Óraterv_Évmilliók_eseményei_hamar_lászló

5

Click here to load reader

Upload: laszlo-hamar

Post on 26-Jun-2015

394 views

Category:

Education


0 download

DESCRIPTION

Óratervet az Évmilliók eseményei című órához készítettem, hetedik soztályba földrajzórára.

TRANSCRIPT

Page 1: Óraterv_Évmilliók_eseményei_Hamar_László

ÓRATERV

HAMAR LÁSZLÓ HZPTKI

Óra, foglalkozás címe: Évmilliók eseményei

Kulcsszavak : ősidő, óidő, középidő, újidő, homo sapiens, őslégkör, ózonpajzs,

dinoszauruszok, Pacifikus hegységrendszer, Eurázsiai-hegységrendszer, Kaledóniai-

hegységrendszer, Variszkuszi-hegységrendszer, jégkorszak, ősföldek, röghegységek.

Korcsoport: 7. osztály

Időtartam: 45 perc

A tanulás célja, eredménye: A tanulók tudják, hogy a Föld mai „arca” évmilliókon

keresztül alakult ki. Ismerjék a különböző földtörténeti korokat és azok főbb természeti

jelenségeiket.

FEJLESZTÉSI CÉLOK

Az ismeretek, ismeretkörök tudása, mégpedig: Ismerjék meg a földtörténeti korokat, és

azok főbb eseményeit.

A képességek, készségek, mégpedig: A csoportfeladatok során fejlődik kommunikációs és

együttműködési képességük, hiszen a sikeres munkához interakcióra van szükség. Emellett

szociális képességek, készségek kompetenciák tárháza is bővül, hiszen az együtt végzett

munka során jobban megismerik egymást, kapcsolatokat alakíthatnak ki.

Az attitűdök, viselkedésbeli jellemzők, mégpedig: Élőbbé, élvezhetővé tenni az időben

távoli eseményeket-történéseket; motivációt adni az önálló keresésre a tantárgyhoz

kapcsolódó témákban is.

MÓDSZEREK ALKALMAZOTT MUNKAFORMÁK LEÍRÁSA

Hagyományos osztálytermi módszerek: tanári magyarázat, tanári kérdések,

szövegfeldolgozás, böngészés, egyéni véleménynyilvánítás.

A számítógéppel segített kooperatív tanulási módszerek: csoportos tájékozódás,

felfedezés és kutatás, összevetés, keresés, felfedezéses tanulás.

Tervezett hálózatalapú konnektivista tanulási módszerek: közösségi oldalak (facebook),

delicious, google drive, slideshare, wordwall.

Page 2: Óraterv_Évmilliók_eseményei_Hamar_László

TANÍTÁSI-TANULÁSI ESZKÖZÖKFELSOROLÁSA

Tesztfeladat (PDF) - Az előző órai anyagból

Videó (Plate Tectonics in action) 3 perc (AVI)

Információs szöveg (PDF) - A földtörténeti korbeosztás és eseményei

PowerPoint bemutató és információs lap (PPT) - Évmilliók eseményei

Tesztfeladat (Wordwall) - Korok és események összekapcsolása

Idő Tartalom Az órai tevékenység

0-

45

Gondolatmene

t, részfeladat

Adat, név,

fogalom,

jelenség

Módszerei,

tevékenységei

formái

(tantermi,

offline,

online)

Eszközei

http://ww

w.

Szemléltetés

0-5 I. Szervezési

feladatok

Jelentés, az óra

előkészítése,

felszerelés

ellenőrzése.

Rendszeressé

gre,

pontosságra

valónevelés.

5-

10 II. Ismétlés

Teszt feladat

megoldása.

Előző órán

tanultak

ismétlése.

10-

15 III. Motiváció

Ráhangoló

kérdéseket tesz

föl a tanár

majd

bevezetésként

a tanár közli,

hogy a Föld

mai „arca”

évmilliókon

keresztül

alakult ki. A

mai órán

megismerkedn

ek a tanulók a

legfontosabb

eseményekkel

a

Földtörtén

et,

évmilliók.

Frontális

osztálymunka,

videó vetítés.

http://ww

w.youtube.

com/watch

?v=Cm5gi

Pd5Uro

Videó.

Page 3: Óraterv_Évmilliók_eseményei_Hamar_László

földtörténetből

. Videó vetítés

a föld

kontinenseinek

alakulásáról.

15-

20

IV. Új

ismeretek

feldolgozása

A tanár

„Évmilliók

eseményei”

című

bemutatót vetít

a gyerekeknek,

amelyet a

tanulók

nyomtatott

formában is

megkapnak.

Ezeknek és a

tanári

magyarázatnak

köszönhetően

a tanulók

megérthetik,

hogy milyen

főbb

események

melyik időben

játszódtak.

Ősidő,

óidő,

középidő,

újidő,

röghegysé

gek.

Frontális

osztálymunka,

power point

bemutatót,

tanári

magyarázat.

Évmilliók

eseményei

(ppt)

Prezentáció

kivetítése

projektorral.

20-

30

V. Új

ismeretek

feldolgozása

A tanár

megkéri a

tanulókat az

atlasz

kinyitására a

74-75 oldalon.

Közösen

bejelölik az

ősföldeket és a

hegységrendsz

ereket. Ez után

a kisebb

méretarányú

térképeken

megkeresik,

Ősföldek,

hegységre

ndszerek.

Frontális

osztálymunka,

tanári

magyarázat.

Page 4: Óraterv_Évmilliók_eseményei_Hamar_László

hogy milyen

ásványokat és

érceket lehet

bányászni az

ősföldeken.

30-

35

VI.

Kompetencia

fejlesztés

A tanár 4-5 fős

csoportokat

alkot, melyek

1-1 kort

kapnak.

Mindenki

megkapja a

földtörténeti

korbeosztás

eseményei

című

információs

lapot. Az

atlaszból

mindenkinek

ki kell

gyűjteni, hogy

milyen

ásványok és

kőzetek építik

fel az

ősföldeket és

hegységrendsz

ereket.

Csoportmunk

a, tanári

magyarázat.

A

földtörténe

ti

korbeosztá

s és

eseményei.

Információs

lap.

35-

40

VII.

Kompetencia

fejlesztés

Következő

csoportos

feladat során a

tanulóknak az

interneten kell

a megadott

weblapokon

kutatni az

adott kor után.

Majd a

csoportnak ki

kell jelölni egy

hangadót aki a

Egyéni vagy

csoportmunka

.

Információ

s lap,

számítógé

p.

Internetes

hozzáférés

estén a

tanulók

segítségül

hívhatják a

források

közül

felsorolt

weblapokat.

Page 5: Óraterv_Évmilliók_eseményei_Hamar_László

saját

csoportjának a

„korát” kell

összegeznie.

A többi

csoport addig

figyel és

rögzíti a

hallottakat.

40-

42

VIII.

Ellenőrzés,

visszacsatolás

A tanár

feloszlatja a

csoportokat és

arra kéri a

tanulókat,

hogy a

számítógépen

lévő wordwall

tesztfeladatot

mindenki saját

maga töltse ki.

Egyéni vagy

csoportmunka

.

Tesztfelad

at

(számítógé

p).

Wordlwall.

42-

45

IX.

Összefoglalás

A tanár

kiosztja a

fogalomgyűjte

ményt. Házi

feladata az

anyag

elsajátítása

mellett, hogy a

megadott

fogalomgyűjte

ményből egyet

ki kell

választani és

azt

csoportosan

vagy egyénileg

„körbejárni”.

Egyéni

munka,

csoportos

munka.

Számítógép

segítségével.