rph kssr contoh seni topeng
TRANSCRIPT
CONTOH PENULISAN RPH KSSR
MEMBUAT CORAK DAN REKAANTahun : 3Bidang : Membuat Corak dan RekaanAktiviti : Renjisan dan PercikanTema : Alam BendaTajuk : Hiasan Bekas Serba gunaMasa : 07.35 – 8.35 ( 60 minit)Jenis-jenis : Alatan : berus, palet, gunting. Media Bahan : Kertas lukisan, warna air, gam, botol minuman/ cawan kertas.Bahan Bantu : Contoh-contoh bekas serba guna dan contoh-contohMengajar corak tidak terancang.Elemen Merentas : 1. Elemen Kreatif Dan InovatifKurikulum 2. Elemen Teknologi Maklumat dan Komunikasi
3. Elemen Keusahawanan- Sikap Keusahawanan- Pemikiran Keusahawanan- Ilmu dan kemahiran pengurusan perniagaan- Aplikasi Teknologi dan Vokasional Keusahawanan- Mengamalkan nilai moral dan etika yang baik dalam keusahawanan (EK1,EK2,EK3,EK4 & EK5)
Nilai & Sikap : Kerjasama, ketekunan, kekemasan, kebersihanStandard Kandungan
1. Bahasa Seni Visual yang terdapat pada alam ciptaan Tuhan, objek buatan manusia dan karya seni.2. Aplikasi pengetahuan, kefahaman dan kemahiran bahasa Seni Visual.3. Penzahiran idea melalui pelbagai sumber, kajian dan teknologi dalam karya seni.4. Apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa Seni Visual.
Objektif Pembelajaran2.1 Murid dapat mengenal, menamakan dan memahami bahasa Seni Visual yang terdapat pada karya seni. (Kognitif)2.2 Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan bahasa Seni Visual dalam menghasilkan karya seni . (Kognitif)2.3 Murid dapat menghasilkan karya seni hiasan bekas serba guna (Psikomotor)2.4 Murid dapat membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa Seni Visual.(Afektif) (Penulisan objek pembelajaran mesti ada 3 elemen iaitu kognitif, psikomotor dan afektif.)
Standard Pembelajaran2.1 Persepsi Estetik:
2.1.1 Unsur Seni 2.1.1.1 Warna -primer dan sekunder. 2.1.1.3 Jalinan-tampak
2.1.2 Prinsip Rekaan 2.1.2.1 Kontra - warna 2.1.2.2 Ritma dan Pergerakan – rawak
2.2 Aplikasi Seni:2.2.1 Mengenal dan menyatakan jenis-jenis media.
2.2.1.1 Alatan -gunting, berus, bekas pembancuh warna. 2.2.1.2 Bahan -kertas lukisan, warna air, gam, botol minuman, cawan kertas.
2.2.2 Menyatakan teknik penggunaan media dalam penghasilan corak teknik percikan 2.2.2.1 Teknik - renjisan dan percikan (corak tidak terancang )
2.3 Ekspresi Kreatif:2.3.1 Memilih dan mempelbagaikan bahan secara kreatif2.3.2 Menghasilkan corak teknik renjisan dan percikan
2.4 Apresiasi Seni2.4.1 Mempamerkan hasil karya yang dihasilkan.2.4.2 Menceritakan karya sendiri secara lisan.2.4.3 Menghargai karya sendiri dan rakan.
LANGKAH/MASA ISI PELAJARAN STANDARD PEMBELAJARAN ILUSTRASI AKTIVITI
SET INDUKSI00.00 – 00.00
(00 minit)
1.0 Lagu ‘Guna Semula’.
1.
2.
3.
4.
5.
Guru memasang Video Lagu ‘ Guna Semula’ dan menyuruh murid melihat dan mendengarnya.
Murid-murid mendengar dan melihat video lagu yang diperdengarkan.
