tugasan psv.doc
TRANSCRIPT
HBML3103 LIM BEE YEN 660920035788
Rancangan Pelajaran Harian Seni – Origami
Tarikh : 07 November 2009
Tahap : Tahap Dua
Tahun : 5 Bestari
Bilangan Pelajar : 35 orang
Masa : 60 minit ( 1 jam )
Bidang : Membentuk dan Membuat Binaan
Kegiatan : Origami
Tajuk : Burung Terbang
Konsep Utama : Lipatan origami burung terbang.
Objektif : Pada akhir pelajaran murid dapat:
Menghasilkan satu bentuk origami burung terbang.
Mengetahui dan mengenalpasti teknik-teknik
lipatan origami burung.
Meningkatkan kesedaran tentang konsep origami
Pengetahuan Sedia Ada : i. Mengenali jenis burung melalui pengalaman masing
-masing.
ii. Mengenali bentuk 3 Dimensi
Penerapan Nilai : Menghargai, Kekemasan, keyakinan
Persediaan guru : Kertas origami, pensel / lidi, pisau
Persediaan murid : Kertas origami, pensel / lidi, pisau
Alat Bantu Mengajar : Contoh hasil kerja – origami burung terbang
KBKK : Kritis - mengelaskan
Kreatif - menjana idea dan merekacipta
HBML3103 LIM BEE YEN 660920035788
PERKARA ISI KANDUNGAN FOKUS PEMBELAJARAN CATATAN
Set Induksi
( 5 minit )
Menarik perhatian
dan minat murid
terhadap
pembelajaran.
Mencungkil
pengetahuan sedia
ada dan mengaitkan
aktiviti dengan tajuk
pelajaran.
Guru menayangkan tayangan seekor
burung yang sedang terbang.
Guru bersoal jawab dengan murid
tentang bagaimana cara menghasilkan
seekor model burung dengan sehelai
kertas.
Murid menjawab soalan berdasarkan
pengetahuan sedia ada.
Guru bersoal jawab dengan murid
mengenai jenis origami yang pernah
dibuat atau dilihat.
Guru mengaitkan aktiviti dengan
pelajaran pada hari ini.
G : Apakah jenis haiwan ini ?
Apa yang sedang dilakukan?
M : Burung / Terbang
G : Di mana burung tinggal ?
M : Burung tinggal dalam sangkar / atas
pokok
G : Bagaimana burung bergerak?
M : Burung boleh terbang
Tayangan
LCD
HBML3103 LIM BEE YEN 660920035788
Perkembangan
Langkah 1
( 7 minit )
Menyampaikan isi
pelajaran
Mengetahui tips-tips
dalam melipat
origami.
Meransang
pemikiran dan idea
murid
Guru menunjukkan contoh origami
burung.
Guru memberi penerangan mengenai
lipatan origami dan tips-tips melipat
origami.
G : Model burung ini dibuat daripada
apa? Apakah bentuk kertas ini ?
M : Kertas / segi empat.
G : Mengapa kita perlu ambil tahu
tentang tips-tips dalam lipatan origami ?
M : untuk menghasilkan origami yang
kemas dan cantik.
Contoh
origami
Langkah 2
( 35 minit )
Menunjukkan cara-
cara melipat
origami.
Menajam imej
visual
Meransang
perkembangan idea
dan kreativiti.
Melaksanakan
aktiviti dengan
bimbingan guru.
Meningkatkan
kawalan motor
Guru mengedarkan sehelai kertas segi
empat sama kepada setiap orang murid
dan menerangkan tentang tajuk dan
aktiviti yang akan dilakukan.
Guru menunjukkan cara melipat
asas permulaan model origami
burung.
Murid mengikut arah guru dan melipat
asas permulaan model origami burung.
Guru membimbing murid melipat
langkah demi langkah sambil
bersoal jawab dengan murid.
Murid melaksanakan aktiviti dengan
Kertas
origami
Nilai :
-kekemasan,
-teliti
HBML3103 LIM BEE YEN 660920035788
halus. bimbingan guru.
G : Selain daripada kertas, apakah
bahan lain yang boleh
digunakan untuk membuat
origami ?
M : Fabrik / kain, suratkhabar, duit
kertas, dan straw.
G : Kenapa kamu kata bahan-bahan
ini boleh membentuk origami ?
M : Pernah lihat contoh-contoh;
1. Bahan hantaran pengantin –
origami dari wang kertas, tuala /
kain.
