Українська мова 6 клас  · web viewУрок № 36. Дата: 21.11.2017....

8
1 Українська мова 6 клас Урок № 36 Дата: 21.11.2017 Тема: Ступені порівняння прикметни ків Мета: Повторити та поглибити знання учнів про групи прикметників за значенням, ступені порівняння прикметників; шляхом виконання системи практичних завдань формувати вміння визначати групи прикметників за значенням, розрізняти їх, правильно утворювати форми ступенів порівняння прикметників, доречно вживати у мовленні; розвивати пам’ять, увагу, мислення; виховувати відчуття краси природи, бажання її зберегти. Очікувані результати: учні розуміють, що таке прикметник, визначають його рід, число, відмінок, знають синтаксичну роль прикметника Тип уроку: урок засвоєння нових знань (формування мовної компетенції) Обладнання: підручник, дидактичний матеріал ХІД УРОКУ І. Організаційно-психологічний момент. Перш ніж ми розпочнемо роботу на уроці, налаштуємо емоційний настрій так, щоб праця на уроці кожного з вас була цікавою, творчою ефективною. Тож подаруйте посмішку собі, один одному, мені. Я дарую посмішку і вам. Радість допоможе у роботі нам. Будьте уважними й активними протягом уроку. ІІ. Актуалізація опорних знань учнів 1. Перевірка домашнього завдання 2. Робота з підручником. Вправа 195, ст. 72 (усно) 3. Бесіда Що таке прикметник? На які групи за значенням поділяються прикметники? Які прикметники називаються якісними? Приклад. Які прикметники називаються відносними? Приклад. Які прикметники називаються присвійними? Приклад ІІІ. Повідомлення теми, мети і завдань уроку. Мотивація навчання. ІV. Основний зміст роботи. Вивчення нового навчального матеріалу. 1. Робота з підручником. Опрацювання теоретичного матеріалу на с. 73

Upload: others

Post on 09-Oct-2020

2 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: Українська мова 6 клас  · Web viewУрок № 36. Дата: 21.11.2017. Тема: Ступені порівняння прикметників. Мета: Повторити

1

Українська мова 6 клас

Урок № 36Дата: 21.11.2017Тема: Ступені порівняння прикметни ків Мета: Повторити та поглибити знання учнів про групи прикметників за значенням,

ступені порівняння прикметників; шляхом виконання системи практичних завдань формувати вміння визначати групи прикметників за значенням, розрізняти їх, правильно утворювати форми ступенів порівняння прикметників, доречно вживати у мовленні; розвивати пам’ять, увагу, мислення; виховувати відчуття краси природи, бажання її зберегти.

Очікувані результати: учні розуміють, що таке прикметник, визначають його рід, число, відмінок, знають синтаксичну роль прикметника

Тип уроку: урок засвоєння нових знань (формування мовної компетенції)Обладнання: підручник, дидактичний матеріал

ХІД УРОКУІ. Організаційно-психологічний момент.Перш ніж ми розпочнемо роботу на уроці, налаштуємо емоційний настрій так, щоб

праця на уроці кожного з вас була цікавою, творчою ефективною. Тож подаруйте посмішку собі, один одному, мені. Я дарую посмішку і вам. Радість допоможе у роботі нам. Будьте уважними й активними протягом уроку.

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів 1. Перевірка домашнього завдання2. Робота з підручником. Вправа 195, ст. 72 (усно)

3. БесідаЩо таке прикметник?На які групи за значенням поділяються прикметники?Які прикметники називаються якісними? Приклад.Які прикметники називаються відносними? Приклад.Які прикметники називаються присвійними? ПрикладІІІ. Повідомлення теми, мети і завдань уроку. Мотивація навчання.ІV. Основний зміст роботи. Вивчення нового навчального матеріалу.1. Робота з підручником. Опрацювання теоретичного матеріалу на с. 73

Page 2: Українська мова 6 клас  · Web viewУрок № 36. Дата: 21.11.2017. Тема: Ступені порівняння прикметників. Мета: Повторити

