umsu › uploads › t-jasemi.docx · web viewدر آزمونهاي ميان د وره اي...

57
ی ل عا ت مه س ب ب ل مطا ت س ر ه ف ی ل خی دا ها ی مار ی% ب اری ت سر) پ ه ان ح درس رور ر ط ی ح را ج3 ) س ف ن9 ب( ) ز لی ا دی( هB ر پ های و ت ب ق زا م اری ت سر) پح درس دوره ر ط هB ر پ های و ت ب ق زا م ی سح در ر طICU 1

Upload: others

Post on 06-Jul-2020

3 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: UMSU › uploads › t-jasemi.docx · Web viewدر آزمونهاي ميان د وره اي شرکت نمايند(در صورت غيبت در آزمونهاي ميان دوره اي،

بسمه تعالی

فهرست مطالب )تنفس( 3 جراحی – طرح درس روزانه پرستاری بیماریهای داخلی

طرح درس دوره پرستاری مراقبتهای ویژه )دیالیز( ICU طرح درسی مراقبتهای ویژه

بسمه تعالیدانشگاه علوم پزشکی ارومیه

(Course Plan ) طرح درس ترمی پرستاری بیماریهای تنفس معرفی درس : اختالالت تنفسی 

93 - 94نیمسال دوم سال تحصیلی دانشکده: پرستاری و مامایی ارومیه

گروه آموزشی: آموزش پرستاری داخلی و جراحی پرستاری و بیماریهای تنفس  نام درس:

رشته و مقطع تحصیلی: کارشناسی پرستاری   30/14- 30/16یک شنبه ها ساعت  روز و ساعت برگزاری:

واحد1.25تعداد واحد : مدرس: مدینه جاسمی

1

Page 2: UMSU › uploads › t-jasemi.docx · Web viewدر آزمونهاي ميان د وره اي شرکت نمايند(در صورت غيبت در آزمونهاي ميان دوره اي،

دقیقه90مدت زمان کالس درس: آشنایی دانشجو با مفاهيم نوين پرستاری در رابطه با اختالالت دستگاههدف کلی درس:

تنفس، نحوه بررسی و شناخت بيماران مبتال به مشکالت تنفسی و اقدامات مناسب با توجه به فرآيند پرستاری.

اهداف اختصاصی درس: دانشجو در پایان دوره بتواند :

آناتومی و فیزیو لوژي دستگاه تنفس بیان کند..1 نحوه بررسی تاریخچه سالمت ،معاینات فیزیکی و ارزشیابی تشخیصی را بیان.2

نماید .عفونتهاي سیستم فوقانی دستگاه تنفس و پرستاري انرا بیان نماید..3انسداد وصدمات راههاي هوایی فوقانی و سرطان حنجره را شرح دهد ..4 درمان بیماران با مشکالت راههاي هوایی تحتانی و مراقبتهای پرستاری آنها را.5

توضیح دهد. بیماریهاي پرده جنب و عروق ریه همراه با مراقبتهای پرستاری مربوطه را شرح.6

دهد.بیماري هاي شغلی ریه را توضیح دهد ..7صدمات قفسه سینه و مراقبتهای مربوطه را بیان نماید..8روشهاي اداره بیماران با بیماریهاي انسدادي ریه را شرح دهد ..9نحوه مراقبت در سیستم تنفسی را توضیح دهد..10

 منابع اصلی درس Joyce M. Black and Jane Hokanson Hawks. Textbook of Medical - Surgical Nursing . 7 th. Elsevier inc. ; 2005 Smeltzer B , Suzanne C . Brunner & Suddarth`s Textbook of Medical - Surgical Nursing

. 9 th . Philadelphia : Lippincott ; 2008 Phipps WJ , Sands JK , Marek JF . Medical - Surgical Nursing . 6 th . Philadelphia :

Mosby Inc ; 2003

جراحي تنفس ، ترجمه پوران سامي ، تهران ،–برونر- سودارث : پرستاري داخلي ، چاپ اول1384انتشارات بشري با همكاري تحفه ،

،بلک- هوکس: اختالالت تنفس. ترجمه مهدوی زهرا، تهران ، انتشارات جامعه نگر سالمی ، چاپ اول1389

، ) سيسيل راسل الفايت : مبانی طب داخلی سيسيل ) بيماری های دستگاه تنفس ، چاپ چهارم 1381ترجمه قادری اصل داود ، تهران ، انتشارات گلبان،

تهران ،3بابامحمدي، حسن و همكاران: درسنامه جامع پرستاري داخلي و جراحي ، ، چاپ اول1382انتشارات بشري با همكاري تحفه ،

2

Page 3: UMSU › uploads › t-jasemi.docx · Web viewدر آزمونهاي ميان د وره اي شرکت نمايند(در صورت غيبت در آزمونهاي ميان دوره اي،

بسمه تعالیدانشگاه علوم پزشکی ارومیه

(Course Plan ) طرح درس ترمی جدول زمان بندی ارائه برنامه درس پرستاری بیماریهای تنفس

93 - 94نیمسال دوم سال تحصیلی ردی وسایل کمکمدرسعنوانساعتتاریخف

آموزشی آمادگی الزم

دانشجویان قبل ازشروع کالس

روش / روشهایتدریس

ارزیابی

تا 123/11/9330/1430/16

ارزشیابی آغازین، برقراری ارتباط و مروری بر تشريح و فيزيولوژي دستگاه

تنفس

مدینهجاسمی

–کامپیوتر ویدئو

پروزکتور وایت بورد -

ماژیک

مطالعه مباحث قبل از کالس و شرکت فعال دربحث و پرسش و پاسخ

سخنرانی بحث

نداردگروهی

تا 230/11/9330/1430/16

نحوه بررسی تاریخچه سالمت، معاینات فیزیکی و اقدامات تشخیصی مشکالت

ریوی

مدینهجاسمی

–کامپیوتر ویدئو

پروزکتور وایت بورد -

ماژیک

مطالعه مباحث قبل از کالس و شرکت فعال دربحث و پرسش و پاسخ

سخنرانی بحث

گروهیcase study

ارائه

امتحان شفاهی و ثبت نمرات در دفتر

ارزیابیدانشجویان

تا 37/12/9330/1430/16

عفونتهاي سیستم فوقانی دستگاهتنفس و مراقبتهای پرستاری

مدینهجاسمی

–کامپیوتر ویدئو

پروزکتور وایت بورد -

ماژیک

مطالعه مباحث قبل از کالس و شرکت فعال دربحث و پرسش و پاسخ

سخنرانی بحث

گروهی

امتحان شفاهی و ثبت نمرات در

دفتر ارزیابیدانشجویان

تا 410/12/9330/1430/16

انسداد وصدمات راههاي هوایی فوقانیو سرطان حنجره

مدینهجاسمی

–کامپیوتر ویدئو

پروزکتور - وایت بورد -

ماژیک

مطالعه مباحث قبل از کالس و شرکت فعال دربحث و پرسش و پاسخ

سخنرانی بحث

گروهی جلسه3کوئیزاز

قبل

تا 517/12/9330/1430/16

درمان بیماران با مشکالت راههايهوایی تحتانی و مراقبتهای پرستاری آنها

مدینهجاسمی

–کامپیوتر ویدئو

پروزکتور وایت بورد -

ماژیک

مطالعه مباحث قبل از کالس و شرکت فعال دربحث و پرسش و پاسخ

سخنرانی بحث

گروهیcase study

ارائه

امتحان شفاهی و ثبت نمرات در

دفتر ارزیابیدانشجویان

تا 624/12/9330/1430/16

بیماریهاي پرده جنب و عروق ریه همراهبا مراقبتهای پرستاری مربوطه

مدینهجاسمی

–کامپیوتر ویدئو

پروزکتور وایت بورد -

ماژیک

مطالعه مباحث قبل از کالس و شرکت فعال دربحث و پرسش و پاسخ

سخنرانی بحث

گروهیcase study

ارائه

امتحان شفاهی و ثبت نمرات در

دفتر ارزیابیدانشجویان

تا 719/1/9430/1430/16

بیماري هاي شغلی ریه و مراقبتهایمربوطه

مدینهجاسمی

–کامپیوتر ویدئو

مطالعه مباحث قبل از کالس و شرکت فعال در

سخنرانی بحث

3کوئیز از جلسه قبل

3

Page 4: UMSU › uploads › t-jasemi.docx · Web viewدر آزمونهاي ميان د وره اي شرکت نمايند(در صورت غيبت در آزمونهاي ميان دوره اي،

پروزکتور وایت بورد -

ماژیکگروهیبحث و پرسش و پاسخ

تا 826/1/9430/1430/16

صدمات قفسه، سینه سرطان ريهمراقبت های پرستاری مربوطه

مدینهجاسمی

–کامپیوتر ویدئو

پروزکتور وایت بورد -

ماژیک

مطالعه مباحث قبل از کالس و شرکت فعال دربحث و پرسش و پاسخ

سخنرانیبحث

امتحان شفاهی و ثبت نمرات در دفتر

ارزیابیدانشجویان

تا 923/11/9430/1430/16

بيماريهاي انسدادي مزمن ريه ) برونشيت مزمن ، آمفيزم( آسم و

مراقبت هاي مربوطه

مدینهجاسمی

–کامپیوتر ویدئو

پروزکتور وایت بورد -

ماژیک

مطالعه مباحث قبل از کالس و شرکت فعال دربحث و پرسش و پاسخ

سخنرانی بحث

گروهیcase study

ارائه

امتحان شفاهی و ثبت نمرات در دفتر

ارزیابیدانشجویان

تا 1030/11/9430/14نحوه مراقبت در سیستم تنفسی30/16

مدینهجاسمی

–کامپیوتر ویدئو

پروزکتور وایت بورد -

ماژیک

مطالعه مباحث قبل از کالس و شرکت فعال دربحث و پرسش و پاسخ

سخنرانی بحث

گروهی

امتحان شفاهی و ثبت نمرات در

دفتر ارزیابیدانشجویان

4

Page 5: UMSU › uploads › t-jasemi.docx · Web viewدر آزمونهاي ميان د وره اي شرکت نمايند(در صورت غيبت در آزمونهاي ميان دوره اي،

5

Page 6: UMSU › uploads › t-jasemi.docx · Web viewدر آزمونهاي ميان د وره اي شرکت نمايند(در صورت غيبت در آزمونهاي ميان دوره اي،

:نحوه ارزشیابی دانشجو و بارم مربوط به هر ارزشیابی %5 حضور مداوم و بدون غيبت .1 %5حضور فعال و شرکت در بحث ها و پاسخ به سئواالت .2% 40کوئیزها .3%10پروژه کالسی .4% 40امتحان پایان ترم .5

به منظور دستيابي به اهداف آموزشي تعيين شده مباحث اين درس بهروش تدریس : صورت سخنراني و پرسش و پاسخ تدريس ميگردد. از وسايل کمک آموزشي )شامل :تابلو،

اورهد، پروژکتور، ،( به تناسب د ر ارا ئه مطالب استفاده خواهد شد.پيش سازمان دهنده الگوی تدریس :

از فراگيران انتظار ميرود:وظابف و تکالیف دانشجو : د10ُدر تمام جلسات کالس درس بد ون تاخير حضور يابند و د ر صورت تاخير بيش از

قيقه از ورود به کالس اجتناب کرده و بد ين ترتيب در حفظ نظم کالس سهيم باشند..در بحثهاي کالس بطور فعال شرکت نماينددر آزمونهاي ميان د وره اي شرکت نمايند)در صورت غيبت در آزمونهاي ميان دوره

اي، اگر غيبت غير موجه باشد ،نمره صفر براي آن آزمون منظور خواهد شد و چنانچه غيبت موجه باشد، با ارائه گواهي معتبر الزم است دانشجو تا حد اکثر د و هفته بعد از

تاريخ آزمون براي انجام امتحان به استاد مربوطه مراجعه نمايند،در غير اينصورتنمره صفر منظور خواهد شد(.

