Тематско процесно планирање viii одд_тема бр 6 2011_12...

33
Основно училиште “Христо Узунов“ – Охрид Наставник: Татјана Пановска Тематско процесно планирање VIII одд Учебна 2011/ 2012 Наставна целина бр.6: Со ролери во парк Време на реализација: IV недела март- V недела април Цели на наставната целина бр. 6: Учениците да го научат индиректниот говор (без сложување на времиња), со промените кај личните заменки, прилозите за место,кога реченицата е прекажана, да ги научат и извежбаат неопределените заменки, да се прошири вокабуларот, да се истражуваат информации на интернет, да се вежба пишување со употреба на сврзниците and, although, but, or, because, yet Очекувани исходи (критериуми за оценување) Учениците да можат да направат разлика помеѓу директниот и индиректниот говор, да можат да направат трансформација од директен во индиректен говор со промените кај личните, присвојните придавки (без сложување на времиња), да можат да ги применат неопределените заменки во реченици, да можатда опишат спортови, да можат да формираат сложени реченици со различни сврзници Потребни наставни средства и помагала Наставна програма, учебник, работни листови, прирачник за наставници, компјутер, ИКТ, ЛЦД проектор Форми на работа фронтална, индивидуална, парови, групи Методи на работа аудио- визуелен, аудио- лингвален, комуникативен, природен метод Форми, методи, техники и инструменти на оценување Усна и писмена повратна информација Прашања од наставник Самооценување Следење на активностите на

Upload: tpana

Post on 31-Jul-2015

122 views

Category:

Documents


3 download

TRANSCRIPT

Page 1: Тематско процесно планирање VIII одд_тема бр 6 2011_12 Татјан

Основно училиште “Христо Узунов“ – ОхридНаставник: Татјана Пановска

Тематско процесно планирање VIII оддУчебна 2011/ 2012

Наставна целина бр.6: Со ролери во парк

Време на реализација: IV недела март- V недела април

Цели на наставната целина бр. 6:

Учениците да го научат индиректниот говор (без сложување на времиња), со промените кај личните заменки, прилозите за место,кога реченицата е прекажана, да ги научат и извежбаат неопределените заменки, да се прошири вокабуларот, да се истражуваат информации на интернет, да се вежба пишување со употреба на сврзниците and, although, but, or, because, yet

Очекувани исходи(критериуми за

оценување)

Учениците да можат да направат разлика помеѓу директниот и индиректниот говор, да можат да направат трансформација од директен во индиректен говор со промените кај личните, присвојните придавки (без сложување на времиња), да можат да ги применат неопределените заменки во реченици, да можатда опишат спортови, да можат да формираат сложени реченици со различни сврзници

Потребни наставни средства и помагала

Наставна програма, учебник, работни листови, прирачник за наставници, компјутер, ИКТ, ЛЦД проектор

Форми на работа фронтална, индивидуална, парови, групиМетоди на работа аудио- визуелен, аудио- лингвален,

комуникативен, природен метод

Форми, методи, техники и инструменти на оценување

Усна и писмена повратна информација Прашања од наставникСамооценување Следење на активностите на учениците Усни презентацииЧек листа со поставените цели за наставната целина

Page 2: Тематско процесно планирање VIII одд_тема бр 6 2011_12 Татјан

Основно училиште “Христо Узунов“ – ОхридНаставник: Татјана Пановска

Тематско процесно планирање VIII оддУчебна 2011/ 2012

МЕ

СЕ

Ц/

СЕ

ДМ

ИЦ

А

КО

МП

ОН

ЕН

ТА

ЕК

СИ

ЧК

И

ЕД

ИН

ИЦ

И

КОМПОНЕНТА 2

ГРАМАТИЧКИ

СТРУКТУРИ

КОМПОНЕНТА 3

ЈАЗИЧНИ ФУНКЦИ

КОМПОНЕНТА 4

СЛУШАЊЕ СО

РАЗБИРАЊЕ

КОМПОНЕНТА 5

ГОВОРЕЊЕ

КОМПОНЕНТА 6

ЧИТАЊЕ

КОМПОНЕНТА 7

ПИШУВАЊЕ

мар

т/че

тврт

а се

дмиц

а

rollerblading, suspect, wants me to be, sight, gross, instead

Прераскажување на познат текст

Читање на текст за да се одговори на дадени прашања и извлекување информации

мар

т/пе

тта

седм

ица

naughty, merry

директен и индиректен говор, present simple, personal pronouns, possessive adjectives

употреба на фразата want (somebody) to do (something), искажување мислење, пренесување на искази

Едноставни искази, инструкции од наставник

вербално формирање на кратки искази, учество во дискусија, правилна употреба на интонација и акцент

