proiectdidactic_proportionalitatedirecta

5
PROIECT DIDACTIC Clasa : a VI - a Obiectul : Matematică – Algebră Subiectul: Proporţii derivate. Proporţionalitate directă Tipul lecţiei: lecţie de consolidare Prof. Oancea Vasiliana Şcoala cu cls. I - VIII Nr.2 Sebeş, jud. Alba Obiectivele lecţiei Obiective de referinţă: să efectueze calcule cu numere raţionale; să diferenţieze informaţiile dintr-un enunţ matematic după natura lor; să prezinte într-o manieră clară, corectă şi concisă, oral sau scris, succesiunea operaţiilor din rezolvarea unui exerciţiu; să propună soluţii sau metode alternative de rezolvare. Obiective operaţionale: a) cognitive: să recunoască dacă două mărimi sunt direct proporţionale; să determine termenul necunoscut al unei proporţii. să poată da exemple de mărimi direct proporţionale; să poată împărţi un număr în părţi direct proporţionale cu numere date; să folosească în probleme proporţionalitatea directă; să rezolve probleme cu regula de trei simplă; b) afective: stimularea curiozităţii şi dezvoltarea simţului critic. dezvoltarea spiritului de observaţie şi a concentrării în rezolvare. concentrarea afectivă la lecţie. Metode şi procedee didactice: conversaţia, exerciţiul, problematizarea, munca independentă, expunerea,explicaţia. Mijloace de învăţământ : culegere de probleme, fişe de lucru.

Upload: lindalinda-linda

Post on 04-Oct-2015

9 views

Category:

Documents


1 download

DESCRIPTION

kl

TRANSCRIPT

PROIECT DIDACTIC

PROIECT DIDACTIC

Clasa : a VI - a

Obiectul : Matematic Algebr

Subiectul: Proporii derivate. Proporionalitate directTipul leciei: lecie de consolidare

Prof. Oancea Vasilianacoala cu cls. I - VIII Nr.2 Sebe, jud. AlbaObiectivele leciei

Obiective de referin:

s efectueze calcule cu numere raionale;

s diferenieze informaiile dintr-un enun matematic dup natura lor;

s prezinte ntr-o manier clar, corect i concis, oral sau scris, succesiunea operaiilor din rezolvarea unui exerciiu; s propun soluii sau metode alternative de rezolvare.Obiective operaionale:

a) cognitive: s recunoasc dac dou mrimi sunt direct proporionale;

s determine termenul necunoscut al unei proporii.

s poat da exemple de mrimi direct proporionale;

s poat mpri un numr n pri direct proporionale cu numere date;

s foloseasc n probleme proporionalitatea direct;

s rezolve probleme cu regula de trei simpl;

b) afective:

stimularea curiozitii i dezvoltarea simului critic.

dezvoltarea spiritului de observaie i a concentrrii n rezolvare.

concentrarea afectiv la lecie.

Metode i procedee didactice: conversaia, exerciiul, problematizarea, munca independent, expunerea,explicaia.

Mijloace de nvmnt : culegere de probleme, fie de lucru.Desfurarea leciei:

1) Moment organizatoric. Se va verifica tema pentru acas prin comparri de rezultate; se va asigura creta, burete...........................................................5min2) Reactualizarea cunotinelor. Frontal se vor pune ntrebri menite s reaminteasc noiunile din leciile precedente: - ce este o proporie;

- ci termeni are o proporie i cum se numesc;

- cum se afl un termen necunoscut dintr-o proporie;

- ce sunt mrimile direct/invers proporionale;

- ce este irul de rapoarte egale...............................................5min3) Desfurarea leciei. Elevii clasei vor fi mpii n trei echipe n funcie de mediile care le-au obinut n semestrul I. Fiecare elev primete o fi de lucru cu probleme pentru toate echipele. Fiecare elev i alege, spre rezolvare, prolemele specifice echipei din care face parte. Dup 5 min n care lucreaz singuri, profesorul ncepe s discute cu elevii primei echipe (un elev din aceast echip va rezolva la tabl exerciiul care-l consider ei mai dificil).n acelei mod, profesorul discut cu elevii celei de-a doua echip. n acest timp, elevii din prima echip continu singuri,s rezolve problemele ce au rmas. n acelai mod, profesorul va proceda i cu elevii din echipa 3. Astefl, se realizeaz, munca difereniat cu elevii....................................................................................................................35min4) Bilanul leciei . Profesorul aprecieaz activitatea clasei n asamblu. Precizeaz cine i ce note au obinut i obiectivele care au fost i cele care nu au fost realizate..................................................................................................................3min5) Tema acas . Elevii din fiecare grup va primi ca tem acas, exerciiile celorlalte echipe din care nu face parte..................................................................2minFI DE LUCRUProporii derivate. Proporionalitate direct

Clasa a VI -a

ECHIPA 1

1. Calculai valorile rapoartelor numerelor : 120 i 30; 12 i 144; 1,2 i 3; 26 i 0,13.

2. Aflai x din proporiile : a) b) c) d)

3. tiind c calculai

4. Utiliznd proprietatea fundamental a proporiei stabilii care din urmtoarele perechi de rapoarte pot forma o proporie:

a) i b) i c) i d) i e) i

5. Aflai numerele a, b, c tiind c i a+b+c=119.

6. Suma a trei numere este 70. Aflai numerele tiind c ele sunt direct proporionale cu 2, 3, 5.

7. 15 l de lapte cost 90 000lei. Ct cost 12l de lapte?

ECHIPA 2 1. Calculai valorile rapoartelor numerelor : 81 i 27; 1,5 i 0,25; 0,(2) i 0,(3); i

2. Aflai x din proporiile : a) b) c) d)

3. tiind c calculai

4. Care este probabilitatea ca aruncnd un zar s obinem un numr par?

5. Numerele a i b sunt direct proporionale cu 3 i 4 i un sfert din b este cu 3 mai mic dect 0,8(3) din a. Aflai numerele.

6. Aflai numerele x, y, z tiind c sunt direct proporionale cu 3, 4, 5 i 2x- y + 3z= 102.

7. Din 15m de stof se confecioneaz 6 costume.Ci metri de stof sunt necesari pentru a confeciona 10 costume ?

ECHIPA 31. Aflai x din proporiile : a) b) c)

2. S se afle dou numere x i y tiind c x-y=10 i

3. Aflai numerele a, b, c tiind c sunt direct proporionale cu 0,25 ; 1/3 i 0,5 i abc=9000.

4. mprii numrul 1 n trei pri direct proporionale cu 0,(3); 1/10 i 0,4.

5. Care este probabilitatea ca extrgnd o bil dintr-o urn cu 12 bile negre, 16 bile albe i 18 bile mov s fie neagr?

6. Dac un stlp de 9m las o umbr de 5,4m, ct va fi umbra lsat de un stlp de 5m?7. S se afle trei numere tiind c sunt direct proporionale cu 7, 8, 9 i media lor aritmetic este 120._1233904809.unknown

_1233905515.unknown

_1233905682.unknown

_1233906297.unknown

_1233907417.unknown

_1233907746.unknown

_1233908054.unknown

_1233907312.unknown

_1233905735.unknown

_1233905606.unknown

_1233905640.unknown

_1233905540.unknown

_1233904906.unknown

_1233904961.unknown

_1233905071.unknown

_1233904941.unknown

_1233904861.unknown

_1233904886.unknown

_1233904842.unknown

_1233904145.unknown

_1233904680.unknown

_1233904716.unknown

_1233904516.unknown

_1233904004.unknown

_1233904076.unknown

_1233903695.unknown

_1233903777.unknown

_1233903647.unknown