pro i ected plastic a
TRANSCRIPT
PROIECT DIDACTIC
DATA: 29 martie 2013ŞCOALA: ,,Dante Alighiere“ din ChisinauCLASA: a III-a BSTUDENTA: Chilian AlexandraDISCIPLINA: Educaţie plasticaTIPUL LECŢIEI: formare de priceperi şi deprinderiDURATA: 45 min.TEMA PLASTICA: Procedee de de modificare a culorii,amestecul culorii.SUBIECTUL: Pomi infloriti
Subcompetente: 1.Sa obtina expresivitati plastice prin diverse procedee de modificare a culorii.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:O1. să isi reaminteasca culorile primare si binare precum si nonculorile;O2. să recunoasca aceste culori in reproduceri si tablouri;O3. să urmareasca demonstrarea tehnicii de lucru;O4. să efectueze exercitii preliminare ;O5. să realizeze pomii infloriti;O6. sa manifeste interes pentru realizarea lucrării; Strategii didactice: metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, aprecierea verbală, exerciţiul, demonstraţia,munca independentă. mijloace didactice: planşă demonstrativă, planşe/ imagini pe care se observă tehnica fuzionării pe suport umed; - bloc desen, pahar, trusa de culoare,Forme de organizare: frontală, individuală.
ETAPELE LECTIEI
OB.ACTIVITATEA INVATATORULUI
STRATEGII DIDACTICE EVALUA RE
ACTIVITATEA ELEVULUI
METODE FORME DE ORGANIZA
RE1. Moment
organizatoric 1 min.
-Se asigură condiţii optime pentru buna desfăşurare a lecţiei: pregătirea acuarelelor, a pensoanelor, a blocului de desen, a paharului pentru apă. - Verifică dacă toţi elevii au materialele necesare.
Se pregateste de lectie
Conversaţia Individuală
Frontală
Orală
2Reactualizarea cunoştinţelor (vocabularul
plastic)3 min.
O1
O2
-Ghici ghicitoarea mea- Pune întrebări asupra culorilor cunoscute (primare şi binare), precum şi asupra utilizării nonculorilor ( alb,negru) în obţinerea nuanţelor;- Conduce discuţia privind existenţa culorilor în natură, cu exemple pentru fiecare: - albastru deschis – cerul; - galben – soarele; - verde – iarba; - alb, roz – florile pomilor; - cafeniu,maro – trunchiul copacilor; - roşu, galben , albastru – florile de câmp;
GhicescRaspunde la intrebari
Asculta invatatorul
Conversaţia
Explicaţia
Frontală
Desfăşurată de cadrul didactic
Observare sistemati-că
3. Captarea atentiei4 min. O2
- Deschide şi conduce o discuţie despre primăvară: - În ce anotimp ne aflăm ? - Care sunt lunile de primăvară ?
Raspunde la intrebari
Privesc
Conversaţia
Explicaţia
Frontală
Dirijată de cadrul
Orală
Continuă
4. Anunţarea temei lecţiei
1 min.
-Cum e timpul acum ?Cum este natura primăvara? - Ce modificări s-au petrecut în natură ? - Înfăţişarea pomilor ?- Prezintă planşe, reproduceri de picturi, alte materiale ce reprezintă pomi înfloriţi;- Conduce observarea culorilor folosite în materilalele prezentate
- Spune elevilor subiectul lecţiei:”Pomi înfloriţi”
imaginile afisate
Observaţia
Conversaţia Explicaţia
Observaţia
didacticFrontală
Observare sistemati-că
a) Demonstrarea tehnicii de lucru
3 min.O3O4
Prezinta mai multe lucrări, planşe în care elevii vor observa şi recunoaşte tehnica fuzionării pe suport umed. Demonstraţia practică Exerciţiu – joc Le demonstreaza pe planşa de bloc de desen, combinarea culorilor şi nonculorilor, pentru a realiza nuanţele ce vor fi utilizate în timpul lucrului Compoziţia „Pomi înfloriţi”
Privesc plansele
Exerseaza obtinerea nuantelor
Observaţiacu observarea dirijatăDemonstra- ţia
Explicaţia
Conversaţia
Frontală
Desfăşurată de cadrul didacticIndividuală
Observare sistema-tică
Temă de lucru în clasă
4. Obţinerea performanţelor O5
Le imparte la fiecare elev cite un copacel decupat din hirtie si le explica modul de lucru:-colorom tulpina cu cafeniu
Privesc modul de realizare a lucrului
ExerciţiulFrontalăIndividuală
Orală
Executarea lucrării25 min.
-coloram corana pomului cu un verde obtinut din alte doua colori;-se usuca putin si apoi incercam sa facem florile pe pom cu betisor de vata prin combinarea culorii alb si rosu;
Munca independentă
Activitate practică
5. Feedback-ul1 min. O6
Se fac recomandări:culori vii, finisări si corectări. Sunt sprijiniţi în realizarea compoziţiei determi- nându-i să se autoaprecieze pozitiv, mereu.
Incearca sa aprecieze lucrarile colegilor
Conversaţia
ExplicaţiaAprecierea verbală
IndividualăFrontală
Continuă
6. Evaluare5 min.
Se solicită elevii să lase planşele să se usuce şi să observe lucrările colegilor.Toti pomii infloriti se lipesc pe un panou verde, in asa fel de parca ar fi o livada Se urmăresc criteriile de analiză a planşelor: acu-rateţe, încadrare, mod de realizare, originalitate. Evidenţiez lucrările cele mai reuşite. Realizez o miniexpoziţie cu cele mai frumoase lucrări ale elevilor,apreciez modul de folosire al materialelor, de realizare a planşelor cât şi comportamentul elevilor,respectarea temei,aspectul estetic,acurateţea,corectitudinea;
Asculta analiza lucrului
Observaţia
Conversaţia
Aprecierea verbală
Frontală
Individuală
Reciprocă
Ghicitori despre culoriSunt macul dintr-un lan de grau,De langa spicul auriu,Eu sunt culoare ca de focCiresele din ram le coc.
Sunt o gutuie sau o para,Sau sunt o fata balaioara,Ca soarele pe cer senin Caldura eu va dau ,din plin.
Rosu-galben la un locPortocalele le coc.Sunt culoarea cea mai caldaCaisa coapta din livada.
Cea mai rece sunt din toateCa si ceru-n miez de noapte.Sunt apa rece dintr-un rauPe harta ,cum toti ma stiu.
Iarba verde de acasaAlbastru cu un strop de soareEu va fac viata mai frumoasaPe harta sunt campia roditoare.
Sunt culoarea violetei,Rece sunt da-n primavara,Va aduc in dar iubireaCu parfum de tamaioara.