მეორე გაკვეთილი გეგმა

3
გგგგგგგგგგ გგგგგ გგგგგ გგგგგგგგგ 1. გგგგგგ გგ გგგგგ გგგგგ გგგგგგგ 2. გგგგგ IX 3. გგგგგ გგგგგგგგგგგ გგგგგგგგგგგგგგგ გგგგგგგგგგგგგ გგგგგგგგგ გგგგგგგგგგგ(გგგგგ გგგგგგგგგ) 4. გგგგგგგგგგ გგგგგგგ გგგგგგგგგგგ: გგგგგგგგგ გგ გგგგგგგ გგგგგ. გX.8 გგგგგგგგ გგგგგგგ/გგგგგგგ გგგგგგგ გგ გგგგ გგგგგგგგგგგ გგგგგგ გგ გგგგგგგ გგგ გგგგგგგგგგ გგგგგგგგგგგ გგგგგგგგგგ 5. გგგგგგგ გგგგგგგგ გგგგგგგ გგგგგგგგგ გგგგგგგგგგგ გგგგგგგგგ გგ გგგგგგგგ გგგგგ გგგგგგგგგგგგგგ გგგგგგგგგგგგგ გგგგგგ გგგგგგგგგგ გგგგგგგგ გგგგგ გგგგგგგგგგ გგგგგგგგგგ ( გგგ: გგ გგგგგგ გგგგგგგგ გგგგგგგ, გგგგგგ გგგგ გგგგგგგგგგგ, გგგგგგგგგ გგგგგგგგგგ გგგგგგგგ გგგგგგგ). გგგგგგ გგგგგგგგ: გგგგგ ,,გგგგგგგგგგგგგგგ გგგგგგგგგგგგგ გგგგგგგგგ გგგგგგგგგგგ “გგგგგგგგგ. 6. გგგგგგგგგგგგ ( გგგგგგგგგგ გგ გგგ) გგგგგგგგ 1. გგგგგგგგგგ. გგგგგგგგგ გგგგგგ გგგგგგგგგგგგგ გგგგგგგგგგ გგ გგგგგგგგგ გგგგგგგგგ. ( 3 გგ ) Aგგგგგგგგ 2. გგგგგგგგგ გგგგგგ. (გგგგ გგგგგგგგგგ გგგგგგგგგგ გგგგგგგ გგგგგგგგგ) Mგგგგგგგგგგგგ გგგგგ გგგგგგგგ: 1. გგგგგ გგგგგგგ გგგგგგგგგ გგგგგგგგგგგ გგგგგგგ გგგგგგ გგგგგგ? Kგგგგგგგგ? გგგგგგგგ? Kგგგგგგგგგგ? 2. 30°, 45°, 60°_ იიიი იიიიიიიიი იიიიიიიიიიიიიიი იიიიიიიიიიიიიი იიიიიიი იიიიიიიიიი. იიიიიიიიიი იიიიიიიი იიიიი იიიიი. Bიიიიი იიიიიიიიიიიიიი იიიიიიიიი იიიი იიიიიიიი. ( 6 იი ) (იიიიიიიიი იიიიიიი იიიი იიიიიიიიიი იიიიიიიი იიიიიიი იიიიიიიიი.) Aგგგგგგგგ 3. ( გგგგგგგგგგ გგგგგ გგგგგგგგ). Mგგგგგგგგგგგგ გგგგგგგგგგ გგგგგგგგგგგ გგგგგგგგგგგ გგგგგგგ: გგგგგგგ––––––––––––––––– გგგგგგგგგ გგგგგგგგ Mგგგგგგგგგგგ გგგგგგგ გგგგგგგგგ გგგგგგგ გგგგგგგგგგგგგგ გგგგგგგგგ გგგგგ. გგგგგგ გგ გგგგგგგგგგგგ გგგგგგგგგ გგგგგ. sin (90°- α) = cos α cos (90°-α) = sin α t g ( 90°- α) = ctgα ctg (90°- α) = t g α გგგგგგგგგ გგგგგგგგ გგგგგგგგგგგგ გგგგგგგგგგ გგგგგგგგგ გგგგგგგგგგგ. (10გგ) Aგგგგგგგგ 4. გგგგგგგგგგგ გგგგგგგგ გგგგგგ. გგგ გგგგ

Upload: spochxidze-1

Post on 11-Dec-2015

57 views

Category:

Documents


3 download

DESCRIPTION

2

TRANSCRIPT

Page 1: მეორე გაკვეთილი გეგმა

გაკვეთილის გეგმამეორე გაკვეთილი

1. სახელი და გვარი სოფიო ფოჩხიძე2. კლასი IX3. თემის სახელწოდება

ტრიგონომეტრიული თანაფარდობები მართკუთხა სამკუთხედში(მეორე გაკვეთილი)

