aluminiulectieael

4
PROIECT DIDACTIC DATA 30.10.2009 LICEUL: Liceul Teoretic „M. Eminescu” or. Cahul CLASA: a IX-a DISCIPLINA: Chimie PROFESOR: Gheorghe Hanganu GRAD DIDACTIC: Doi SUBIECTUL LECŢIEI: Aluminiul TIPUL LECŢIEI: de asimilare a noilor cunoştinţe (prin activitate independentă utilizînd calculatorul) LOCUL DE LUCRU: laboratorul de informatică DURATA: 45 minute Obiective de referinţă: - să identifice şi să compare proprietăţile aluminiului cu metalele studiate anterior Obiective operaţionale: O 1 stabilească poziţia elementului aluminiu în sistemul periodic; O 2 indice starea naturală a aluminiului; O 3 să recunoasă principalele proprietăţi chimice ale aluminiului prin intermediul ecuaţiilor reacţiilor chimice; O 4 argumenteze utilizările aluminiului şi ale aliajelor aluminiului pe baza proprietăţilor acestora; O 5 efectueze calcule chimice pe baza ecuaţiilor reacţiilor chimice ce ilustrează metode de obţinere şi proprietăţi chimice ale aluminiului. Metode şi procedee didactice folosite: expunerea, conversaţia euristică, modelarea, problematizarea, simularea, algoritmul. Mijloace de învăţământ si materiale didactice: SP, manualul, calculatoare, soft educaţional AEL. Tabele: seria tensiunii metalelor; . răspîndirea elementelor chimice în natură, fişe de lucru.

Upload: marcela-boescu

Post on 01-Jan-2016

11 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: aluminiulectieael

PROIECT DIDACTIC DATA 30.10.2009

LICEUL: Liceul Teoretic „M. Eminescu” or. Cahul

CLASA: a IX-a

DISCIPLINA: Chimie

PROFESOR: Gheorghe Hanganu

GRAD DIDACTIC: Doi

SUBIECTUL LECŢIEI: Aluminiul

TIPUL LECŢIEI: de asimilare a noilor cunoştinţe

(prin activitate independentă utilizînd calculatorul)

LOCUL DE LUCRU: laboratorul de informatică

DURATA: 45 minute

Obiective de referinţă:

- să identifice şi să compare proprietăţile aluminiului cu metalele studiate anterior

Obiective operaţionale:

O1 să stabilească poziţia elementului aluminiu în sistemul periodic;

O2 să indice starea naturală a aluminiului;

O3 să recunoasă principalele proprietăţi chimice ale aluminiului prin intermediul ecuaţiilor reacţiilor chimice;

O4 să argumenteze utilizările aluminiului şi ale aliajelor aluminiului pe baza proprietăţilor acestora;

O5 să efectueze calcule chimice pe baza ecuaţiilor reacţiilor chimice ce ilustrează metode de obţinere şi proprietăţi chimice ale aluminiului.

Metode şi procedee didactice folosite: expunerea, conversaţia euristică, modelarea, problematizarea, simularea, algoritmul.

Mijloace de învăţământ si materiale didactice: SP, manualul, calculatoare, soft educaţional AEL. Tabele: seria tensiunii metalelor;

. răspîndirea elementelor chimice în natură, fişe de lucru.

Page 2: aluminiulectieael

DESFĂŞURAREA LECŢIEI Etapele

lecţiei

Obiec

tivele

vizate

Activitatea desfăşurată de:

Met

od

e şi

pro

ced

ee

Fo

rme

de

org

an

iza

re

Res

urs

e

ma

teri

ale

Mo

dali

tăţi

de

ev

alu

are

profesor elev

I

Moment

organizatoric

Pregãtirea elevilor pentru lecţie.

verificarea prezenţei

echipelor de lucru la calculator organizarea

verificarea programelor instalate pe calculator

stabilirea modalitãţilor de activitate a elevilor

Elevii îşi organizează lucrul la calculator.

Verifică programul instalat

con

ver

saţi

a

fro

nta

l

II

Verificarea

cunoştinţelor,

consolidarea şi

prelucrarea

materiei

lecţiilor

anterioare

Frontal se verifica cunoştinţele referitoare la

metale, poziţia lor în Sistemul Periodic,

proprietăţile lor fizice şi chimice, rolul seriei de

reactivitate chimică a metalelor.

