0_ava

8
PROIECT DIDACTIC Data : 2.03.2011 Clasa : a V-a B Propunător: Prof. Gabor Adrian Aria curriculară: MATEMATICĂ ŞI ŞTIINŢE ALE NATURII Disciplina : Matematica Unitatea de învăţare: „Operatii cu fractii zecimale” Numar ore: 22h Tema : Transformarea fractiilor ordinare in fractii zecimale- Exercitii Tipul lecţiei: Consolidare si evaluare Competente generale:- Identificarea unor date si relatii matematice si corelarea lor in functie de contextul in care au fost definite; - Prelucrarea datelor de tip cantitativ, calitativ, structural, contextual cuprinse in enunturi matematice; -Utilizarea algoritmilor si a conceptelor matematica pentru caracterizarea locala sau grobala a unei situatii concrete - Analiza si interpretarea caracteristicilor matermatica ale unei situatii problema

Upload: lindalinda-linda

Post on 30-Jan-2016

215 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

cfry

TRANSCRIPT

Page 1: 0_ava

PROIECT DIDACTIC

Data : 2.03.2011

Clasa : a V-a B

Propunător: Prof. Gabor Adrian

Aria curriculară: MATEMATICĂ ŞI ŞTIINŢE ALE NATURII

Disciplina : Matematica

Unitatea de învăţare: „Operatii cu fractii zecimale”

Numar ore: 22h

Tema : Transformarea fractiilor ordinare in fractii zecimale- Exercitii

Tipul lecţiei: Consolidare si evaluare

Competente generale:- Identificarea unor date si relatii matematice si corelarea lor in functie de contextul in care au fost definite; - Prelucrarea datelor de tip cantitativ, calitativ, structural, contextual cuprinse in enunturi matematice; -Utilizarea algoritmilor si a conceptelor matematica pentru caracterizarea locala sau grobala a unei situatii concrete - Analiza si interpretarea caracteristicilor matermatica ale unei situatii problema

Cometente specifice: 3.3 să aplice corect algoritmul de împărţire a două fracţii zecimale; 3.4 Exprimarea, în rezolvarea sau compunerea unor probleme,

3.5 Interpretarea matematică a unor probleme practice prin utilizarea operaţiilor cu fracţii zecimale şi a ordinii efectuării operaţiilor

Page 2: 0_ava

Obiective operationale: la sfarsitul orei elevul va fi capabil sa:

O1: sa rezolve exercitii continand toate operatiile cunoscute;

O2:sa transpuna o problema intr-un exercitiu;

O3:sa compuna exercitii cu fracii zecimale.

Forme de organizare a activităţii: frontal, individual, pe grupe

Resurse :a) umane: elevii clasei, profesor

b) procedurale: conversaţia, explicaţia, problematizarea, exerciţiul, jocul didactic, algoritmizarea, metode şi tehnici creative, munca Independentă, lucrul în echipă.

c) materiale: manual, caiete, creioane, fişe de lucru, tabla, creta,

d) temporale: 50 min.

Page 3: 0_ava

DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Etapele lecţiei Comp specif

ice

Activităţi de învăţare Resurse Forme de organiza

re

Modalităţi de evaluareTemporal

e Materiale

Procedurale

Momentorganizatoric

Asigurarea condiţiilor optime pentru desfăşurarea lecţiei. 1 min.

CaieteManual

Conversaţia Frontal

Verificareatemei 3.3

3.4

-În timp ce verifică tema cantitativ, elevii primesc o scurtă muncă independentă: rezolvati exercitiul 1punctul a) si b) de pe fisa-Verifică tema calitativ şi apoi munca independentă.

4’ Caietul elevului

Munca independentăExerciţiul Conversaţia

Individual

Aprecieri individuale şi colective

Captareaatenţiei

3.3 -Realizează captarea atenţiei verificarea exercitiului rezolvat anterior

2’ Fisa de lucru Conversaţia

Explicaţia

Frontal Aprecieri individuale şi colective

Anunţarea scopului şi a obiectivelor

-Se anunţă , pe scurt, scopul şi obiectivele urmărite în cadrul lecţiei.-Se scrie pe tablă titlul lecţiei: – Impartirea fractiilor zecimale- Exercitii

1’ Caietul elevului Conversaţia

Frontal

Dirijarea învăţării (a

consolidării şi sistematizării

3.33.43.5

Se incepe rezolvarea exercitiilor de pe fisa atat pe caiete cat si la tabla:

15’

Caietul elevului si tabla

ConversaţiaExplicaţiaExerciţiul Problematiz

Frontal Individual Pe grupe

Aprecieri individuale şi colective Chestionare

Page 4: 0_ava

cunoştinţelor) area Explicaţia Jocul didactic

a oralăInterevaluări Aprecieri individuale

Conexiunea inversă(feed-

back)

3.43.5

Primesc un test cu exercitii asemanatoare celor din fisa de lucru

25’’ Fişe de muncă independentă

ExplicaţiaMunca independentăExerciţiul

Fişe de lucru

Probă scrisă

Aprecierile şi tema pentru

acasă

Se fac aprecieri asupra modului cum s-au prezentat elevii la ora de matematică.Se dă tema pentru acasă de terminat exercitiile ramase nerezolvate din fisa de lucru

2’ Frontal

Page 5: 0_ava

ÎMPĂRŢIREA FRACŢIILOR ZECIMALE FINITEFIŞĂ DE LUCRU

1. Calculaţi: a) 6 : 12 = ; 7 : 5 = ; 17 : 25 = ; 33 : 150 = ; b) 23:5 = ; 83:4 = 12:20 = 3:25=

c) 1:3 = 21:5 = 137:125 = 873:80=

d) 35:6 = 17:55 = 40:7 = 47:12 =

2. Transformati fractiile ordinare in fractii zeciale:

3. Calculati tinindu-se cont de ordinea operatiilor:

Page 6: 0_ava

TEST

1.( 5p)Calculati:

2:5 = 137:5 = 10:3

2. Transformati fractiile ordinare in fractii zecimale:

3. (1.5p)Calculati respectand ordinea operatiilor

a)

b)

c)

d)