les aerobic

11
Nagelezen door: datum handtekenin g de mentor St.-Jorisstraat 71 8000 Brugge tel. 050 33 32 68 Opleidingscoördinator: [email protected] Stagecoördinator: [email protected] de lector Lesvoorbereiding LO Stageschool: Erasmus@theneum De Pinte Student: Pieter Callewaert Klas: 1 ste jaar secundair onderwijs 1A5+1A6 Jaar en opleiding: 2 BaSo Lo & Bwr Mentor: Van Breedam Yvie Opleidingsonderdeel: Stage LO Datum: 14/11/2011 Vaklector: Van Oost. A. Uur: 9.15- 10:05 Pedagoog: Ines Vandamme LESONDERWERP Ritmische of dansante bewegingsvormen: aerobic. SITUERING IN LEERPLAN Leerplan gemeenschapsonderwijs, secundair eerste graad A-stroom: Ritmische of dansante bewegingsvormen (p 10 -12) LEERPLANDOELEN 1. Motorische competentie: LO 17: De lln voeren eenvoudige bewegingen uit op een maatstructuur. 2. Gezonde en veilige levensstijl: LO 27: De lln ontwikkelen en verbeteren hun motorische basiseigenschappen. 3. Zelfconcept en het sociaal functioneren: LO 34: De lln leren eigen bewegingsuitvoeringen en beperkingen juist inschatten. BEGINSITUATIE Ritmische of dansante bewegingsvormen: - 20 lln (allemaal meisjes) - Sportzaal erasmus@theneum De Pinte 1

Upload: pieter-callewaert

Post on 21-Jul-2016

216 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

 

TRANSCRIPT

Page 1: Les aerobic

Nagelezen door:

datum handtekening

de mentor

St.-Jorisstraat 718000 Bruggetel. 050 33 32 68Opleidingscoördinator: [email protected]ördinator: [email protected]

de lector

Lesvoorbereiding LOStageschool: Erasmus@theneum De Pinte Student: Pieter Callewaert

Klas: 1ste jaar secundair onderwijs 1A5+1A6 Jaar en opleiding: 2 BaSo Lo & Bwr

Mentor: Van Breedam Yvie Opleidingsonderdeel: Stage LO

Datum: 14/11/2011 Vaklector: Van Oost. A.

Uur: 9.15- 10:05 Pedagoog: Ines Vandamme

LESONDERWERPRitmische of dansante bewegingsvormen: aerobic.

SITUERING IN LEERPLANLeerplan gemeenschapsonderwijs, secundair eerste graad A-stroom:Ritmische of dansante bewegingsvormen (p 10 -12)

LEERPLANDOELEN1. Motorische competentie:

LO 17: De lln voeren eenvoudige bewegingen uit op een maatstructuur. 2. Gezonde en veilige levensstijl:

LO 27: De lln ontwikkelen en verbeteren hun motorische basiseigenschappen.3. Zelfconcept en het sociaal functioneren:

LO 34: De lln leren eigen bewegingsuitvoeringen en beperkingen juist inschatten.

BEGINSITUATIERitmische of dansante bewegingsvormen: - 20 lln (allemaal meisjes)- Sportzaal erasmus@theneum De Pinte - Het is de eerste les aerobic die de lln krijgen. Volgens het leerplan lager onderwijs kunnen

de leerlingen zeer eenvoudige vormen van aerobic uitvoeren. - Schatting effectieve lestijd: 35 min LESDOELSTELLINGEN

Motorisch: De leerlingen voeren de verschillende passen correct en actief uit. Cognitief: De leerlingen voeren de combinatie in de juiste volgorde uit. Dynamisch-affectief: De leerlingen houden de oefeningen vol en tonen wilskracht om tot een

goede afwerking te komen.

1

Page 2: Les aerobic

LESSTRUCTUUR1. Opwarming: A. Cardiovasculaire oefeningen.