Интензивно читање на текстови и реченици за препознавање на граматички структури

Пишување кратки реченици со дадените граматички структури

апри

л/ в

тора

се

дмиц

а

Познат вокабулар, someone, anyone, no one, something, anything, nothing

неопределени заменки

Едноставни искази, инструкции од наставник

Интензивно читање на текстови и реченици за препознавање на граматички структури

апри

л/тр

ета

се

дмиц

а

windsurfing, skateboarding, kick-boxing, scuba diving, snowboarding

познати граматички структури

искажување допаѓање и недопаѓање, избор, интерес

Слушање за информации следење инструкции

Разговор за спортови, опис на интересен/ необичен/ опасен спорт

Читање текст за информации

Пишување краток текст за одреден спорт

апри

л / ч

етвр

та

седм

ица

познат вокабулар

сложени реченици со сврзници

искажување на мислење

Слушање на текст за информации, следење на инструкции од наставник

Презентирање на заклучоци од истражување

Читање на текстови и интернет страници за откривање информации

Формирање реченици со граматички структури, одговор на прашања

апри

л / п

етта

се

дмиц

а

вокабулар од оваа целина

граматика од оваа целина

читање на инструкции за изработка на вежби

диктат, пишување на сложени реченици, пишување краток контролиран текст

НАСТАВНИ ЕДИНИЦИ ОД ТЕМA БР.4 vr. na real

ned Mes

1. Обработка на текст “Со ролери во парк“ IV III

2. Утврдување на текст “ Со ролери во парк “ IV III

Page 3: Тематско процесно планирање VIII одд_тема бр 6 2011_12 Татјан

Основно училиште “Христо Узунов“ – ОхридНаставник: Татјана Пановска

Тематско процесно планирање VIII оддУчебна 2011/ 2012

3. Фонетски вежби: читање поезијаV III

4. Обработка на индиректен говор со воведни глаголи во сегашно времеV III

5. Употреба на глаголите say и tell во индиректен говор V III

6. Утврдување на индиректен говорII IV

7. Обработка на неопределени заменкиII IV

8. Утврдување на неопределени заменкиII IV

9. Обработка на вокабулар: нови спортови, опасни спортовиIII IV

10. Вежби со новиот вокабуларIII IV

11. Вежби за читање за информации, текст “Светот на спортот“IV IV

12. Вежби за пишување: употреба на сврзнициIV IV

13. Вежби за пишување: “Личност на која и се восхитувам“ V IV

14. Утврдување на целинатаV IV

15. Обработка на песнаV IV

Критериуми за оценување на тема 6

За оцена 2 ученикот треба да

1. разбира ограничен фонд на зборови со голем број на грешки2. може да го препознае индиректниот говор

Page 4: Тематско процесно планирање VIII одд_тема бр 6 2011_12 Татјан

Основно училиште “Христо Узунов“ – ОхридНаставник: Татјана Пановска

Тематско процесно планирање VIII оддУчебна 2011/ 2012

3. може да ги наброи промените кои настануваат од директен во индиректен говор4. може да ги наброи неопределените заменки5. Препознава зборови во даден контекст, но не го разбира значењето на реченицата

За оцена 3 Ученикот/ката треба да:6. применува ограничен фонд на зборови со грешки кои делумно го попречуваат разбирањето 7. може да ги наброи промените кои настануваат од директен во индиректен говор8. правилно ги употребува глаголите say/ tell9. може да примени индиректен говор со многу грешки10. знае кога се употребуваат неопределените заменки и ги применува во реченица со грешки11. пишува кратки реченици12. препознава само конкретни информации и само во куси текстови

За 4 ученикот/ката треба да13. Применува разновиден фонд на зборови во предвидената наставна целина со мал број на

грешки14. соодветно ги применува граматичките структури кои се составен дел на индиректниот говор15. ги разбира и скоро секогаш правилно ги применува неопределените заменки16. ги знае сврзниците и без потешкотии формира реченици со нив17. Глобално разбира кус текст но покажува потешкотии во препознавањето на конкретни

информацииЗа 5 ученикот/ката

18. Успешно применува разновиден фонд и искази од предвидените теми со незначителен број на грешки

19. соодветно ги применува граматичките структури кои се составен дел на индиректниот говор20. може да прави најразлични трансвормации од директен во индиректен говор21. ги разбира и скоро секогаш правилно ги применува неопределените заменки22. без грешка формира сложени реченици со употреба на сврзници23. пишува текстови со примена на богат фонд зборови и граматички структури24. разбира и применува информации од куси текстови25. активно учествува во дискусиите на час

Page 5: Тематско процесно планирање VIII одд_тема бр 6 2011_12 Татјан

Основно училиште “Христо Узунов“ – ОхридНаставник: Татјана Пановска

Тематско процесно планирање VIII оддУчебна 2011/ 2012

ОРГАНИЗАЦИЈА И РЕАЛИЗАЦИЈА

НА ЧАСОВИТЕ ОД ТЕМА БР.6

*Ако некои од условите не можат да бидат исполнети (интернет конекција, недостиг на проектор и др.) можни се промени во дневната реализација на наставната единица

Наставна единица 1: Обработка на текст“Со ролери во парк“ Тип на часот : ново

Цели на часот Учениците да научат нови зборови и изрази, da научат нов текст, da вежбаат читање na текст so

разбирање (koregirawe na gre{ki vo re~enici so pomo{ na daden tekst, odgovor na para{awa za tekstot)

Page 6: Тематско процесно планирање VIII одд_тема бр 6 2011_12 Татјан

Основно училиште “Христо Узунов“ – ОхридНаставник: Татјана Пановска

Тематско процесно планирање VIII оддУчебна 2011/ 2012

Очекувани исходи Учениците да можат да го читаат текстот, да одговараат на различни видови прашања, да можат на кратко со свои зборови да кажат за што се работи во текстот

Услови и средства за работаМетоди аудио- лингвален, текст, кооперативно учењеФорми фронтална, индивидуална, групиНаставни средства учебник, касетофон, фломастери, хартија

Организација и активности на часот Воведен дел (5 мин.) 1. Научениците им поставувам прашања до што се занимаваат во сободното време, дали вежбаатнекој спорт, дали излегуваат да се возат со ролери/ велосипед.Главен дел (30 мин)

1. Учениците ги воведувам во новата епизода. The five friends are rollerblading in the park. They are talk-ing about their plans for the future.

2. Учениците ги отвораат учебниците на стр. 48 каде се наоѓа текстот. Ја пуштам касетата, учениците внимаваат во своите учебници.

3. Учениците хи делам воо групи. На секоја група и доделувам по една личност од текстот за која треба да ги извлечат сите информации. Потоа на голем лист прават танела со две колони – што дознавме за личностите и што знаеме за личностите. Се движам и им помагам ако е потребно.

