képzési program-fejlesztés · web viewa modul lehetőséget ad a tantárgyak közötti...
TRANSCRIPT
Képzési program-fejlesztés
HVH_VTA_8_1
A MODUL CÍME
Gyümölcsnap
A modul felhasználási területe: 1. évfolyam Hódmezővásárhelyi Varga Tamás Általános Iskola
Modultérkép
A modul kiemelt és általános céljai: A modul lehetőséget ad a tantárgyak közötti kapcsolatra, a komplexitás megteremtésével. Beépíti a tanulók előzetes tudását, egyéni véleményeit, szabad asszociációt, gondolatait. Fejleszti tanulóink vizuális kultúráját, az alkotás örömét, összekapcsolva kompetencia-alapú játékokkal, versekkel, mondókákkal, énekekkel, mozgásos népi játékokkal.
Tartalmi fókusz: Tanítási, tanulási folyamathoz köthető tevékenység, amely fejleszti a szociális kompetenciákat és szabadidős tevékenységhez is lehetőséget nyújt. A tanórai tevékenységhez kötődik, azt játékosan bővíti és kapcsolja más műveltségi területekhez. A játékosságra, élményszerzésre és a sokszínű tartalomra épül. Heterogén összetételű közösségben valósítható meg. A foglalkozás 20 tanulóra tervezett, de rugalmasan bővíthető.
Fejlesztési fókuszok: nyelv- és beszédfejlesztés, szókincs, kommunikációs készség, síkbeli kifejezőképesség, kreativitás, szociális képesség, empátia
A modul kapcsolódik a következő modulokhoz:
Téma: Nyelv- és beszédfejlesztés
Évfolyam: 1-2-3-4. évfolyam
Téma: Rajzolj, színezz!
Évfolyam: 3. évfolyam
A megvalósításához szükséges szakmai kompetenciák
Jó kézügyesség, jó motivációs készség, empátia, nyitottság, elfogadás.
1. Részmodul címe: Ismerkedés a gyümölcsökkel és kézműveskedés
2. Részmodul címe: Játék a gyümölcsökkel
3. Részmodul címe: Az alma és kézműveskedés
Célok:
A témakörre vonatkozó kifejezésekkel a látókör bővítése, a nyelvileg igényes és helyes beszéd kialakítása, a társak előtti megnyilvánulás, memória és figyelemfejlesztés, csoportkohézió erősítése, kézügyesség fejlesztése
Célok:
Érzékelés, észlelés, figyelem, emlékezet, képzelet, induktív gondolkodás, szókincsbővítés, kreativitás fejlesztés, a nyelvileg igényes és helyes beszéd kialakítása, társak előtti megnyilvánulás
Célok:
Szabad asszociációs képesség fejlesztése, ritmusérzék fejlesztése, egyéni élmények átadása, ízlés, kreativitás, képi gondolkodás, síkbeli kifejezőképesség fejlesztése
A részmodulban fejlesztendő kompetenciák:
· kommunikációs kifejezőképesség fejlesztése
· memória -, és figyelemfejlesztés
· tiszta, szép, pontos munkára való nevelés
· egymás véleményének meghallgatása
· hatékony együttműködés
· odafigyelés egymásra munka közben
· eszközhasználat
· alkotóképesség
· problémamegoldó képesség fejlesztése
· finommozgás fejlesztés
· formakövetés
A részmodulban fejlesztendő kompetenciák:
· önismeret fejlesztése
· rövidtávú memória fejlesztése
· kommunikáció
· kifejezőképesség fejlesztése
· induktív gondolkodás
· tiszta, szép, pontos munkára való nevelés
· formakövetés
· finommozgás fejlesztés
A részmodulban fejlesztendő kompetenciák:
· kommunikációs kifejezőképesség fejlesztése
· szókincsbővítés
· nyelvileg igényes és helyes beszéd
· asszociációs képesség fejlesztése
· hatékony együttműködés
· eszközhasználat
· odafigyelés
· alkotóképesség és problémamegoldó képesség fejlesztése
· finommozgás fejlesztése
· tiszta, szép, pontos munkára való nevelés
Tartalmi egységek bemutatása
1. óra: Ismerkedés a gyümölcsökkel
I. Ráhangolódás
1. Gyümölcstál, beszélgetés
2. Dalcsokor
II. Játék a gyümölcsökkel
1. Mi van a kosárban?
2. Rakd ki a gyümölcsöt!
3. Mit tudtok a gyümölcsökről?
4. Gyümölcssoroló
III. Hangstaféta
2. óra: Kézműveskedünk
I. Ráhangolódás
1. Vers
2. Kettesre gyümölcsöt!
II. Kézműveskedünk
1. Csoportalkotás
2. Gyümölcs-krumplinyomat
3. Befőttrakás
III. Véleményvonal
Tartalmi egységek bemutatása
I. Ráhangolódás
1. Kakukktojás
2. Gyümölcsdal
II. Szívesen lennék…
III. Memóriajáték
1. Játék a gyümölcsök képével
2. Ki vagyok én gyümölcsnyelven?
IV. Egészítsd ki a képet!
Tartalmi egységek bemutatása
1.óra: Alma
I. Ráhangolódás
1. Találós kérdés
2. Jut eszembe…
3. Egyetértés-játék
II. Játsszunk az almával
1. Mondóka: Hüvelykujjam…
2. Ritmus- és szótagjáték
3. Dal: Hej, a sályi piacon… -játék
III. Együnk, igyunk
IV. Dal
2. óra: Kézműveskedünk
I. Ráhangolódás: zenehallgatás
II. Kézműveskedünk
1. Festés dugóval
2. A gyümölcsök királynője
III. Hangulatjelentés
1. Részmodul időkerete
2x60 perc
2. Részmodul időkerete
60 perc
3. Részmodul időkerete
2x60 perc
A modul összóraszáma: 5 óra
A modul megvalósításához szükséges eszközök/megoldások:
Becsült költségek
Utazás, szervezés, partnerek bevonása stb.
Tárgyi eszközök
nagyméretű krumpli
tempera
ecset
kés
A4-es rajzlap
alaklemezek
ragasztó
olló
színes lapok
színes ceruza
parafa dugó
kinyomtatott mellékletek
színes krepp papír
Egyéb, speciális igény
Felhasznált irodalom:
Forrai Katalin (1974): Ének az óvodában. Zeneműkiadó, Budapest.
Gabnai Katalin (1999/2011): Drámajátékok. Helikon Kiadó, Budapest.
Kagan, S. és Kagan, M. (2009): Kagan Kooperatív Tanulás. Önkonet Kiadó, Budapest.
Kós N., Lestyán E. és T. Hunya T. (2011): Kompetenciafejlesztő játékok. Apáczai Kiadó, Celldömölk.
Oroszlány Péter (2005): Tanulásmódszertan. Metódus-Tan Kiadó, Budapest.
Tolnai Gyuláné (1991): Heurisztikus programozású olvasás- és írástanítási módszer kézikönyv – 1. osztály. Magánkiadás.
1
MODULLEÍRÁS
1. részmodul
1. óra
Ismerkedés a gyümölcsökkel
I. Ráhangolódás (20 perc)
1. Gyümölcstál
Megjegyzés: Előzetes gyűjtőmunka – a tanulók az évszakra jellemző gyümölcsöket hoznak. A hozott gyümölcsből elkészül a tanulókkal közösen a vitamintál.
Beszélgetés:
- Mit gondoltok, miért készítettük el ezt a tál gyümölcsöt?
- Milyen gyümölcsöket láttok a tálban?
- Miért fontosak a gyümölcsök az étkezésünkben?
- Kinek mi a kedvenc gyümölcse és miért szereti?