2

Українська мова 6 клас

V. Виконання  вправ  на застосування систематизованих знань.1. Практична роботаУтворити всі форми вищого і найвищого ступенів порівняння, позначаючи

словотворчі префікси і суфікси, від слів:а) добрий (для всього класу); б) ніжний (учень на дошці).2. Робота біля дошки. Вправа 201, ст. 74

3. Робота з підручником. Вправа 202, ст. 74

4. Гра «Коректор» Виправте помилки, пов’язані з утворенням ступенів порівняння прикметників.Самий спритніший, найбільш популярніший, більш кращий, найчорнявенькіший,

маліший, тонкіший, найбільш сивий, гнідіший.5. Практична робота. 5.1. Відредагуйте речення.Мама — сама ніжніша, сама добріша і сама рідніша людина. Хоч гарний ліс, хоч

гарний бір та діброва гарніша. Доброта — це найбільш святіше і найбільш прекрасніше в людині.

5.2. Вибірковий-розподільний диктант. Випишіть прикметники вищого та найвищого ступенів порівняння. Укажіть форми (проста чи складена)

Нічого ближчого немає за землю, де народився і ріс, за пісню, що співала мати. Не наслухається мати своєї дитини, бо та мова солодша для неї од медової речі найрозумні-шої людини. Нема цвіту білішого, як цвіт на калині, нема в світі ріднішого, як мати дитині. Материнська любов — найсвятіша. Найдорожча пісня, з якою мати колисала. Мама — найвірніша порадниця. Нема цвіту пишнішого, як маківочка, нема роду ріднішого, як матіночка. Нема відчуття більш солодкого за те, коли тебе любить добра душа. Чиє в світі що світліше, як мамині очі, що все зорять за дітками вдень і серед ночі.

5.3. Вправа. Переписати, від поданих у дужках прикметників утворюючи форми вищого та найвищого ступенів порівняння. Використані суфікси та префікси виділити.

Любов (сильний) смерті. У друга вода (солодкий) від вражого меду. Долі і (швидкий) конем не об’їдеш. Здоров’я – (дорогий) скарб. Нащо (хороший) скарб, як у сім’ї лад? І (великий) люди мали (малий) колиску. Перші кроки (тяжкі). Слабий та малий (старший) в хаті. Зі всіх скарбів (цінний) є молодість.

Page 3: Українська мова 6 клас  · Web viewУрок № 36. Дата: 21.11.2017. Тема: Ступені порівняння прикметників. Мета: Повторити

3

Українська мова 6 клас

VI. Систематизація й узагальнення знань, умінь і навичок1. Гра «Знайди і виправ помилку»:а) прикметником називається частина мови, що означає предмет і відповідає на

питання який? чий? (виражає ознаку предмета);б) прикметники: золотий, ніжний, хитрун, веселий;в) прикметники відносяться до певного роду і змінюються за відмінками і числами

(змінюються за родами);г) у словосполученні прикметник найчастіше буває головним словом (залежним);д) у реченні прикметник найчастіше виступає означенням, рідше обставиною

(присудком);е) прикметник у реченні Рідна мати моя, ти ночей не доспала чол. р., одн., Н. в. (ж.

р.).2. Синхронний перекладДень короче ночи. Сон слаще меда. Самый дорогой человек. Наиболее интересный

рассказ. Тончайшие оттенки. В кратчайший срок. Выбирай книгу потолще и поинтереснее. Оля выше брата. Берись за дела поважнее.

3. Закінчіть реченняПроста форма вищого ступеня порівняння прикметників твориться… Складена форма вищого ступеня порівняння прикметників твориться… Проста форма найвищого ступеня порівняння прикметників твориться… Складена форма найвищого ступеня порівняння прикметників твориться… Ступені порівняння у прикметників типу великий, гарний творяться…

VІІ. Підбиття підсумків уроку. Оцінювання учнів Відзначення досягнень учнів в оволодінні темою уроку, їхнього ставлення до роботи

на уроці; аналіз здібностей, що сформувалися під час повторення теми; окреслення перспектив подальшої навчальної діяльності.