4. Еден претставник од секоја група презентира на табла.5. Учениците во групата се делат по улоги и го вежбаат текстот за читање.

Завршен дел (5 мин.)

1. Учениците го читаат текстот на гласМетоди на формативно оценување усна повратна информација, следење на работата и активноста на групите, листа за оценување на организацијата на информациите и работата на групите Согледувања на наставникот од реализацијата на наставната единица:

Наставна единица 2: Утврдување на текст “Со ролери во парк“Тип на часот : утврдување

Цели на часот

Page 7: Тематско процесно планирање VIII одд_тема бр 6 2011_12 Татјан

Основно училиште “Христо Узунов“ – ОхридНаставник: Татјана Пановска

Тематско процесно планирање VIII оддУчебна 2011/ 2012

Да се согледа колку учениците го совладале текстот од претходниот час преку раскажување на текстот, одговор на прашања, читање на глас по улоги

Очекувани исходиУчениците да можат да направат сиже на даден текст, да одговараат на прашања Услови и средства за работа

Методи текст, аудио- лингваленФорми фронтална, индивидуалнаНаставни средства учебник “Dream Team“, касетофон

Организација и активности на часот Воведен дел (5 мин.)1. Го пуштам текстот на касетофон, учениците го слушаат текстот, внимаваат во своите учебници

Главен дел (30 мин)1. Postavuvam Yes/ No pra{awa za tekstot, u~enicite odgovaraat. Учебниците се затворени.2. Postavuvam Wh para{awa za tekstot.3. Povikuvam u~enici da postavuvaat pra{awa za tekstot na koi drugite u~enici odgovaraat.4. Povrzano raska`uvawe na tekstot: Eden u~enik ka`uva edna re~enica, potoa drug u~enik se nadovrzuva i t.n. (nekolku pati)5. Повикувам некои од учениците да го раскажат целиот текст. Другите ученици слушаат и го коментираат начинот на раскажување.6. Povikuvam u~enici koi imaat pomali poznavawa na angлиски јazик da go ~itaat tek-stot na glas po ulogi.

Завршен дел (5 мин.)1. Ги прашувам учениците што мислат, дали таткото на Џет ке се согласи со Џет.

Методи на формативно оценување усна повратна информација, следење на активноста на часот, прашања и одговориСогледувања на наставникот од реализацијата на наставната единица:

Page 8: Тематско процесно планирање VIII одд_тема бр 6 2011_12 Татјан

Основно училиште “Христо Узунов“ – ОхридНаставник: Татјана Пановска

Тематско процесно планирање VIII оддУчебна 2011/ 2012

Наставна единица 3: Фонетски вежби: читање поезија Тип на часот : вежби

Цели на часотУчениците да се запознаат со еден англиски поет, да вежбаат изразно читање, нагласување на најважните зборови, да научат песна на памет

Очекувани исходи Учениците да можат изразно да читаат, да ја развиваат својата меморија Услови и средства за работа

Методи аудио лингваленФорми фронтална, паровиНаставни средства учебник “Dream Team“, касетофон, сообраќајни знаци

Организација и активности на часот Воведен дел (5 мин.)

1. Објаснувам што ќе се работи на часот. Кажувам неколку зборови На табла го пишувам насловот на песната учениците претпоставуваат што се работи во неа.

Главен дел (30 мин)1. Учениците отвораат на стр. 49 каде се наоѓаат стиховите. Ја пуштам касетата. Учениците во парови

ги подвлекуваат акцентираните зборови.2. Проверка на одговорите со цело одделение.3. Учениците во парови ги подвлекуваат зборовите што се римуваат.4. Повикувам ученици да ги презентираат паровите зборови.5. Учениците повторно ја слушаат касетата.6. Учениците имаат 10 мин. да ја меморираат песната

Завршен дел (5 мин.)1. Повикувам ученици да ја рецитираат песната

Методи на формативно оценување усна повратна информација , следење на активностите, sledewe na aktivnosta na u~enicite vo parovi. Согледувања на наставникот од реализацијата на наставната единица:

Наставна единица 4: Обработка на индиректен говор со воведни глаголи во сегашно време

Page 9: Тематско процесно планирање VIII одд_тема бр 6 2011_12 Татјан

Основно училиште “Христо Узунов“ – ОхридНаставник: Татјана Пановска

Тематско процесно планирање VIII оддУчебна 2011/ 2012

Тип на часот : novo Цели на часот Учениците да научат нова структура- индиректен говор, да ги согледаат промените што настануваат во

реченицата кога таа се прекажува во индиректен говор, да се потсетат на личните заменки и писвојните придавки Очекувани исходи

Учениците да можат да формираат индиректен говор од директен Услови и средства за работа

Методи структурален, аудио-лингваленФорми фронтална, индивидуална, паровиНаставни средства учебник

Организација и активности на часот Воведен дел (5 мин.)

1. Postavuvam pra{awa од текстот “Со ролери во парк“ а одговорите на тие прашање се индиректен говор. На пр. What does Tom’s mum say about college?- She says it is expensive.

Главен дел (30 мин.)1. Учениците ги отвораат учебниците на стр.50 и ја разгледуваат сликата од вежба 1. Учениците

коментираат за косата на Дејв и нивните коментари ги запишувам како директен говор на табла.2. Во парови учениците ги разгледуваат дадените реченици во индиректен говор а потоа по дадените

примери ги претвораат во индиректен говор и речениците што ги напишав на табла.3. Проверка на одговорите со цело одделение.4. Повикувам ученици да кажат во што се разликува директниот од индиректниот говор.5. На табла ја преставувам табелата каде е пополната само колоната директен говор. Во парови

учениците разговараат и ја пополнуваат колоната индиректен говор. Ја следам активноста на учениците.

6. Повикувам ученици да ја пополнат колоната на табла Завршен дел (5 мин.)

