პარადოქსების პირისპირ

26
”პპპპპპპპპპპპ პპპპპპპპ ...” პპპპპპპპპპპპპპპ პპპპპპ პპპპპპპ პპპპპპპპპ პ. პპპპპპპპ №43-პ პპპპპპ პპპპპპ პპპპპპპპ პპპპპპპპ პპპპ პპპპპპპ [email protected] 591930027

Upload: nino-abuladze

Post on 26-Jun-2015

877 views

Category:

Documents


1 download

TRANSCRIPT

Page 1: პარადოქსების პირისპირ

”პარადოქსების პირისპირ ...”

გაკვეთილპროექტი ტიციან ტაბიძის სახელობის ქ. თბილისის

№43-ე საჯარო სკოლის ისტორიის პედაგოგი ნინო აბულაძე

[email protected] 591930027

Page 2: პარადოქსების პირისპირ

“ევროკლიოს ” კვლევებმა აჩვენა, , რომ ახალგაზრდებს განსაკუთრებით აინტერესებთ

უახლესი ისტორია, ამისათვის საჭიროა ყურადღება გავამახვილოთ არა მხოლოდ ფაქტების დაზეპირებაზე, არამედ ხელი შევუწყოთ მოსწავლეებში კრიტიკული,

ანალიტიკურო და შემოქმედებითი

აზროვნების განვითარებაზე....

Page 3: პარადოქსების პირისპირ

როგორ შევძლოთ მოსწავლეებთან ერთად ნაბიჯ-

ნაბიჯ ცოდნის აგება ? რას მოიცავს აღმოჩენით სწავლა და

როგორ შეიძლება საკლასო ოთახში მისი ეფეტურად

გამოყენება?... ამ კითხვებზე ეფექტური

პასუხის გასაცემად წარმოგიდგენთ გაკვეთილ პროექტს ”პარადოქსების

პირისპირ” სადაც ნაბიჯ-ნაბიჯ განვიხილავ ჩემს მიერ დაგეგმილ

აქტივობებს .

გაკვეთილპროექტის დაგეგმარებისას და განხორციელებისას გამოვიყენე პიაჟესა და ვიგოტსკის მეთოდები

Page 4: პარადოქსების პირისპირ

კოგნიტური კონსტრუქტივიზმი პიაჟე

მოსწავლე თავად ახდენს ცოდნის აგებას

მოსწავლე ჩართულია სწავლების აგების აქტიურ

პროცესში

თანამედროვე კონსტრუქტივისტული აზროვნება და მოსწავლის კოგნიტური განვითარება ეფუძნება პიაჟეს და ვიგოტსკის თეორიებს

Page 5: პარადოქსების პირისპირ

გაკვეთილპროექტი კონკრეტული პრობლემის გადაჭრის განხორციელებისაკენ მიმართული მრავალფეროვანი სამუშაოა, პროცესის დროს დაგეგმილი აქტივობები

მიზანმიმართული სწავლის საშუალება სიძლევა

IX კლასის მოსწავლეებმა შეამჩნიეს რომ მათი თანატოლების მცირე ნაწილი 23 თებერვალს

გეგმავდა მიელოცათ ბიჭებისათვის ”დღესასწაული” თვლიდა , მათ კი იცოდნენ , რომ ეს არ იყო სადღესასწაულო დღე . პრობლემის უკეთ გამოსაკვეთად გაკვეთილზე გავაკეთე გამოკითხვა

წერილობითი ფორმით

პრობლემა....

