proiect de lectie luceafarul, clasa a xi_a

12
PROIECT DIDACTIC Data: 26.04.2010 Clasa: a XII-a B seral Disciplina: Limba şi literatura română Unitatea de învăţare: Perioada modernă; Curente culturale/literare în secolul al XIX-lea – începutul Secolului al XX-lea; Romantismul Subiectul: Luceafărul de Mihai Eminescu – poem epic, liric şi dramatic Tipul lecţiei: mixt Competenţă generală: Situarea Luceafărului în contextul creaţiei eminesciene prin raportare la Romantism Competenţe specifice: 1. identificarea şi explicarea relaţiilor dintre opera Luceafărul şi curentul romantic; 2. folosirea adecvată a strategiilor de comunicare orală; 3. utilizarea adecvată a tehnicilor de redactare în grup a unei sarcini date; Obiective operaţionale : La sfârşitul orei elevii vor fi capabili: 1. să prezinte succint temele şi motivele operei; 2. să identifice elementele epice, lirice şi dramatice existente în text; 3. să selecteze din text versuri reprezentative pentru genurile literare; 4. să încadreze textul în Romantism;

Upload: mihai-frentiu

Post on 16-Dec-2015

760 views

Category:

Documents


69 download

DESCRIPTION

ma-ta

TRANSCRIPT

PROIECT DIDACTIC

PROIECT DIDACTIC

Data: 26.04.2010Clasa: a XII-a B seralDisciplina: Limba i literatura romn Unitatea de nvare: Perioada modern; Curente culturale/literare n secolul al XIX-lea nceputul Secolului al XX-lea; RomantismulSubiectul: Luceafrul de Mihai Eminescu poem epic, liric i dramaticTipul leciei: mixtCompeten general: Situarea Luceafrului n contextul creaiei eminesciene prin raportare la Romantism

Competene specifice:

1. identificarea i explicarea relaiilor dintre opera Luceafrul i curentul romantic;2. folosirea adecvat a strategiilor de comunicare oral;

3. utilizarea adecvat a tehnicilor de redactare n grup a unei sarcini date;Obiective operaionale :

La sfritul orei elevii vor fi capabili: 1. s prezinte succint temele i motivele operei; 2. s identifice elementele epice, lirice i dramatice existente n text; 3. s selecteze din text versuri reprezentative pentru genurile literare;

4. s ncadreze textul n Romantism;

5. s redacteze un eseu structurat n care s demonstreze caracterul romantic al operei; Forme de organizare: frontal, pe grupe i individual;

Metode didactice: conversaia, lectura, exerciiul, expunerea, lucrul cu textul;Mijloace de nvmnt: manualul, fie de structurare a coninuturilor, volume de versuri, flipchart;Bibliografie:

George Clinescu, Opera lui Mihai Eminescu, Editura Minerva, Bucuresti, 1981;Mircea Scarlat, Istoria poeziei romneti, vol. II;Valeriu Netian, Metodica predrii textului literar n liceu, EDP, Bucureti, 1982;Constantin Parfene, Literatura n coal, EDP, Bucureti, 1977.SECVENELE

LECIEI

CONINUTURI

VIZATE

STRATEGII DIDACTICE

EVALUARE

FORME DE ORGANIZARERESURSE PROCEDURALE

1.Captarea atenieiOrganizarea clasei;pregtirea materialului didactic necesar leciei.Se cere elevilor s motiveze de ce este considerat poemul ,,Luceafrul capodoper a poeziei eminesciene.

Activitate frontal

ConversaiaProblematizarea

2.Reactualizarea cunotinelorSe actualizeaz cunotinele referitoare la structura poemului ,,Luceafrul de Mihai Eminescu.Precizare: Criticul consider c

personajele poemului sunt mti lirice ale

poetului; astfel, eul liric se proiecteaz n

diverse ipostaze lirice:

Hyperion geniul; tendina de a atinge

absolutul;

Ctlin ipostaza uman;

Demiurgul aspiraia spre universalitate;

Ctlina muritorul care aspir spre absolut

Activitate frontal

ConversaiaProblematizarea

Observaie sistematic

3.Enunarea temei i a obiectivelor leciei

Se anun tema i obiectivele leciei: Luceafrul de Mihai Eminescu poem epic, liric i dramatic; Pentru nceput vom repeta trsturile

Romantismului care se regsesc i n

poemul Luceafrul. Ne vom opri pe una din

trsturile curentului, i anume mbinarea

genurilor i speciilor literare.

De aceea vom ncerca s demonstrm

c Luceafrul este un poem n

care se mpletesc elementele lirice

cu cele epice i dramatice.

Activitate frontal

Conversaia

Chestionare oral

4.Dirijarea nvriiPornind de la un citat din critica literar, le

voi cere elevilor s-i exprime propria

prere n legtur cu cele afirmate:

Luceafrul este considerat creaia cea

mai nalt a poeziei eminesciene

i a poeziei romneti, n general.

n el se regsesc aproape toate

motivele, toate ideile fundamentale,

toate categoriile lirice i toate

mijloacele lui Eminescu, poemul fiind

ntr-un fel i testamentul lui poetic,

acela care lmurete posteritii

chipul n care i-a conceput

propriul lui destin. (Tudor Vianu)Se reactualizeaz principalele trsturi ale

genurilor literare, elevii avnd la dispoziie

un materialul realizat n Power Point.