VІІІ. Домашнє завдання, інструктаж щодо його виконання. Підручник: § 23 вивчити правила

Ст.. 75, вправа 204 письмово

Page 4: Українська мова 6 клас  · Web viewУрок № 36. Дата: 21.11.2017. Тема: Ступені порівняння прикметників. Мета: Повторити

4

Українська мова 6 клас

5. Практична робота. 5.1. Відредагуйте речення.Мама — сама ніжніша, сама добріша і сама рідніша людина. Хоч гарний ліс, хоч гарний бір

та діброва гарніша. Доброта — це найбільш святіше і найбільш прекрасніше в людині.5.2. Вибірковий-розподільний диктант. Випишіть прикметники вищого та найвищого

ступенів порівняння. Укажіть форми (проста чи складена)Нічого ближчого немає за землю, де народився і ріс, за пісню, що співала мати. Не

наслухається мати своєї дитини, бо та мова солодша для неї од медової речі найрозумнішої людини. Нема цвіту білішого, як цвіт на калині, нема в світі ріднішого, як мати дитині. Материнська любов — найсвятіша. Найдорожча пісня, з якою мати колисала. Мама — найвірніша порадниця. Нема цвіту пишнішого, як маківочка, нема роду ріднішого, як матіночка. Нема відчуття більш солодкого за те, коли тебе любить добра душа. Чиє в світі що світліше, як мамині очі, що все зорять за дітками вдень і серед ночі.

5.3. Вправа. Переписати, від поданих у дужках прикметників утворюючи форми вищого та найвищого ступенів порівняння. Використані суфікси та префікси виділити.

Любов (сильний) смерті. У друга вода (солодкий) від вражого меду. Долі і (швидкий) конем не об’їдеш. Здоров’я – (дорогий) скарб. Нащо (хороший) скарб, як у сім’ї лад? І (великий) люди мали (малий) колиску. Перші кроки (тяжкі). Слабий та малий (старший) в хаті. Зі всіх скарбів (цінний) є молодість.

5. Практична робота. 5.1. Відредагуйте речення.Мама — сама ніжніша, сама добріша і сама рідніша людина. Хоч гарний ліс, хоч гарний бір

та діброва гарніша. Доброта — це найбільш святіше і найбільш прекрасніше в людині.5.2. Вибірковий-розподільний диктант. Випишіть прикметники вищого та найвищого

ступенів порівняння. Укажіть форми (проста чи складена)Нічого ближчого немає за землю, де народився і ріс, за пісню, що співала мати. Не

наслухається мати своєї дитини, бо та мова солодша для неї од медової речі найрозумнішої людини. Нема цвіту білішого, як цвіт на калині, нема в світі ріднішого, як мати дитині. Материнська любов — найсвятіша. Найдорожча пісня, з якою мати колисала. Мама — найвірніша порадниця. Нема цвіту пишнішого, як маківочка, нема роду ріднішого, як матіночка. Нема відчуття більш солодкого за те, коли тебе любить добра душа. Чиє в світі що світліше, як мамині очі, що все зорять за дітками вдень і серед ночі.

5.3. Вправа. Переписати, від поданих у дужках прикметників утворюючи форми вищого та найвищого ступенів порівняння. Використані суфікси та префікси виділити.

Любов (сильний) смерті. У друга вода (солодкий) від вражого меду. Долі і (швидкий) конем не об’їдеш. Здоров’я – (дорогий) скарб. Нащо (хороший) скарб, як у сім’ї лад? І (великий) люди мали (малий) колиску. Перші кроки (тяжкі). Слабий та малий (старший) в хаті. Зі всіх скарбів (цінний) є молодість.