ساعات کالس بيشتر باشد،در صورتيکه غيبت4/ 17غيبت در کالس نبايد از حد مجاز بيش از حد مجاز باشد:

غيبتهاغير موجه باشد ،آن واحد درسي حذ ف مي شود.2/1الف-چنانچه بيش از.ب-چنانچه غيبتها غير موجه باشد ،نمره صفر براي آن منظور خواهد شد

بسمه تعالی د پرستاری بیماریهای طرح درس روزانه واح

صفحه اول تنفس ( نام درس :1

پرستاريبیماریهای تنفس

( تعدار واحد :21.25

( پیش نیاز :32داخلی جراحی

( رشته : پرستاري4

6

Page 7: UMSU › uploads › t-jasemi.docx · Web viewدر آزمونهاي ميان د وره اي شرکت نمايند(در صورت غيبت در آزمونهاي ميان دوره اي،

( مقطع :5کارشناسی

( تعداد7( نیمسال : دوم 6 نفر 43دانشجو :

( مدرس : جاسمی8

45/1 ( مدت تدریس : 110 ( شماره جلسه : 9

مروری بر تشريح و فيزيولوژي دستگاه تنفس، روشهاي ( عنوان درس جلسه حاضر: 11معاينه فيزيكي قفسه سينه و روشهاي تشخيصي اختالالت تنفس

كليات تاريخچه و مفهوم بهداشت را بدانند. ( هدف کلی : 12

آناتومی و فيزيولوژي دستگاه تنفس روشهاي معاينه فيزيكي قفسه سينه و روشهاي تشخيصي اختالالت تنفسی

( اهداف رفتاری : در پایان جلسه دانشجو قادر خواهد بود: 13آناتومي و فيزيولوژي دستگاه تنفس فوقاني را شرح دهد..1آناتومي و فيزيولوژي دستگاه تنفس تحتاني را توضيح د هد ..2حجمها و ظرفيتهاي ريوي را توضيح دهد..3انتشار و پرفوزيون اكسيژن خون و حبابچه ها را شرح دهد ..4 انتقال گازها در خون را توضيح دهد..5

( حیطه یادگیری :14شناختي )دانش(.1شناختي )فهمیدن(.2شناختي ) فهمیدن (.3شناختي )دانش(.4شناختي ) فهمیدن (.5

( رفتارهای ورودی : قبل از ورود به بحث جدید دانشجو باید :15آشنایی قبلی با آناتومی و فیزیولوژی دستگاه تنفس

( سواالت سنجش آغازین 16تفاوت بین تهویه و تنفس چیست؟

مراحلتدریس

فعالیت هایاستاد

فعالیت هایدانشجو

روشتدریس

وسایل کمک

آموزشی

زمان

( معرفی1 درس جدید

و ایجادانگیزه

ارائه پیشسازمان دهنده

ارائه مقدمهجالب و گیرا

پاسخ به سواالت پیش

سازماندهنده

داستانپردازی

وايت برد ويدئو

پروژكتور

10 دقیقه

7

Page 8: UMSU › uploads › t-jasemi.docx · Web viewدر آزمونهاي ميان د وره اي شرکت نمايند(در صورت غيبت در آزمونهاي ميان دوره اي،

گوش دادن یادداشتبرداری

( تدریس2درس جدید

سخنرانی ارائه اسالیدها

پرسش وپاسخ

مشارکت دادن دانشجو در

بحث

شرکت دربحث

پاسخ بهسواالت

گوش دادن یادداشتبرداری

سخنرانی نمایشاسالید

بحثگروهی

وايت برد ويدئو

پروژكتور

1 ساعت

3) ارزشیابی

تکوینی

ارائه سوال هایی از

دروس تدریسشده

پاسخ بهسواالت

شرکت دربحث

بیان نقاطمبهم و گنگ

تدریس

پرسش وپاسخ

وايت برد ويدئو

پروژكتور

5 دقیقه

( جمع4 بندی و

نتیجه گیری

برگشت به مطالب ارائه شده و ایجاد ارتباط بین

قسمت های مختلف تدریس

و جمع بندیآنها

استماع یادداشت

برداری

وايت بردسخنرانی ويدئو

پروژكتور

20 دقیقه

( تعیین5 تکلیف برایجلسه بعد

بیان موضوعجلسه بعد

بیان انتظارات از دانشجویان جهت ورود به

بحث آینده ارائه تكليف

استماع یادداشت

برداری

وايت بردسخنرانی ويدئو

پروژكتور

5 دقیقه

( معرفی6 منابع و

ماخذ برای مطالعهبیشتر

معرفی منابع برای مطالعه

بیشتر معرفی منابع

موجود در کتابخانه

دانشکده

وايت بردسخنرانی استماع ويدئو

پروژكتور

5 دقیقه

( نام درس :1 پرستاري

بیماریهای تنفس

( تعدار واحد :21.25

( پیش نیاز :32داخلی جراحی

( رشته : پرستاري4

( مقطع :5کارشناسی

( تعداد7( نیمسال : دوم 6 نفر43دانشجو :

( مدرس : جاسمی 8

45/1 ( مدت تدریس : 210 ( شماره جلسه : 9

عفونت ها و مشکالت شایع قس��مت فوق��انی دس��تگاه تنفس ( عنوان درس جلسه حاضر :11مانند سرماخوردگی، سينوزيت، رينيت، فارنژیت، الرنژيت و مراقبتهای پرستاری مربوطه

8

Page 9: UMSU › uploads › t-jasemi.docx · Web viewدر آزمونهاي ميان د وره اي شرکت نمايند(در صورت غيبت در آزمونهاي ميان دوره اي،

آشنایی با عفونت ها و مشکالت شایع قسمت فوقانی دستگاه تنفس مانن��د ( هدف کلی : 12سرماخوردگی، سينوزيت، رينيت آلرژیک، الرنژيت و مراقبتهای پرستاری مربوطه

( اهداف رفتاری : ) در پایان جلسه دانشجو قادر خواهد بود (13 اصول صحیح مصاحبه با مددجویان مبتال به اختالالت شایع تنفسی.1

را بداند. عالئم و نشانه های شایع اختالالت تنفسی را بر اساس اختصاصات.2

هریک شرح دهد. اصول صحیح مشاهده قفسه سینه را شرح دهد و موارد غیر.3

طبیعی را تشخیص دهد. اصول صحیح لمس قفسه سینه را شرح دهد و موارد غیر طبیعی.4

را تشخیص دهد اصول صحیح دق قفسه سینه را شرح دهد و موارد غیر طبیعی را.5

تشخیص دهد اصول صحیح سمع قفسه سینه را شرح دهد و موارد غیر طبیعی را.6

تشخیص دهدروشهاي تشخيص بيماريهاي تنفسي را نام ببرد..7نحوه انجام آزمايشهاي تشخيصي را توضيح دهد.8 ، CXRمراقبتهاي پرستاري الزم قبل و بعد از پروسيجرهای، .9

ABGاسپيرومتري، برونكوسکوپی، توراسنتز، تستهای عملكرد ، ريه ، تهيه خلط را بداند.

( حیطه یادگیری :14شناختي )دانش(.1شناختي )دانش(.2شناختي )فهمیدن(.3شناختي )فهمیدن(.4شناختي )فهمیدن (.5شناختي )فهمیدن(.6شناختي )دانش(.7شناختي )فهمیدن(.8شناختي )دانش(.9

( رفتارهای ورودی : دانشجو قبل از ورود به بحث جدید :15آشنایی با آناتومی و فیزیولوژی دستگاه تنفس

آشنایی قبلی با نحوه گرفتن تاریخچه بیماریآشنایی قبلی با معاینات فیزیکی

( سواالت سنجش آغازین 16به نظر شما شایعترین نشانه های مشکالت تنفسی کدامند؟

برای بررسی یک فرد مبتال به مشکالت تنفسی از کدام معاینات فیزیکی می توان استفادهکر؟

شایعترین تستهای تشخیصی برای شناسایی مشکالت تنفسی کدامند؟

مراحلتدریس

فعالیت هایاستاد

فعالیت هایدانشجو

روشتدریس

وسایل کمک

آموزشی

زمان

( معرفی1 درس جدید

و ایجادانگیزه

ارائه پیش سازمان دهنده

ارائه مقدمهجالب و گیرا

پاسخ به سواالت پیش

سازماندهنده

گوش دادن یادداشتبرداری

داستانپردازی

وايت برد ويدئو

پروژكتور

10 دقیقه

( تدریس2درس جدید

سخنرانی ارائه اسالیدها

پرسش وپاسخ

شرکت دربحث

پاسخ بهسواالت

سخنرانی نمایشاسالید

بحث

وايت برد ويدئو

پروژكتور

1 ساعت

9

Page 10: UMSU › uploads › t-jasemi.docx · Web viewدر آزمونهاي ميان د وره اي شرکت نمايند(در صورت غيبت در آزمونهاي ميان دوره اي،

مشارکت دادن دانشجو در

بحث

گوش دادن یادداشتبرداری

گروهی

3) ارزشیابی

تکوینی

ارائه سوال هایی از

دروس تدریسشده

پاسخ بهسواالت

شرکت دربحث

بیان نقاطمبهم و گنگ

تدریس

پرسش وپاسخ

وايت برد ويدئو

پروژكتور

5 دقیقه

( جمع4 بندی و

نتیجه گیری

برگشت به مطالب ارائه شده و ایجاد ارتباط بین

قسمت های مختلف تدریس

و جمع بندیآنها

استماع یادداشت

برداری

وايت بردسخنرانی ويدئو

پروژكتور

20 دقیقه

( تعیین5 تکلیف برایجلسه بعد

بیان موضوعجلسه بعد

بیان انتظارات از دانشجویان جهت ورود به

بحث آینده ارائه تكليف

استماع یادداشت

برداری

وايت بردسخنرانی ويدئو

پروژكتور

5 دقیقه

( معرفی6 منابع و

ماخذ برای مطالعهبیشتر

معرفی منابع برای مطالعه

بیشتر معرفی منابع

موجود در کتابخانه

دانشکده

وايت بردسخنرانی استماع ويدئو

پروژكتور

5 دقیقه

( نام درس :1 پرستاري

بیماریهای تنفس

( تعدار واحد :21.25

( پیش نیاز :32داخلی جراحی

( رشته : پرستاري4

( مقطع :5کارشناسی

( تعداد7( نیمسال : دوم 6 نفر43دانشجو :

( مدرس : جاسمی 8

45/1 ( مدت تدریس : 310 ( شماره جلسه : 9

عفونتهاي سیستم فوقانی دستگاه تنفس و مراقبتهای ( عنوان درس جلسه حاضر : 11پرستاری

آشنایی با عفونتهاي سیستم فوقانی دستگاه تنفس و مراقبتهای پرستاری ( هدف کلی : 12

10

Page 11: UMSU › uploads › t-jasemi.docx · Web viewدر آزمونهاي ميان د وره اي شرکت نمايند(در صورت غيبت در آزمونهاي ميان دوره اي،

( اهداف رفتاری : ) در پایان جلسه دانشجو قادر خواهد بود (13بيماريهاي دستگاه تنفس فوقاني را نام ببريد..1عالئم و نشنانه هاي بيماريهای تنفس را بيان كند ..2 عالئم ، تش����خيص ، درم����ان وت����دابير پرس����تاري در م����ورد.3

سرماخوردگي را توضيح دهد . عالئم ، تش��خيص ، درم��ان و ت��دابير پرس��تاري در م��ورد ری��نیت.4

آلژیک را توضیح دهد عالئم ؤ تشخيص ، درمان و تدابير پرس��تاري در م��ورد س��ينوزيت.5