Page 6: პარადოქსების პირისპირ

ის ფიქრობს , რომ 23 თებერვალი კაცების დღეა

მის გარშემო არ ფლობენს ცოდნას ამ დღის ისტორიის შესახებ

ის ფიქრობს , რომ საქართველოს ოკუპაცია ყველამ უნდა იცოდეს

მის ირგვლივ მყოფთა ნახევარმა არ იცის 23 თებერვლის შესახებ.მას სურს გაიგოს მეტი

ჩანაწერები

Page 7: პარადოქსების პირისპირ

პროექტგაკვეთილი მოსწავლეებში ხელს უწყობს

შემდეგი უნარჩვევების განვითარებას :

კრიტიკული აზროვნება

შემოქმედებითი აზროვნება

ანალიტიკური

აზროვნება

აბსტრაქტული

აზროვნება

ინფორმაციის

დახარისხების უნარი

მსჯელობა-ანალიზის

უნარი

შეფასების უნარ-

ჩვევების განვითარება

დისკუსიის წარმართვის

უნარი

Page 8: პარადოქსების პირისპირ

ვასწავლოთ მოსწავლეებს გზა,

რომელიც მათ დაეხმარებათ

სამყაროს უკეთ შემეცნებაში

დავგეგმოთ ისეთი აქტივობები,

რომლის დროსაც მოსწავლე პასიური

სწავლების პროცესიდან

გადადის აქტიური სწავლების ფაზაში

სწავლება გავხადოთ

ეფექტური, პროცესი უნდა

შეესაბამებოდეს 21-ე საუკუნის

მოთხოვნებსა და ე.ს.გ.-ს

სტანდარტებს

გაკვეთილპროექტის განხორციელების პროცესში

Page 9: პარადოქსების პირისპირ

• მოსწავლემ ნაბიჯ-ნაბიჯ ააგოს ცოდნა• გაიაზრონ მნიშვნელოვანი იდეები და აღმოჩენები

მიზანი

Page 10: პარადოქსების პირისპირ

წინარეცოდნა •აქტიური ლექცია•პრეზენტაცია

კვლევა •გამოკითხვა •ჩანაწერების გაკეთებაცოდნის აგება •ინტეგრირებული გაკვეთილი•შეჯამება

დაგეგმილი აქტივობები

Page 11: პარადოქსების პირისპირ

ნაბიჯი 1.წინარეცოდნა აქტიური ლექცია

ლექცია-პრეზენტაციის დროს მოსწავლეები აქტიურად არიან

ჩართულები შემეცნებით პროცესში , აფიქსირებენ საკუთარ მოსაზრებებს, მსჯელობენ , იხსენებენ ისტორიულ პერიოდს

Page 12: პარადოქსების პირისპირ

პრეზენტაციის გააზრება , გაანალიზება და მსჯელობა

პრეზენტაციის ჩვენება

შეკითხვა დისკუსიის

წარმართვისათვის

Page 13: პარადოქსების პირისპირ

ნაბიჯი 2 . კვლევა სკოლაში გამოკითხვა ჩატარდა სკოლაში გამოიკითხა - V, VI, VII, VIII , XI კლასები კითხვარის ნიმუში

რა დღეა 23 თებერვალი ?

ულოცავენ თუ არა თქვენს გარშემო ამ დღეს კაცებს?

გსურთ თუ არა მეტი ინფომრაცია გქონდეტთ ამ დღეზე

ჩაატრებულმა გამოკითხვამ აჩვენა, რომ სკოლაში იციან 23 თებერვლის ისტორია, მაგრამ იყვნენ მოსწავლეები, რომელთაც არ ქონდათ სწორი ინფორმაცია ამ დღის შესახებ და თვლიდნენ , რომ ეს იყო ”კაცების დღე” , რატომ ხდება მსგავსი პარადოქსები ? ამ პრობლემის გასარკვევად დავგეგმეტთახალი აქტივობა

Page 14: პარადოქსების პირისპირ

გამოკითხვის პროცესი VI კლასი

XI კლასი

VII კლასი

Page 15: პარადოქსების პირისპირ

”ასეთი გაკვეთილის ჩასატარებლად პირველ რიგში უნდა მოხდეს საგაკვეთილო თემის სწორად შერჩევა, რაც გულისხმობს იმას, რომ არჩეული თემა ერთდროულად უნდა უკავშირებოდეს და ეხებოდეს ყველა

