etapu_stvor_ob4 texniku

10
Тема. Основні етапи становлення і розвитку обчислювальних систем. Клас – 6(10) гімназійний Тип уроку комбінований Мета уроку – перевірити рівень засвоєння учнями навчального матеріалу; вчити їх використовувати його у нестандартних ситуаціях; заохочувати до навчання; знайомити із досягненнями видатних вчених українців; розвивати вміння обґрунтовувати свою думку, оперувати фактами; стимулювати інтерес гімназистів до вивчення предмету. Обладнання – Презентації на тему “Інформація”, диск “Історія розвитку комп’ютерної техніки на Україні”, тестові завдання. Методичні рекомендації - Готуючись до уроку учні знаходили додаткові теоретичні відомості і оформляли у вигляді презентацій з використанням програми PowerPoint. Цінність позаурочної діяльності учнів полягає у тому, що ними виконується пошукова робота. Крім того, учні здобувають початкові навики друку, здійснюють первинне знайомство із програмою PowerPoint. Це дасть їм можливість в подальшому використовувати програму для презентацій інших навчальних дисциплін. Даний етап може бути замінений груповою роботою учнів у тому випадку, якщо урок проводити без попередньої підготовки. При цьому оголошуються теми, які будуть опрацьовуватися у групах. Діти шляхом жеребкування поділяються на групи(за допомогою кольорових карток, тягнуть листочки із номерками тощо). Тоді учні одержують картку із запитанням-темою, ватман, маркер. З їх допомогою діти можуть зафіксувати свої ідеї та ефектно захиститися. У кожній групі виділяються – спікер, секретар, доповідач. 1

Upload: nataliagrychko

Post on 30-Jun-2015

1.565 views

Category:

Health & Medicine


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: Etapu_stvor_ob4 texniku

Тема. Основні етапи становлення і розвитку обчислювальних систем.

Клас – 6(10) гімназійний

Тип уроку – комбінований

Мета уроку – перевірити рівень засвоєння учнями навчального матеріалу; вчити їх використовувати його у нестандартних ситуаціях; заохочувати до навчання; знайомити із досягненнями видатних вчених українців; розвивати вміння обґрунтовувати свою думку, оперувати фактами; стимулювати інтерес гімназистів до вивчення предмету.

Обладнання – Презентації на тему “Інформація”, диск “Історія розвитку комп’ютерної техніки на Україні”, тестові завдання.

Методичні рекомендації - Готуючись до уроку учні знаходили додаткові теоретичні відомості і оформляли у вигляді презентацій з використанням програми PowerPoint.

Цінність позаурочної діяльності учнів полягає у тому, що ними виконується пошукова робота. Крім того, учні здобувають початкові навики друку, здійснюють первинне знайомство із програмою PowerPoint. Це дасть їм можливість в подальшому використовувати програму для презентацій інших навчальних дисциплін.

Даний етап може бути замінений груповою роботою учнів у тому випадку, якщо урок проводити без попередньої підготовки. При цьому оголошуються теми, які будуть опрацьовуватися у групах. Діти шляхом жеребкування поділяються на групи(за допомогою кольорових карток, тягнуть листочки із номерками тощо). Тоді учні одержують картку із запитанням-темою, ватман, маркер. З їх допомогою діти можуть зафіксувати свої ідеї та ефектно захиститися. У кожній групі виділяються – спікер, секретар, доповідач.

Хід уроку.

І. Вступне слово вчителя(1 хв).Завдання уроку(план уроку).

Учитель зазначає, що на цьому уроці буде систематизовано знання учнів із теми “Інформація та інформаційні процеси”.

Оцінювання(створена таблиця із прізвищами учнів, у яку виставлятимуться бали за різні види діяльності учнів. По даних середніх значеннях виводиться бал за урок ).

ІІ. Правила техніки безпеки(3 хв). (Діти виконують тестові завдання)

ІІІ. Актуалізація навчального матеріалу(16 хв).1. Фронтальне опитування.

1

Page 2: Etapu_stvor_ob4 texniku

Учні сідають за “круглий стіл”, в руках одного із них знаходиться мікрофон. Цей учень розпочинає “ланцюг запитань”. Своє запитання він адресує конкретному учню. Учень, який дав правильну відповідь на поставлене запитання має право дати запитання наступному учневі, передаючи при цьому мікрофон.

Якщо ж учень не дає правильної відповіді, права на запитання у нього немає. І він, пропускаючи мікрофон, який передається наступному учневі.

Під час проведення “відкритого мікрофону”, вчитель є експертом. Його завдання полягає в тому, щоб фіксувати повноту та правильність відповіді. Після завершення методу він аналізує та робить висновки, оцінюючи відповіді учнів.