حاد و مزمن را توضیح دهد عالئم ، تشخيص ، درمان و تدابير پرستاري در م��ورد الرن��ژيت را.6

توضیح دهد عالئم ، تشخيص ، درم�ان و ت��دابير پرس�تاري در م�ورد ف��ارنژیت.7

حاد و مزمن را توضیح دهد

( حیطه یادگیری :14 – شناختی )دانش(1 – شناختی )تحلیل(2 – شناختی )فهمیدن(3 – شناختی )فهمیدن(4- شناختی ) فهمیدن (5- شناختی )فهميدن(6- شناختی )فهميدن(7

( رفتارهای ورودی : دانشجو قبل از ورود به بحث جدید :15آشنایی با آناتومی دستگاه تنفس فوقانی

آشنایی با نحوه بررسی وضعیت راه هوایی فوقانی

( سواالت سنجش آغازین 16از بیماریهای قسمت فوقانی دستگاه تنفس که خودتان درگیر شده اید یک مورد نام ببرید؟

برای درمان مشکل خود چه اقداماتی انجام داده اید؟

مراحلتدریس

فعالیت هایاستاد

فعالیت هایدانشجو

روشتدریس

وسایل کمک

آموزشی

زمان

( معرفی1 درس جدید

و ایجادانگیزه

ارائه پیش سازمان دهنده

ارائه مقدمهجالب و گیرا

پاسخ به سواالت پیش

سازماندهنده

گوش دادن یادداشتبرداری

داستانپردازی

وايت برد ويدئو

پروژكتور

10 دقیقه

( تدریس2درس جدید

سخنرانی ارائه اسالیدها

پرسش وپاسخ

مشارکت دادن دانشجو در

بحث

شرکت دربحث

پاسخ بهسواالت

گوش دادن یادداشتبرداری

سخنرانی نمایشاسالید

بحثگروهی

وايت برد ويدئو

پروژكتور

1 ساعت

11

Page 12: UMSU › uploads › t-jasemi.docx · Web viewدر آزمونهاي ميان د وره اي شرکت نمايند(در صورت غيبت در آزمونهاي ميان دوره اي،

3) ارزشیابی

تکوینی

ارائه سوال هایی از

دروس تدریسشده

پاسخ بهسواالت

شرکت دربحث

بیان نقاطمبهم و گنگ

تدریس

پرسش وپاسخ

وايت برد ويدئو

پروژكتور

5 دقیقه

( جمع4 بندی و

نتیجه گیری

برگشت به مطالب ارائه شده و ایجاد ارتباط بین

قسمت های مختلف تدریس

و جمع بندیآنها

استماع یادداشت

برداری

وايت بردسخنرانی ويدئو

پروژكتور

20 دقیقه

( تعیین5 تکلیف برایجلسه بعد

بیان موضوعجلسه بعد

بیان انتظارات از دانشجویان جهت ورود به

بحث آینده ارائه تكليف

استماع یادداشت

برداری

وايت بردسخنرانی ويدئو

پروژكتور

5 دقیقه

( معرفی6 منابع و

ماخذ برای مطالعهبیشتر

معرفی منابع برای مطالعه

بیشتر معرفی منابع

موجود در کتابخانه

دانشکده

وايت بردسخنرانی استماع ويدئو

پروژكتور

5 دقیقه

( نام درس :1 پرستاري

بیماریهای تنفس

( تعدار واحد :21.25

( پیش نیاز :32داخلی جراحی

( رشته : پرستاري4

( مقطع :5کارشناسی

( تعداد7( نیمسال : دوم 6 نفر43دانشجو :

( مدرس : جاسمی8

45/1 ( مدت تدریس : 410 ( شماره جلسه : 9

انسداد وصدمات راههاي هوایی فوقانی و سرطان حنجره ( عنوان درس جلسه حاضر : 11

آشنایی با انسداد وصدمات راههاي هوایی فوقانی و سرطان حنجره ( هدف کلی : 12

( اهداف رفتاری : ) در پایان جلسه دانشجو قادر خواهد بود (13 عالئم ، تش��خيص ، درم��ان و ت��دابير پرس��تاري در م��ورد الته��اب.1

لوزه ها را توضیح دهد عالئم ، تشخيص ، درمان و تدابير پرستاري در مورد خونریزی از.2

بینی را توضیح دهد . عالئم ، تشخيص ، درمان ، تدابير پرستاري در انسداد حنجره را.3

( حیطه یادگیری :14 ش������������������ناختی.1

) فهمیدن ( ش������������������ناختی.2

) فهمیدن ( شناختی ) دانش (.3

12

Page 13: UMSU › uploads › t-jasemi.docx · Web viewدر آزمونهاي ميان د وره اي شرکت نمايند(در صورت غيبت در آزمونهاي ميان دوره اي،

شرح دهد . اقدامات پرستاري قبل و بعد از عمل جراحي سرطان حنجره را.4

شرح دهد . روشهاي نوتواني كالمي در بيماري بعد ازعمل جراحي س��رطان.5

حنجره را توضيح دهد .

شناختی ) فهمیدن (.4 ش������������������ناختی.5

) فهمیدن (

( رفتارهای ورودی : قبل از ورود به بحث جدید دانشجو باید :15آشنایی با آناتومی دستگاه تنفس فوقانی

آشنایی با نحوه بررسی وضعیت راه هوایی فوقانی

( سواالت سنجش آغازین 16اگر با فردی که دچار شکستگی بینی شده برخورد کردید چه اقداماتی انجام می دهید؟

به نظر شما شایعترین علل انسداد حنجره کدامند؟

مراحلتدریس

فعالیت هایاستاد

فعالیت هایدانشجو

روشتدریس

وسایل کمک

آموزشی

زمان

( معرفی1 درس جدید

و ایجادانگیزه

ارائه پیش سازمان دهنده

ارائه مقدمهجالب و گیرا

پاسخ به سواالت پیش

سازماندهنده

گوش دادن یادداشتبرداری

داستانپردازی

وايت برد ويدئو

پروژكتور

10 دقیقه

( تدریس2درس جدید

سخنرانی ارائه اسالیدها

پرسش وپاسخ

مشارکت دادن دانشجو در

بحث

شرکت دربحث

پاسخ بهسواالت

گوش دادن یادداشتبرداری

سخنرانی نمایشاسالید

بحثگروهی

وايت برد ويدئو

پروژكتور

1 ساعت

5وايت برد پرسش و پاسخ به ارائه سوال (313

Page 14: UMSU › uploads › t-jasemi.docx · Web viewدر آزمونهاي ميان د وره اي شرکت نمايند(در صورت غيبت در آزمونهاي ميان دوره اي،

ارزشیابیتکوینی

هایی از دروس تدریس

شده

سواالت شرکت در

بحث بیان نقاط

مبهم و گنگ تدریس

ويدئوپاسخ پروژكتور

دقیقه

( جمع4 بندی و

نتیجه گیری

برگشت به مطالب ارائه شده و ایجاد ارتباط بین

قسمت های مختلف تدریس

و جمع بندیآنها

استماع یادداشت

برداری

وايت بردسخنرانی ويدئو

پروژكتور

20 دقیقه

( تعیین5 تکلیف برایجلسه بعد

بیان موضوعجلسه بعد

بیان انتظارات از دانشجویان جهت ورود به

بحث آینده ارائه تكليف

استماع یادداشت

برداری

وايت بردسخنرانی ويدئو

پروژكتور

5 دقیقه

( معرفی6 منابع و

ماخذ برای مطالعهبیشتر

معرفی منابع برای مطالعه

بیشتر معرفی منابع

موجود در کتابخانه

دانشکده

وايت بردسخنرانی استماع ويدئو

پروژكتور

5 دقیقه

( نام درس :1 پرستاري

بیماریهای تنفس

( تعدار واحد :21.25

( پیش نیاز :32داخلی جراحی

( رشته : پرستاري4

( مقطع :5کارشناسی

( تعداد7( نیمسال : دوم 6 نفر43دانشجو :

( مدرس : جاسمی 8

45/1 ( مدت تدریس : 510 ( شماره جلسه : 9

درم��ان بیم��اران ب��ا مش��کالت راهه��اي ه��وایی تحت��انی و ( عنrrوان درس جلسrrه حاضrrر : 11مراقبتهای پرستاری آنها

آشنایی با درمان بیماران با مش��کالت راهه��اي ه��وایی تحت��انی و مراقبته��ای ( هدف کلی : 12پرستاری آنها

( اهداف رفتاری : ) در پایان جلسه دانشجو قادر خواهد بود (13اپيدميولوژي بيماريهاي تحتاني ريه را شرح دهد ..1اهميت بيماريهاي ريوي را در حال حاضر توضيح دهد.2 تعري��ف، عالئم ب��اليني، روش��هاي تشخيص��ي، درم��ان و مراقبته��اي.3

( حیطه یادگیری :14 ش���������������ناختی.1

) دانش ( ش���������������ناختی.2

14

Page 15: UMSU › uploads › t-jasemi.docx · Web viewدر آزمونهاي ميان د وره اي شرکت نمايند(در صورت غيبت در آزمونهاي ميان دوره اي،

پرستاری آتلکتازی را شرح دهد. تعري���ف، ان���واع، عالئم ب���اليني، روش���هاي تشخيص���ي، درم���ان و.4

مراقبتهاي پرستاری پنوموني را شرح دهد. تعري��ف، عالئم ب��اليني، روش��هاي تشخيص��ي، درم��ان و مراقبته��اي.5

پرستاری سل را شرح دهد. تعريف ، عالئم ب�اليني ، اق��دامات تشخيص�ي ، اق�دامات درم�اني و.6

مراقبتي ابسه ريه را توضيح دادهد. تعریف، عالئم باليني، روش��هاي تشخيص��ی، درم��ان و پيش��گيري از.7

تراكئوبرونشيت حاد را توضيح دهد. عالئم ، روشهاي تشخيص درمان و اقدامات پرستاري ادم حاد ری��ه.8

.را شرح دهد

) فهمیدن ( شناختی ) دانش (.3 شناختی ) دانش (.4 ش���������������ناختی.5

) دانش ( ش���������������ناختی.6

) فهمیدن ( ش���������������ناختی.7

) فهمیدن ( ش���������������ناختی.8

) دانش ( ( رفتارهای ورودی : دانشجو قبل از ورود به بحث جدید :15

آشنایی با آناتومی و فیزیولوژی دستگاه تنفس تحتانیآشنایی با نحوه بررسی وضعیت راه هوایی تحتانی

( سواالت سنجش آغازین 16چند مورد از بیماریهای دسنگاه تنفس تحتانی را نام ببرید؟

اگر با چنین بیمارانی برخورد داشته ای اقدامات درمانی و مراقبی آنها را بیان کنید؟

مراحلتدریس

فعالیت هایاستاد

فعالیت هایدانشجو

روشتدریس

وسایل کمک

آموزشی

زمان

( معرفی1 درس جدید

و ایجادانگیزه

ارائه پیش سازمان دهنده

ارائه مقدمهجالب و گیرا

پاسخ به سواالت پیش

سازماندهنده

گوش دادن یادداشتبرداری

داستانپردازی

وايت برد ويدئو

پروژكتور

10 دقیقه

( تدریس2درس جدید

سخنرانی ارائه اسالیدها

پرسش وپاسخ

مشارکت دادن دانشجو در

بحث

شرکت دربحث

پاسخ بهسواالت

گوش دادن یادداشتبرداری

سخنرانی نمایشاسالید

بحثگروهی

وايت برد ويدئو

پروژكتور

1 ساعت

3) ارزشیابی

تکوینی

ارائه سوال هایی از

دروس تدریسشده

پاسخ بهسواالت

شرکت دربحث

بیان نقاطمبهم و گنگ

تدریس

پرسش وپاسخ

وايت برد ويدئو

پروژكتور

5 دقیقه

20وايت بردسخنرانی استماع برگشت به ( جمع415

Page 16: UMSU › uploads › t-jasemi.docx · Web viewدر آزمونهاي ميان د وره اي شرکت نمايند(در صورت غيبت در آزمونهاي ميان دوره اي،

بندی و نتیجه گیری

مطالب ارائه شده و ایجاد ارتباط بین

قسمت های مختلف تدریس

و جمع بندیآنها

یادداشتبرداری

ويدئوپروژكتور

دقیقه

( تعیین5 تکلیف برایجلسه بعد

بیان موضوعجلسه بعد

بیان انتظارات از دانشجویان جهت ورود به

بحث آینده ارائه تكليف

استماع یادداشت

برداری

وايت بردسخنرانی ويدئو

پروژكتور

5 دقیقه

( معرفی6 منابع و

ماخذ برای مطالعهبیشتر

معرفی منابع برای مطالعه

بیشتر معرفی منابع

موجود در کتابخانه

دانشکده

وايت بردسخنرانی استماع ويدئو

پروژكتور

5 دقیقه

( نام درس :1 پرستاري بیماریهای

تنفس

( تعدار واحد :21.25

( پیش نیاز :32داخلی جراحی

( رشته : پرستاري4

( مقطع :5کارشناسی

( تعداد7( نیمسال : دوم 6 نفر43دانشجو :

( مدرس : جاسمی8

45/1 ( مدت تدریس : 610 ( شماره جلسه : 9

بیماریهاي پرده جنب و عروق ریه همراه با مراقبتهای پرستاری ( عنوان درس جلسه حاضر : 11مربوطه

با بیماریهاي پرده جنب و عروق ریه همراه ب��ا مراقبته��ای پرس��تاری مربوط��ه ( هدف کلی : 12آشنا شوند.