- Milyen formában szereted a gyümölcsöket fogyasztani?
- Mi a kedvenc gyümölcsből készült ételed?
Tanító: Kóstoljuk meg a gyümölcsöket, jó étvágyat kívánok hozzá!
2. Dalcsokor
Tanító: Köszöntsük a gyümölcsöket dallal, játékkal! Alkossunk egy kört!
Dalok:
- Körtéfa…: járjunk körbe és a dalt tá-szün ritmustapssal kísérjük!
- Hajlik a meggyfa…: játsszuk el a dalt, három „meggyfa” álljon be a kör közepére és hajladozzon a dal éneklése közben. Mi körbejárunk és énekelünk. A „meggyfák” a dal végén párt választanak és újraéneklés közben együtt forognak a körben. Majd helycserével újrakezdődik a játék.
II. Játék a gyümölcsökkel (40 perc)
1. Mi van a kosárban?
Tanító: Az általatok hozott gyümölcsökből tettem egyet-egyet a kosárba. Letakartam őket és az a feladatotok, hogy belenyúlva egy gyümölcsöt körülírjatok úgy, hogy a többiek kitalálják, mi az.
Három fordulót játszunk, induljon a játék!
2. Rakd ki a gyümölcsöt!
Tanító: A széketek alá gyurmaragasztóval felraktam egy gyümölcsrészletet. Keressétek meg a társaitokat és a táblán elhelyezett képkeretbe ragasszátok fel a gyümölcsrészleteteket!
Ha készen vagytok, nevezzétek meg a kapott gyümölcsöket!
(1. melléklet: alma, körte, szilva, szőlő képe, a képkontúrok keretként használhatók fel. A tanító óra előtt a létszámnak megfelelően darabolja fel a gyümölcsöket.)
3. Mit tudtok a gyümölcsökről?
Tanító: A kirakójátékban megismert gyümölcsről gyűjtsetek fontos gondolatokat, amelyeket egy papírra írjatok fel! Öt percet kaptok a feladatra.
Utasítás: Mutassátok be a gyümölcsötöket a többi csoportnak!
4. Gyümölcssoroló
Tanító: A gyümölcssoroló játékban csak a saját gyümölcsneveteket kell kimondani. De kimondáskor mindig csak az egyik gyümölcs a hangsúlyos. Figyeljetek, a hangsúly körbejár, amíg tart a feladat.
alma, körte, szilva, szőlő,
alma, körte, szilva, szőlő,
alma, körte, szilva, szőlő,
alma, körte, szilva, szőlő
III. Hangstaféta
Tanító: Kiválasztottam a „szilva” szót a sorolóból. (A tanító létszámtól függően dönt.) A szó öt hangból áll és ti is a csoportban öten vagytok.
Utasítás: Két-két csapat játszik egyszerre. Álljatok egymással szembe, egy vonalba! Beszéljétek meg a sorrendet, hogyan álltok és a „szilva” szóból kié melyik hang lesz! A jelzésemre az első gyermek hangoztatja a szó első hangját, ameddig bírja. Ha már fogytán van a levegője, megböki a következő társát, aki a következő hanggal folytatja a „szilva” szó hangoztatását ugyanazon a hangmagasságon és ugyanazzal a hangerővel.
Az a csapat győz, amelyik később fejezi be a hangoztatást.
2. óra
Kézműveskedünk
I. Ráhangolódás (10 perc)
1. Vers – Papp Márta: Ősz-apóka (2. melléklet)
Tanító:
· Hallgassátok meg a verset és figyeljétek meg, hogy Ősz-apóka milyen gyümölcsöket ráz a köpönyegéből.
· Milyen őszi gyümölcsöket ismertek még?