1. Учениците самостојно ја изработуваат вежба 2 од учебникот.Методи на формативно оценување усна повратна информација, дискусија,следење на активноста на учениците , прашања од наставник, изработка на вежба Согледувања на наставникот од реализацијата на наставната единица:

Page 10: Тематско процесно планирање VIII одд_тема бр 6 2011_12 Татјан

Основно училиште “Христо Узунов“ – ОхридНаставник: Татјана Пановска

Тематско процесно планирање VIII оддУчебна 2011/ 2012

Наставна единица 5: Употреба на глаголите say и tell во индиректен говор Тип на часот : вежби

Цели на часот Учениците да ја вежбаат структурата на граматичкото време Present perfect tense, да ја вежбаат употребата

на прилозите yet, already, just

Очекувани исходи Учениците да можат да формираат реченици со граматичкото време, да знаат кога да употребат соодветен прилог и да формираат точни реченици со yet, already, just Услови и средства за работа

Методи структураленФорми фронтална, индивидуална, паровиНаставни средства учебник, фотокопии со примери

Организација и активности на часот Воведен дел (5 мин.)

1. Поставувам прашања за since и forГлавен дел (30 мин)1. Ги делам фотокопиите, учениците во парови ги разгледуваат и извлекуваат заклучоци за употребата на

прилозите yet, already, just2. Поставувам прашања за да проверам колку учениците ја сфатиле употребата на овие прилози3. Учениците ги пополнуваат правилата за употребата на прилозите just, yet, already4. Велам: Ајде да сумираме што до сега се случи на часот- давам одредени податоци. Учениците во

парови треба да напишат реченици со употреба на прилозите (You have already written the title. We have just finished the rules. We haven’t opened the books yet.)

5. Учениците самостојно ги изработуваат вежбите од учебникот. Ја следам нивната работа.6. Групна проверка на одговорите.

Завршен дел (5 мин.)1. Во парови учениците ги опишуваат илустрациите од претходно поделените фотокопииМетоди на формативно оценување усна повратна информација, прашања од наставник, следење работа на час Согледувања на наставникот од реализацијата на наставната единица:

wash dishes wash his car jump do homework

Page 11: Тематско процесно планирање VIII одд_тема бр 6 2011_12 Татјан

Основно училиште “Христо Узунов“ – ОхридНаставник: Татјана Пановска

Тематско процесно планирање VIII оддУчебна 2011/ 2012

Наставна единица 5: Вежби за споредба на граматичките времиња Past simple и Present perfect Тип на часот : ново

Цели на часот Учениците да ја согледаат разликата во употребата на овие две граматички времиња

Очекувани исходи Учениците да можат соодветно да ги применуваат двете граматички времиња

Услови и средства за работаМетоди структураленФорми фронтална, индивидуална, парови

Наставни средства учебник “Dream Team“, фотокопии со текст и вежбиОрганизација и активности на часот

Воведен дел (5 мин.)1. Ги поставувам целите на часот.

Главен дел (30 мин)1. На табла поставувам табела од две колони. Во едната пишувам present perfect а во другата past simple.

2. Во парови учениците ги пополнуваат колоните со се што знаат за двете времиња.3. На табла повикувам ученици кои ја пополнуваат табелата, другите ученици ја дополнуваат доколку има

нешто да се додаде.4. Учениците во парови го читаат текстот и ги подвлекуваат со две различни бои речениците во двете

времиња.5. Проверка на одговорите со цело одделение. 6. Учениците самостојно или во парови ги изработуваат останатите вежби. Ја следам нивната работа.7. Учениците добиваат решенија со кои ги проверуваат вежбите.

Завршен дел (5 мин.)1. Учениците пополнуваат чек листа за самооценување

Методи на формативно оценување усна повратна информација, прашања од наставник, самооценувањеСогледувања на наставникот од реализацијата на наставната единица:

Чек листа за самооценувањеда не

Знам како се формира past simple tenseЗнам како се формира present perfect tenseПравам разлика во употребата на овие две времињаТреба да ги повторам неправилните глаголиЗнам кои прилози за време се користат во двете времињаВежбите ги изработив скоро без грешка

Наставна единица 7: Обработка на прилози за начин

Page 12: Тематско процесно планирање VIII одд_тема бр 6 2011_12 Татјан

Основно училиште “Христо Узунов“ – ОхридНаставник: Татјана Пановска

Тематско процесно планирање VIII оддУчебна 2011/ 2012

Тип на часот : ново Цели на часот

u~enicite da go otkrijat praviloto po koe se izveduvaat prilozi za na~in od pridavki, da ja sogledaat funkcijata na prilozite za na~in. Очекувани исходи

Учениците да можат да формираат прилози од придавки, да можат да опишуваат дејствија со помош на прилози за начин

Услови и средства за работаМетоди структурален методФорми фронтална, индивидуална, парови,Наставни средства учебник “Dream Team“, наставни листови

Организација и активности на часот Воведен дел (5 мин.)

1. Gi pra{uvam u~enicite {to se pridavki i koja e nivnata funkcija vo re~enicata i koe pra{awe se postavuva za pridavkite. Baram od u~enicite da dadat primeri zapridavki koi gi pi{uvam na tablа.