( اهداف رفتاری : ) در پایان جلسه دانشجو قادر خواهد بود (13 عالئم ، روشهاي تشخيص درمان و اقدامات پرستاري پلورزي را شرح.1

دهد تعريف ، عالئم باليني ، اقدامات تشخيصي ، اقدامات درماني و.2

مراقبتي آمپیم را توضيح دهد تعريف ، عالئم باليني ، اقدامات تشخيصي ، اقدامات درماني و.3

مراقبتي افیوژن پرده جنب را توضيح دهد. تعريف ، عالئم باليني ، اقدامات تشخيصي ، اقدامات درماني و.4

مراقبتي پرفشاری شریان ریه را توضيح دهد. تعريف ، عالئم باليني ، اقدامات تشخيصي ، اقدامات درماني و.5

مراقبتي کورپولمونل را توضيح دهد. عالئم ، روشهاي تشخيص درمان و اقدامات پرستاري آمبولی ریه را.6

شرح دهد

( حیطه14 یادگیری :

ش�������������ناختی.1) دانش (

ش�������������ناختی.2) فهمیدن (

ش�������������ناختی.3)فهمیدن(

ش�������������ناختی.4)فهمیدن(

ش�������������ناختی.5) فهمیدن(

ش�������������ناختی.6) دانش (

16

Page 17: UMSU › uploads › t-jasemi.docx · Web viewدر آزمونهاي ميان د وره اي شرکت نمايند(در صورت غيبت در آزمونهاي ميان دوره اي،

( رفتارهای ورودی : دانشجو قبل از ورود به بحث جدید :15آشنایی با آناتومی و فیزیولوژی دستگاه تنفس تحتانی

آشنایی با بیماریهای عفونی ریه

( سواالت سنجش آغازین 16به نظر شما تفاوت بین دردهای با منشاء قفسه سینه و دردهای با منشاء قلبی چیست؟

تفاوت بین فشار شریان ریوی با سایر شریانهای بدن چیست؟

مراحلتدریس

فعالیت هایاستاد

فعالیت هایدانشجو

روشتدریس

وسایل کمک

آموزشی

زمان

( معرفی1 درس جدید

و ایجادانگیزه

ارائه پیش سازمان دهنده

ارائه مقدمهجالب و گیرا

پاسخ به سواالت پیش

سازماندهنده

گوش دادن یادداشتبرداری

داستانپردازی

وايت برد ويدئو

پروژكتور

10 دقیقه

( تدریس2درس جدید

سخنرانی ارائه اسالیدها

پرسش وپاسخ

مشارکت دادن دانشجو در

بحث

شرکت دربحث

پاسخ بهسواالت

گوش دادن یادداشتبرداری

سخنرانی نمایشاسالید

بحثگروهی

وايت برد ويدئو

پروژكتور

1 ساعت

3) ارزشیابی

تکوینی

ارائه سوال هایی از

دروس تدریسشده

پاسخ بهسواالت

شرکت دربحث

بیان نقاطمبهم و گنگ

تدریس

پرسش وپاسخ

وايت برد ويدئو

پروژكتور

5 دقیقه

( جمع4 بندی و

نتیجه گیری

برگشت به مطالب ارائه شده و ایجاد ارتباط بین

قسمت های

استماع یادداشت

برداری

وايت بردسخنرانی ويدئو

پروژكتور

20 دقیقه

17

Page 18: UMSU › uploads › t-jasemi.docx · Web viewدر آزمونهاي ميان د وره اي شرکت نمايند(در صورت غيبت در آزمونهاي ميان دوره اي،

مختلف تدریس و جمع بندی

آنها ( تعیین5

تکلیف برایجلسه بعد

بیان موضوعجلسه بعد

بیان انتظارات از دانشجویان جهت ورود به

بحث آینده ارائه تكليف

استماع یادداشت

برداری

وايت بردسخنرانی ويدئو

پروژكتور

5 دقیقه

( معرفی6 منابع و

ماخذ برای مطالعهبیشتر

معرفی منابع برای مطالعه

بیشتر معرفی منابع

موجود در کتابخانه

دانشکده

وايت بردسخنرانی استماع ويدئو

پروژكتور

5 دقیقه

( نام درس :1 پرستاري

بیماریهای تنفس

( تعدار واحد :21.25

( پیش نیاز :32داخلی جراحی

( رشته : پرستاري4

( مقطع :5کارشناسی

( تعداد7( نیمسال : دوم 6 نفر43دانشجو :

( مدرس : جاسمی8

45/1 ( مدت تدریس : 710 ( شماره جلسه : 9

بیماري هاي شغلی ریه و مراقبتهای مربوطه ( عنوان درس جلسه حاضر : 11

با بیماري هاي شغلی ریه و مراقبتهای مربوطه آشنا شوند. ( هدف کلی : 12

( اهداف رفتاری : ) در پایان جلسه دانشجو قادر خواهد بود (13 عالئم ، روشهاي تشخيص درمان و اقدامات پرستاري سندروم.1

دیسترس تنفسی حاد را شرح دهدانواع بيماريهاي شغلي ريه را نام برده و شرح دهد ..2راههاي پيشگيري از بيماريهاي شغلي ريه را بيان نمايد ..3افراد در معرض خطر را شناسايي نمايد ..4 داليل مبارزه با دخانيات به عنوان يك استراتژي كلي را شرح.5

دهد. تعريف ، عالئم باليني ، پاتوفيزيولوژي ، مراقبت و درمان از.6

پنوموكونيوز را بيان نمايد . تعريف ، عالئم باليني ، پاتوفيزيولوژي ، مراقبت و درمان.7

سليكوزيس را شرح دهد.

( حیطه یادگیری :14شناختی ) دانش ( .1شناختی ) دانش( .2 ش�����ناختی )دانش و.3

تحلیل(شناختی )تحلیل( .4شناختی ) دانش (.5 ش���ناختی ) دانش و.6

تحلیل ( ش���ناختی ) دانش و.7

تحلیل (

18

Page 19: UMSU › uploads › t-jasemi.docx · Web viewدر آزمونهاي ميان د وره اي شرکت نمايند(در صورت غيبت در آزمونهاي ميان دوره اي،

( رفتارهای ورودی : دانشجو قبل از ورود به بحث جدید :15آشنایی با آناتومی و فیزیولژی دستگاه تنفس

( سواالت سنجش آغازین 16چند مورد از بیماریهای شغلی ریه را می توانید نام ببرید؟

به نظر شما از چه راه هایی می توان از ابتال به بیماریهای شغلی ریه پیشگیری کرد؟

مراحلتدریس

فعالیت هایاستاد

فعالیت هایدانشجو

روشتدریس

وسایل کمک

آموزشی

زمان

( معرفی1 درس جدید

و ایجادانگیزه

ارائه پیش سازمان دهنده

ارائه مقدمهجالب و گیرا

پاسخ به سواالت پیش

سازماندهنده

گوش دادن یادداشتبرداری

داستانپردازی

وايت برد ويدئو

پروژكتور

10 دقیقه

( تدریس2درس جدید

سخنرانی ارائه اسالیدها

پرسش وپاسخ

مشارکت دادن دانشجو در

بحث

شرکت دربحث

پاسخ بهسواالت

گوش دادن یادداشتبرداری

سخنرانی نمایشاسالید

بحثگروهی

وايت برد ويدئو

پروژكتور

1 ساعت

3) ارزشیابی

تکوینی

ارائه سوال هایی از

دروس تدریسشده

پاسخ بهسواالت

شرکت دربحث

بیان نقاطمبهم و گنگ

تدریس

پرسش وپاسخ

وايت برد ويدئو

پروژكتور

5 دقیقه

( جمع4 بندی و

نتیجه گیری

برگشت به مطالب ارائه شده و ایجاد ارتباط بین

قسمت های مختلف تدریس

و جمع بندیآنها

استماع یادداشت

برداری

وايت بردسخنرانی ويدئو

پروژكتور

20 دقیقه

5وايت بردسخنرانی استماع بیان موضوع ( تعیین519

Page 20: UMSU › uploads › t-jasemi.docx · Web viewدر آزمونهاي ميان د وره اي شرکت نمايند(در صورت غيبت در آزمونهاي ميان دوره اي،

تکلیف برایجلسه بعد

جلسه بعد بیان انتظارات از دانشجویان جهت ورود به

بحث آینده ارائه تكليف

یادداشتبرداری

ويدئوپروژكتور

دقیقه

( معرفی6 منابع و

ماخذ برای مطالعهبیشتر

معرفی منابع برای مطالعه

بیشتر معرفی منابع

موجود در کتابخانه

دانشکده

وايت بردسخنرانی استماع ويدئو

پروژكتور

5 دقیقه

( نام درس :1 پرستاري

بیماریهای تنفس

( تعدار واحد :21.25

( پیش نیاز :32داخلی جراحی

( رشته : پرستاري4

( مقطع :5کارشناسی

( تعداد7( نیمسال : دوم 6 نفر43دانشجو :

( مدرس : جاسمی8

45/1 ( مدت تدریس : 810 ( شماره جلسه : 9

صدمات قفسه، سینه سرطان ريه مراقبت ه��ای پرس��تاری ( عنوان درس جلسه حاضر : 11مربوطه

اطالعات الزم در مورد صدمات قفسه، س��ینه س�رطان ري��ه م��راقبت ه��ای ( هدف کلی : 12پرستاری مربوطه كسب كند.

