7_lectura

8
PROIECT DE LECŢIE UNITATEA DE ÎNVAŢARE: PROPUNĂTOR: CLASA: a III - a ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare DISCIPLINA: Lectură SUBIECTUL: ,,Lupul la stână” de Ion Creangă TIPUL LECŢIEI: Predare- învăţare

Upload: coca-margareta

Post on 19-Jan-2016

26 views

Category:

Documents


4 download

TRANSCRIPT

Page 1: 7_lectura

PROIECT DE LECŢIE

UNITATEA DE ÎNVAŢARE:

PROPUNĂTOR:

CLASA: a III - a

ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare

DISCIPLINA: Lectură

SUBIECTUL: ,,Lupul la stână” de Ion Creangă

TIPUL LECŢIEI: Predare- învăţare

Page 2: 7_lectura

Obiective de referinţă specifice unităţii de învăţare: 2.1. - să îmbine enunţuri într-un mesaj propriu;3.4. - să citească în ritm propriu un text nou de mică întindere.

Obiective operaţionale:

O1: Să citească atent, în ritm propriu, corect şi expresiv textul „Lupul la stână”, de Ion Creangă;

O2: Să răspundă la întrebări şi să extragă din text morala;

O3: Să alcătuiască enunturi cu cuvintele şi expresiile date; O4: Să explice expresia,,două lumânării aprinse”, bifând răspunsul corect;

O5: Să găsească sinonime pentru cuvintele si expresiile date; O6: Să identifice însuşirile personajelor ;

O7: Să dezvolte interesul pentru lectură.Metode şi procedee:

- conversaţia, explicaţia, exerciţiul, ciorchinele.

Materiale didactice: - caiete de lectură, planşă

Forma de organizare a elevilor: individuală, frontală.

Mijloace de învătămant: fişă de lucru Umane : numărul elevilor -30 Timp: 45 minute

Page 3: 7_lectura

Bibliografice : Programa şcolară.

DESFĂŞURAREA LECŢIEI

OB.OP.

CONŢINUT ŞTIINŢIFIC DESCRIEREA SITUAŢIILOR DE INSTRUIRE

EVALUARE

Deprinderi de ordine şi disciplină

Anexa 1

Moment organizatoric

-Voi verifica materialele necesare desfăşurării orei de

lectură.

Captarea şi orientarea atenţiei

-Voi realiza captarea atenţiei, citind două ghicitori. Metode şi procedee: conversaţia

Material didactic: caietele de lectură

Organizarea colectivului: frontală

Aprecieri verbale

O1,,Lupul la stână” de Ion Creangă

Anunţarea temei şi enunţarea obiectivelor

-Voi anunţa elevii titlul lecţiei ;

-Se va scrie titlul pe tablă şi în caiete.

Metode şi procedee: conversaţia,explicaţia

Material didactic: caietele de lectură

Organizarea colectivului: individuală

Aprecieri verbale

O1 Dirijarea invaţarii-Voi citi textul model.

Aprecierea verbală a

Page 4: 7_lectura

O2

O7

O2

O3

O4

O5

- ... lupul şi mielul- ...Ion Creangă

-...„Ursul păcălit de vulpe”, „Capra cu trei

iezi”, „Punguţa cu doi bani”...

-...„Capra cu trei iezi”

1.a).- …pe înserat b).-… ochii lupului c).-… că este un prieten al lor d).-… l-a mâncat e).-… nu trebuie să stăm de vorba cu cei pe care nu-i cunoaştem 2.,,cu blândeţe”, ,,sărmana lui mamă”, ,, întunericul se lupta cu lumina”, ,,iarba verde”, ,,prieten al vostru” 3.,, ochii lupului”

4.- cu bunătate, neascultătorul miel, pe înserat, a înlemnit, lumini.

- Voi întreba elevii:

-Care sunt personajele povestirii ?

-De cine este scrisă povestea ?

-Ce alte poveşti, scrise de Ion Creangă, mai

cunoaşteţi?

-Cu ce poveste se aseamănă/ are aceeaşi învăţătură ?

- Voi cere elevilor să citească textul în gând, apoi 1-2

elevi vor citi cu voce tare textul.

1.Voi solicita elevilor cele mai bune răspunsuri la

întrebările:

a). În ce moment al zilei s-a apropiat lupul de staul?b). Ce a vazut un miel strălucind lângă gard?c). Ce i-a spus lupul mielului ca să-l păcălească?d). Ce crezi ca s-a întamplat cu mielul atunci cand l-a ,, îmbrătisat si sărutat’’ lupul?e). Care crezi că este morala acestei povestiri?

2. Vom explica cuvinte, expresii întâlnite în text şi

vom alcătui enunţuri cu acestea.

3. Vom bifa corect expresia ,,două lumânări aprinse”.

4. Voi cere elevilor să scrie sinonime pentru cuvintele:

- cu blândeţe, neînţeleptul miel, pe când întunericul se

răspunsurilor la

întrebări şi a

modului în care

citesc

Observarea sistematică

Observarea sistematică

Page 5: 7_lectura

lupta cu lumina şi voia să-i ia locul, înmărmurită, ca

două lumânări aprinse.

Metode şi procedee: conversaţia,explicaţia

Material didactic: caietele de lectură

Organizarea colectivului: individuală, frontală

Aprecieri verbale

O6 Anexa 2 (imagine lup şi miel) Obţinerea performanţei5. Vom scrie caracteristicile personajelor ,,lupul şi mielul’’.Metode şi procedee:

conversaţia,explicaţia,ciorchinele

Material didactic: caietele de lectură, plansă

Organizarea colectivului: individuală, frontală

Observarea sistematică

O6O7

Exerciţiile 6 şi 7 din caietul de lectură.

Incheierea lecţiei-se propune tema pentru acasă- vor avea de scris sfaturi pentru copiii care obişnuiesc să stea de vorbă cu persoanele străine- vor explica proverbul ,,Lupu-si schimbă părul, dar năravul-ba !’’ - vor scrie alte proverbe despre lup sau miel.-Se fac aprecieri verbale asupra modului de desfăşurare a lecţiei.

Metode şi procedee: conversaţia,explicaţia

Material didactic: caietele de lectură

Aprecieri verbale

Page 6: 7_lectura

Organizarea colectivului: individuală