2. Kettesre gyümölcsöt!
Tanító: Alkossunk egy kört! Számoljunk egyenként nullától húszig úgy, hogy a páros számokra mondjunk egy gyümölcsnevet! Figyeljük, hogy a körön belül gyümölcsnevet ne ismételjünk! Ha valaki nem tud mondani gyümölcsnevet, vagy téveszt, az zálogot ad és utólag a társai adnak neki feladatot a zálog kiváltására.
Induljon a játék! egy – körte – három – alma – öt – szilva…
II. Kézműveskedünk (45 perc)
1. Keveredj, állj, meg, csoportosulj!
Tanító: Amíg a zene szól, kötetlenül sétáljatok a tanteremben! (youtube link: http://www.youtube.com/watch?v=tKv90sVcZwg)
Utasítás: Keveredj, állj meg, csoportosulj!
· 10 tanuló karoljon egymásba!
Célkitűzés: A mai órán (2x10 tanuló) ti fogtok együtt kézműveskedni.
Forgószínpad-szerűen fogtok a két előkészített helyszínen dolgozni.
2. A munka megbeszélése
Gyümölcs-krumplinyomat
Tanító: Az előkészített helyszínen látjátok a szükséges anyagokat és eszközöket. Nézzük meg együtt:
· nagyméretű krumpli a létszámnak megfelelően
· kés
· tempera
· ecset
· A4-es rajzlap hosszában félbevágva és egymás mellé ragasztva
Tanító: A megbeszélt idő alatt együtt fogtok sordíszt készíteni. Az elkészített munkátok a tantermet fogja díszíteni.
A munka menete: A tanító frontális bemutatással mondja el a feladatot.
· Beszéljétek meg a csoportban, ki milyen gyümölcsöt fog kifaragni! Törekedjetek a változatosságra!
· Vágjátok ketté hosszában a krumplit!
· Rajzoljátok rá a felületére a tervezett gyümölcsforma körvonalát!
· Vésd körbe késsel a körvonal mentén, majd mélyítsd le a hátteret!
· Fesd át egyenletesen a kiemelkedő gyümölcs felületét, majd nyomtasd rá a rajzlapcsík közösen megbeszélt helyére!
· Több színt is használhatsz, egy forma nyomdázásához is!
· A megbeszélt időt (20 perc) töltsétek ki a sordísz elkészítésével!
Befőttrakás
Tanító: Nézzük át közösen a munka helyszínére kikészített anyagokat és eszközöket:
· rajzlap
· alaklemezek (alma, körte, szilva)
· színes lapok
· ragasztó
· olló
Tanító: Ezen a helyszínen befőttesüvegeket fogtok megrakni egészséges őszi gyümölcsökkel. Minden tanuló készít egy befőttel teli üveget. Az elkészített befőttek a polcot jelképező sordísz fölé fognak kerülni. Ha majd a téli hidegben a gyümölcsökre nézünk, eszünkbe fog jutni az őszi gazdag gyümölcstermés és a közösen végzett munkánk.
A munka menete: A tanító frontális bemutatással mondja el a feladatot.
· Rajzoljátok és nyírjátok körbe a befőttesüveg formáját!
· Válasszátok ki a gyümölcsök színét, rajzoljátok és nyírjátok körbe!
· Helyezzétek az üvegbe ragasztással!
· Az üveg szájára tegyetek a sablon segítségével díszítést!
Sablonok: (3. melléklet)
Tanító: A munka végeztével közösen helyezzük fel a sordíszt és a befőttel teli üvegeket!
III. Véleményvonal
Tanító: Feltettem a táblára az általatok már jól ismert képeket. (4. melléklet)
Gyertek ki és helyezkedjetek annak megfelelően, hogy hogyan éreztétek magatokat!
Nem csak a képekhez állhattok, hanem az őket összekötő képzeletbeli vonalra is.
Tanító: Köszönöm a véleményeteket és az együtt töltött időt!
2. részmodul
Játék a gyümölcsökkel
I. Ráhangolódás (20 perc)
Tanító: Játsszunk tovább a gyümölcsökkel ezen a foglalkozáson is!