5. Практична робота. 5.1. Відредагуйте речення.Мама — сама ніжніша, сама добріша і сама рідніша людина. Хоч гарний ліс, хоч гарний бір

та діброва гарніша. Доброта — це найбільш святіше і найбільш прекрасніше в людині.5.2. Вибірковий-розподільний диктант. Випишіть прикметники вищого та найвищого

ступенів порівняння. Укажіть форми (проста чи складена)Нічого ближчого немає за землю, де народився і ріс, за пісню, що співала мати. Не

наслухається мати своєї дитини, бо та мова солодша для неї од медової речі найрозумнішої людини. Нема цвіту білішого, як цвіт на калині, нема в світі ріднішого, як мати дитині. Материнська любов — найсвятіша. Найдорожча пісня, з якою мати колисала. Мама — найвірніша порадниця. Нема цвіту пишнішого, як маківочка, нема роду ріднішого, як матіночка. Нема відчуття більш солодкого за те, коли тебе любить добра душа. Чиє в світі що світліше, як мамині очі, що все зорять за дітками вдень і серед ночі.

5.3. Вправа. Переписати, від поданих у дужках прикметників утворюючи форми вищого та найвищого ступенів порівняння. Використані суфікси та префікси виділити.

Любов (сильний) смерті. У друга вода (солодкий) від вражого меду. Долі і (швидкий) конем не об’їдеш. Здоров’я – (дорогий) скарб. Нащо (хороший) скарб, як у сім’ї лад? І (великий) люди мали (малий) колиску. Перші кроки (тяжкі). Слабий та малий (старший) в хаті. Зі всіх скарбів (цінний) є молодість.

5. Практична робота.

Page 5: Українська мова 6 клас  · Web viewУрок № 36. Дата: 21.11.2017. Тема: Ступені порівняння прикметників. Мета: Повторити

5

Українська мова 6 клас

5.1. Відредагуйте речення.Мама — сама ніжніша, сама добріша і сама рідніша людина. Хоч гарний ліс, хоч гарний бір

та діброва гарніша. Доброта — це найбільш святіше і найбільш прекрасніше в людині.5.2. Вибірковий-розподільний диктант. Випишіть прикметники вищого та найвищого

ступенів порівняння. Укажіть форми (проста чи складена)Нічого ближчого немає за землю, де народився і ріс, за пісню, що співала мати. Не

наслухається мати своєї дитини, бо та мова солодша для неї од медової речі найрозумнішої людини. Нема цвіту білішого, як цвіт на калині, нема в світі ріднішого, як мати дитині. Материнська любов — найсвятіша. Найдорожча пісня, з якою мати колисала. Мама — найвірніша порадниця. Нема цвіту пишнішого, як маківочка, нема роду ріднішого, як матіночка. Нема відчуття більш солодкого за те, коли тебе любить добра душа. Чиє в світі що світліше, як мамині очі, що все зорять за дітками вдень і серед ночі.

5.3. Вправа. Переписати, від поданих у дужках прикметників утворюючи форми вищого та найвищого ступенів порівняння. Використані суфікси та префікси виділити.

Любов (сильний) смерті. У друга вода (солодкий) від вражого меду. Долі і (швидкий) конем не об’їдеш. Здоров’я – (дорогий) скарб. Нащо (хороший) скарб, як у сім’ї лад? І (великий) люди мали (малий) колиску. Перші кроки (тяжкі). Слабий та малий (старший) в хаті. Зі всіх скарбів (цінний) є молодість.

