з бовдичками,Маєні крисані красними павками.

Рано до схід сонця завила смерічка,По горах шукає Довбуша Марічка.

Page 11: klio-mukolaiv.at.ua · Web viewУчні під керівництвом вчителя вчаться працювати з різними джерелами історичної

Передайте людям від хати до хати,За опришком плаче Верховина-мати.

Верховино рідна, Верховино мила,Скажи мені правду, де-с го погубила?– Я не погубила, в серці схоронила,А його дороги буйним цвітом вкрила.

(Записано 1960 р. у м. Стрий від Т.М. Корчинського.

Джерело:Пісні з Львівщини / Упорядник Ю.О. Корчинський. – Київ: Музична Україна, 1988. – 446 с.)

Завдання. Прочитайте вірш В.Собчука «Стріла» - джерело 10. Про що йде мова у вірші?

Джерело 9.

Стріла

Наконечник стріли

ми сьогодні знайшли,

на руїнах фортечного валу,

і згадалося враз,

як на Ольвію йшли

у нестримну навалу.

Наконечники стріл — 

вістря смерті і тьми,

скільки їх тут в землі, 

— скільки?!.

Наче з скіфами ми

на Ольвію йшли,

а тепер шукаєм

                  уламки.                   

Page 12: klio-mukolaiv.at.ua · Web viewУчні під керівництвом вчителя вчаться працювати з різними джерелами історичної

Вже нема ворогів

на стінах її — лише

трави задивлені

             в небо,

а життя і сьогодні,

мов вістрям стріли,

націлилось в тебе.

17.07.2011 Валентин Собчук

V. Підсумки уроку.

Історичний диктант:

1.Назви не менше чотирьох місць, якими ми сьогодні «подорожували» на уроці.

2.Які джерела історичної інформації ми використовували, щоб краще дізнатись про те чи інше історичне місце?

3.Яке грецьке місто у перекладі означає «щасливе»?

4.В якому українському місті знаходиться єдиний в Україні музей-аптека?

5.Що шукали середньовічні вчені алхіміки?

6.В якому місті України знаходиться єдиний у світі музей писанки?

7.Чому Золоті Ворота міста Києва мають таку назву?

8.Пісню про якого ватажка опришків ви прослухали на уроці?

9.Як використовувались Одеські катакомби під час Великої Вітчизняної війни?

10. Напиши «подорож» яким історичним місцем тобі найбільше сподобалась і чому, що запам’яталось?

Домашнє завдання: зробити колаж «Подорожуючи історичними місцями України» (на ватман наклеїти вирізки з журналів, фото, інше на відповідну тему), вміти розповідати за допомогою свого колажу про найцікавіші історичні місця України.