2proiectdeactivitatedidactica

Upload: anca-elena-iubu

Post on 03-Mar-2018

217 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

  • 7/26/2019 2proiectdeactivitatedidactica

    1/8

    PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICA

    GRUPA:mare-pregatitoareDENUMIREA ACTIVITATII:Activitate matematica

    TEMA ACTIVITATII:Al catelea fluturas a zburat?

    TIPUL:joc didactic

    OBIECTIVE OPERATIONALE:

    -sa constituie multimi dupa anumite criterii(forma,marime,culoare);

    -sa formeze sirul numeric in limitele 1- precizand locul fiecarei multimi in

    sir,precum si numeralul ordinal corespunzator ;

    -sa stabileasca vecinii numerelor naturale in sirul numeric 1-;

    -sa identifice lipsa unui obiect (imagine)dintr-un sir fomat,sa-l denumeasca

    utilizand numeralul ordinal corespunzator respectand acordul verbal intre

    numeral si substantivul care-l insoteste;

    -sa rezolve operatii cu multimi si cardinalul lor,e!primandu-se corect in

    limbaj matematic corespunzator"

    SARCINA DIDACTICA:

    -recunoasterea si precizarea locului fiecarui numar in sirul numeric,utilizarea

    corecta a numeralului ordinal"

    REGULILE DE JOC:

    -la semnalul educatoarei (o bataie din palme) copiii inc#id oc#ii,timp in care

    se ascunde un fluture din sirul constituit;

  • 7/26/2019 2proiectdeactivitatedidactica

    2/8

    (la doua batai din palme)copiii desc#id oc#ii si sesizeaza ala catelea fluturas

    $ a zburat % ;ii asociaza cifra corespunzatoare,utilizand numeralul ordinal"

    ELEMENTE DE JOC:

    -mac#eta reprezentand o poienita cu elementele

    caracteristice,aplauze,inc#iderea si desc#iderea oc#ilor"

    CONTINUTUL MATEMATIC:

    -sir numeric 1-,operatie matematica (adunare,scadere)cu o unitate"

    STRATEGIA DIDACTICA:

    Metode si procedee:

    -conversatia

    -e!plicatia

    -e!ercitiul

    -problematizarea

    MATERIALUL DIDACTIC:

    a)deo!strati":

    -mac#eta confectionata de educatoare reprezentand o poienita cu flori

    multicolore,

    -fluturi multicolori din carton,

    -casetofon,

    -tabla magnetica,

    -cifrele 1-;

  • 7/26/2019 2proiectdeactivitatedidactica

    3/8

    #)distri#$ti":

    -cosulete,

    -jetoane reprezentand florii rosii si fluturi galbeni;

    -panou cu buzunare orizontale;

    -cifrele 1-;

    -fisa matematica

    -carioca

    STRATEGIE STIMULATIV%EVALUATIVA:

    -aprecieri

    -recompense

    RESURSE TEMPORALE:&' de minute

  • 7/26/2019 2proiectdeactivitatedidactica

    4/8

    DEMERS DIDACTIC

    Moe!te

    peda&o&ice

    Co!ti!$t$' i!"atarii

    Acti"itatea ed$catoarei Acti"itatea copii'or

    INTRODUCEREA

    IN JOC

    Pregatirea clasei

    pentru activitate

    -aranjeaza masutele si

    scaunelele in forma de clasa;

    -pregateste materialul

    demonstrativ,il distribuie pe cel

    individual"

    -intra ordonat in sala de grupa si

    isi ocupa locul(

    PREENTAREA

    TITLULUI SI A

    REGULILOR

    JOCULUI

    Captarea atentiei.

    Enuntarea scopului sia obiectivelor jocului(

    -prezinta mac#eta acoperita

    (sub forma de surpriza) pe fond

    muzical ;

    -cere denumirea materialului

    demonstrativ(elementele dinmac#eta) si caracterizarea lor

    prin atributele de

    culoare,forma,marime"

    -anunta titlul jocului : %Al

    catelea fluturas a

    zburat ? %,precizeaza regulile

    jocului,sarcinile de invatare in

    termeni accesibili"

    %participa la conversatia cu

    educatoarea"

    -denumesc elementele din

    mac#eta(fluturi,flori) cu

    precizarea atributelor de

    marime,culoare"

    -recepteaza si repeta titlul

    jocului si obiectivele propuse

    prin joc"

    *+./A/A

    0+2324

    -precizeaza criteriul dupa care

    se constituie multimile(forma) ;

    -constituie multimi dupa criteriu

    formei ;