Главен дел (30 мин)1. Postavuvam pra{awa {to se prilozi. Koi vidovi prilozi gi znaat (za vreme i mesto).2. Ka`uvam deka drug vid prilozi se tie za na~in koi odgovaraat na pra{aweto How…? 3. Ka`uvam na koja strana vo u~ebnikot u~enicite da otvorat i da ja razgledaat dade-

nata tabela i primeri. U~enicite во парови treba da dojdat do zaklu~ok kade se nao|aat prilozite za na~in vo re~enicata i kako se formiraat ( pred glagolot, a se formiraat od pridavki na koi se dodava -ly

4. U~enicite samostojno, spored dadenite primer ii pravila ja kompletiraat dadenata тabela vo tetratkite. Ja sledam nivnata rabota5. Poedini u~enici ja pi{uvaat tabelata na tabla

Завршен дел (5 мин.)1. Izrabotka na ve`ba 2.2. Proverka na odgovorite so celo oddelenie

Методи на формативно оценување усна повратна информација, прашања од наставник, следење на активностаСогледувања на наставникот од реализацијата на наставната единица:

Page 13: Тематско процесно планирање VIII одд_тема бр 6 2011_12 Татјан

Основно училиште “Христо Узунов“ – ОхридНаставник: Татјана Пановска

Тематско процесно планирање VIII оддУчебна 2011/ 2012

Наставна единица 8: Обработка на условни реченици: нула кондиционалТип на часот : ново

Цели на часотУчениците да се запознаат со структурата на условните реченици, нивната поделба и употреба, да ја научат

употребата на нула кондиционалот и граматичките времиња кои се користат за негово формирање Очекувани исходи

Учениците де можат да ги кажат деловите на условната реченица, да ги знаат граматичките структури кои се користат во двете дел реченици, да можат правилно да формираат условни реченици од нула типУслови и средства за работа

Методи структураленФорми фронтална, индивидуална, паровиНаставни средства учебник

Организација и активности на часот Воведен дел (5 мин.)

1. Ја кажувам целта на часот. На табла пишувам Conditional Sentences. Ги прашувам учениците да објаснат што е карактеристично за сите сложени реченици (составени се од повеќе реченици, имаат повеќе глаголи)

Главен дел (30 мин)1. Ги прашувам учениците What will happen to the snow in a warm place?-Учениците одговараат (може и

на македонски). На табла ја пишувам реченицата The snow melts if you leave it on a warm place . И по обратен редослед If you leave snoe on a warm place, it melts .

2. Поставувам прашања за речениците- кои се нивните делови, дали е важно со кој дел почнува реченицата, кои граматички времиња се користат во двата дела на реченицата.

3. Учениците во парови одговараат на прашањата.4. Точните одговори на учениците ги пишувам на табла а тие ги пишуваат во тетратка.5. Ја објаснувам употребата на овој тип условни реченици. На табла пишувам неколку почетоци на

условни реченици кои учениците во парови треба да ги завршат. Пр. If you put water into a freezer it,…., If you don’t water flowers, they….

6. Повеќе парови ги читаат речениците за да се заклучи дека речениците се скоро исти. 7. Објаснува дека нултиот кондиционал исто се користи и за факти кои се точни за личноста која ги

кажува. Пр. If I drink a lot of coffee, I become nervous. Потоа учениците ја изработуваат вежба 2 која е пример за ваков тип условни реченици.

8. Проверка на одговорите со цело одделение. Ги прашувам учениците дали фактите презентирани во вежбата важат за нив.

Завршен дел (5 мин.)1. Поставувам прашања за тоа што беше презентирано на часот.2. Проверка на разбирањето со семафор

Методи на формативно оценување прашања од наставник, вежби, семафорСогледувања на наставникот од реализацијата на наставната единица:

Page 14: Тематско процесно планирање VIII одд_тема бр 6 2011_12 Татјан

Основно училиште “Христо Узунов“ – ОхридНаставник: Татјана Пановска

Тематско процесно планирање VIII оддУчебна 2011/ 2012

Наставна единица 9: Обработка на првиот тип условни реченици Тип на часот : ново

Цели на часот u~enicite da да ја научат употребата на првиот тип условни реченици и граматичките времиња кои се

користат за негово формирање Очекувани исходи

Учениците де можат да ги кажат деловите на условната реченица, да ги знаат граматичките структури кои се користат во двете дел реченици, да можат правилно да формираат условни реченици од првиот тип Услови и средства за работа

Методи структураленФорми фронтална, индивидуална, паровиНаставни средства учебник “Dream Team“, Венов дијаграм

Организација и активности на часот Воведен дел (5 мин.)1. Преку прашања проверувам колку учениците научиле од нултиот кондиционал.2. Им ја кажувам на учениците целта на часот

Главен дел (30 мин)1. Им кажувам на учениците да го отворат учебникот на стр.332. Учениците во парови ги разгледуваат речениците од вежба 3 и одговараат на дадените прашања. 3. Одговорите ги проверувам со цело одделение и ги пишувам на табла. Им обрнувам внимание на

учениците на одредена форма на глаголите.4. Уште еднаш поставувам прашања за структурата и употребата на овие реченици за да проверам

дали учениците сфатиле.5. Учениците самостојно ја изработуваат вежба 4 во своите тетратки.6. Повикувам ученици да ги напишат речениците на табла.

Завршен дел (5 мин.)1. На табла цртам Венов дијаграм. Учениците во парови ги споредуваат двата типа условни реченици

со помош на Венов дијаграм.Методи на формативно оценување следење на активноста, вежби, прашања од наставник Согледувања на наставникот од реализацијата на наставната единица:

Page 15: Тематско процесно планирање VIII одд_тема бр 6 2011_12 Татјан

Основно училиште “Христо Узунов“ – ОхридНаставник: Татјана Пановска

Тематско процесно планирање VIII оддУчебна 2011/ 2012

Наставна единица 10: Вежби со условни реченици Тип на часот : ново

Цели на часот u~enicite da nau~at zborovi za iska`uvawe pozitivni i negativni ~uvstva, da znaat da gi

povrzat terminate so soodvetnata ilustracija, da sogledaat eden od naчinite za formirawe eden vid zborovi od drug ( pridavki od imenki i obratno) Очекувани исходи

Учениците да се можат да кажат како се чувствуваат и како се чувствувале во одредени ситуации

Услови и средства за работаМетоди текст, природен методФорми фронтална, индивидуална, паровиНаставни средства учебник “Dream Team“, слики и илустрации на емоции

Организација и активности на часот Воведен дел (5 мин.)