( اهداف رفتاری : ) در پایان جلسه دانشجو قادر خواهد بود (13علل تروماهاي قفسه صدري را بیان کند..1انواع تروماهای قفسه سینه را لیست کند..2انواع پنوموتوراکس را بیان کرده و درمان آن را توضیح دهد ..3 عالئم ، روش���هاي تش���خيص، درم���ان و اق���دامات پرس���تاري.4

هموتوراكس را شرح دهد . صدمات دیواره قفسه سینه و اقدامات درم��ان مرب�وط ب�ه آن.5

را شرح دهد . عوارض ترومای قفسه سینه و تص��اویر ب��الینی آن و اق��دامات.6

پرستاری را توضیح دهد . تعریف قفسه سینه نایدار، درمان و م�راقبت و مرب�وط ب��ه آن.7

را بیان کند . راchest tupeكاربرد و اقدامات پرستاري در بيماران داراي .8

.توضيح دهدانواع سرطانهاي ريه را نام ببرد ..9علل بروز سرطان و عوامل خطر آنرا لیست کند ..10راههاي توسعه سرطان ريه را شناسايي نمايد ..11راههاي پيشگيري از سرطان ريه را توضيح دهد ..12مكانيزم بروز سرطان ريه را شرح دهد.13 پيشگيري ، عالئم باليني و اق��دامات تشخيص��ي در م��راقبت از.14

سرطانهاي برونكوژنيك را شرح دهد . روش��های درم��انی ج��راحی و غ��یرجراحی در کانس��ر ری��ه را.15

توضیح دهد مراقبتهاي پرستاري قبل و بعد از عمل جراحي ه��اي مبتالي��ان.16

.سرطانهاي ريه را توضيح دهد

( حیطه یادگیری :14 شناختی )تحلیل( .1شناختی )تحلیل( .2شناختی )فهمیدن(.3شناختی )دانش( .4شناختی )دانش (.5 ش���ناختی )دانش و.6

فهمیدن ( ش���ناختی )دانش و.7

تحلیل (شناختی )فهمیدن(.8شناختی )دانش( .9شناختی )تحلیل( .10شناختی )تحلیل( .11شناختی )فهمیدن(.12شناختی )دانش( .13 ش���ناختی )دانش و.14

تحلیل( شناختی )فهمیدن(.15شناختی )فهمیدن(.16

( رفتارهای ورودی : دانشجو قبل از ورود به بحث جدید :15آشنایی با آناتومی و فیزیولوژی دستگاه تنفس

20

Page 21: UMSU › uploads › t-jasemi.docx · Web viewدر آزمونهاي ميان د وره اي شرکت نمايند(در صورت غيبت در آزمونهاي ميان دوره اي،

آشنایی با نحوه بررسی دستگاه تنفسآشنایی قبلی با مباحث مربوط به درمان سرطان )شیمش درمانی، رادیوتراپی، جراحی(

( سواالت سنجش آغازین 16به نظر شما شایعترین علل ترومای قفسه سینه کدامند؟در برخورد با این افراد چه اقداماتی می توان انجام داد؟

به نظر شما شایعترین علت سرطان ریه چیست؟بهترین روش پیشگیری از بروز سرطان ریه چیست؟

روشهای درمانی و مراقبتی سرطان ریه کدامند؟

مراحلتدریس

فعالیت هایاستاد

فعالیت هایدانشجو

روشتدریس

وسایل کمک

آموزشی

زمان

( معرفی1 درس جدید

و ایجادانگیزه

ارائه پیش سازمان دهنده

ارائه مقدمهجالب و گیرا

پاسخ به سواالت پیش

سازماندهنده

گوش دادن یادداشتبرداری

داستانپردازی

وايت برد ويدئو

پروژكتور

10 دقیقه

( تدریس2درس جدید

سخنرانی ارائه اسالیدها

پرسش وپاسخ

مشارکت دادن دانشجو در

بحث

شرکت دربحث

پاسخ بهسواالت

گوش دادن یادداشتبرداری

سخنرانی نمایشاسالید

بحثگروهی

وايت برد ويدئو

پروژكتور

1 ساعت

3) ارزشیابی

تکوینی

ارائه سوال هایی از

دروس تدریسشده

پاسخ بهسواالت

شرکت دربحث

بیان نقاطمبهم و گنگ

تدریس

پرسش وپاسخ

وايت برد ويدئو

پروژكتور

5 دقیقه

( جمع4 بندی و

نتیجه گیری

برگشت به مطالب ارائه شده و ایجاد ارتباط بین

قسمت های مختلف تدریس

و جمع بندیآنها

استماع یادداشت

برداری

وايت بردسخنرانی ويدئو

پروژكتور

20 دقیقه

( تعیین5 تکلیف برایجلسه بعد

بیان موضوعجلسه بعد

بیان انتظارات از دانشجویان جهت ورود به

استماع یادداشت

برداری

وايت بردسخنرانی ويدئو

پروژكتور

5 دقیقه

21

Page 22: UMSU › uploads › t-jasemi.docx · Web viewدر آزمونهاي ميان د وره اي شرکت نمايند(در صورت غيبت در آزمونهاي ميان دوره اي،

بحث آینده ارائه تكليف

( معرفی6 منابع و

ماخذ برای مطالعهبیشتر

معرفی منابع برای مطالعه

بیشتر معرفی منابع

موجود در کتابخانه

دانشکده

وايت بردسخنرانی استماع ويدئو

پروژكتور

5 دقیقه

22

Page 23: UMSU › uploads › t-jasemi.docx · Web viewدر آزمونهاي ميان د وره اي شرکت نمايند(در صورت غيبت در آزمونهاي ميان دوره اي،

( نام درس :1 پرستاري

بیماریهای تنفس

( تعدار واحد :21.25

( پیش نیاز :32داخلی جراحی

( رشته : پرستاري4

( مقطع :5کارشناسی

( تعداد7( نیمسال : دوم 6 نفر43دانشجو :

( مدرس : جاسمی8

45/1 ( مدت تدریس : 910 ( شماره جلسه : 9

بيماريهاي انسدادي مزمن ريه ) برونش��يت م��زمن ، آمف��يزم( ( عنوان درس جلسه حاضر : 11آسم و مراقبت هاي مربوطه

با بيماريه��اي انس��دادي م��زمن ري��ه ) برونش��يت م��زمن ، آمف��يزم( آس��م و ( هدف کلی : 12مراقبت هاي مربوطه آشنا شوند.

( اهداف رفتاری : در پایان جلسه دانشجو قادر خواهد بود:13 تعري��ف، عالئم ب��اليني، روش��هاي تشخيص��ی، درم��ان، پيش��گيري و.1

مراقبتهاي برونشكتازي را توضيح دهد تعري��ف، عالئم ب��اليني، روش��هاي تشخيص��ي، درم��ان، پيش��گيري و.2

مراقبتهاي برونشيت مزمن را شرح دهد تعري��ف، عالئم ب��اليني، روش��هاي تشخيص��ي، درم��ان، پيش��گيري و.3

مراقبتهاي آمفيزم را شرح دهد . تع��ري، عالئم ب��اليني، روش��هاي تشخيص��ي، درم��ان، پيش��گيري و.4

مراقبتهاي آسم را توضيح دهد.

( حیطه یادگیری :14 شناختی )دانش و .1

فهمیدن( ش���ناختی )دانش و.2

تحلیل( ش���ناختی )دانش و.3

تحلیل( ش���ناختی )دانش و.4

فهمیدن( ( رفتارهای ورودی : دانشجو قبل از ورود به بحث جدید :15

آشنایی با آناتومی و فیزیولژی دستگاه تنفس آشنایی با نحوه بررسی دستگاه تنفس

( سواالت سنجش آغازین 16آیا تا به حال با بیماران آسمی برخورد داشته اید؟

به نظر شما شایعترین علل ایجاد آسم کدامند؟

مراحلتدریس

فعالیت هایاستاد

فعالیت هایدانشجو

روشتدریس

وسایل کمک

آموزشی

زمان

23

Page 24: UMSU › uploads › t-jasemi.docx · Web viewدر آزمونهاي ميان د وره اي شرکت نمايند(در صورت غيبت در آزمونهاي ميان دوره اي،

( معرفی1 درس جدید

و ایجادانگیزه

ارائه پیش سازمان دهنده

ارائه مقدمهجالب و گیرا

پاسخ به سواالت پیش

سازماندهنده

گوش دادن یادداشتبرداری

داستانپردازی

وايت برد ويدئو

پروژكتور

10 دقیقه

( تدریس2درس جدید

سخنرانی ارائه اسالیدها

پرسش وپاسخ

مشارکت دادن دانشجو در

بحث

شرکت دربحث

پاسخ بهسواالت

گوش دادن یادداشتبرداری

سخنرانی نمایشاسالید

بحثگروهی

وايت برد ويدئو

پروژكتور

1 ساعت

3) ارزشیابی

تکوینی

ارائه سوال هایی از

دروس تدریسشده

پاسخ بهسواالت

شرکت دربحث

بیان نقاطمبهم و گنگ

تدریس

پرسش وپاسخ

وايت برد ويدئو

پروژكتور

5 دقیقه

( جمع4 بندی و

نتیجه گیری

برگشت به مطالب ارائه شده و ایجاد ارتباط بین

قسمت های مختلف تدریس

و جمع بندیآنها

استماع یادداشت

برداری

وايت بردسخنرانی ويدئو

پروژكتور

20 دقیقه

( تعیین5 تکلیف برایجلسه بعد

بیان موضوعجلسه بعد

بیان انتظارات از دانشجویان جهت ورود به

بحث آینده ارائه تكليف

استماع یادداشت

برداری

وايت بردسخنرانی ويدئو

پروژكتور

5 دقیقه

( معرفی6 منابع و

ماخذ برای مطالعهبیشتر

معرفی منابع برای مطالعه

بیشتر معرفی منابع

موجود در کتابخانه

دانشکده

وايت بردسخنرانی استماع ويدئو

پروژكتور

5 دقیقه

( نام درس :1 پرستاري

بیماریهای تنفس

( تعدار واحد :21.25

( پیش نیاز :32داخلی جراحی

( رشته : پرستاري4

( مقطع :5کارشناسی

( تعداد7( نیمسال : دوم 6 نفر43دانشجو :

( مدرس : جاسمی8

24

Page 25: UMSU › uploads › t-jasemi.docx · Web viewدر آزمونهاي ميان د وره اي شرکت نمايند(در صورت غيبت در آزمونهاي ميان دوره اي،

45/1 ( مدت تدریس : 1010 ( شماره جلسه : 9

نحوه مراقبت در سیستم تنفسی ( عنوان درس جلسه حاضر : 11

آگاهي هاي الزم را در مورد نحوه مراقبت در سیستم تنفسی كسب كند. ( هدف کلی : 12

( اهداف رفتاری : در پایان جلسه دانشجو قادر خواهد بود:13هیوکسی و هیپوکسی را تعریف نماید ..1انواع هیپوکسمی را ذکر کند ..2تعریف اکسیژن درمانی را بیان کند ..3اهداف اکسیژن درمانی را بیان کند..4علل استفاده از اکسیژن درمانی را ذکر کند ..5 عوارض اکسیژن درمانی و روش های پیش��گیری از ع��وارض.6

آن را شرح دهد . روش های تجزیه اکسیژن را با ذکر مزایا و معایب آنها را به.7

تفکیک توضیح هد . روش های درناژ وضعیتی– تکنیک سرفه مؤثر وتمرین��ات تنفس��ی.8

در بیماران مبتالبه بیماریهای تنفسی راتوضیح دهد .