  • 7/26/2019 2proiectdeactivitatedidactica

    5/8

    Reactualizarea

    cunostintelor

    anterioare cu privire la

    constituirea multimilor

    dupa anumite criterii si

    operatii cu multimi"

    -solicita compararaea celor

    doua multimi prin punerea

    elementelor in corespondenta

    (formare de perec#i) ;

    -le cere copiilor raportarea

    numarului la cantitate,respectiv

    la cifra corespunzatoare ;

    -propune un e!ercitiu de probafrontal (cere asezarea fluturilor

    unul langa altul in sir,respectiv

    a florilor,in ordinea de

    numarare stanga-dreapta) ;

    -cere verbalizarea

    corespunzatoare a

    numeralului,insistand pe

    acordul gen si numar cu

    substantivul;

    -la semnal (bataia din

    palme),cere sa aseze fluturele

    la floarea corespunzatoare,in

    -compara multimile,formeaza

    perec#i intre elementele

    acestora ;

    -verbalizeaza actiunea (tot atatia

    fluturi cate flori) ;

    -asociaza cifra orespunzatoare nr

    de elemente,verbalizeaza ;

    -aranjeaza fluturii si florile dupacerinta,obtinand sirul fluturilor

    (1-) si al florilor (1-) ;

    -determina locul fiecarui fluture

    in sirul format utilizand

    numeralul ordinal corespunzator

    (se procedeaza identic cu sirul

    florilor) ;

    -precizeaza numeralul ordinal

    dupa algoritmul cunoscut

    (stanga-dreapta),realizeaza

    acordul impus (al doilea fluture,a

    doua floare );

    -asaza fluturele la floarea

    corespunzatoare si verbalizeaza

    actiunea(primul fluture la prima

  • 7/26/2019 2proiectdeactivitatedidactica

    6/8

    sirul format,respectand ordinea

    de numarare;

    -ascunde un fluture,le cere sa

    sesizeze 5al catelea fluturas a

    zburat si a cata floare a ramas

    fara fluturas;

    -cere stabilirea vecinilor

    numerelor in siul format

    utilizand numeralul ordinal ;

    -propune audierea sarcinii

    inregistrate pe casetofon

    (pentru diversitate):3uati

    fluturasul asezat pe tabla

    magnetica intre al doilea si al

    patrulea fluturas ;asezati-l pe a

    sasea floare"

    floare) ;

    -sesizeaza lipsa,identifica

    numeralul,verbalizeaza

    corespunzator ;

    -stabilesc vecinii fiecarul

    numar,utilizand corespunzator

    formele de numeral ordinal(e!"al cincilea fluturas este

    asezat intre al patrulea si al

    saselea fluturas etc")

    -actioneaza conform

    sarcinii,verbalizeaza actiunea in

    termini corespunzatori"

    E*ECUTAREA

    JOCULUI

    Intensificarea retentieisi asigurarea

    transferului

    -antreneaza copiii in denumirea

    materialului din cosulete;

    -cere formarea sirului prinasezarea fluturilor si florilor

    unul langa altul(se lucreaza la

    panoul cu buzunare verticale);

    -propune e!ercitii de verificare

    -denumesc materialul;

    -constituie sirul fluturilor(1-) sisirul florilor (1-);

    -verbalizeaza actiunea;

    -rezolva independent sarcinile;

  • 7/26/2019 2proiectdeactivitatedidactica

    7/8

    a deprinderii de a folosi correct

    numeralul ordinal:a zboare

    fluturasul care corespunde in

    sirul numeric format numarului

    de aripi pe care-l are orice

    pasare;asezati-l pe prima

    floare"

    5a zboare al treilea fluturas,sa

    se aseze pe floarea aflata in siru

    florilor intre a treia si acincea6

    5Asezati primul si ultimul

    fluturas in cosulet"

    -motiveaza actiunea si

    verbalizeaza corespunzator"

    COMPLICAREA

    JOCULUI

    Realizarea feed-back-

    ului si obtinerea

    performantei

    -se dau copiilor fisele;

    5olorati cu rosu primul

    stilou,cu verde pe al cincilea,cu

    albastru pe al saptelea stilou" %

    $ olorati a doua, a patra si a

    sasea pensula" %

    $ in primul cerc faceti un cap

    de pisica,din al doilea o

    floare,iar din ultimul desenati

    ce doriti" %-corecteaza fisle

    -recepteaza si rezolva succesiv

    fiecare sarcina"

    INC+EIEREA

    ACTIVITATII

    -apreciaza rezultatele si modul

    de desfasurare al activitatii

    -ofera recompense (fluturi si

    -ies ordonat din sala de grupa

    imitand zborul fluturilor"

  • 7/26/2019 2proiectdeactivitatedidactica

    8/8

    flori) ;