1. Ги делам учениците на парови. Во парот учениците ги означуваат сликите со соодветна емоција која тие ја предизвикуваат.

Главен дел (30 мин)1. Gi pi{uvam zborovite na tabla i go proveruvam nivnoto zna~ewe so celo oddelenie.

2. Vo parovi u~enicite gi povrzuvaat vokabularot so soodvetnata ilustracija.3. Ja pu{tam kasetata za u~enicite da gi proverat odgovorite.4. Kratko objasnuvam za formiraweto vidovi zborovi5. U~enicite gi ~itaat pridavkite i gi povrzuvaat so soodvetnite imenki6. Proverka na odgovorite so celo oddelenie7. Gi pra{uvam u~enicite kako se formirale ovie parovi zborovi ( so nastavki), koj vi-dovi zborovi se pokorisni (pridavkite)8. U~enicite slu{aat dijalog snimen na kaseta i gi popolnuvaat ispu{tenite zborovi vo tekstot vo u~ebnikot.

Завршен дел (5 мин.)1. U~enicite vo parovi me|usebe si gi postavuvaat pra{awata od tekstot2. Ja sledam nivnata rabota a potoa eden par demonstrira pred drugite

Методи на формативно оценување усна повратна информација, прашања од ученици, следење на активноста на учениците Согледувања на наставникот од реализацијата на наставната единица:

Page 16: Тематско процесно планирање VIII одд_тема бр 6 2011_12 Татјан

Основно училиште “Христо Узунов“ – ОхридНаставник: Татјана Пановска

Тематско процесно планирање VIII оддУчебна 2011/ 2012

Наставна единица 11: Утврдување на вокабулар: чувства и емоции Тип на часот : утврдување

Цели на часот Да се догледа колку учениците го совладале вокабуларот за чувства и емоции

Очекувани исходи Учениците да можат да формираат придавки од именки, да можат да формираат реченици за да опишат емоции Услови и средства за работа

Методи аудио -лингваленФорми фронтална, индивидуална, паровиНаставни средства учебник “Dream Team“, флеш карти

Организација и активности на часот Воведен дел (5 мин.)

1. Со помош на флеш картите проверувам колку учениците ги научиле зборовите за емоции.Главен дел (30 мин)1. Давам ситуации а учениците кажуваат како би се чувствувале во дадени ситуации.2. Давам листа на именки, учениците во своите тетратки формираат придавки.3. Проверка на одговорите со цело одделение.4. Учениците со три од придавките формираат реченици.5. Повикувам ученици да ги прочитаат речениците.6. Во парови учениците го подредуваат дадениот дијалог7. Еден пар го чита дијалогот

Завршен дел (5 мин.)1. Еден ученик поставува прашање со вокабуларот, а друг одговара

Методи на формативно оценување усна повратна информација, одговор на прашања, следење на активностите на часот Согледувања на наставникот од реализацијата на наставната единица:

Page 17: Тематско процесно планирање VIII одд_тема бр 6 2011_12 Татјан

Основно училиште “Христо Узунов“ – ОхридНаставник: Татјана Пановска

Тематско процесно планирање VIII оддУчебна 2011/ 2012

Наставна единица 12: Вежби за читање на текст за информации: Мартин Лутер Кинг Тип на часот: ново

Цели на часотУчениците да се запознаат со личноста и делото на Мартин Лутер Кинг, да вежбаат читање со разбирање, дa ve`baat ~itawe na slajdovi Power Point za da odgovorat na dadeni pra{awa, da napravat eden slajd za toa {to tie mislat za M L King

Очекувани исходи Учениците да можат да одговорат на прашања од даден текст, да можат да формираат реченици на дадена тема Услови и средства за работа

Методи текст, природен методФорми фронтална, паровиНаставни средства учебник “Dream Team“,презентација за Мартин Лутер Кинг, интернет

Организација и активности на часот Воведен дел (5 мин.)1. U~enicite go delam na parovi. Vo parovi u~enicite sednuvaat na kompjuterite.2. U~enicite go otvoraat u~ebnikot str25 i go~itaat tekstot podreduvaj}i gi izme{anite

paragrafi.Главен дел (30 мин)

1. Na tabla pi{uvam lista na zborovi od tekstot za koi u~enicite go baraat zna~eweto na internet. Ja sledam nivnata rabota.

2. U~enicite go ka`uvaat zna~eweto na zborovite i toa go pi{uvam na tabla.3. Na tabla ja pi{uvam adresata na wikipedija i u~enicite odat na taa strana da najdat primeri za zborovite koi gi objasnivme. 4. Otkako ke zavr{at so toa, ja otvoraat prezentacijata za M L King i prvo cela ja razgle-duvaat.5. U~enicite povtorno ja razgleduvaat prezentacijata za da odgovorat na pra{awata:1 When was MLK born? 2. Where did he live? How many children did he have? When was he a Nobel Prize winner?