( حیطه یادگیری :14 شناختی )دانش( .1شناختی )دانش( .2شناختی )دانش(.3 ش�����ناختی )دانش و.4

تحلیل(شناختی )دانش(.5شناختی )دانش(.6شناختی )فهمیدن(.7 ش�����ناختی )دانش و.8

فهمیدن(

( رفتارهای ورودی : دانشجو قبل از ورود به بحث جدید :15آشنایی با آناتومی و فیزیولوژی دستگاه تنفس

آشنایی با نحوه بررسی بیماران با مشکالت تنفسی

( سواالت سنجش آغازین 16به نظر شما در چه مواقعی باید از اکسیژن درمانی استفاده شود؟

روشهای تجویز اکسیژن را نام ببرید؟به نظر شما برای خروج ترشحات از دستگاه تنفسی چه اقداماتی می توان انجام داد؟

مراحلتدریس

فعالیت هایاستاد

فعالیت هایدانشجو

روشتدریس

وسایل کمک

آموزشی

زمان

( معرفی1 درس جدید

و ایجادانگیزه

ارائه پیش سازمان دهنده

ارائه مقدمهجالب و گیرا

پاسخ به سواالت پیش

سازماندهنده

گوش دادن یادداشت

داستانپردازی

وايت برد ويدئو

پروژكتور

10 دقیقه

25

Page 26: UMSU › uploads › t-jasemi.docx · Web viewدر آزمونهاي ميان د وره اي شرکت نمايند(در صورت غيبت در آزمونهاي ميان دوره اي،

برداری ( تدریس2

درس جدید

سخنرانی ارائه اسالیدها

پرسش وپاسخ

مشارکت دادن دانشجو در

بحث

شرکت دربحث

پاسخ بهسواالت

گوش دادن یادداشتبرداری

سخنرانی نمایشاسالید

بحثگروهی

وايت برد ويدئو

پروژكتور

1 ساعت

3) ارزشیابی

تکوینی

ارائه سوال هایی از

دروس تدریسشده

پاسخ بهسواالت

شرکت دربحث

بیان نقاطمبهم و گنگ

تدریس

پرسش وپاسخ

وايت برد ويدئو

پروژكتور

5 دقیقه

( جمع4 بندی و

نتیجه گیری

برگشت به مطالب ارائه شده و ایجاد ارتباط بین

قسمت های مختلف تدریس

و جمع بندیآنها

استماع یادداشت

برداری

وايت بردسخنرانی ويدئو

پروژكتور

20 دقیقه

( تعیین5 تکلیف برایجلسه بعد

بیان موضوعجلسه بعد

بیان انتظارات از دانشجویان جهت ورود به

بحث آینده ارائه تكليف

استماع یادداشت

برداری

وايت بردسخنرانی ويدئو

پروژكتور

5 دقیقه

( معرفی6 منابع و

ماخذ برای مطالعهبیشتر

معرفی منابع برای مطالعه

بیشتر معرفی منابع

موجود در کتابخانه

دانشکده

وايت بردسخنرانی استماع ويدئو

پروژكتور

5 دقیقه

بسمه تعالیدانشگاه علوم پزشکی ارومیه (Course Plan ) ی دیالیز طرح درس ترم

صفحه اول معرفی درس : مراقبتهای پرستاری ویژه 

93 - 94نیمسال دوم سال تحصیلی دانشکده: پرستاری و مامایی ارومیه

گروه آموزشی: آموزش پرستاری داخلی و جراحی مراقبتهای پرستاری ویژه )دیالیز(  نام درس:

رشته و مقطع تحصیلی: کارشناسی پرستاری   30/14- 30/16 چهار شنبه ها ساعت  روز و ساعت برگزاری:

26

Page 27: UMSU › uploads › t-jasemi.docx · Web viewدر آزمونهاي ميان د وره اي شرکت نمايند(در صورت غيبت در آزمونهاي ميان دوره اي،

واحد5/0تعداد واحد : مدرس: مدینه جاسمی

دقیقه90مدت زمان کالس درس: آشنایی دانشجو با مفاهيم نارسایی کلیه، دیالیز، پیوند کلیه و اقداماتهدف کلی درس:

 مناسب با توجه به فرآيند پرستاری.اهداف اختصاصی درس:

دانشجو در پایان دوره بتواند :آناتومی و فيزيولوژي دستگاه کلیه را شرح دهد..1نارسايي حاد و مزمن کلیه را شرح دهد..2اصول همودیالیز را شرح دهد و و مراقبت های مربوطه را بيان کند..3اصول دیالیز صفاقی را شرح دهد و و مراقبت های مربوطه را بيان کند..4پیوند کلیه را شرح داده و مراقبتهاي مربوطه را بیان کند..5

:منابع تهران: انتشارات نوردانش، و دیالیز، ICU, CCUشیري ح، نیکروان م، اصول مراقبتهاي ویژه در

1384. هاشمی نیاع . مراقبتهاي ویژه پرستاري. تهران: موسسه فرهنگی انتشاراتی حیان- اباصالح،

1383 و دیالیز،ICU, CCUعسگري م، سلیمانی م . کتاب جامع مراقبتهاي پرستاري ویژه در بخشهاي

1385تهران: نشر بشري ; تحفه،

27

Page 28: UMSU › uploads › t-jasemi.docx · Web viewدر آزمونهاي ميان د وره اي شرکت نمايند(در صورت غيبت در آزمونهاي ميان دوره اي،

بسمه تعالیدانشگاه علوم پزشکی ارومیه

(Course Plan ) طرح درس ترمی جدول زمان بندی ارائه برنامه درس مراقبتهای پرستاری ویژه )دیالیز(

93 - 94نیمسال دوم سال تحصیلی

وسایل کمکمدرسعنوانساعتتاریخردیفآموزشی

آمادگی الزم دانشجویان قبل از

شروع کالس

روش / روشهایتدریس

ارزیابی

126/2/94

30/14 تا

30/16

بر آناتومی و فیزیولوژی دستگاهمروریادراری

نارسایی حاد و مزمن کلیوی مدینه

جاسمی ویدئو–کامپیوتر

پروزکتور وایت بورد- ماژیک

مطالعه مباحث قبل از کالس و شرکت فعال دربحث و پرسش و پاسخ

سخنرانینداردبحث گروهی

22/3/94

30/14 تا

30/16

مدینههمودیالیز ویدئو–کامپیوتر جاسمی

پروزکتور وایت بورد- ماژیک

مطالعه مباحث قبل از کالس و شرکت فعال دربحث و پرسش و پاسخ

سخنرانیبحث گروهیcase study

ارائه

امتحان شفاهی وکتبی

39/3/94

30/14 تا

30/16

مدینهدیالیز صفاقی ویدئو–کامپیوتر جاسمی

پروزکتور وایت بورد- ماژیک

مطالعه مباحث قبل از کالس و شرکت فعال دربحث و پرسش و پاسخ

سخنرانی امتحان شفاهی وبحث گروهی

کتبی

416/3/94

30/14 تا

30/16

پیوند کلیه مدینه

ویدئو–کامپیوتر جاسمی پروزکتور - وایت

بورد - ماژیک

مطالعه مباحث قبل از کالس و شرکت فعال دربحث و پرسش و پاسخ

سخنرانی امتحان شفاهی وبحث گروهی

کتبی

28

Page 29: UMSU › uploads › t-jasemi.docx · Web viewدر آزمونهاي ميان د وره اي شرکت نمايند(در صورت غيبت در آزمونهاي ميان دوره اي،

:نحوه ارزشیابی دانشجو و بارم مربوط به هر ارزشیابی %5 حضور مداوم و بدون غيبت .6 %5حضور فعال و شرکت در بحث ها و پاسخ به سئواالت .7% 90امتحان پایان ترم .8

از فراگيران انتظار ميرود:وظابف و تکالیف دانشجو : د قيقه از10ُدر تمام جلسات کالس درس بد ون تاخير حضور يابند و د ر صورت تاخير بيش از

ورود به کالس اجتناب کرده و بد ين ترتيب در حفظ نظم کالس سهيم باشند..در بحثهاي کالس بطور فعال شرکت نماينددر آزمونهاي ميان د وره اي شرکت نمايند)در صورت غيبت در آزمونهاي ميان دوره اي، اگر غيبت

غير موجه باشد ،نمره صفر براي آن آزمون منظور خواهد شد و چنانچه غيبت موجه باشد، با ارائه گواهي معتبر الزم است دانشجو تا حد اکثر د و هفته بعد از تاريخ آزمون براي انجام امتحان به

استاد مربوطه مراجعه نمايند،در غير اينصورت نمره صفر منظور خواهد شد(. ساعات کالس بيشتر باشد،در صورتيکه غيبت بيش از حد4/ 17غيبت در کالس نبايد از حد مجاز

مجاز باشد:غيبتهاغير موجه باشد ،آن واحد درسي حذ ف مي شود.2/1الف-چنانچه بيش از

ب-چنانچه غيبتها غير موجه باشد ،نمره صفر براي آن منظور خواهد شد.

بسمه تعالی پرستاری مراقبتهای طرح درس روزانه

صفحه اول ویژه)دیالیز( ( نام درس :1

پرستاری مراقبتهایویژه)دیالیز(

( رشته : پرستاري4 ( پیش نیاز : 5/03( تعدار واحد : 2

29

Page 30: UMSU › uploads › t-jasemi.docx · Web viewدر آزمونهاي ميان د وره اي شرکت نمايند(در صورت غيبت در آزمونهاي ميان دوره اي،

( مقطع :5کارشناسی

( تعداد دانشجو :7( نیمسال : دوم 6 نفر 56

مدینه جاسمی ( مدرس : 8

45/1 ( مدت تدریس : 110 ( شماره جلسه : 9

( عنوان درس جلسه حاضر: 11 بر آناتومی و فیزیولوژی دستگاه ادراریمروری

نارسایی حاد و مزمن کلیوی ( هدف کلی : 12

آناتومی و فيزيولوژي دستگاه کلیه را شرح دهد.نارسايي حاد و مزمن کلیه را شرح دهد.

( اهداف رفتاری : در پایان جلسه دانشجو قادر خواهد بود: 13آناتومی و فیزیولوژی سیستم کلیه را شرح دهد. .1 نارسائي حاد را تعريف نموده و و عوامل ايجاد كننده آن را توضيح.2

دهد. را توضيح دهد. ARFتظاهرات باليني در .3راههاي تشخيصي و اصول درماني ان را بيان كند..4بررسي هاي آزمايشگاهي در نارسائي كليه را شرح دهد..5 را توضيح دهد.ARFمداخالت درماني در .6 را توضيح دهد.ARFمراقبتهاي پس از ترخيص در بيماران .7 نارسائي مزمن را تعريف نموده و تغييرات پاتولوژيك آن را توضيح.8

دهد. را توضيح دهد. CRFتظاهرات باليني در .9راههاي تشخيصي و اصول درماني و مراقبتي ان را بيان كند..10

( حیطه یادگیری :14شناختي )دانش(.1 شناختي ) دانش و.2

فهمیدن(شناختي ) فهمیدن (.3شناختي )ترکیب(.4شناختي )دانش(.5شناختي )فهمیدن(.6شناختي )فهمیدن(.7شناختي ) فهمیدن (.8شناختي )فهمیدن(.9شناختي )ترکیب(.10

( رفتارهای ورودی : قبل از ورود به بحث جدید دانشجو باید :15آشنایی قبلی با آناتومی و فیزیولوژی دستگاه ادراری

آشنایی قبلی با نارسایی حاد و مزمن کلیه

( سواالت سنجش آغازین 16در رابطه با نارسایی حاد و مزمن کلیه چه میدانید؟

آیا تاکنون با بیماران مبتال به نارسایی حاد و مزمن کلیه برخورد داشته اید؟

مراحل فعالیت هایفعالیت های استادتدریس

وسایل کمکروش تدریسدانشجوزمانآموزشی

( معرفی1 درس جدید وایجاد انگیزه

ارائه پیش سازماندهنده

ارائه مقدمه جالب وگیرا

پاسخ به سواالتپیش سازمان دهنده

گوش دادنیادداشت برداری

داستان پردازیوايت برد

ويدئوپروژكتور

10 دقیقه

( تدریس2درس جدید

سخنرانیارائه اسالیدها

شرکت در بحثپاسخ به سواالت

سخنرانینمایش اسالید

وايت برد ويدئو

1 ساعت

30

Page 31: UMSU › uploads › t-jasemi.docx · Web viewدر آزمونهاي ميان د وره اي شرکت نمايند(در صورت غيبت در آزمونهاي ميان دوره اي،