Genul liric:

-autorul i exprim gndurile,

ideile, sentimentele n mod direct,

prin intermediul eului liric;

-forma versificat elemente de prozodie;

-utilizarea imaginilor artistice i a

figurilor de stil;

- specii ale genului (ex.): poemul, idila,

elegia, meditaia filozofic, pastelul.

Genul epic:

- autorul i exprim gndurile, ideile, sentimentele n mod indirect, prin

intermediul personajelor i al aciunii;

-relatarea se poate realiza la persoana I

sau la a III-a;

-modul de expunere predominant

este naraiunea;

-ntmplrile povestite se constituie n

momente ale subiectului;

Genul dramatic:

-operele destinate reprezentrii scenice;

-ideile i sentimentele autorului sunt

transmise n mod indirect, prin

intermediul aciunii i al personajelor;

-modul de expunere predominant este

dialogul;

-textul este organizat n acte, scene i

tablouri;

-autorul se implic doar pentru a da

indicaiile scenice;

-conflictul este dramatic i

presupune posibilitatea unei rezolvri.

Cnd rezolvarea nu exist,

dramatismul se transform n tragic.

Activitate frontalConversaiaProblematizarea

DemonstraiaMaterialul vizual n Power PointObservarea sistematicChestionare oral

5.Obinerea performaneiElevii sunt mprii n trei grupe, fiecare grup avnd cte o sarcin de lucru. (Vezi anexa 1)Au ca timp de lucru 15 minute, dup care fiecare grup, printr-un reprezentant, prezint informaiile, fcnd referire la secvene poetice reprezentative.

Activitate de grupFie de lucru Versuri

6.Realizarea feed-back-uluiSistematizarea i fixarea informaiilor se face de ctre profesor printr-o fi de structurare a coninuturilor.

Se concluzioneaz, astfel, c Luceafrul de Mihai Eminescu este un poem n care elementele epice, lirice i dramatice se mbin, dominanta fiind liric. Astfel, lirismul susinut de meditaia filosofic i expresivitatea limbajului este turnat n schema epic a basmului i are elemente dramatice: secvenele realizate prin dialog i dramatismul sentimentelorReflecia se realizeaz prin discuii clarificatoare privind caracterul romantic al operei studiate, accentund ideea c amestecul genurilor literare reprezint un element esenial n acest sens.

Activitate frontal

7.Evaluarea activitii elevilor

Se fac aprecieri generale i individuale asupra contribuiei elevilor la activitile desfurate. Se noteaz elevii care au avut o contribuie deosebit la lecie.

Tem

Realizai un eseu structurat n care s demonstrai caracterul romantic al operei Luceafrul de Mihai Eminescu, avnd n vedere urmtoarele repere:

- teme i motive romantice;

- elemente de compoziie (antiteza, altenarea planurilor cosmic i terestru, cele dou ipostaze ale cunoaterii: geniul i omul comun);

- imaginarul poetic;

- amestecul genurilor i al speciilor literare;

Activitate frontal

Conversaia Evaluare reciproc

AnexeFI DE LUCRU

GRUPA I:

Identificai elementele epice existente n Luceafrul de Mihai Eminescu i exemplificai-le prin versuri reprezentative.FI DE LUCRU

Grupa II:

Identificai elementele lirice existente n Luceafrul de Mihai Eminescu i exemplificai-le prin versuri reprezentative.

FI DE LUCRU

Grupa III:

Identificai elementele dramatice existente n Luceafrul de Mihai Eminescu i exemplificai-le prin versuri reprezentative.

Genul liric:

Genul epic:

Genul dramatic:

-autorul i exprim gndurile,

ideile, sentimentele n mod direct,

prin intermediul eului liric;

-forma versificat elemente de prozodie;

-utilizarea imaginilor artistice i a

figurilor de stil;

- specii ale genului (ex.): poemul, idila,

elegia, meditaia filozofic, pastelul.

- autorul i exprim gndurile, ideile, sentimentele n mod indirect, prin intermediul personajelor i al aciunii;

-relatarea se poate realiza la persoana I

sau la a III-a;

-modul de expunere predominant

este naraiunea;

-ntmplrile povestite se constituie n

momente ale subiectului;-operele destinate reprezentrii scenice;

-ideile i sentimentele autorului sunt

transmise n mod indirect, prin

intermediul aciunii i al personajelor;

-modul de expunere predominant este

dialogul;

-textul este organizat n acte, scene i

tablouri;

-autorul se implic doar pentru a da

indicaiile scenice;

-conflictul este dramatic i

presupune posibilitatea unei rezolvri.

Cnd rezolvarea nu exist,

dramatismul se transform n tragic.