2. Hiasan di rumah – bunga hiasan
dari kertas / straw, model
binatang.
3. Hotel / restoran – lipatan napkin
di atas meja makan.
G : Pada pendapat kamu, mengapa
origami dianggap sebagai satu
hasil karya yang istimewa dan lain
daripada hasil seni yang lain ?
M : -tidak perlu melukis / mewarna
-tidak perlu guna gam
-guna hanya sehelai kertas.
-boleh membentuk dan
menghasilkan pelbagai jenis lipatan
origami.
-tidak menggunakan alatan dan
bahan yang banyak.
HBML3103 LIM BEE YEN 660920035788
-hasilnya cantik dan menarik.
-tidak perlu menghabiskan wang
yang banyak untuk membeli alatan
/ bahan.
-boleh guna bahan terbuang seperti
suratkahbar.
-tidak mengotorkan tangan.
-boleh cuba melipat berulang-ulang
kali.
G : Kertas yang bagaimana sesuai untuk
membuat origami ?
M : Kertas yang tidak terlalu tebal dan
terlalu nipis.
G : Adakah plastik sesuai untuk
membuat origami.
M : Tidak sesuai kerana permukaannya
licin dan agak sukar untuk
mendapatkan garisan lipatan dan
membuat lipatan.
G : Kenapa kita perlu tekan dengan
kemas pada setiap lipatan ?
M : -Untuk mendapatkan hasil yang
kemas dan cantik.
-Menyenangkan kita membuat
lipatan.
Langkah 3
( 8 minit)
Mengemaskinikan
hasil kerja.
Mempamerkan hasil
aktiviti dan
penilaian
Guru memantau perkembangan hasil
kerja murid dan memberi bimbingan.
Murid meletakkan origami burung
terbang yang telah siap pada sebatang
pensel / lidi dan dipamerkan di Sudut
Hasil kerja
murid
Nilai :
HBML3103 LIM BEE YEN 660920035788
Seni.
Guru membuat penilaian tentang hasil
kerja murid.
G : Adakah kamu seronok dengan
aktiviti hari ini ? Kenapa ?
M : Seronok, kerana dari sehelai kertas,
kita boleh membentuk seekor
burung yang sedang terbang dengan
cantik.
-kekemasan,
-keyakinan
Kemuncak dan
Penutup
( 5 minit )
Menghayati dan
menghargai kerja-
kerja yang dibuat.
Berasa bangga
terhadap hasil kerja
dan kesepaduan
ilmu yang diperoleh.
Guru membuat ulasan dan apreasiasi
terhadap hasil kerja bersama murid.
Murid berkongsi idea dan pengalaman
semasa aktiviti dijalankan.
Guru mengaitkan aktiviti dengan
pembelajaran hari ini dan membuat
rumusan secara menyeluruh.
Hasil kerja murid diberi pujian dan
ganjaran.
Hasil kerja
murid
Nilai :
-menghargai
hasil kerja
sendiri dan
rakan
Refleksi : Murid-murid merasai keseronokan dalam membentuk bahan seni melalui
lipatan kertas dalam bentuk origami. Murid dapat berinteraksi dan meningkatkan
keupayaan bersosial sesama rakan-rakan. Melalui aktiviti yang dijalankan di dalam kelas,
dapat membantu mereka meningkatkan keyakinan diri dan semangat bekerjasama di
dalam aktiviti.
HBML3103 LIM BEE YEN 660920035788
Rancangan Pelajaran Harian Seni – Boneka
Tarikh : 08 November 2009
Tahap : Tahap Satu
Tahun : 3 Pintar
Bilangan Pelajar : 38 orang
Masa : 60 minit ( 1 jam )
Bidang : Membentuk dan Membuat Binaan
Kegiatan : Boneka Tongkat
Tajuk : Boneka Ikan Tongkat
Konsep Utama : Membentuk dan membina Boneka Ikan Tongkat.
Objektif : Pada akhir pelajaran murid dapat:
Menghasilkan objek mudah seperti boneka ikan
tongkat.
Mengolah pelbagai alat dan bahan mengikut
kreativiti.
Memahami fungsi dan ciri-ciri mudah boneka ikan
tongkat .
Pengetahuan Sedia Ada : i. Pernah melihat, memelihara dan memakan ikan melalui
pengalaman masing-masing
Penerapan Nilai : kesabaran dan kesungguhan dalam melakukan aktiviti seni.