Guru memasang semula Video Lagu ‘ Guna Semula dan menyuruh muird berdiri dan menyanyikan lagu tersebut bersama-sama. sambil membuat aksi berdasarkan lirik lagu.
Murid-murid berdiri dan menyanyikan lagu dan membuat aksi berdasarkan lirik lagu.
Guru mengaitkan aktiviti dengan tajuk pelajaran pada hari ini dan pelajar mendengar
BBM : Cont :VCD Lagu ‘ Guna Semula’.
NILAI : Cont : Bekerjasama
KBKK :STRATEGI : Cont : Berpusatkan bahanPENGGABUNGJALINAN :PENYERAPAN :
TEKNIK :KP :TMK :EMK :
Lirik lagu: ‘ Guna Semula’
Gunalah barangan terpakai sajaMembuat bekas pelbagai gunaMudah saja untuk kita memilikinyaMarilah sama kita cuba
Marilah mari rakan semuaMarilah kita mencubaBekas pelbagai guna
Gunakan barang terpakai sajaTanpa banyak belanjaMari kita mencuba
LANGKAH 100.00 – 00.00
(00 minit)
1. 0
2. 1
2.2
Corak Hiasan Bekas Serba Guna
.Unsur Seni- Warna : primer dan sekunder.- Jalinan : tampak
Prinsip Rekaan- Kontra : warna - Ritma dan Pergerakan : rawak
1.
2.
PERSEPSI ESTETIK
Guru bersoal jawab dengan murid tentang cara menyimpan alat tulis supaya meja kelihatan kemas dan cantik.
Guru menunjukkan beberapa contoh bekas serba guna bercorak dan bersoaljawab dengan murid tentang bahasa seni visual (unsur seni dan prinsip rekaan) yang terdapat pada contoh tersebut.
BBM : Cont :Hasil Bekas Serba Guna
NILAI : Keberanian
KBKK :STRATEGI : Cont :Berpusatkan bahanTEKNIK : Cont : SoaljawabPENGGABUNGJALINAN :PENYERAPAN :KP :TMK :EMK :
LANGKAH 200.00 – 00.00
(00 minit)
1.0
2.0
Alatan dan Bahan Penghasilan
Langkah Penghasilan
1.
2.
APLIKASI SENIGuru menayangkan slaid alat dan bahan yang digunakan untuk membuat corak untuk hiasan bekas serbaguna dengan menggunakan teknik renjisan dan percikan.Guru dan murid bersoal jawab mengenainya.
Guru menayangkan slaid cara menghasilkan corak dengan menggunakan teknik renjisan dan percikan dan menyuruh murid melihatnya dengan teliti.
BBM : Alat : Bahan :
LANGKAH/MASA ISI PELAJARAN STANDARD PEMBELAJARAN ILUSTRASI AKTIVITI
Bancuh warna yang hendak digunakan (warna-warna asas)
Langkah 1
Renjiskan warna air pada permukaan kertas lukisan dengan menggunakan jari
Ulang langkah ke dua menggunakan warna yang berlainan untuk mendapatkan corak yang tidak terancang secara percikan
Karya yang telah siap dikeringkan dan hasilan tersebut digunting mengikut saiz botol minuman atau cawan kertas yang dipotong.
Hasilan tadi digulung dan dimasukkan ke dalam botol minuman dan digamkan/ dilekatkan pada bahagian luar cawan kertas.
Murid boleh menghias bekas mengikut kreativiti masing-masing. ( Contoh : membuat tapak, tambah kolaj)
Langkah 2
Langkah 3
Langkah 4
Langkah 5
NILAI : KBKK :STRATEGI : Cont :Berpusatkan bahanTEKNIK : Cont : SoaljawabPENGGABUNGJALINAN :PENYERAPAN :KP :TMK :EMK :
LANGKAH/MASA ISI PELAJARAN STANDARD PEMBELAJARAN ILUSTRASI AKTIVITI
LANGKAH 300.00 – 00.00
(00 minit)
1.0 Penghasilan Corak Hiasan Bekas Serba guna
1.