5. Практична робота. 5.1. Відредагуйте речення.Мама — сама ніжніша, сама добріша і сама рідніша людина. Хоч гарний ліс, хоч гарний бір

та діброва гарніша. Доброта — це найбільш святіше і найбільш прекрасніше в людині.5.2. Вибірковий-розподільний диктант. Випишіть прикметники вищого та найвищого

ступенів порівняння. Укажіть форми (проста чи складена)Нічого ближчого немає за землю, де народився і ріс, за пісню, що співала мати. Не

наслухається мати своєї дитини, бо та мова солодша для неї од медової речі найрозумнішої людини. Нема цвіту білішого, як цвіт на калині, нема в світі ріднішого, як мати дитині. Материнська любов — найсвятіша. Найдорожча пісня, з якою мати колисала. Мама — найвірніша порадниця. Нема цвіту пишнішого, як маківочка, нема роду ріднішого, як матіночка. Нема відчуття більш солодкого за те, коли тебе любить добра душа. Чиє в світі що світліше, як мамині очі, що все зорять за дітками вдень і серед ночі.

5.3. Вправа. Переписати, від поданих у дужках прикметників утворюючи форми вищого та найвищого ступенів порівняння. Використані суфікси та префікси виділити.

Любов (сильний) смерті. У друга вода (солодкий) від вражого меду. Долі і (швидкий) конем не об’їдеш. Здоров’я – (дорогий) скарб. Нащо (хороший) скарб, як у сім’ї лад? І (великий) люди мали (малий) колиску. Перші кроки (тяжкі). Слабий та малий (старший) в хаті. Зі всіх скарбів (цінний) є молодість.

5. Практична робота. 5.1. Відредагуйте речення.Мама — сама ніжніша, сама добріша і сама рідніша людина. Хоч гарний ліс, хоч гарний бір

та діброва гарніша. Доброта — це найбільш святіше і найбільш прекрасніше в людині.5.2. Вибірковий-розподільний диктант. Випишіть прикметники вищого та найвищого

ступенів порівняння. Укажіть форми (проста чи складена)Нічого ближчого немає за землю, де народився і ріс, за пісню, що співала мати. Не

наслухається мати своєї дитини, бо та мова солодша для неї од медової речі найрозумнішої людини. Нема цвіту білішого, як цвіт на калині, нема в світі ріднішого, як мати дитині. Материнська любов — найсвятіша. Найдорожча пісня, з якою мати колисала. Мама — найвірніша порадниця. Нема цвіту пишнішого, як маківочка, нема роду ріднішого, як матіночка. Нема відчуття більш солодкого за те, коли тебе любить добра душа. Чиє в світі що світліше, як мамині очі, що все зорять за дітками вдень і серед ночі.

5.3. Вправа. Переписати, від поданих у дужках прикметників утворюючи форми вищого та найвищого ступенів порівняння. Використані суфікси та префікси виділити.

Любов (сильний) смерті. У друга вода (солодкий) від вражого меду. Долі і (швидкий) конем не об’їдеш. Здоров’я – (дорогий) скарб. Нащо (хороший) скарб, як у сім’ї лад? І (великий) люди мали (малий) колиску. Перші кроки (тяжкі). Слабий та малий (старший) в хаті. Зі всіх скарбів (цінний) є молодість.

5. Практична робота.

Page 6: Українська мова 6 клас  · Web viewУрок № 36. Дата: 21.11.2017. Тема: Ступені порівняння прикметників. Мета: Повторити

6

Українська мова 6 клас

5.1. Відредагуйте речення.Мама — сама ніжніша, сама добріша і сама рідніша людина. Хоч гарний ліс, хоч гарний бір

та діброва гарніша. Доброта — це найбільш святіше і найбільш прекрасніше в людині.5.2. Вибірковий-розподільний диктант. Випишіть прикметники вищого та найвищого

ступенів порівняння. Укажіть форми (проста чи складена)Нічого ближчого немає за землю, де народився і ріс, за пісню, що співала мати. Не

наслухається мати своєї дитини, бо та мова солодша для неї од медової речі найрозумнішої людини. Нема цвіту білішого, як цвіт на калині, нема в світі ріднішого, як мати дитині. Материнська любов — найсвятіша. Найдорожча пісня, з якою мати колисала. Мама — найвірніша порадниця. Нема цвіту пишнішого, як маківочка, нема роду ріднішого, як матіночка. Нема відчуття більш солодкого за те, коли тебе любить добра душа. Чиє в світі що світліше, як мамині очі, що все зорять за дітками вдень і серед ночі.