Persediaan guru : kertas lukisan, straw, pita pelekat, pensel warna / krayon,
gunting dan gam
Persediaan murid : pensel warna / krayon, gam, gunting
Alat Bantu Mengajar : Contoh hasil kerja – boneka ikan tongkat, lirik lagu ‘Ikan Kekek’
KBKK : Mengolah bahan menjadi sesuatu bahan yang baru dan berfungsi.
Menjana pemikiran dan idea kreatif.
Menghubungkait.
HBML3103 LIM BEE YEN 660920035788
PERKARA ISI KANDUNGAN FOKUS PEMBELAJARAN CATATAN
Set Induksi
( 7 minit )
Menarik perhatian
dan minat murid
terhadap isi
pelajaran.
Meransang
pemikiran murid
dan mencungkil
pengetahuan sedia
ada.
Mengaitkan maklum
balas murid dengan
isi pelajaran.
Guru mempamerkan carta lirik lagu
‘Ikan Kekek’
Murid menyanyikan lagu dengan
bimbingan guru.
Guru bersoal jawab dengan murid
tentang ikan.
Guru menunjukkan contoh gambar
ikan
Guru mengaitkan aktiviti dengan
pelajaran pada hari ini.
G : Pernahkah kamu melihat ikan?
Di mana?
M : Pernah, di pasar / dalam sungai /
kolam / akuarium.
- Lirik lagu
‘Ikan Kekek’
- gambar ikan
KBKK :
- kemahiran
menghubung
kait.
Perkembangan
Langkah 1
( 15 minit )
Menyampaikan isi
pelajaran.
Meransang
pemikiran dan
meningkatkan
kefahaman murid
tentang isi pelajaran.
Guru menerangkan ciri-ciri, fungsi,
dan jenis-jenis boneka.
Guru menunjukkan beberapa jenis
contoh boneka tongkat.
G : Pernahkah kamu pegang ikan ?
Bagaimana rasanya ?
contoh
boneka ikan
tongkat
HBML3103 LIM BEE YEN 660920035788
Membuat
demonstrasi aktiviti.
Memberi gambaran
aktiviti dan menjana
perkembangan idea
murid.
Menarik minat dan
perhatian murid.
M : Badan ikan rasa licin / bersisik /
lembik / geli.
G : Bagaimana dengan bentuk ikan ?
M : Ada ikan yang besar / kecil / bulat /
panjang / leper.
G : Hari ini kita akan menghasilkan satu
model ikan.
Guru menunjukkan langkah-langkah
membuat boneka ikan tongkat.
Langkah-langkah penghasilan :
1. Melukis corak pada badan ikan
yang telah disediakan pada
kertas lukisan.
2. Mewarna corak ikan mengikut
kreativiti.
3. Gunting bentuk ikan.
4. Lekatkan bahagian tengah
kepingan ikan tersebut pada
straw.
5. Satu boneka ikan tongkat
terhasil.
G : Apa yang dimaksudkan dengan
boneka ?
HBML3103 LIM BEE YEN 660920035788
M : Patung mainan / patung berupa
manusia atau haiwan.
G : Kertas jenis apakah yang sesuai
untuk membuat boneka ?
M : Kertas jenis tebal / keras / kad
manila.
G : Mengapakah kita perlu
menggunakan kertas yang lebih tebal ?
M : Akan membentuk satu boneka ikan
yang lebih kemas dan tegap.
Langkah 2
( 30 mimit )
Melaksanakan
aktiviti mengikut
kreativiti.
Pemantauan dan
bimbingan.
Murid melaksanakan aktiviti mengikut
idea dan kreativiti masing-masing.
Guru membuat pemantauan terhadap
aktiviti murid dan memberi bimbingan.
G : Kamu boleh warnakan badan ikan
dengan warna kegemaran kamu.
G : Mengapa kita perlu potong / gunting
bentuk ikan ini dengan cermat dan
berhati-hati ?
M :-Tidak tergunting tangan / jari.
-Dapat satu hasil boneka ikan
yang emas dan cantik.
G : Mengapa kita perlu melekatkan
straw pada bahagian tengah badan
ikan?
Lukisan yang
telah siap
dilukis badan
ikan, pensel
warna.
Nilai :
-kerjasama
-teliti
HBML3103 LIM BEE YEN 660920035788
M : dapat pegang dengan senang / dapat
menggerakan ikan dengan mudah,
seperti seekor ikan sedang berenang.