Elevii caracterizează un metal studiat anterior conform

poziţiei ocupate în SP

Caracteristica elementului cu numărul de ordine 20,

conform algoritmului studiat.

Alg

ori

tmiz

are

fro

nta

l

ind

epen

den

t

Tab

elu

l se

ria

ten

s. M

etal

elo

r

Scr

is

III

Explicarea

noului

material

Anunţarea

subiectului

lecţiei şi a

obiectivelor

operaţionale

O1

Această etapă începe cu trecerea subiectului

lecţiei pe tablă şi a secvenţelor informaţionale a

lecţiei care trebuie parcurse.

Anunţarea obiectivelor operaţionale.

Pe rând vor fi parcurse aceste secvenţe,

făcând apel la observaţiile şi cunoştinţele

anterioare ale elevilor folosind fişa de lucru care

va fi completată de elevi.

Împart fişa de lucru fiecărui elev şi explic modul

de completare a acesteia.

1.Structură atomică (moleculară). Valenţă

Cu ajutorul sistemului periodic elevii vor preciza

pentru elementul chimic aluminiu nr. de protoni,

electroni, neutroni, repartiţia pe straturi, grupa şi

perioada din care face parte, valenta, caracterul

chimic şi electrochimic şi procesul de ionizare.

Elevii notează în caiet subiectul lecţiei noi, ascultă şi devin

atenţi la obiectivele ce se vor urmări pe parcursul lecţiei

respective.

Subiectul lecţie: Aluminiul

1.Structură atomică (moleculară). Valenţă

2.Stare naturală

3.Proprietăţi fizice

4.Proprietăţi chimice

5.Utilizări

Elevii trebuind să identifice pe parcursul parcurgerii fişei

obiectivele lecţiei stabilite iniţial. Elevii vor rezolva singuri

fiind ajutaţi de colegi sau profesor numai în cazul unor

informaţii noi sau uitate de elevi.

Completează fişa, răspund la întrebările profesorului,

urmăresc şi corectează răspunsurile colegilor iar în final vor

şti:

o Structura atomului de aluminiu

o Valenţa atomului de aluminiu , tipul de legături

chimice pe care le dă atomul de aluminiu cu atomii de

nemetale parteneri

Conversaţie

Explicaţia

observaţia

Frontal

Independ

ent

Tablă

Cretă

Manual

Fişe de

lucru

SP

Scris

Oral

Page 3: aluminiulectieael

O2

2.Stare naturală-

Aluminiul a fost descoperit de către Friedrich

Wöhler chimist german în anul 1827.

- cel mai raspandit metal din scoarta

Pamantului(7,45%)

Aluminiu este al treilea element în ordinea

răspîndirii în natură, se găseşte numai sub formă

de compuşi:

silicaţi (feldspatul, mica, argila), criolitul,

precum şi ca varietăţi cristaline de oxid de

aluminiu ( rubinul , safirul , smaraldul

).ANEXA 2

3. Proprietăţi fizice

- solid,argintiu

- usor( densitatea 2,7g/cm3)

- capacitate mare de reflexie a luminii

- bun conducator de caldura si electricitate( al

4-lea)

- se topeste la ~ 660oC

-este maleabil si ductil

- formeaza aliaje( cel mai important

duraluminiul)

Aplicaţie: explic elevilor metodele de separare a

aluminiului din:

- amestecul aluminiu şi fier

- amestecul aluminiu şi clorură de sodiu

4. Proprietăţi chimice

a) reacţia cu nemetalele

Aluminiul reacţionează cu:

O2, Cl2, S,

o Starea naturală a aluminiului ; bauxita şi varietăţi

colorate

o Proprietăţile fizice ale aluminiului

o Proprietăţile chimice ale aluminiului

o Utilizări.

27

13 Al nucleoni = A = 27;

p+ = 13; n

0 = 14

e- = 13; 1s

2 2s

2 2p

6 3s

2 3p

1

perioada 3; gr III-A

straturi – 3

substraturi – 5

orbitali – 7

Al -3e Al3+

Valenta 3; electrovalenta +3

Metal; electropozitiv

Cu ajutorul calculatorului, elevii vor observa varietăţile

cristaline ale oxidului de aluminiu şi obţinerea aluminiului.