5.3. Вправа. Переписати, від поданих у дужках прикметників утворюючи форми вищого та найвищого ступенів порівняння. Використані суфікси та префікси виділити.

Любов (сильний) смерті. У друга вода (солодкий) від вражого меду. Долі і (швидкий) конем не об’їдеш. Здоров’я – (дорогий) скарб. Нащо (хороший) скарб, як у сім’ї лад? І (великий) люди мали (малий) колиску. Перші кроки (тяжкі). Слабий та малий (старший) в хаті. Зі всіх скарбів (цінний) є молодість.

5. Практична робота. 5.1. Відредагуйте речення.Мама — сама ніжніша, сама добріша і сама рідніша людина. Хоч гарний ліс, хоч гарний бір

та діброва гарніша. Доброта — це найбільш святіше і найбільш прекрасніше в людині.5.2. Вибірковий-розподільний диктант. Випишіть прикметники вищого та найвищого

ступенів порівняння. Укажіть форми (проста чи складена)Нічого ближчого немає за землю, де народився і ріс, за пісню, що співала мати. Не

наслухається мати своєї дитини, бо та мова солодша для неї од медової речі найрозумнішої людини. Нема цвіту білішого, як цвіт на калині, нема в світі ріднішого, як мати дитині. Материнська любов — найсвятіша. Найдорожча пісня, з якою мати колисала. Мама — найвірніша порадниця. Нема цвіту пишнішого, як маківочка, нема роду ріднішого, як матіночка. Нема відчуття більш солодкого за те, коли тебе любить добра душа. Чиє в світі що світліше, як мамині очі, що все зорять за дітками вдень і серед ночі.

5.3. Вправа. Переписати, від поданих у дужках прикметників утворюючи форми вищого та найвищого ступенів порівняння. Використані суфікси та префікси виділити.

Любов (сильний) смерті. У друга вода (солодкий) від вражого меду. Долі і (швидкий) конем не об’їдеш. Здоров’я – (дорогий) скарб. Нащо (хороший) скарб, як у сім’ї лад? І (великий) люди мали (малий) колиску. Перші кроки (тяжкі). Слабий та малий (старший) в хаті. Зі всіх скарбів (цінний) є молодість.

5. Практична робота. 5.1. Відредагуйте речення.Мама — сама ніжніша, сама добріша і сама рідніша людина. Хоч гарний ліс, хоч гарний бір

та діброва гарніша. Доброта — це найбільш святіше і найбільш прекрасніше в людині.5.2. Вибірковий-розподільний диктант. Випишіть прикметники вищого та найвищого

ступенів порівняння. Укажіть форми (проста чи складена)Нічого ближчого немає за землю, де народився і ріс, за пісню, що співала мати. Не

наслухається мати своєї дитини, бо та мова солодша для неї од медової речі найрозумнішої людини. Нема цвіту білішого, як цвіт на калині, нема в світі ріднішого, як мати дитині. Материнська любов — найсвятіша. Найдорожча пісня, з якою мати колисала. Мама — найвірніша порадниця. Нема цвіту пишнішого, як маківочка, нема роду ріднішого, як матіночка. Нема відчуття більш солодкого за те, коли тебе любить добра душа. Чиє в світі що світліше, як мамині очі, що все зорять за дітками вдень і серед ночі.

5.3. Вправа. Переписати, від поданих у дужках прикметників утворюючи форми вищого та найвищого ступенів порівняння. Використані суфікси та префікси виділити.

Любов (сильний) смерті. У друга вода (солодкий) від вражого меду. Долі і (швидкий) конем не об’їдеш. Здоров’я – (дорогий) скарб. Нащо (хороший) скарб, як у сім’ї лад? І (великий) люди мали (малий) колиску. Перші кроки (тяжкі). Слабий та малий (старший) в хаті. Зі всіх скарбів (цінний) є молодість.