Kemuncak dan
Penutup
( 8 minit )
Mempamerkan hasil
kerja.
Membuat ulasan dan
rumusan tentang
pelajaran hari ini.
Murid mempamerkan hasil kerja.
Guru membuat penilaian terhadap hasil
kerja murid.
Guru dan murid membuat refleksi dan
berkongsi pengalaman.
Murid diberi pujian / ganjanran
Hasil kerja –
boneka ikan
tongkat.
Refleksi : Aktiviti pengajaran dan pembelajaran berjalan dengan lancar dan berkesan.
Murid menunjukkan minat dan kesungguhan yang tinggi dalam melaksanakan aktiviti.
Setiap murid dapat menghasilkan satu boneka tongkat ikan yang cantik dan menarik.
HBML3103 LIM BEE YEN 660920035788
Rancangan Pelajaran Harian Seni – Mobail
Tarikh : 09 November 2009
Tahap : Tahap Dua
Tahun : 5 Pintar
Bilangan Pelajar : 38 orang
Masa : 60 minit ( 1 jam )
Bidang : Membentuk dan Membuat Binaan
Kegiatan : Mobail
Tajuk : Mobail Ikan Sampul Duit Raya
Konsep Utama : Menghasilkan mobail ikan dengan menggunakan sampul
duit raya.
Objektif : Pada akhir pelajaran murid dapat:
Menghasilkan binaan mudah seperti mobail ikan
sampul duit raya yang kreatif.
Meningkatkan pengetahuan dan kefahaman murid
tentang membuat mobail ikan.
Meningkatkan kemahiran kawalan tangan dan motor
halus semasa mengunting, memotong dan mengikat.
Pengetahuan Sedia Ada : i. Pernah melihat dan mengenal ikan melalui pengalaman
masing-masing
Penerapan Nilai : ketelitian dan kekemasan dalam proses penghasilan kerja.
Persediaan guru : Gunting, sampul duit raya, benang, penyangkut baju,
gam
Persediaan murid : Gunting, sampul duit raya, benang, penyangkut baju,
HBML3103 LIM BEE YEN 660920035788
gam
Alat Bantu Mengajar : Contoh hasil kerja – mobail ikan sampul duit raya
KBKK : Meneroka menggunakan pelbagai bahan.
Menghubungkait pengetahuan sedia ada dengan pengetahuan baru.
PERKARA ISI KANDUNGAN FOKUS PEMBELAJARAN CATATAN
Set Induksi
( 5 minit )
Menarik perhatian
dan minat murid
terhadap pelajaran.
Mencungkil
pengetahuan sedia
ada murid dan
mengaitkan dengan
aktiviti isi pelajaran.
Guru bertanya tentang suasana
menyambut hari raya dan duit raya
yang dikumpul oleh murid.
Guru bersoal jawab dengan murid
tentang kegunaan sampul duit raya.
Guru mengaitkan binaan model ikan
dengan isi pelajaran hari ini.
G : Apakah yang kamu buat dengan
sampul duit raya?
M : Buang / buat koleksi sampul.
Perkembangan
Langkah 1
( 5 minit )
Memperkenalkan
tajuk dan memberi
penerangan ringkas.
Meransang
pemikiran murid.
Guru memperkenalkan tajuk pelajaran
dan memberi penerangan ringkas
mengenainya.
Guru menunjukkan binaan model ikan
dengan menggunakan sampul duit
raya.
G : Sampul duit raya yang sudah tidak
digunakan boleh menghasilkan satu
model ikan dan mobail yang cantik.
M : sampul duit raya dapat jadi ikan ?
Binaan model
ikan dari
sampul duit
raya.
Nilai :
-menghargai
HBML3103 LIM BEE YEN 660920035788
Bagaimana ?
Langkah 2
( 12 minit )
Tunjuk cara
menghasilkan
binaan model ikan
sampul duit raya.
Meransang idea dan
kreativiti murid.
Guru menunjukkan cara membuat
model ikan sampul duit raya langkah
demi langkah.
Langkah-langkah penghasilan
1. sediakan sampul duit raya
mengikut bilangan yang
dikehendaki.
2. Potong sampul duit raya kepada
segi empat sama.
3. Potong salah satu bucu sehingga
ke tengah segi empat sama
sampul itu
4. Potong buang 2 bahagian tepi
bucu untuk membentuk sirip
ikan.