پرسش و پاسخ مشارکت دادن

دانشجو در بحثگوش دادن

پروژكتوربحث گروهییادداشت برداری

( ارزشیابی3 ارائه سوال هایی ازتکوینی

دروس تدریس شده

پاسخ به سواالتشرکت در بحث

بیان نقاط مبهم وگنگ

تدریس

پرسش و پاسخوايت برد

ويدئوپروژكتور

دقیقه5

( جمع4 بندی و نتیجه

گیری

برگشت به مطالب ارائه شده و ایجاد ارتباط بین قسمت

های مختلف تدریس وجمع بندی آنها

استماعیادداشت برداری

سخنرانیوايت برد

ويدئوپروژكتور

20 دقیقه

( تعیین5 تکلیف برایجلسه بعد

بیان موضوع جلسهبعد

بیان انتظارات از دانشجویان جهت

ورود به بحث آیندهارائه تكليف

استماعیادداشت برداری

سخنرانیوايت برد

ويدئوپروژكتور

دقیقه5

( معرفی6 منابع و ماخذ برای مطالعه

بیشتر

معرفی منابع برایمطالعه بیشتر

معرفی منابع موجوددر کتابخانه دانشکده

سخنرانیاستماعوايت برد

ويدئوپروژكتور

دقیقه5

( نام درس :1 پرستاری مراقبتهای

ویژه)دیالیز(

( رشته : پرستاري4 ( پیش نیاز : 5/03( تعدار واحد : 2

( مقطع :5کارشناسی

( تعداد دانشجو :7( نیمسال : دوم 6 نفر56

مدینه جاسمی ( مدرس : 8

45/1 ( مدت تدریس : 210 ( شماره جلسه : 9

همودیالیز و مراقبت های مربوطه ( عنوان درس جلسه حاضر :11

آشنایی با اصول همودیالیز و مراقبت های مربوطه ( هدف کلی : 12

( اهداف رفتاری : ) در پایان جلسه دانشجو قادر خواهد بود (13علت استفاده از دياليز را بيان كند..1فرايند همودياليز را توضيح دهد..2نحوه دسترسي به گردش خون بيمار را بيان كند..3را توضيح دهد. TMPماشين دياليز، دياليزور، ضريب پااليش و .4عوامل موثر بر كليرانس را نام ببرد..5روشهاي استريليزاسيون دياليزور را توضيح دهد..6محلولهاي دياليز مورد استفاده را توضيح دهد..7عوارض در طي دياليز را توضيح و مراقبتهاي آن را بيان كند..8رزيم غذائي بيماران همودياليزي را بيان كند..9.آموزش هاي الزم به بيماران دياليزي را به طور كامل شرح دهد.10

( حیطه یادگیری :14شناختی )ترکیب(.1شناختی ) فهمیدن (.2شناختی ) ترکیب (.3شناختی )فهمیدن(.4شناختی )دانش(.5شناختی ) فهمیدن (.6شناختی )فهميدن(.7شناختی )ترکیب(.8شناختی )ترکیب(.9شناختی )دانش(.10

( رفتارهای ورودی : دانشجو قبل از ورود به بحث جدید :15آشنایی با مباحث انتشار، اسمز و انتقال فعال

آشنایی با آناتومی وریدها و شریانها ESRDآشنایی با نارسایی مزمن کلیه و

31

Page 32: UMSU › uploads › t-jasemi.docx · Web viewدر آزمونهاي ميان د وره اي شرکت نمايند(در صورت غيبت در آزمونهاي ميان دوره اي،

( سواالت سنجش آغازین 16آیا با بیمار تحت همودیالیز برخورد داشته اید؟

آیا می دانید همودیالیز جیست و چرا استفاده می شود؟

فعالیت هایفعالیت های استادمراحل تدریس وسایل کمکروش تدریسدانشجو

زمانآموزشی

( معرفی1 درس جدید وایجاد انگیزه

ارائه پیش سازماندهنده

ارائه مقدمه جالبو گیرا

پاسخ به سواالتپیش سازمان دهنده

گوش دادنیادداشت برداری

داستانپردازی

وايت برد ويدئو

پروژكتور10

دقیقه

( تدریس2درس جدید

سخنرانیارائه اسالیدهاپرسش و پاسخ مشارکت دادندانشجو در بحث

شرکت در بحثپاسخ به سواالت

گوش دادنیادداشت برداری

سخنرانینمایش اسالیدبحث گروهی

وايت برد ويدئو

پروژكتور1

ساعت

( ارزشیابی3 ارائه سوال هایی ازتکوینی

دروس تدریس شده

پاسخ به سواالتشرکت در بحث

بیان نقاط مبهم وگنگ

تدریس

پرسش وپاسخ

وايت برد ويدئو

پروژكتور دقیقه5

( جمع بندی4و نتیجه گیری

برگشت به مطالب ارائه شده و ایجاد ارتباط بین قسمت های مختلف تدریس

و جمع بندی آنها

استماعسخنرانییادداشت برداری

وايت برد ويدئو

پروژكتور20

دقیقه

( تعیین5 تکلیف برایجلسه بعد

بیان موضوع جلسهبعد

بیان انتظارات از دانشجویان جهت

ورود به بحث آیندهارائه تكليف

استماعسخنرانییادداشت برداری

وايت برد ويدئو

پروژكتور دقیقه5

( معرفی6 منابع و ماخذ برای مطالعه

بیشتر

معرفی منابع برایمطالعه بیشتر معرفی منابع

موجود در کتابخانهدانشکده

سخنرانیاستماعوايت برد

ويدئوپروژكتور

دقیقه5

32

Page 33: UMSU › uploads › t-jasemi.docx · Web viewدر آزمونهاي ميان د وره اي شرکت نمايند(در صورت غيبت در آزمونهاي ميان دوره اي،

( نام درس :1 پرستاری مراقبتهای

ویژه)دیالیز(

( رشته : پرستاري4 ( پیش نیاز : 5/03( تعدار واحد : 2

( مقطع :5کارشناسی

( تعداد دانشجو :7( نیمسال : دوم 6 نفر56

مدینه جاسمی ( مدرس :8

45/1 ( مدت تدریس : 310 ( شماره جلسه : 9

دیالیز صفاقی و مراقبت های مربوطه ( عنوان درس جلسه حاضر :11 آشنایی با اصول دیالیز صفاقی و مراقبت های مربوطه ( هدف کلی : 12( اهداف رفتاری : ) در پایان جلسه دانشجو قادر خواهد بود (13دياليز صفاقي را تعريف نمايد..1روش كار و فرايند دياليز صفاقي را بيان كند..2مزاياي دياليز صفاقي را شرح دهد..3انواع دياليز صفاقي را تعريف نمايد..4طرز آماده كردن بيمار جهت دياليز صفاقي را شرح دهد..5موارد ممنوعيت دياليز صفاقي را توضيح دهد..6عوارض و مشكالت در طي دياليز صفاقي را شرح دهد..7مراقبت پرستاري در طي دياليز صفاقي را بيان نمايد..8

( حیطه یادگیری :14شناختی ) دانش( .1 شناختی ) ترکیب (.2شناختی ) دانش (.3شناختی ) دانش ( .4شناختی ) دانش (.5 ش����������������ناختی.6

) فهميدن ( شناختی ) دانش( .7 شناختی ) ترکیب (.8

( رفتارهای ورودی : دانشجو قبل از ورود به بحث جدید :15آشنایی با آناتومی و فیزیولوژی پرده صفاق

اشنایی با مفهوم پرده نیمه تراوا

( سواالت سنجش آغازین 16آیا می دانید دیالیز صفاقی چیست و چرا استفاده می شود؟

آیا می توانید تفاوت بین همودیالیز و دیالیز صفاقی را بیان کنید؟

33

Page 34: UMSU › uploads › t-jasemi.docx · Web viewدر آزمونهاي ميان د وره اي شرکت نمايند(در صورت غيبت در آزمونهاي ميان دوره اي،

پرستاری ( نام درس : 1مراقبتهای ویژه)دیالیز(

( رشته : پرستاري4 ( پیش نیاز : 5/03( تعدار واحد : 2

( تعداد دانشجو :7( نیمسال : دوم 6 ( مقطع : کارشناسی5 نفر56

مدینه جاسمی ( مدرس :8

34

فعالیت هایفعالیت های استادمراحل تدریس وسایل کمکروش تدریسدانشجو

زمانآموزشی

( معرفی1 درس جدید وایجاد انگیزه

ارائه پیش سازماندهنده

ارائه مقدمه جالبو گیرا

پاسخ به سواالتپیش سازمان دهنده

گوش دادنیادداشت برداری

داستانپردازی

وايت برد ويدئو

پروژكتور10

دقیقه

( تدریس2درس جدید

سخنرانیارائه اسالیدهاپرسش و پاسخ مشارکت دادندانشجو در بحث

شرکت در بحثپاسخ به سواالت

گوش دادنیادداشت برداری

سخنرانینمایش اسالیدبحث گروهی

وايت برد ويدئو

پروژكتور1

ساعت

( ارزشیابی3 ارائه سوال هایی ازتکوینی

دروس تدریس شده

پاسخ به سواالتشرکت در بحث

بیان نقاط مبهم وگنگ

تدریس

پرسش وپاسخ

وايت برد ويدئو

پروژكتور دقیقه5

( جمع بندی4و نتیجه گیری

برگشت به مطالب ارائه شده و ایجاد ارتباط بین قسمت های مختلف تدریس

و جمع بندی آنها

استماعسخنرانییادداشت برداری

وايت برد ويدئو

پروژكتور20

دقیقه

( تعیین5 تکلیف برایجلسه بعد

بیان موضوع جلسهبعد

بیان انتظارات از دانشجویان جهت

ورود به بحث آیندهارائه تكليف

استماعسخنرانییادداشت برداری

وايت برد ويدئو

پروژكتور دقیقه5

( معرفی6 منابع و ماخذ برای مطالعه

بیشتر

معرفی منابع برایمطالعه بیشتر معرفی منابع

موجود در کتابخانهدانشکده

سخنرانیاستماعوايت برد

ويدئوپروژكتور

دقیقه5

Page 35: UMSU › uploads › t-jasemi.docx · Web viewدر آزمونهاي ميان د وره اي شرکت نمايند(در صورت غيبت در آزمونهاي ميان دوره اي،

45/1 ( مدت تدریس : 410 ( شماره جلسه : 9

پیوند کلیه و مراقبتهاي مربوطه ( عنوان درس جلسه حاضر : 11

آشنایی با پیوند کلیه و مراقبتهاي مربوط به آن ( هدف کلی : 12

( اهداف رفتاری : ) در پایان جلسه دانشجو قادر خواهد بود (13اهداف درماني پيوند كليه را بيان كند . .1 تدابير ، آزمايشات و مراقبت هاي الزم قبل از عمل جراحي پيوند كليه را شرح دهد.2

.مراقبتهاي پرستاري بعد از عمل جراحي پيوند كليه را شرح دهد . .3 داروهاي مصرفي ) سركوب گر ايمني ( مورد استفاده در پيوند كليه را ن��ام ب�رده و.4

عوارض جانبي و مراقبتها و آموزشهاي الزم را شرح دهد . ( و انواع آنرا توضيح دهد . rejectionپس زدگي پيوند ) .5آزمايشات ضروري در تشخيص پس زدگي پيوند را شرح دهد . .6 معيارهاي ارزيابي بيم��ار ازلح��اظ عف��ونت ، عملك��رد سيس��تم ادراري ، گوارش��ي و.7

مشكالت روحي رواني را بيان كند. ( به بيمار تحت پيوند كليه را بيان كند . selfcareآموزش مراقبت از خود ) .8

( حیطه14یادگیری :

ش������������ناختی.1) ترکیب(

شناختی ) دانش.2 )

شناختی ) دانش.3)

شناختی ) دانش.4 )

ش������������ناختي.5)فهمیدن(

شناختي ) دانش.6)