Завршен дел (5мин.)1. Учениците во презентацијата отвораат нов слајд и ги запишуваат своите чувства

Методи на формативно оценување следење на активноста на часот,прашања од наставник Согледувања на наставникот од реализацијата на наставната единица:

Page 18: Тематско процесно планирање VIII одд_тема бр 6 2011_12 Татјан

Основно училиште “Христо Узунов“ – ОхридНаставник: Татјана Пановска

Тематско процесно планирање VIII оддУчебна 2011/ 2012

Наставна единица 13: Вежби за пишување: познати личности Тип на часот: вежби

Цели на часотУчениците да се запознаат со значајни историски личности, да користат дадени информации за да изработат хронологија на настани

Очекувани исходи Учениците да можат да одговорат на прашања да можат да формираат реченици на дадена тема Услови и средства за работа

Методи текст, природен методФорми фронтална, паровиНаставни средства учебник “Dream Team“, информации за познати личности

Организација и активности на часот Воведен дел (5 мин.)1. U~enicite go delam na parovi. Vo parovi u~enicite добиваат измешани информации2. U~enicite добиваат ги подредуваат информациите.Главен дел (30 мин)

1. Учениците ја пополнуваат хронологијата на дадената личност.2. U~enicite во парови изработуваат презентација.

3. Во групи учениците ги проверуваат изработките. Завршен дел (5мин.)

1. Учениците ги читаат составите2. Ги собирам за повратна информација

Методи на формативно оценување следење на активноста на часот,прашања од наставник, оценување од другари Согледувања на наставникот од реализацијата на наставната единица:

Page 19: Тематско процесно планирање VIII одд_тема бр 6 2011_12 Татјан

Основно училиште “Христо Узунов“ – ОхридНаставник: Татјана Пановска

Тематско процесно планирање VIII оддУчебна 2011/ 2012

Наставна единица 14: Вежби за пишување: формирање параграфи Тип на часот :вежби

Цели на часот Учениците да ја согледаат организацијата на параграфи во текст и начинот на кој се пишува текст

Очекувани исходи Учениците да се оспособат да пишуваат текстови на дадена тема

Услови и средства за работаМетоди текст, природен методФорми фронтална, парови, индивидуалнаНаставни средства учебник

Организација и активности на часот Воведен дел (5 мин.)

1. Барам од учениците да објаснат како се делат текстовите на параграфи Главен дел (32 мин)1. Учениците го отвораат учебникот на стр. 26 и во парови ја изработуваат вежба 1 каде треба да се

одреди главната идеја во првиот параграф. Ја следам нивната работа а потоа вежбата се проверува со цело одделение.

2. Во парови учениците ја изработуваат втората вежба во која ги подредуваат речениците во правилен редослед. Ја следам работата на паровите.

3. Во третата вежба учениците ги откриваат речениците кои не одговараат во тој параграф.

Завршен дел (5 мин.)1. Со цело одделение ја правам шемата за пишување на тема омилена книга или филм

Методи на формативно оценување следење на активноста Согледувања на наставникот од реализацијата на наставната единица:

Page 20: Тематско процесно планирање VIII одд_тема бр 6 2011_12 Татјан

Основно училиште “Христо Узунов“ – ОхридНаставник: Татјана Пановска

Тематско процесно планирање VIII оддУчебна 2011/ 2012

Наставна единица 15: Обработка на песна, диктат Тип на часот : утврдување

Цели на часот Учениците ја вежбаат вештината слушање и пишување преку слушање

Очекувани исходи Учениците да се оспособат да пишуваат

Услови и средства за работаМетоди аудио лингваленФорми фронтална, индивидуална, групнаНаставни средства касетофон, популарна песна во која се употребува прилози

Организација и активности на часот Воведен дел (5 мин.)

1. Ја пуштам песната. Учениците на крајот од песната кажуваат дали е таа тажна или весела. Главен дел (32 мин)

1. Диктат1: Учениците ја слушаат песната 2 пати и ги пополнуваат испуштените зборови2. Ги делам учениците на групи: Првата група треба да ги извлече сите прилози за начин. Фтората

група треба да ги измени прилозите, а третата да ја одглуми песната.3. Диктат 2: Диктирам текст според стандардната постапка за диктат. Учениците го пишуваат на лист

Завршен дел (3 мин.)2. Ги собирам листовите за проверка на напишаното

Методи на формативно оценување писмена повратна информација, следење на активноста Согледувања на наставникот од реализацијата на наставната единица:

Page 21: Тематско процесно планирање VIII одд_тема бр 6 2011_12 Татјан

Основно училиште “Христо Узунов“ – ОхридНаставник: Татјана Пановска

Тематско процесно планирање VIII оддУчебна 2011/ 2012

Наставна единица 16: Утврдување на тема 3 Цели на часот

Кај учениците се развива свест и потреба за повторување, самокритичност, учениците да ги утврдат граматичките и лексичките компоненти од оваа тема Очекувани исходи

Учениците да знаат да формираат едноставни односни реченици, да ја знаат употребата на present perfect и прилозите со кои се формира, да можат да ги употребат граматичките структури и придавките во говорот Услови и средства за работа

Методи структураленФорми фронтална, индивидуалнаНаставни средства учебник “Dream Team“,работни листови со вежби по тежина

Организација и активности на часот Воведен дел (5 мин.)

1. Учениците ги прашувам што досега научија во оваа целина.2. Неколку ученици одговараат на прашањето.

Главен дел (30 мин)1. Учениците ги разгледуваат вежбите од работните листови. Повикувам неколку ученици да објаснат што

се бара во вежбите.2. Учениците самостојно ги пополнуваат вежбите 1, 2 i 3.Ја следам нивната работа, гледам на кого му е

потребна помош. На оние ученици кои не можат самостојно да ги изработат им дозволувам да користат учебник.

3. ( Учениците кои се брзо готови изработуваат вежби со поголема тежина).4. Учениците ги добиваат решенијата и проверуваат колку се успешни.