1. Що таке інформація?2. Комп’ютерна грамотність3. Комп’ютерна культура.4. Властивості інформації5. Інформатика6. Типи інформації7. За допомогою чого передається інформація?8. Що таке шум?9. Алфавіт ПК10. Що таке біт?11. Ким був запропонований сучасний стандарт кодування?12. Назвіть одиниці вимірювання інформації.13. Що таке піксель?14. Що є сховищем інформації?15. Магнітні диски бувають...16. Розмір магнітних дисків17. Вінчестер – це...18. Компакт-диск – це... 19. Модем – це...20. Телефакс – це...

2. Виступ учнів із презентаціями(поділені на групи, кожна з яких мала свою тему).

Пропонуються дитячі презентації.

У даному випадку групи учнів були попередньо сформовані і учні були готові до захисту.

За рахунок часу, що з’явився у результаті домашньої роботи із презентаціями можна використати такий метод групової роботи, як „Джиг-со".

Організація роботи:1. Підготуйте об'єм навчального матеріалу для вивчення - розподіліть його на окремі

частини.2. Учнів необхідно об'єднати у 3-5 груп, які назвемо “домашніми".3. Кожна група повинна отримати порцію інформації для засвоєння, визначені питання.

Завдання домашніх груп - опрацювати надану інформацію та опанувати нею на рівні, достатньому для обміну цією інформацією з іншими.

4. Далі слід створити „експертні" групи, використовуючи кольорові позначки (цифри), що їх учитель попередньо роздав учням. В новостворених „експертних" групах має бути представник із кожної „домашньої" групи. Кожний в цій групі буде „учителем" і „учнем".

5. Кожна „експертна" група повинна вислухати всіх представників домашніх груп і проаналізувати матеріал в цілому, провести його експертну оцінку за визначений час.

2

Page 3: Etapu_stvor_ob4 texniku

6. Після завершення роботи запропонуйте учням повернутися „додому". Кожен учень має поділитися інформацією, отриманою в експертній групі з членами своєї „домашньої" групи.

При такій організації учні дійсно на високому рівні опановують навчальний матеріал. Звертають увагу на недоліки, які ними були допущені при виконанні домашнього завдання. При цьому учні опрацьовують весь об’єм матеріалу, що вивчався, а не його окрему “порцію”.1.ppt – Інформація та повідомлення2.ppt – Властивості інформації3.ppt – Одиниці вимірювання ємності запам’ятовуючих пристроїв 4.ppt – Сучасні засоби опрацювання повідомлень

3. Перевірка рівня знань учнів – тестові завдання.

Інформація 1. Перспективи розвитку ПК 2. 1976 рік - Стів Джобс та Стефан Возняк - 3. У 1950 було створено ЕОМ 4. У 1946 році ЕОМ було створено у 5. У 1673 році Лейбніцем було створено 6. У 1642 році Блезом Паскалем була створена перша 7. Пристрій, який приймає, відтворює, пересилає лініями телеграфного зв’язку символьну та графічну інформацію 8. Пристрій, який приймає, відтворює, пересилає лініями телеграфного зв’язку символьну інформацію 9. Пристрій, який здійснює аналогово-цифрове та зворотне перетворення сигналів на вході і на виході з ПК - 10. Пристрій призначений для перетворення звукових сигналів у електричні і передача їх на віддаль телефонними лініями - 11. Модем, телетайп, телефакс, телефон - 12. Вінчестер - це 13. Диски поділяються на: 14. Магнітні диски бувають таких діаметрів - 15. Пристрій, який відділяє одержаний сигнал від шумів, відновлює передане повідомлення -

3

Page 4: Etapu_stvor_ob4 texniku

16. Середовище, через яке носій повідомлення передається від передавача до приймача - 17. Пристрій, призначений для передавання інформації - 18. Сучасні засоби зберігання інформації: 19. Піксель - це сукупність таких кольорів - 20. Елемент картинки - це 21. Електронна коробочка, двійкова цифра 22. Ким було запропоновано сучасний стандарт кодування інформації за допомогою 0 та 1 23. Перетворення інформації з одного виду в інший - це 24. Шум - це 25. Мови класифікують на 26. Інформація передається за допомогою 27. Комп'ютерна культура - це 28. Комп'ютерна грамотність - це вміння 29. При передачі інформації з однієї точки простору в іншу у початковій точці інформація 30. Інформація - це 31. Властивості інформації 32. ІВМ-сумісні комп'ютери - означає: 33. Вибір двійкової системи кодування інформації зумовлений: 34. В яких режимах може працювати дисплей? 35. Кого вважають першим програмістом у світі? 36. Один мегабайт - це: 37. Які види інформації опрацьовує ЕОМ? 38. Якою найменшою одиницею представляють інформацію в ЕОМ? 39. Інформатика - це наука 40. Що таке інформація:IV. Подача нового матеріалу(8 хв).