1. Kakukktojás
Tanító: Élelmiszereket tettem az asztalra. Figyeljétek meg, melyik a kakukktojás, ami nem illik a sorba! Indokoljátok meg a döntéseteket! Többféle döntést meghallgatunk. (Megjegyzés: egy-egy kendővel vannak az élelmiszersorok letakarva.)
· Első sor: alma, körte, birsalma, burgonya, szőlő
· Második sor: birsalma, szőlő, körte, narancs, alma
· Harmadik sor: sárgarépa, petrezselyem, burgonya, alma, zeller
· Negyedik sor: narancs, citrom, banán, kivi, cukorka
2. Gyümölcsdal: Lipem-lopom a szőlőt
Tanító: Hallgassátok meg a dalt, amelyre játszani fogunk! (tanítói bemutatás)
A dal éneklése közben alkossunk kört!
Megérkeztünk a körbe, játsszunk a dalra!
A játék menete: Válasszunk egy csőszt, aki a kör közepén ül egy széken! Amíg a többiek körbejárva éneklik a dalt, három gyermek incselkedik a körbejárókkal, mintha ők lennének a szőlőtőkék, ahonnan az incselkedők a szőlőszemeket csipegetik és a kosárba teszik. Az incselkedők a dal végén ezt kiáltják: „Tele a kiskosár!” Hirtelen felébred a csősz, szétkergeti őket, a háromból egyet megfog és az lesz az új csősz. Az incselkedőkhöz választ egy újat a csősz és folytatódik a játék.
Utasítás: A körtéfa… kezdetű dal éneklésével üljünk le a helyünkre!
II. Szívesen lennék… (10 perc)
Tanító: Pihenjetek le és gondoljatok kedvenc gyümölcseitekre! A feladatotok, hogy befejezzétek az általam megkezdett mondatot. Ha ügyesek vagytok, döntéseiteket indokoljátok is meg! (A hiányos mondat a táblán van: „ Szívesen lennék…, mert… .”
III. Memóriajáték (20 perc)
1. Játék a gyümölcsök képével
a) Tanító: Gyümölcskártyákat látsz magad előtt. Gyakoroljuk közösen a felismerésüket, rendezzük őket együtt sorba! (A gyerekek az asztalukon, a tanító a táblán rakja a gyümölcsképeket sorba és közösen mondják ki a nevüket.)
Gyümölcsképek: meggy, őszibarack, sárgadinnye, málna, eper (5. melléklet)
Tanító: A közös gyakorlás után rakjátok össze egy pakliba a gyümölcsképeket! Induljon a játék!
b) Tanító: Pihenjetek le! Amíg pihentek változtatok a képek sorrendjén. Koppintásra fel fogtok nézni, 20 másodpercig figyelitek a képek sorrendjét, majd tapsra emlékezetből kirakjátok az új sorrendet.
Lehetőségek: meggy, őszibarack, eper, málna, sárgadinnye
eper, őszibarack, sárgadinnye, málna, meggy
sárgadinnye, málna, őszibarack, eper, meggy
Megjegyzés: a feladat a tanító koncepciója és a gyerekek érdeklődése alapján folytatódhat.
2. Ki vagyok én gyümölcsnyelven?
Tanító: Alkossunk egy kört a Lipem-lopom a szőlőt… kezdetű dallal. Elérkeztünk a gyümölcsnéven való bemutatkozáshoz.
Utasítás: Mondjatok egy gyümölcsnevet a bemutatókörben az lesz a nevetek. Minden gyümölcsnév csak egyszer hangozhat el. A következő társad kimondja az előtte lévő nevet és hozzáteszi a sajátját, így bővül az osztályunk gyümölcsnévsora. Végül közösen elmondjuk a neveinket.