ش������������ناختی.7) ترکیب (

ش������������ناختي.8)ترکیب(

( رفتارهای ورودی : قبل از ورود به بحث جدید دانشجو باید :15آشنایی با آناتومی و فیزیولوژی دستگاه ادراری

آشنایی با مفهوم پیوندآشنایی با مفهوم سرکوب سیستم ایمنی

( سواالت سنجش آغازین 16آیا تاکنون با بیمار پیوند کلیه برخورد داشته اید؟

دالیل پیوند کلیه به نظر شما چیست و شانس بهبود بیماران چقدر است؟

35

Page 36: UMSU › uploads › t-jasemi.docx · Web viewدر آزمونهاي ميان د وره اي شرکت نمايند(در صورت غيبت در آزمونهاي ميان دوره اي،

فعالیت هایفعالیت های استادمراحل تدریس وسایل کمکروش تدریسدانشجو

زمانآموزشی

( معرفی1 درس جدید وایجاد انگیزه

ارائه پیش سازماندهنده

ارائه مقدمه جالبو گیرا

پاسخ به سواالتپیش سازمان دهنده

گوش دادنیادداشت برداری

داستانپردازی

وايت برد ويدئو

پروژكتور10

دقیقه

( تدریس2درس جدید

سخنرانیارائه اسالیدهاپرسش و پاسخ مشارکت دادندانشجو در بحث

شرکت در بحثپاسخ به سواالت

گوش دادنیادداشت برداری

سخنرانینمایش اسالیدبحث گروهی

وايت برد ويدئو

پروژكتور1

ساعت

( ارزشیابی3 ارائه سوال هایی ازتکوینی

دروس تدریس شده

پاسخ به سواالتشرکت در بحث

بیان نقاط مبهم وگنگ

تدریس

پرسش وپاسخ

وايت برد ويدئو

پروژكتور دقیقه5

( جمع بندی4و نتیجه گیری

برگشت به مطالب ارائه شده و ایجاد ارتباط بین قسمت های مختلف تدریس

و جمع بندی آنها

استماعسخنرانییادداشت برداری

وايت برد ويدئو

پروژكتور20

دقیقه

( تعیین5 تکلیف برایجلسه بعد

بیان موضوع جلسهبعد

بیان انتظارات از دانشجویان جهت

ورود به بحث آیندهارائه تكليف

استماعسخنرانییادداشت برداری

وايت برد ويدئو

پروژكتور دقیقه5

( معرفی6 منابع و ماخذ برای مطالعه

بیشتر

معرفی منابع برایمطالعه بیشتر معرفی منابع

موجود در کتابخانهدانشکده

سخنرانیاستماعوايت برد

ويدئوپروژكتور

دقیقه5

بسمه تعالی بسمه تعالی

دانشگاه علوم پزشکی ارومیهویژهطرح درس ترمی پرستاری بیماریهای

نیمسال دوم( ICUپرستاری ویژه )معرفی درس :   93 - 94سال تحصیلی

دانشکده: پرستاری و مامایی ارومیه گروهآموزشی: آموزش پرستاری داخلی و جراحی

پرستاری و بیماریهای تنفس رشته و  نام درس:مقطع تحصیلی: کارشناسی پرستاری

36

Page 37: UMSU › uploads › t-jasemi.docx · Web viewدر آزمونهاي ميان د وره اي شرکت نمايند(در صورت غيبت در آزمونهاي ميان دوره اي،

تعداد  30/14- 30/16 شنبه ها ساعت چهار روز و ساعت برگزاری: واحد1.25واحد :

مدرس: مدینه جاسمی مدت دقیقه90زمان کالس درس: اشنا کردن دانشجو با مراقبتهای پرستاری در بخشهای مراقبت ویژه، نحوه بررسیهدف کلی درس:

تنفسی– عروقی –نیازهای بیمار،تصمیم گیری مناسب و انتخاب اولویتها در بیماران مبتال به اختالالت قلبی با تاکید بر مالحظات نوتوانی و اموزش به بیمار و خانواده او

این درس شامل مراقبت ه��ای پرس�تاری خ��اص از بیم�اران بس��تری در بخش ه��ای م��راقبتشرح درس: ویژه است بدین منظور به دانشجو کم�ک میش�ود ض�من تلفی��ق اموخت�ه ه��ای خ��ود ب��ا اموخت�ه ه�ای قب�ل ، مهارتهای تفکر خالق نظریه ها و مفاهیم پرستاری را در ام��ر م��راقبت از م��دد جوی��ان بزرگس��ال و س��المند

نیازمند مراقبتهای ویژه پرستاری به کار گیرد.

:منابع اصلی درس1-smeltzer, s.c,&bare .B. (2010). Brunner and sudderths Text Book of medical surgical nursing.(10 th

ed .). philadelphia: Lippincott.2-black.J.m; hawks .J.H;keenne,A.m.(2008).medical surgical nursing.(6 th ed.).

3-polaski, A.L. 8 tarrao , S.E.(1996).Luck mann's core principle and practice of medical surgical nursing .(1 th ed.).

4-Urden,L.D; stacy,K.M;Lough,M.E.(2002).theian's critical care nursing(4 th ed.). st . lovis: mosby.

.1389ذاکری مقدم، معصومه . مراقبت های پرستاری ویژه,-1

:شیوة ارزیابی دانشجو نمره(5/2آزمونهای مرحله ای)-1 نمره(15آزمون پایانی)-2

37

Page 38: UMSU › uploads › t-jasemi.docx · Web viewدر آزمونهاي ميان د وره اي شرکت نمايند(در صورت غيبت در آزمونهاي ميان دوره اي،

نمره(2 با ترجمه مقاالت روز()BiB Cardتکلیف کالسی ) ارائة یک عدد-3 نمره(5/0حضور فعال در كالس ) -4

به منظور دستيابي به اهداف آموزشي تعيين شده مباحث اين درس به صورت سخنرانيروش تدریس : و پرسش و پاسخ تدريس ميگردد. از وسايل کمک آموزشي )شامل :تابلو، اورهد، پروژکتور، ،( به تناسب د

ر ارا ئه مطالب استفاده خواهد شد.پيش سازمان دهنده الگوی تدریس :

از فراگيران انتظار ميرود:وظابف و تکالیف دانشجو : د قيقه از10ُدر تمام جلسات کالس درس بد ون تاخير حضور يابند و د ر صورت تاخير بيش از

ورود به کالس اجتناب کرده و بد ين ترتيب در حفظ نظم کالس سهيم باشند..در بحثهاي کالس بطور فعال شرکت نماينددر آزمونهاي ميان د وره اي شرکت نمايند)در صورت غيبت در آزمونهاي ميان دوره اي، اگر غيبت

غير موجه باشد ،نمره صفر براي آن آزمون منظور خواهد شد و چنانچه غيبت موجه باشد، با ارائه گواهي معتبر الزم است دانشجو تا حد اکثر د و هفته بعد از تاريخ آزمون براي انجام امتحان به

استاد مربوطه مراجعه نمايند،در غير اينصورت نمره صفر منظور خواهد شد(. ساعات کالس بيشتر باشد،در صورتيکه غيبت بيش از حد4/ 17غيبت در کالس نبايد از حد مجاز

مجاز باشد: غيبتهاغير موجه باشد ،آن واحد درسي حذ ف مي شود.2/1الف-چنانچه بيش ازب-چنانچه غيبتها غير موجه باشد ،نمره صفر براي آن منظور خواهد شد

رئوس مطالب نیمسال دوم سالICUبیماریهای

93 - 94تحصیلی ساعردیف

تمدرعنوان

س وسایل کمک

آموزشی آمادگی الزم

دانشجویان قبلاز شروع کالس

روش / روشهای

تدریس

ارزیابی

130/16-14

ارزشیابی آغازین، برقراری ارتباط و

جراحی قلبمروری

مدینه ویدئو–کامپیوتر جاسمی

پروزکتور وایت بورد -ماژیک

مطالعه مباحث قبل از کالس و شرکت فعال در بحث وپرسش و پاسخ

سخنرانینداردبحث گروهی

مدینهانواع جراحیهای قلبی2 ویدئو–کامپیوتر جاسمی

پروزکتور وایت بورد -ماژیک

مطالعه مباحث قبل از کالس و شرکت فعال در بحث وپرسش و پاسخ

سخنرانیبحث گروهیcase study

ارائه

امتحان شفاهی و ثبت

نمرات در دفتر ارزیابیدانشجویان

مروری کوتاه بر3 فیزیولوژی تنفس،

مدینهجاسمی

ویدئو–کامپیوتر پروزکتور وایت بورد -

مطالعه مباحث قبل از کالس و شرکت

سخنرانیبحث گروهی

امتحان شفاهی و ثبت

38

Page 39: UMSU › uploads › t-jasemi.docx · Web viewدر آزمونهاي ميان د وره اي شرکت نمايند(در صورت غيبت در آزمونهاي ميان دوره اي،

مکانبک تهویه فعال در بحث وماژیک

پرسش و پاسخ نمرات در

دفتر ارزیابیدانشجویان

انتقال اکسیژن و گاز4 کربنیک و منحنی تخلیه

اکسیژن

مدینه ویدئو–کامپیوتر جاسمی

پروزکتور - وایت بورد- ماژیک

مطالعه مباحث قبل از کالس و شرکت فعال در بحث وپرسش و پاسخ

سخنرانی3کوئیزاز بحث گروهی

جلسه قبل

نارسایی حاد تنفسی و5ARDSو با ذکر پاتو

فیزیولوژی ،عالئم و نشانه ها ، درمان، ومراقبتهای پرستاری

مدینه ویدئو–کامپیوتر جاسمی

پروزکتور وایت بورد -ماژیک

مطالعه مباحث قبل از کالس و شرکت فعال در بحث وپرسش و پاسخ

سخنرانیبحث گروهیcase study

ارائه

امتحان شفاهی و ثبت

نمرات در دفتر ارزیابیدانشجویان

مدینهاکسیژن درمانی،6 ویدئو–کامپیوتر جاسمی

پروزکتور وایت بورد -ماژیک

مطالعه مباحث قبل از کالس و شرکت فعال در بحث وپرسش و پاسخ

سخنرانیبحث گروهیcase study

ارائه

امتحان شفاهی و ثبت

نمرات در دفتر ارزیابیدانشجویان

اختالالت اسید باز ،7 تفسیر گازهای خون

شریانی

مدینه ویدئو–کامپیوتر جاسمی

پروزکتور وایت بورد -ماژیک

مطالعه مباحث قبل از کالس و شرکت فعال در بحث وپرسش و پاسخ

سخنرانی3کوئیز از بحث گروهی

جلسه قبل

بیماران نیازمند8 تهویه

مکانیکی،انواع دستگاه های تهویه

مکانیکی

مدینه ویدئو–کامپیوتر جاسمی

پروزکتور وایت بورد -ماژیک

مطالعه مباحث قبل از کالس و شرکت فعال در بحث وپرسش و پاسخ

سخنرانیبحث

امتحان شفاهی و ثبت نمرات در

دفتر ارزیابیدانشجویان

چگونگی استفاده از9 دستگاه های تهویه

مکانیکی

مدینه ویدئو–کامپیوتر جاسمی

پروزکتور وایت بورد -ماژیک

مطالعه مباحث قبل از کالس و شرکت فعال در بحث وپرسش و پاسخ

سخنرانیبحث گروهیcase study

ارائه

امتحان شفاهی و ثبت نمرات در

دفتر ارزیابیدانشجویان

10 مراقبت الزم از بیماران تحت کنترل نتیالتور، جداسازی بیمار از دستگاه

مدینه ویدئو–کامپیوتر جاسمی

پروزکتور وایت بورد -ماژیک

مطالعه مباحث قبل از کالس و شرکت فعال در بحث وپرسش و پاسخ

سخنرانیبحث گروهی

امتحان شفاهی و ثبت

نمرات در دفتر ارزیابیدانشجویان

39