AlCl3 + 3K = 3KCl + Al

2Al2O3 → 4Al + 3O2

Elevii vor efectua experimentele virtuale pentru

determinarea proprietăţilor fizice ale aluminiului:

-stare de agregare

- solid

- culoare

- alb-argintiu

-maleabilitate - da

-conductibilitate termică

- da

-conductibilitate electrică

- da

-proprietăţi magnetice - nu

Elevii efectuează experimentele virtuale la calculator

Elevii vor scrie ecuaţiile reacţiilor chimice ale aluminiului

cu O2, Cl2, S,.

Elevii vor efectua virtual reacţia de ardere a aluminiului şi

reactia aluminiului cu clorul.

4 Al + 3 O2 → 2 Al2O3

2 Al + 3 Cl2 → 2 AlCl3

2 Al + 3 S → Al2S3

observaţia

instruirea

programată

observaţia

experiment

ul

Lucru

independ

ent

în

tandem

Independ

ent

în

tandem

Tabele

răspîndir

ea

elemchi

m

Calculat

or

Soft

educaţio

nal

Manual

Scris

Scris

Page 4: aluminiulectieael

IV

Fixarea noilor

cunoştinţe

V

Tema pentru

acasă

O3

O4

O5

b) reactţa cu hidroxizii

Aluminiul poate reacţiona cu NaOH.

c) Reacţia cu acizii

Aluminiul reacţionează cu HCl şi H2SO4.

Aluminiul nu poate reacţiona cu HNO3.

d) Reacţia cu oxizii metalici (Aluminotermie)

exemplu: reacţia cu Fe2O3

5. Utilizări

Propun elevilor să descrie domeniile de utilizare

a aluminiului, avînd la dispoziţie manualul de

chimie, softul educaţional, internetul.

se realizează prin verificarea modului în care

elevii au înţeles să completeze, fişa de lucru

-se propune rezolvarea schemei program

.Care din reacţiile 1-6 sunt posibile? Scrie

produşii care se obţin în spaţiile libere.

Apreciez şi notez elevii conform activităţii lor

pe parcursul lecţiei.

Le propun pentru lucrul de acasă să pregătească

informaţii suplimentare despre aluminiu în

Power Point.

§ 3.5. pag. 61

Ex. 1,2 pag. 65 manual de chimie cl. a IX-a

2Al + 2NaOH +2 H2O =2 NaAlO2 +3 H2

Elevii efectuează virtual reacţia aluminiului cu NaOH.

Elevii vor scrie ecuaţiile reacţiilor chimice şi vor efectua

următorul experiment virtual: având la dispoziţie 3 sticle

neetichetate de HCl, H2SO4 şi HNO3 şi pulbere de aluminiu,

vor trebui să identifice prin reacţii chimice sticla care

conţine HNO3.

2 Al + 6 HCl → 2 AlCl3 + 3 H2

2 Al + 3 H2SO4 → Al2(SO4)3 + 3 H2

Se pasivează în prezenţa HNO3.

Elevii vor scrie ecuaţia reacţiei chimice şi vor efectua

experimentul virtual.

2 Al + Fe2O3 → Al2O3 + 2 Fe

la fabricarea automobilelor, aeronavelor si astronavelor

-oglinzi pentru telescoape

-oglinzi retrovizoare

-tacîmuri, vase de bucătărie, căldări, serpentine,

refrigerente, cisterne industriale, ----vase de menaj

-conductori electrici

-ambalaje pentru alimente

-table etc .

Se dă schema program:

A=27Z=13

E +

Cl2 = x

HCl = y + z

w = Al2O3 + ٱ Fe

Determină:

substanţele notate cu E, x, y, z şi w

ecuaţiile reacţiilor chimice din schemă

numărul molilor de substanţă, E,

consumată, dacă s-au folosit 2 moli de Cl2, HCl

şi w

MgCl 2

Al

S

Cl2 Fe2O3

O2 NaCl

Elvii îşi notează în caiet sarcinile propuse pentru acasă

Prezintă fişele de lucru.

Exerciţiul

observaţia

lucrul cu

manualul

Problemati

zare

Exerciţiul

conversaţia

În

tandem

frontal

Fişe de

lucru

manual

scris