IV. Egészítsd ki a képet (10 perc)
Tanító: Az előttetek lévő lapon gyümölcsöket láttok, azonban a kép fele hiányzik. A ti feladatotok, hogy a gyümölcs másik felét megrajzoljátok és kiszínezzétek a kész képeket.
Megjegyzés: az elkészült rajzok kikerülnek a falra. (6. melléklet)
3. részmodul
1. óra
Alma
I. Ráhangolódás (20 perc)
1. Találóskérdés
Tanító: A mai gyümölcsórát egy találós kérdéssel kezdjük.
Gyümölcs vagyok, édes vagyok,
Ha megértem, piros vagyok.
Télen elrejt jól a kamra,
mi is volnék, ha nem …?
(alma)
Célkitűzés: Az alma lesz a mai foglalkozásunk főszereplője. Hoztam nektek verset, dalokat és ügyeskedő kezeknek feladatokat. Játsszunk együtt!
2. Jut eszembe…
Tanító: Elkezdem a feladatot. „Jut eszembe az alma.” Dobom a labdát egy tanulónak és ő is mondja, hogy pl. „Jut eszembe az almáról az egészség.” Dobja a labdát tovább és a társa az egészség szóhoz fűzi a gondolatát. Így haladunk tovább, amíg mindenki elmondja a gondolatát. Aki már szerepelt, csípőre teszi a kezét.
3. Egyetértés – játék
Utasítás: A körben tőled jobbra lévő társaddal alkottok párt. (Az első tanulót a tanító jelöli ki.) Három percig páros beszélgetést folytassatok az almáról. A beszélgetés végére fontos állítást fogalmazzatok meg! A megállapításotokat a következőképpen kezdjétek: „Egyetértünk abban, hogy az alma… .”
II. Játsszunk az almával! (25 perc)
1. Hüvelykujjam…
Tanító: Hoztam nektek egy mondókát az almáról. Miközben mondjuk, gyakoroljuk az ujjaink elnevezését.
· Hallgassátok meg a mondókát! (A tanító mutatja az ujjain, a végén megsimogatja a saját hasát.)
Hüvelykujjam almafa,
Mutatóujjam megrázta,
Középső ujjam felszedte,
Gyűrűs ujjam hazavitte,
A kisujjam mind megette,
Megfájdult a hasa tőle.
· Hallgassátok meg újból és mutassátok velem!
· Mondjátok és mutassátok velem a mondókát!
2. Ritmus és szótag
Tanító:
· Hallgassátok meg a mondókát, a szövegét kövessétek a tábláról!
„Piros alma csüng a fán,
szakítsd le, te szép leány!
Leszakítom, megeszem,
mert az almát szeretem.”
· Gyakoroljuk együtt a mondóka olvasását!
· Memorizáld a szöveget néma olvasással!
· Mondjuk el kívülről!
· Kísérjük a következő ritmustapssal a szövegmondást: ti-ti-ti-ti-ti-ti-tá
· Miközben mondjuk a mondókát, alkossunk egy kört!
· Újból tapsoljuk és mondjuk a szöveget, de szótagokra tagolva!
· Körbe haladva, tapssal kísérve mindenki tegyen a mondókához egy-egy szótagot!
Ügyesek voltatok, figyeltetek egymásra és a helyes ritmustartásra is!
3. Dal: Hej, a sályi piacon…
A tanító bemutatja a dalt.
Tanító:
· Hallgassátok meg a dal szövegét! Figyeljétek meg, miről szól!
· A dal szövegének megbeszélése
· Soronkénti memorizálás a ritmusnak megfelelően
· A dal gyakorlása
A játék menete: Játsszuk el a dalt! Lesz egy almaárus, aki előtt, szembe vele guggol egy gyerek, ő lesz az alma. A dal végén egy gyereket az almaárus odaint, aki az alma háta mögé áll, úgy, hogy az alma ne lássa.
Elkezdődik az alku:
Vevő: Hogy az alma?
Almaárus: Egy garas.
Vevő: Ki vesz meg?