B. Stretching

2. Kern: aanleren van de combinatie

3. Slot : relaxatieoefening.

2

Page 3: Les aerobic

Doelstellingen Leeractiviteiten Didactisch handelen T Organisatie

De lln warmen zich cardiovasculair op.

- Inleiding:

- Opwarming:.

A) Cardiovasculair:

De lk toont verschillende danspassen die de lln vervolgens nadoen. Er wordt opgebouwd van low impact naar high impact bewegingen.

De lk laat alle kinderen neerzitten in de zaal. We gaan vandaag een aerobic - dansje leren. Dit is een vorm van bewegen op muziek.

- Gebruikte didactische werkvorm/organisatievorm:

Klassikale werkvormVerspreide opstelling

- Algemene afspraken:Start – en stopsignaal: muziekAls de leerkracht aan het woord is is iedereen stil. Als de muziek stopt is iedereen stil en luister je aandachtig naar de aanwijzingen.

De lk zegt dat de kinderen in 4 rijen van 5. Je mag nooit op de rug van de lln voor je kijken. Dan start de lk de muziek. Hij toont de bewegingen in spiegelbeeld uit voor de lln op het podium. Tijdens de demonstratie doen de leerlingen meteen mee. Volgende basispassen worden telkens 8 tellen uitgevoerd met ertussen steeds 8 tellen stappen ter plaatse:

1. V-step: (voor, voor, achter, achter)2. Easy walk: (voor,bij, achter , bij)3. Step-touch: (stap, tik, stap, tik) 4. Straddle: (naar buiten, naar binnen) 4. Pivot turn: ( pas, draai) 5. Step heel: ( stap, hiel, stap, hiel)5. Scoop: ( stap, sprong, stap, sprong)6. Big Jack: ( rechts, links, terug, terug)7. Twist: (rechts draai, links, rechts, links)8. Jumping jack: ( open, toe, open, toe)

1’

7’

3

Page 4: Les aerobic

Doelstellingen Leeractiviteiten Didactisch handelen T Organisatie

De lln maken de spieren actief klaar om de danspassen uit te voeren.

De lln voeren de verschillende passen uit in de juiste volgorde zonder visuele hulp van de lk.

De lln houden het uitvoeren van de combinatie vol.

B) Stretching:

De lln stretchen achtereenvolgens de adductoren, kuitspieren, quadriceps en hamstrings, biceps en triceps.

- Kern:

Combinatie: Er wordt een dansje aangeleerd: (blok 1 en 2 van 4 blokken)

De lk stopt de muziek en iedereen wordt stil. De lk doet een stretch-oefening voor op het podium en de leerlingen doen die na. De lk telt luidop tijdens de oefening. Na 10 tellen gaat men over naar een volgende oefening.

De leerkracht leert het dansje per 8 tijden aan. Hij demonstreert eerst en nadien voeren de leerlingen de combinatie uit op signaal. Als de leerlingen 16 tijden kunnen zonder muziek dan wordt de combinatie op muziek uitgevoerd. Na 2 x 16 tellen voeren we het volledige blok uit zonder muziek en nadien op muziek. Dit gebeurt zo voor alle blokken. Wanneer er een nieuw blok aangeleerd is wordt die bij de vorige blokken toegevoegd en op muziek uitgevoerd. Als de lk ziet dat een bepaald stuk niet goed gaat wordt daar extra aandacht aan besteed. De 8 tijden worden eerst zonder touw en nadien met touw uitgevoerd.

BLOK 1: 1-4: stappen vw (naar voor!) 5-6: lunge R ( rechts)

7-8: lunge L (links) Touw draaien naar links

8 tellen herhalen zonder muziek.

1-4: V-step R (V- pas) touw kruisen 5-6: step touch R (Stap, tik) 7-8: step touch L (Stap, tik)

8 tellen herhalen zonder muziek.

