0_55_proiect_de_lectie

5
PROIECT DE LECTIE DATA: 24. V. 2012 SCOALA: Scoala nr. 40 “Iulia Hasdeu”-Galati PROFESOR: Gutu Mihaela CLASA: a VI-a B DISCIPLINA: Istorie UNITATEA DE INVATARE: Revolutii ale epocii moderne SUBIECT: Franta dupa 1795 - Directoratul TIP: predare - invatare DURATA: 50 min Obiective cadru 1.Înţelegerea şi reprezentarea timpului şi spaţiului în istorie. 2. Cunoaşterea şi interpretarea surselor istorice. 3. Investigarea si interpretarea faptelor si proceselor istorice. 4. Înţelegerea şi utilizarea adecvată a limbajului de specialitate. 5. Stimularea curiozităţii pentru studiul istoriei şi dezvoltarea atitudinilor pozitive faţă de sine şi faţă de ceilalţi. COMPETENTE SPECIFICE: 1.2. Utilizarea termenilor istorici specifici Epocii Moderne, in diferite situatii de comunicare scrisa sau orala; 3.5. Descrierea unui fapt istoric din Epoca Moderna, utilizand informatii selectate din surse istorice, cunoscute sau la prima vedere. La sfarsitul orei, elevii vor fi capabili sa: 1: - Sa opereze corect cu termenii: directorat, campanie militara, vot censitar. 2: - Sa explice cresterea importantei generalilor in viata politica 3: - Sa compare Constitutia din 1791 cu cea din 1795.

Upload: kimberly-fields

Post on 19-Jan-2016

12 views

Category:

Documents


2 download

DESCRIPTION

proiect

TRANSCRIPT

Page 1: 0_55_proiect_de_lectie

PROIECT DE LECTIE

DATA: 24. V. 2012 SCOALA: Scoala nr. 40 “Iulia Hasdeu”-GalatiPROFESOR: Gutu MihaelaCLASA: a VI-a BDISCIPLINA: IstorieUNITATEA DE INVATARE: Revolutii ale epocii moderneSUBIECT: Franta dupa 1795 - DirectoratulTIP: predare - invatareDURATA: 50 min Obiective cadru1.Înţelegerea şi reprezentarea timpului şi spaţiului în istorie.2. Cunoaşterea şi interpretarea surselor istorice.3. Investigarea si interpretarea faptelor si proceselor istorice.4. Înţelegerea şi utilizarea adecvată a limbajului de specialitate.5. Stimularea curiozităţii pentru studiul istoriei şi dezvoltarea atitudinilor pozitive faţă de sine şi faţă de ceilalţi.

COMPETENTE SPECIFICE:1.2. Utilizarea termenilor istorici specifici Epocii Moderne, in diferite situatii de comunicare scrisa sau orala;3.5. Descrierea unui fapt istoric din Epoca Moderna, utilizand informatii selectate din surse istorice, cunoscute sau la prima vedere.

La sfarsitul orei, elevii vor fi capabili sa:1: - Sa opereze corect cu termenii: directorat, campanie militara, vot censitar.2: - Sa explice cresterea importantei generalilor in viata politica3: - Sa compare Constitutia din 1791 cu cea din 1795.4: - Sa interpreteze indemnul generalului Bonaparte la inceputul campaniei din Italia.5: - sa identifice pe harta granitele Frantei din aceasta perioada.

RESURSE: procedurale - metode si procedee: rebusul istoric, conversatia,

problematizare,explicatia,brainstorming, expunerea interactiva, comparatia, lucrul cu harta, lucrul cu manualul, descoperirea.

-forme de organizare: frontal, individual. materiale: fise de lucru , flip chart, harta istorica, markere, manual;

BIBLIOGRAFIE: Burlec, Liviu, Manual de istorie pentru clasa a VI-a, Editura ALL, Bucuresti, 2005. Geyl, Pieter, Napoleon, Pro si contra, Editura Stiintifica, Bucuresti, 1968. Tarle, E.V., Napoleon, Editura Cartea Rusa, 1960.

Page 2: 0_55_proiect_de_lectie

DESFASURAREA LECTIEI

Ob. Momentele lectiei Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode/resurseMomentul organizatoric1’

Asigura climatul de ordine necesar inceperii lectiei. Noteaza absentele.

Isi pregatesc materialele necesare

Instructajul verbal.

Reactualizarea cunostintelor

Revolutia franceza

14’

Propune elevilor sa completeze un rebus istoric, format din termeni istorici cu referire la revolutia franceza.

Identifica termenii pe baza indiciilor si completeaza rebusul.

FrontalIndividual

Conversatia interactiva

Flip-chart

Captarea atentiei5’

Cere elevilor sa observe ce termen istoric a aparut pe verticala A-B a rebusului.Explica termenul.

Anunta titlul si obiectivele lectiei.

Elevii descopera „Directorat” pe verticala AB.

Descoperirea

1

3

1

2

Dobandirea de noi cunostinte

Franta dupa 1795. Directoratul

20’

Prezinta elevilor situatia interna si externa a Frantei dupa sfarsitul dictaturii iacobine.Completeaza schema pe tabla.Vorbeste despre noua organizare politica a Frantei, conforma cu noua Constitutie a anului III.(Directoratul).

Mentioneaza pe Paul Barras, cel care a condus timp de 5 ani(manual)Noua putere politica era atacata si de regalisti, si de iacobini, care doreau sa revina, de aceea se face apel la armata.

Ii intreaba pe elevi ce mare ofiter francez cunosc

Iau notite si participa activ la discutii.

Completeaza tabelul T si discuta despre asemanarile si deosebirile celor doua Constitutii.

Citesc din manual pag.176 datele despre Barras.

Inteleg ca pentru a reprima revoltele, Directoratul a facut apel la generali.

Raspund la intrebari.

Explicatia

Tabelul T

Comparatia

Frontal

Manual

Brainstorming

Page 3: 0_55_proiect_de_lectie

5Imparte elevilor harta(Anexa 2) si le cere elevilor sa o interpreteze, ghidandu-se dupa legenda.

Discuta despre succesele lui Napoleon in campaniile din Italia si Egipt.

Urmaresc harta si identifica granitele Frantei, vecinii si expansiunea ulterioara a sa.

Harta istorica

Conversatia

Descoperirea

4 Fixarea cunostintelor

9’

Imparte elevilor fise de lucru (Anexa3) si le cere elevilor sa interpreteze textul.

Acestia formuleaza pareri despre ascensiunea lui Napoleon si unde cred ca va ajunge?

ProblematizareFise de lucruindividual

Evaluare 1’ Noteaza elevii.

Page 4: 0_55_proiect_de_lectie