1_matek_lecketerv

5
LECKETERV Időpont: 2012.03.27. HELYSZÍN: Ippi Gimnáziumi Iskola OSZTÁLY: II.B. osztály TANÍTÓNŐ: Tőtős Noémi TANTÁRGY: Matematika AZ ÓRA TÁRGYA: Mértani alapismeretek -Összefoglaló gyakorlatok AZ ÓRA TÍPUSA: gyakorló, összefoglaló CÉL: -a mértani formákról és testekről szerzett ismeretek elmélyítése MŰVELETESÍTETT FELADATOK: -elevenítsék fel a síkidomokról és mértani tes tekről tanultakat; -az adott ábrákon ismerjék fel a tanult síkidomokat; -tegyen különbséget külső és belső tartomány között; -végezze el a műveleteket a kérelem szerint; -fedezzen fel hasonlóságot a síkidomok és a mértani testek között; -határozza meg az idomok helyét egy adott táblázatban; -oldjon meg helyesen szöveges feladatot; -sajátítsa el és használja helyesen a matematikai nyelvezetet. Módszerek és eljárások: felelevenítés, magyarázat, megbeszélés, szemléltetés, önálló munka, ellenőrzés, didaktikai játék Szervezési formák: frontális, egyéni Oktatási eszközök: pálcikák, tábla, feladatlapok, zsetonok, 6 széf, díszoklevelek, jutalom

Upload: dascalu-simona

Post on 31-Oct-2015

119 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: 1_matek_lecketerv

7/16/2019 1_matek_lecketerv

http://slidepdf.com/reader/full/1mateklecketerv 1/5

LECKETERV

Időpont: 2012.03.27.

HELYSZÍN: Ippi Gimnáziumi Iskola

OSZTÁLY: II.B. osztály

TANÍTÓNŐ: Tőtős Noémi

TANTÁRGY: Matematika

AZ ÓRA TÁRGYA: Mértani alapismeretek -Összefoglaló gyakorlatok 

AZ ÓRA TÍPUSA: gyakorló, összefoglaló

CÉL: -a mértani formákról és testekről szerzett ismeretek elmélyítése

MŰVELETESÍTETT FELADATOK:

-elevenítsék fel a síkidomokról és mértani testekről tanultakat;

-az adott ábrákon ismerjék fel a tanult síkidomokat;

-tegyen különbséget külső és belső tartomány között;

-végezze el a műveleteket a kérelem szerint;

-fedezzen fel hasonlóságot a síkidomok és a mértani testek között;

-határozza meg az idomok helyét egy adott táblázatban;-oldjon meg helyesen szöveges feladatot;

-sajátítsa el és használja helyesen a matematikai nyelvezetet.

Módszerek és eljárások: felelevenítés, magyarázat, megbeszélés, szemléltetés, önálló munka, ellenőrzés, didaktikai játék 

Szervezési formák: frontális, egyéni

Oktatási eszközök: pálcikák, tábla, feladatlapok, zsetonok, 6 széf, díszoklevelek, jutalom

Page 2: 1_matek_lecketerv

7/16/2019 1_matek_lecketerv

http://slidepdf.com/reader/full/1mateklecketerv 2/5

AZ ÓRA MENETEAz óramozzanatai

A tanító munkája A tanuló munkája

Szervezés

Házi feladat ellenőrzése

Hangulatkeltés -verseny

Felelevenítés

Bevezető beszélgetés és témabeje-lentés

Didaktikai játék 

-Vegyétek elő a szükséges felszereléseket!

-Nyissátok ki a füzeteket, ellenőrizzük a házi feladatot.

Mindenki előtt található 6 szívószál. Versenyezni fogtok! A 6szívószál segítségével egy házikót kell kirakjatok. Az győz,akinek leghamarabb sikerül kiraknia a házikót.

-Figyeljétek meg a táblán levő rajzot! Milyen mértani formákatismertek fel?-Figyeljétek meg a másik rajzot! Milyen mértani testeket láttok?

-A mai órán összefoglaljuk mindazt, amit a mértani idomokróltanultunk.