2.
EKSPRESI KREATIFGuru mengedarkan alat dan bahan kepada murid.
Guru menyuruh murid menghasilan corak untuk hiasan bekas serba guna dengan menggunakan teknik renjisan dan percikan secara individu berdasarkan langkah-langkah pengahsilan yang ditunjukkan sebelum ini.
BBM : NILAI : KBKK :STRATEGI : TEKNIK :PENGGABUNGJALINAN :PENYERAPAN :KP :TMK :
3.
4.
Murid menghasilan corak masing-masing.
Guru membimbing murid
EMK :
LANGKAH 400.00 – 00.00
(00 minit)
1.0 Karya Corak Hiasan Bekas Serbaguna Murid
1.
2.
3.
APRESIASI SENIGuru menyuruh beberapa orang murid ke hadapan untuk mempamerkan dan memberi pendapat tentang hasil kerja mereka.
Murid membuat penilaian terhadap hasil murid lain dan berbincang tentang nilai harga.
Guru membimbing murid.
BBM : NILAI : KBKK :STRATEGI : TEKNIK :PENGGABUNGJALINAN :PENYERAPAN : KP :TMK :EMK
PENUTUP00.00 – 00.00
(00 minit)
1.0 Kreativiti dan Manfaat Mengitar semula Bahan Buangan.
1.
2.
3.
Murid berbincang apakah hasilan lain yang boleh dihasilkan daripada teknik renjisan (pembalut buku, penanda buku, frem gambar dan lain-lain).
Guru berbincang dengan murid
- bahawa menghasilkan barangan sendiri dapat menjimatkan kos.
- Bahan buangan masih boleh digunakan semula.- Mengetahui kaitan seni - visual dengan nilai-nilai komersil.
Guru memaklumkan kepada murid yang mempunyai facebook dan blog untuk mempromosikan hasil karya untuk dijual kepada- rakan-rakan dan kenalan .
BBM : NILAI : KBKK :STRATEGI : TEKNIK : PENGGABUNGJALINAN :PENYERAPAN :KP :TMK :EMK :
IMPAK/ REFLEKSI:
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
ONTOH RANCANGAN PELAJARAN HARIAN : Dunia Seni Visual (Tahun 3)
BIDANG : MEMBENTUK DAN MEMBUAT BINAANTEMA : ALAM SEMULAJADITAJUK : TOPENG SERKUPCONTOH RANCANGAN PELAJARAN HARIAN : Dunia Seni Visual (Tahun 3)Mata Pelajaran : Dunia Seni Visual Masa: 60 minitKelas : 3 Cerdas Tema dan Tajuk : Alam semula jadi – Topeng SerkupBidang : Membentuk dan membuat binaan (Topeng Serkup) Standard Pembelajaran
3.1.1 Persepsi Estetik3.1.1 Unsur Seni3.1.1.1,31.1.2,3.1.1.3, 3.1.2 Prinsip Rekaan 3.1.2.1
3.2 Aplikasi Seni 3.2.1 Media 3.2.1.1-Alat 4.2.1.-Bahan
3.2.2 Proses danTeknik
4.3 Ekpresi Kreatif3.3.1 3.3.2 3.3.3
4.4 Apresiasi Seni3.4.13.4.2
Objektif Pembelajaran
Pada akhir pembelajaran murid dapat: (Rujuk standard kandungan mengikut tajuk)1. Memahami dan menggunakan unsur seni dan prinsip rekaan dalam membuat topeng serkup2. Menghasilkan topeng serkup yang menarik menggunakan bahan yang sesuai.3. Membuat apresiasi berpandukan bahasa seni visual yang telah dipelajari
Aktiviti P&P 1. Guru menunjukkan contoh dan bersoal jawab tentang topeng serkup. (EK1)2. Guru menunjuk cara menghasilkan topeng serkup secara berperingkat (EK4)3. Murid menghasilkan topeng serkup (EK1) (EK2) (EK 3)4. Murid mempamer dan menceritakan karya seni yang dihasilkan (EK5)
EMK Kreativiti dan inovasi. Keusahawanan (EK1 – EK5) dan Nilai murniBahan Bantu Belajar
1.Contoh : gambar contoh topeng serkup2.Media : kad manila, gam, oil pastel, gunting, alat tulis.