5. Bahagian bucu yang dipotong
sehingga ke tengah segi empat
sampul disilang dan digamkan
untuk membentuk ekor ikan.
6. Terbalikkan sampul dan ulang
langah 5.
7. Bentukkan mata pada bahagian
bucu segi empat dengan maker
pen.
8. Model ikan sampul duit raya
yang telah siap terbentuk ditebuk
lubang dan ikat dengan benang.
9. Model ikan sampul duit raya ini
diikat pada penyangkut baju
Contoh model
ikan
HBML3103 LIM BEE YEN 660920035788
dengan kepanjangan benang
yang berbeza.
10. Satu mobail model ikan sampul
duit raya dapat dihasilkan.
Langkah 3
( 30 minit )
Mengedarkan alatan
yang diperlukan
Menjalankan aktiviti
membuat mobail
ikan secara
berkumpulan
bertiga.
Memberi tunjuk
cara dan bimbing
Murid membuat model ikan sampul
raya dengan bimbingan guru.
Murid mengikat benang pada model
ikan sampul raya yang telah siap dan
ditebuk lubang .
Setiap ahli kumpulan mengikat model
ikan masing-masing pada penyangkut
baju.
Setiap kumpulan menghasilkan satu
mobail ikan sampul duit raya.
G :
Mobail ikan
sampul duit
raya
Nilai :
-kerjasama,
-tolak ansur
Kemuncak dan
Penutup
( 8 minit )
Mengemaskini dan
mempamerkan hasil
kerja.
Apresiasi terhadap
hasil kerja
Membuat rumusan
dan ulasan berkaitan
aktiviti dengan isi
pelajaran.
Murid mengemaskini dan
mempamerkan hasil kerja kumpulan
masing-masing.
Guru membuat penilaian dan memberi
ulasan terhadap hasil kerja kumpulan.
Guru memberi pujian dan galakan pada
setiap kumpulan.
HBML3103 LIM BEE YEN 660920035788
Refleksi : Murid-murid menunjukkan minat serta melibatkan diri secara aktif dalam
aktiviti yang dijalankan. Keseluruhan proses pengajaran dan pembelajaran berjalan
dengan lancar dan objektif tercapai.
Rancangan Pelajaran Harian Seni – Topeng
Tarikh : 10 November 2009
Tahap : Tahap Dua
Tahun : 5 Pintar
Bilangan Pelajar : 38 orang
Masa : 60 minit ( 1 jam )
Bidang : Membentuk dan Membuat Binaan
Kegiatan : Topeng
Tajuk : Topeng mata
Konsep Utama : Membuat dan menghiasi topeng mata.
Objektif : Pada akhir pelajaran murid dapat:
Menghasilkan sebuah topeng mata melalui teknik
binaan mudah mengikut kreativiti masing-masing .
Memilih serta menyesuaikan warna untuk topeng
mata .
Mempertingkatkan kemahiran motor halus serta daya
kreativiti murid.
Pengetahuan Sedia Ada : i. mengenal dan pernah melakukan aktiviti melukis dan
mewarna
Penerapan Nilai : Yakin, bersemangat
HBML3103 LIM BEE YEN 660920035788
Persediaan guru : Gunting, kad manila, pensel warna, gelang getah, straw.
Persediaan murid : Gunting, pensel warna, gelang getah, straw
Alat Bantu Mengajar : Contoh hasil kerja – topeng mata
KBKK : Membezakan topeng mata dan topeng muka.
Menjana idea kreatif.
PERKARA ISI KANDUNGAN FOKUS PEMBELAJARAN CATATAN
Set Induksi
( 5 minit )
Menarik minat dan
perhatian murid
terhadap
pembelajaran.
Bersoal jawab dan
mencungkil
pengetahuan sedia
ada dan kemahiran
berfikir.
Mengaitkan set
induksi dengan tajuk
pelajaran
Guru meminta murid menyanyikan
lagu “Selamat Hari Jadi”.
Bersoal jawab dengan murid tentang
benda yang biasa dipakai semasa
majlis hari jadi.
Guru menunjukkan topeng mata dan
mengaitkan aktiviti set induksi dengan
tajuk pembelajaran.
Contoh
topeng mata
Perkembangan
Langkah 1
( 7 minit )
Menyampaikan isi
pelajaran
Meransang
pemikiran dan idea
murid dengan
menunjukkan
contoh-contoh
Menggalakkan
penglibatan murid
Guru memperkenalkan tajuk dan
menyampaikan isi pelajaran mengenai
binaan mudah.