Тема. “Огляд сучасної комп’ютерної техніки. Характеристика різних поколінь ЕОМ. Перспективи розвитку.”

План.1. Створення арифметичної машини – 1642 рік – Паскаль.2. Створення арифмометра – 1820 рік – Лейбніц.3. Проект Бебіджа.4. ЕНІАК та ОЕМ5. ПК.6. Сучасний IBM-сумісний ПК.7. Покоління ПК, їх характеристика.8. Перспективи розвитку комп’ютерної техніки.

Записати тему та план у зошитПодається матеріал із підручника. Для унаочнення використовується презентація. – 5.ppt

V. Перевірка засвоєння учнями нового матеріалу – тестові завдання(5 хв).

4

Page 5: Etapu_stvor_ob4 texniku

Історія розвитку ПК1. Елементна база - надвеликомасштабні інтегровані пристрої 90-і роки 2. Елементна база - великомасштабні інтегровані пристрої. Збільшення швидкодії, пам'яті, зручність у користуванні. 80-і роки 3. Елементна база - інтегровані пристрої(невеликі пластини з чистого кремнію, на якій є мініатюрні електронні елементи - транзистори, резистори тощо). Збільшення швидкодії та обсягу пам'яті 70-і роки4. Елементна база - транзистори 60-і роки 5. Елементна база - вакуумні електронні лампи + електростанція + потужні вентилятори + спеціалісти-професіонали Низька швидкодія 50-і роки6. Існує ... поколінь комп'ютерної техніки 7. Принцип відкритої архітектури полягає у тому, що 8. Кишенькова обчислювальна машина 9. Перший ПК фірми Apple був сконструйований Стівом Джобсом та стефаном Возняком у 10. Американською компанією INTELL був створений ПК у 11. Першу ЕОМ у Києві було створено під керівництвом академіка Лебедєва у 12. У 1822 році було розроблено, але не реалізовано проект прототипа сучасної ЕОМ, оскільки він випереджав можливості свого часу 13. 1637 рік - машину, яка могла виконувати 4 арифметичні дії, прототип сучасного арифмометра 14. 1642 рік - створено механічну машину

VІ. Рефлексія вивченого матеріалу(3 хв).Рефлексія “Чарівний м’яч мудрості” – вчитель пропонує учням кидати один одному

“чарівний м’яч мудрості”(це може бути невеличкий дитячий м’ячик). Кожен учасник, який зловив м’яча, має розказати, про що він дізнався на сьогоднішньому уроці чи чогось навчився. Кидати м’яч можна тільки тим учасникам, які ще нічого не говорили. При цьому враховується лаконічність відповідей.

VII. Перегляд фільму(7 хв).За час, коли діти переглядають фільм, вчитель виставляє оцінки учнів. Оцінюються усі.

5

Page 6: Etapu_stvor_ob4 texniku

6

Page 7: Etapu_stvor_ob4 texniku

VIІІ. Гімнастика для очей.(3 хв)Ще В. Сухомлинський першочерговою місією вчителя називав збереження здоров'я дітей. Не забуваймо про це й зараз—у добу комп'ютеризації. Комп'ютер - цінний помічник, але він може стати й шкідливим сусідом.

1. Глибоко вдихніть, замруживши очі якомога сильніше. Напружте м'язи шиї, обличчя, голови. Затримайте подих на 2-3-и секунди, а потом швидко видихніть, широко відкривши на видиху очі. Повторіть 5 разів.

2. Закрийте очі, промасажуйте надбрівні дуги й нижні частини очниць круговими рухами - від носа до скронь.

3. Закрийте очі, розслабте брови. Поведіть очними яблуками зліва направо й справа наліво. Повторіть 10 разів.

4. Поставте великий палець правої руки перед собою на відстані 25-30 см від очей. Дивіться на нього двома очима, потім правим оком, закривши ліве, зновудвома, потім лівим. Кожний раз по 3-5 секунд.

ІХ.Виставлення оцінок(1 хв).

7

Page 8: Etapu_stvor_ob4 texniku

Х. Домашнє завдання(1 хв). 1 група – Скласти кросворд – 12 балів 2 група – Тлумачний словник основних термінів, про які розповідалося у

розділі, який вчили – 10 балів Матеріал по підручнику Підготуватися до ТО

8