-Tudom, hogy szerettek játszani. Gondoltam, most is játszhatnánk egyet. Akarjátok?Ismeritek „A széf” nevű játékot? Valami hasonlót fogunk mi is

 játszani.Két csapat fog egymással versenyezni: a fiúk és a lányok csapata.Íme a 6 széf! A 3 kék széf a fiúk csapatáé, a narancssárga széfek 

a lányokéi. De csak egyikben van a főnyeremény. Ezt kellmegtalálni!A következő a tennivaló: feladatokat kaptok, s minden helyesenmegoldott feladatért kaptok egy zsetont. 2 zsetonnál eltűnik egyszéf, 5 zsetonnál eltűnik egy másik széf és 8 zseton megszerzéseután kinyitható a harmadik széf. Figyelem, csak egy széfben van„nyeremény”. Amiben különbözik a televíziόs játéktól az az,hogy itt nem lehet választani egy széfet a megmaradtakból.Igyekezzetek minél több zsetont összegyűjteni. Kezdhetünk?

előkészülnek 

1 tanuló felolvassa a házifeladatot

kiraknak egy házikót

 bemutatják a mértani formákat

felsorolják a mértani testeket

-Igen.

figyelnek 

-Igen.

Page 3: 1_matek_lecketerv

7/16/2019 1_matek_lecketerv

http://slidepdf.com/reader/full/1mateklecketerv 3/5

I.csoport

1. Hol lenne a helye? Ismerd fel és kösd össze!

2. Írd az alakzatok felé melyik milyen mértani testet ábrázol, alája pedig nevezd meg a besatírozott részt!

3. Figyeld meg az alábbi táblázatot és határozd meg mindenalakzat helyét!

4. Színezd ki azokat a síkidomokat, amelyeket csak egyenesvonal határol!

5. Rajzold a síkidomokat a helyükre!6. Hány darab van az egyes mértani formákból?

7. Állapítsd meg a tárgyak és a mértani formák, illetve testek közötti kapcsolatot!

8.Mindegyik gyermek mértani formát rajzolt a táblázat adatainak megfelelően. Melyik gyerek mit rajzolt?

9. Számítsd ki a téglalap belsejében levő számok összegét és aháromszögön kívül levő számok különbségét!

10. Rajzolj mértani formákat, majd színezd ki a táblázat adataiszerint!

11. Egy dobozban van 156 téglalap és 57-el több kör. Hány kör van a dobozban?

megoldják a feladatokat

Page 4: 1_matek_lecketerv

7/16/2019 1_matek_lecketerv

http://slidepdf.com/reader/full/1mateklecketerv 4/5

II.csoport

1.Figyeld meg az ábrát, majd sorold fel a mértani formákat!

2. Számold meg a rajzon látható mértani testeket és egészítsd ki atáblázatot! A testek fölé írd az elnevezésüket, melléje, hogyhányat számoltál meg belőlük!

3. Határozd meg a mértani testek helyét a táblázat segítségével!

4. Egészítsd ki a rajzotháromszöggé, négyzetté, téglalappá! 5. Határozd meg a helyüket!

6. Hány darab van mindegyik mértani formából?

7. Állapítsd meg a két oszlop közötti kapcsolatot!

8. Figyeld meg a képet, majd nevezd meg a mértani formák számát:

- a téglalap belsejében- a háromszögön kívül- a téglalap és a háromszög belsejében- a téglalapon és a háromszögön kívül!

9. Mindegyik dobozban mértani testek vannak. Hány vanösszesen?

10. Keresd a hasonlóságot a mértani formák és a mértani testek oldallapjai között!11.  Petrának van 145 építőkockája, 18-at odaad Tamarának.Hány építőkockája marad Petrának? 

megoldják a feladatokat

Page 5: 1_matek_lecketerv

7/16/2019 1_matek_lecketerv

http://slidepdf.com/reader/full/1mateklecketerv 5/5

Értékelés

Házi feladatkijelölése

-Összeszámoljuk a zsetonokat. 2 zsetonnál eltűnik egy széf, 5zsetonnál eltűnik egy másik széf és 8 zsetonnal kinyitható aharmadik széf.

A győztes csapat tagjai díszoklevelet kapnak jutalomként.

-A házi feladat a tankönyvből:79.old./ 2 fel. Feljegyzik a házi feladatot