4. გაკვეთილის მიზნები

მიმართულება: გეომეტრია და სივრცის აღქმა.ლX.8 მოსწავლე პოულობს/აფასებს ფიგურის ან მათი ელემენტების ზომებს და იყენებს მათ პრაქტიკული პრობლემების გადაჭრისას

5. სწავლის შედეგები იყენებს მართკუთხა სამკუთხედის გვერდებსა და კუთხეებს შორის ტრიგონომეტრიულ თანაფარდობებს რეალურ ვითარებაში ობიექტთა შორის მანძილების დასადგენად ( მაგ: იმ საგნის სიმაღლის გაზომვა, რომლის ფუძე მიუდგომელია, მიუდგომელ წერტილამდე მანძილის გაზომვა).შედეგი მიიღწევა: თემის ,,ტრიგონომეტრიული თანაფარდობები მართკუთხა სამკუთხედში “შესწავლით.

6. მიმდინარეობა( აქტივობები და დრო)

აქტივობა 1. ორგანიზება. გაკვეთილს ვიწყებ მოსწავლეებთან მისალმებით და დასწრების აღრიცხვით. ( 3 წთ )Aაქტივობა 2. გონებრივი იერიში. (წინა გაკვეტილზე შესწავლილი მასალის გამეორება)Mმასწავლებელი სვამს კითხვებს: 1. როგორ ვიპოვოთ მართკუთხა სამკუთხედში მახვილი კუთხის სინუსი? Kკოსინუსი? ტანგენსი? Kკოტანგენსი?2. 30°, 45°, 60°_ იანი კუთხეების ტრიგონომეტრიული მნიშვნელობების ცხრილის გამოკითხვა.აქტივობაში ჩართულია მთელი კლასი. Bბოლოს ინდივიდუალურად შეაჯამებს ერთი მოსწავლე. ( 6 წთ )(აქტივობის მიზანია წინა გაკვეთილზე ნასწავლი მასალის შემოწმება.)Aაქტივობა 3. ( ვაგრძელებთ თემის შესწვლას). Mმასწავლებელი პროექტორის გამოყენებით წარმოადგენს სქემებს: სქემები–––––––––––––––––წყვილებში მუშაობით Mმოსწავლეები ისრებით ამყარებენ კავშირს ტრიგონომეტრიულ ფუნქციებს შორის. შემდეგ კი წარმოვადგენთ ტოლობების სახით.sin (90°- α) = cos αcos (90°-α) = sin αt g ( 90°- α) = ctgαctg (90°- α) = t g αაქტივობას ასრულებს მასწავლებელი დამატებითი კუთხეების განმარტებით. (10წთ)Aაქტივობა 4. მოსწავლეებს ვთავაზობ თამაშს. მათ აქვთ დომინოს 6 კოჭი და უნდა ითამაშონ დამატებითი კუთხეების დალაგებით. (ჯგუფური მუშაობა)(5წთ)

Page 2: მეორე გაკვეთილი გეგმა

გაკვეთილის გეგმამეორე გაკვეთილი

48°

59°

68°

42°

15°

53°

31°

22°

39°

75°

27°

51°

აქტივობა 5. მასწავლებელი მოსწავლეებს წარუდგენს ძირითად ტრიგონომეტრიულ იგივეობებს:

1. sin ²α+cos²α = 1

2. tg α = sinα/cosα

3. ctg α= cosα/sinα

4. 1+ cg²α = 1/cos2α

5. 1+ ctg²α = 1/sin2α

Pპირველი 3 ფორმულის მისაღებად გამოვიყენებთ ტრიგონომეტრიული ფუნქციების განსაზღვრებებს. მე-4 და მე-5 ფორმულები კი მატი შედეგია. ამასთან ერთად მივუთითებ, რომ sin²α=(sinα)² cos²α= (cosα)² tg²α (tgα)² ctg²α (ctgα)²მასწავლებლის დახმარებით და მითითებით, დაფასთან მოსწავლეებს მიმდებრობით გამოყავთ ეს ფორმულები. (8 წთ) აქტივობა 6. თემის თეორიული მასალის შეჯამება და ამოცანების განხილვა, ცოდნის განმტკიცების მიზნით.Aაქტივობა7. საშინაო დავალება

7. Sefaseba ინდივიდუალური, ჯგუფური. განმსაზღვრელი და განმავითარებელი. მოსწავლეთა თვითშეფასება წინასწარ შედგენილი კითხვარებით

8. რესურსები სახელმძღვანელი,დაფა,ცარცი.მარკერები, ფორმატი, სახაზავი,კომპიუტერი, პროექტორი.

9. კლასის ორგანიზება ინდივიდუალური, ჯგუფური.