მონაწილე საგანს.”.. ჩვენ ავირჩიეთ ქართული ენა და ლიტერატირა

ნაბიჯი 3. ინტეგრირებული გაკვეთილი

Page 16: პარადოქსების პირისპირ

გაკვეთილის დაგეგმვა

იმისათვის , რომ მოსწავლეებს უკეთ

გაეგოთ, რამ გამოიწვია საზოგადოებაში მსგავსი

პარადოქსები, ქართულის მასწავლებელთან ერთად დავგეგმეთ:ინტეგრირებუ

ლი გაკვეთილი.გაკვეთილის გეგმა

Page 17: პარადოქსების პირისპირ

წინარე ცოდნის გააქტიურება მოსწავლეებმა დააფიქსირეს საკუთარი მოსაზრებები

აქტ. 1 გონებრივი იერიში

შეკითხვები: რა არის ისტორიული ფაქტი იცვლება თუ არა ისტორიული ფაქტების ინტერპრეტაცია, რაზეა ეს დამოკიდებული?!შეიძლება თუ არა ისტორიის გაყალბება?

Page 18: პარადოქსების პირისპირ

აქტივობა 2. პრეზენტაციის ჩვენება

Page 19: პარადოქსების პირისპირ

თვალსაჩინოების ჩვენების შემდეგ ვსვამთ შეკითხვას: რამ გამოიწვია მათი ყველაზე მეტი დაინტერესება და რატომ?! მოსწავლეები გამოთქვამენ მოსაზრებებს ,

ყველა აზრი მისაღებია

Page 20: პარადოქსების პირისპირ

ჯგუფური მუშაობის დროს მოსწავლეები

გადანაწილდნენ 5 ჯგუფად, ყველა ჯგუფს ჰქონდა

განსხვავებული დავალება , მიეცათ დრო

ჯგუფები მუშაობენ დამოუკიდებლად.

დავალების ახსნის მერე მასწავლებლები ვიყავით

ფასილიტატორები

Page 21: პარადოქსების პირისპირ

ჯგუფური მუშაობა

Page 22: პარადოქსების პირისპირ

პრეზენტაცია

Page 23: პარადოქსების პირისპირ

შეჯამება

შესრულებული სამუშაოს შემდეგ მოსწავლეები მივიდნენ შემდეგ დასკვნამდე ნებისმიერი ისტორიული ფაქტი საჭიროებას კვლევასშეიძლება არსებობდეს ცხოვრებაში პარადოქსებისაჭიროა მათ შეიმეცნონ და გაიაზრონ არსებული მასალის შესახებ არსებული კვლევები და თავად გააკეთონ დასკვნები.

Page 24: პარადოქსების პირისპირ

შეფასება დაკვირვების საგანი კომენტარი

1. შედგა თუ არა თანამშრომლობა ჯგუფებში?

მოსწავლეებმა შეძლეს თანამშრომლობა

2. იყვნენ თუ არა მოსწავლეები მოტივირებული და რამ განაპირობა მათი

მოტივაცია განპირობებული იყო იმით, რომ ისინი იკვლევდნენ მატთვის საინტერესო მასალას

3.იყვნენ თუ არა ჯგუფებში პასიური მოსწავლეები და რა იყო ამის მიზეზი?

ყველა მოსწავლე ჩართული იყო სამუშაო პროცესში

4. გაართვეს თუ არა მოსწავლეებმა თავი მიცემულ დავალებას?

მოსწავლეებმა შეძლეს დავალების შესრულება

Page 25: პარადოქსების პირისპირ

მოსწავლეებმა განხორციელებული აქტივობები შეფასეს დადებითად ...მათი სურვილია საზოგადოება არ იდგეს

ხშირად პარადოქსების პირისპირ და ზუსტად , მიუკერძოებლად , ”დაშინების” გარეშე შეაფასონ ყველა

დღის მოვლენა

Page 26: პარადოქსების პირისპირ

გმადლობთ ყურადღებისათვის