Guru menunjukkan contoh topeng
mata.
Murid diberi peluang untuk
membentuk dan membina topeng mata.
Contoh
topeng mata.
Nilai :
HBML3103 LIM BEE YEN 660920035788
dalam proses
pengajaran dan
pembelajaran.
G : Apakah kegunaan topeng mata ?
M : -untuk menutup sebahagian muka.
-supaya orang tidak mengenali kita.
-cantik bila memakainya.
-keyakinan
Langkah 2
( 10 minit )
Membuat
demontrasi aktiviti.
Meransang
perkembangan idea
dan pemikiran
murid
Menunjukkan hasil
aktiviti yang telah
siap.
Guru menunjukkan langkah-langkah
membuat topeng mata.
Hasil contoh aktiviti yang telah siap
dipamerkan kepada murid.
Langkah-langkah penghasilan
1. Lukis bentuk topeng mata pada
kad manila dan mewarnakannya.
2. Mengunting topeng mata yang
telah diwarna mengikut
bentuknya.
3. Lipat topeng mata secara
semukur dan gamkan bahagian
hidung ditengah topeng tersebut.
4. Tebuk lubang pada bahagian
mata dan hujung tepi kiri dan
kanan. Masukkan getah dan ikat.
ATAU
5. Tebuk lubang pada bahagian
mata dan lekatkan straw
dibahagian tepi topeng tersebut.
6. Satu topeng mata sudah sedia
untuk dipakai / dugunakan.
G : Jenis kertas yang bagaimana sesuai
untuk digunakan membuat topeng ?
kenapa ?
HBML3103 LIM BEE YEN 660920035788
M : -kertas yang lebih tebal / keras / kad
manila
-kertas biasa tidak sesuai kerana
Nipis.
-kertas tebal boleh menghasilkan
bentuk topeng yang cantik dan tegap
-senang untuk dipakai.
Langkah 3
(30 minit)
melaksanakan
aktiviti dengan
mengaplikasikan
pelbagai kemahiran
dan bahan.
Menjana idea dan
kreativiti.
Murid melaksanakan aktiviti
berdasarkan kreativiti masing-masing.
Guru memantau perkembangan dan
memberi bimbingan.
Murid mengaplikasikan kemahiran dan
kreativiti dalam proses penghasilan
kerja.
G : Warna apa yang sesuai untuk
mewarnakan topeng kamu ? Kenapa ?
M : -Warna yang terang / garang
-nampak menarik dan menonjol.
-nampak dengan jelas.
KBKK ;
-menjana idea
dan kreativiti
Kemuncak dan
Penutup
( 8 minit )
Mempamaerkan
hasil aktiviti dan
penilaian.
Membuat refleksi
dan ulasan hasil
kerja
Membuat rumusan
keseluruhan dan
Murid mengemaskan hasil kerja dan
dipamerkan.
Guru membuat penilaian dan ulasan
tentang hasil kerja murid.
Guru membuat rumusan tentang
keseluruhan isi pelajaran dan
mengaitkannya dengan aktiviti.
Murid menghargai hasil kerja yang
Hasil kerja
murid
HBML3103 LIM BEE YEN 660920035788
mengaitkan semula
aktiviti dengan isi
pelajaran.
Menghargai hasil
kerja dan memberi
ganjaran
telah dihasilkan dan diberi ganjaran.
Refleksi : Pengajaran telah dapat dijalankan dengan berkesan. Murid menunjukkan minat
dan kesungguhan dalam menghasilkan sebuah topeng mata. Pelbagai jenis topeng mata
telah dapat dihasilkan. Pelajar telah berjaya membuat penerokaan bahan. Objekif tercapai
dengan jayanya.
RUJUKAN
Kementerian Pendidikan Malaysia. (1998). Buku Sumber Guru Pendidkan Seni Visual
KBSR. Kuala Lumpur : Pusat Perkembangan Kurikulum.
Kementerian Pendidikan Malaysia. (2003). Buku Sumber Guru Pendidkan Seni Visual
KBSM. Kuala Lumpur : Pusat Perkembangan Kurikulum.
Kementerian Pendidikan Malaysia. (2000). Sukatan Pelajaran Pendidikan Seni
Visual KBSR, Kuala Lumpur: Dewan Bahasa dan Pustaka.