Penilaian P&P
Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti membuat topeng serkup berdasarkan empat Standard Kandungan.
Refleksi Pada akhir pembelajaran:25 murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan 2 murid yang tidak
mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi pembelajaran yang akan datang.
Aktiviti P&P Penerangan, BBM dan ilustrasi, EMK
Ilustrasi aktiviti
Persepsi estetik
1. Guru menunjukkan gambar beberapa jenis buah-buahan tempatan
2. Guru bersoal jawab tentang gambar dengan murid dan mengaitkan dengan tajuk.
3. Guru bersoal jawab dengan murid tentang media yang sesuai untuk membuat topeng serkup. (EK 1)
contoh :1. Apakah bahan yang sesuai digunakan untuk menghasilkan topeng serkup?2. Apakah jenis-jenis topeng yang kamu ketahui?3. Apakah kegunaan topeng?
Gambar-gambar buah-tempatan EMK Keusahawanan EK11.14 Boleh membina jaringan sosialIndikatorMurid…
boleh berkomunikasi dengan baik
mesra dengan semua orang
boleh mengekalkan hubungan baik
Aplikasi seni
1. Guru memberi penerangan berkaitan aktiviti yang akan dijalankan.
2. Guru menunjukkan topeng serkup yang telah siap.
3. Guru menunjukkan
EMK KeusahawananEK1 Berorientasikan masa depanIndikatorMurid…
boleh berimaginasi terhadap sesuatu yang belum berlaku
boleh menyenaraikan kesan dan akibat terhadap sesuatu tindakan
bahan yang digunakan untuk membuat topeng serkup.
4. Guru membuat demontrasi membuat topeng serkup secara berperingkat.
boleh menjangkakan sesuatu
boleh membuat perancangan
Aktiviti PelajarEkspresi kreatif
Murid melakukan aktiviti membuat topeng serkup dengan bimbingan guru.
Murid membuat topeng serkup.
Langkah 1Murid melipat kertas manila kepada 3 bahagian yang sama besar.
Langkah 2Murid melakarkan gambar buah di atas kad manila.Langkah 3
Guntingkan bentuk buah. Langkah 3
Guntingkan lubang ‘mata’ topeng serkup.Langkah 3 Mewarnakan gambar buah.
Langkah 3 Cantumkan kedua-dua hujung topeng.(EK1, EK2, EK3 )
EMK KeusahawananEK1Daya kreativiti dan inovasiIndikatorMurid…
suka memerhati persekitaran dengan sengaja dan bertujuan boleh memberi banyak idea boleh menilai idea untuk memilih idea yang terbaik boleh mencipta/ mereka cipta sesuatu
EK2Malaksanakan idea dalam bentuk produk teknologi abstrak atau konkritIndikatorMurid…boleh mengaplikasi ilmu/ teknologi untuk merealisasikan idea yang telah dipilih
EK3Melaksanakan projek mengikut langkah-langkah yang telah disediakanIndikatorMurid…berupaya menjalankan tugasan mengikut perancangan
Apresiasi seni visual
1. Murid mempamerkan hasil kerja dengan memakai topeng serkup.
2. Murid menceritakan hasil kerja sendiri dan rakan-rakan.
Murid memberi cadangan untuk menghasilkan topeng serkup lain yang berkaitan dengan alam semula jadi.
EMK KeusahawananEK5Prinsip ketelusanIndikatorMurid…
menyatakan/ menyampaikan maklumat dengan betul/ jelas tidak selindung