4’

25’

4

Page 5: Les aerobic

Doelstellingen Leeractiviteiten Didactisch handelen T Organisatie

Eerste 16 tijden worden op muziek gedanst. 2x

1-4: grapevine R (kruispas) touw kruisen

Dit is een moeilijkere pas. We noemen het de kruispas. We plaatsen onze rechtervoet opzij. De linkervoet volgt gekruist achter de rechtervoet. Daarna zetten we de rechtervoet opnieuw opzij waarna de linkervoet er naast geplaatst wordt. De lk demonstreert deze pas 3 keer vooraleer de lln het uitproberen.

5-8: mambo R (mambo) touw kruisen

Deze pas bestaat start met het nar voor plaatsen van de rechtervoet. Nadien zetten we de linkervoet bij. Daarna gaan we weer naar onze startpositie door de rechtervoet achteruit te plaatsen, de linkervoet volgt.

8 tellen herhalen zonder muziek.

Touw wordt overgegeven naar linkerhand en links gedraaid.

1-4: stappen rw (achteruit) 5-8: dubbel step R (rechts, rechts)

8 tellen herhalen zonder muziek.16 tijden op muziek herhalen. 2xVolledig blok 1 herhalen op muziek.

De lk danst steeds mee op het podium. Hij doet de bewegingen in spiegelbeeld zodat de lln ook visuele ondersteuning hebben. Daarna laat de lk de lln dansen zonder dat de lk een visuele ondersteuning biedt. Indien hij ziet dat het nog

5

Page 6: Les aerobic

Doelstellingen Leeractiviteiten Didactisch handelen T Organisatie

nodig is kan hij wel de cueiing vermelden. .

BLOK 2: 1-4: jump squat: (open, spring) Met touw gestrekt tussen beide handen.

Deze pas bestaat uit het spreiden van de benen. Daarna springen we in de lucht en worden de benen gesloten. Na de landing volgt nog een sprong met gesloten benen.

5-8: knee lift R – L: (knie) Touw wordt doorgegeven onder de knie.

8 tellen herhalen zonder muziek.

1-4: pivot R (pivot) met touw gestrekt tussen beide handen

5-8: 4 x hop (spring) Touw boven het hoofd zwaaien.

8 tellen herhalen zonder muziek.16 tijden worden zonder muziek gedanst. 16 tijden worden op muziek gedanst. 2x

1-4: pivot R (pivot) met touw gestrekt tussen beide handen

5-8: 2x jumping jack (open, toe) met touw doorgeven van linker naar rechterhand en omgekeerd.

1-4: 2x step curl (R – L) (rechts– hiel) 5-8: 2x repeater R (2 keer)

8 tellen herhalen zonder muziek16 tijden worden zonder muziek gedanst.

6

Page 7: Les aerobic

Doelstellingen Leeractiviteiten Didactisch handelen T Organisatie

16 tijden worden op muziek gedanst. 2xBlok 2 wordt volledig gedanst. 1xBlok 1 en 2 worden volledig gedanst. 2x

Indien er nog tijd over is wordt na blok 1 en 2 hetzelfde blok gedanst in spiegelbeeld. De lk gaat dan wat sneller over dit blok. De lln kennen de pasjes al, alles start nu enkel met de linkervoet.

7

Page 8: Les aerobic

ZAALOPSTELLING

MATERIAALLIJST:Stereo - installatieCd

BIBLIOGRAFIE:1. Daan – Housewife (snel)

2. A+ - Enjoy yourself (trager)

3. Blackstreet – No Diggity (traagst)

4. Lebo M – He lives in you (relaxatieoefening)

5. Dans in het secundair onderwijs, een leidraad ( Stephanie Vandecasteele)

6. Cursus dans semester 2 (Van Oost A.)

7. Cursus dans semester 3 (Van Oost A.)

8. Leerplan lo Leerplan gemeenschapsonderwijs, secundair eerste graad A-stroom