Alma: (Ha felismerte a vevő hangját, megmondja, ki ő.)
III. Együnk, igyunk! (10 perc)
(Előzetes feladat: a tálra szeletelt alma van előkészítve.)
Tanító: Jó étvágyat kívánok az eszegetéshez! Miközben eszegettek, elmondok pár gondolatot, ami még a mai napon nem hangzott el.
· Egyedüli gyümölcs, amit más ételekkel együtt ehetünk.
· Már a régi korokban is a „gyümölcsök királynőjének” nevezték.
· Nagyon sok C vitamint tartalmaz.
Utasítás: Gondoljátok végig, milyen formában szeretitek fogyasztani az almát!
Módszer: A táblára rajzolt fürtábra (pókháló) közepén az alma szó látható, e köré kerülnek a tanulók gondolatai.
IV. Dal
Kaláka együttes: Alma, alma
(youtube link: http://www.youtube.com/watch?v=FAd8i3ehwCc)
2. óra
Kézműveskedünk
I. Ráhangolódás – zenehallgatás (5 perc)
Halász Judit: Kalózdal (youtube link: http://www.youtube.com/watch?v=brLSqY11M7w)
Célkitűzés: A foglalkozásunkon az alma lesz a főszereplő.
II. Kézműveskedünk (2x25 perc)
Tanító: Az előző kézműves foglalkozáson is jó hangulatban és segítőkészen dolgoztatok együtt. Így a mai foglalkozáson is azok a csapattagok dolgoznak egyszerre egy-egy technikával, forgószínpad szerűen.
1. Festés dugóval
Tanító: Az előkészített helyszínen a következő anyagokat és eszközöket látjátok:
· parafadugók
· temperafesték
· almaforma (7. melléklet)
· margarinos doboz teteje, benne különböző színű tempera pöttyök, amiket kis szappanos vízzel, ecset segítésével felhígítunk
A munka menete: (a tanulók lapon előnyomtatva megkapják az alma formát)
· a dugót mártsátok bele a festékbe és az előkészített almaformára nyomtassátok
· töltsétek ki a formát
· játszatok a színekkel, készítsetek színátmenetes almát is
· a levelet is dugótechnikával fessétek be
2. A gyümölcsök királynője
Tanító: Az előkészített helyszínen a következő anyagokat és eszközöket látjátok:
· almaforma (8. melléklet)
· piros, sárga, zöld, narancssárga krepp papír
· ragasztó
· festék
· ecset
Tanító: Készítsetek egy koronás almát!
A munka menete:
· Az ujjaitokat fessétek be, majd helyezzétek a lapon lévő almaforma fölé! Az lesz az alma levele és szára.
· A lapotokon lévő almaformát ragasszátok be tépéssel kisméretű krepp papír gombócokkal! Próbáljatok színárnyalatokat is kialakítani!
· A kész munkátok valóban olyan lesz, mint a gyümölcsök királynője.
III. Hangulatjelentés
Tanító: Álljatok fel! Tapssal jelezzétek, hogy éreztétek magatokat a mai foglalkozásokon!
1. tanítói koppintásra az tapsoljon ötöt, aki jól érezte magát!
2. tanítói koppintásra az tapsoljon hármat, aki közepesen érezte magát!
3. tanítói koppintásra az tapsoljon egyet, aki nem érezte jól magát!
1. melléklet
2. melléklet
Papp Márta: Ősz-apóka
Ősz-apóka köpönyege,
hej de tarka-barka.
Úgy látszik, hogy sárga,
piros falevélből varrta.
Tarka-barka köpenyének
sok a zsebe ránca.
Hull a dió, hull az alma,
ha köpenyét rázza.
Szereti is ősz-apókát
a sok apró gyerek.
Gyümölcsöt ad a
lehullott falevelek helyett.
3. melléklet
4. melléklet
5. melléklet
6. melléklet
7. melléklet
8. melléklet