Завршен дел (5мин.)2. Учениците пополнуваат прашалник изработен според критериумите за тоа колку сметаат дека биле

успешни во оваа тема. Методи на формативно оценување следење на активноста на часот, самооценување Согледувања на наставникот од реализацијата на наставната единица:

Page 22: Тематско процесно планирање VIII одд_тема бр 6 2011_12 Татјан

Основно училиште “Христо Узунов“ – ОхридНаставник: Татјана Пановска

Тематско процесно планирање VIII оддУчебна 2011/ 2012

Наставна единица 17:Писмено утврдување: втора писмена работа Тип на часот : утврдување

Цели на часот Да се утврди степенот на усвојување на граматичките и лексичките компоненти за извлекување сумативна

оцена Очекувани исходи

Учениците и наставникот да согледаат колку учениците го совладале досега изучениот материјал.

Услови и средства за работаМетоди структураленФорми индивидуалнаНаставни средства тест

Организација и активности на часот Воведен дел (2 мин.)

1. Давам напатствија за работаГи делам тестовите Главен дел (35 мин)

1. Учениците самостојно го изработуваат тестот.

Завршен дел (3 мин.)1. Учениците ги предаваат тестовите

Методи на сумативно оценување тестСогледувања на наставникот од реализацијата на наставната единица:

Наставна единица 15: Вежби- анализа на вежбите од писмената работа

Тип на часот : вежби Цели на часот

Преку резултатите од тестот да се информираат учениците за нивните постигања Очекувани исходи

Учениците да согледаат колку успешно го совладале материјалот Услови и средства за работа

Методи структураленФорми фронтална, индивидуалнаНаставни средства тест, одговори на прашањата од тестот

Организација и активности на часот Воведен дел (5 мин.)

1. Ги објаснувам критериумите по кои се оценети тестовитеГлавен дел (30 мин)1. Учениците ги добиваат тестовите на увид и ги разгледуваат.2. Учениците со помош на решенијата ги согледуваат своите грешки.3. Учениците со помош на решенијата ги пишуваат вежбите точно во својата тетратка. 4. Откако ќе завршат учениците го зачувуваат во своето е портфолио за да ја проверам задачата и да дадам

повратна информација Завршен дел (5 мин.)

2. Учениците во парови разговараат колку се задоволни од постигањата на тестотМетоди на формативно оценување самооценување Согледувања на наставникот од реализацијата на наставната единица:

Page 23: Тематско процесно планирање VIII одд_тема бр 6 2011_12 Татјан

Основно училиште “Христо Узунов“ – ОхридНаставник: Татјана Пановска

Тематско процесно планирање VIII оддУчебна 2011/ 2012

Додаток 1: Само оценување чек листа

Да Не

1 Ги знам формите на неправилните глаголи

2 Ги знам прилозите за време кои се користат со present perfect

3 Можам да препознам past simple или present perfect vo re;enica

4 Знам соодветно да формирам реченици во Past Simple Present perfect

5 Знам да кажам што сакам повеќе

6 Знам да искажам што чувствувам јас или другите

Моја задача за понатаму е:

Page 24: Тематско процесно планирање VIII одд_тема бр 6 2011_12 Татјан

Основно училиште “Христо Узунов“ – ОхридНаставник: Татјана Пановска

Тематско процесно планирање VIII оддУчебна 2011/ 2012

Додаток 2: тест

TEST 2 VIII GRADE GROUP A__________________________________ ______________________

name points

I. Change the sentences using the words in brackets

1. My brother broke a glass an hour ago. (just) ______________________________________________________________

2. They sing at the concert every week. ( last week)______________________________________________________________3. Sam drank Coke last night. ( when Sara called him)______________________________________________________________4. My mother is cleaning the house now. ( every Sunday)______________________________________________________________5. They play football every day. ( now)______________________________________________________________

II. Put the verbs in Past Simple or Present Perfect

1. They __________________ (live) there since 1980.2. Jill ________________________ (just/ tell) us a joke.3. Where _____________ (be) you yesterday?4. Teresa ___________________ (never/see) an elephant.5. I ____________________ ( speak) with my teacher an hour ago.6. __________________________ (you/ ever/ hear) his new song?7. Tom _________________ ( take) Sara to dinner yesterday evening.8. _____________________ ( you/ go) to the concert last night?

III. Use adjective or adverb 1. What a _______________ ( slow/ slowly) journey we had yesterday.2. The girl’s _____________ (sweet/ sweetly) voice surprised us.3. She walks very ____________ (light/ lightly).4. Ann is a very___________ (good/ well) girl.

IV. Change the sentences using adverbs of manner

1. Mr. Black is a hard worker. _________________________________________________2. Ann is a quick learner. ____________________________________________________3. They are good dancers. ____________________________________________________4. My friend is a slow reader. __________________________________________________

Page 25: Тематско процесно планирање VIII одд_тема бр 6 2011_12 Татјан

Основно училиште “Христо Узунов“ – ОхридНаставник: Татјана Пановска

Тематско процесно планирање VIII оддУчебна 2011/ 2012

V. Change the nouns into adjectives and complete the sentences

jealousy, anger, fear, envy, pride

1. My mum is ___________ because I broke two glasses in the kitchen.2. She is rich and beautiful and lot of her friends are _________________.3. I can never go bungee jumping because I’m __________________ of heights.4. Ann’s parents were very ____________ when she became Miss Europe.5. My boss is very handsome so my boyfriend is very _______________.

VI. Complete the conversations. Use I’d prefer or I’d rather.

1. A: Would you like to learn French?B: No, ___________________ to learn Spanish.

2. A: Would you like a piece of cake?

B: No, thanks. ___________________ a sandwich.

3. A: Would you like to go camping?B: No, ___________________ stay in the hotel.

VII. Complete the list nouns adjectives

jealousy ____________________________ sadfear ____________________________ happy______________ confidentpride ______________________________ angryenvy ________________

VIII. Write the adverbs bad _______________ beautiful ___________________ sudden _______________

fast _______________ rude ________________ happy _______________hard _______________ dramatic __________________ good _______________early ______________

IX. Rearrange the words to make sentences1. finished/ yet./his exams/ He/ has not

___________________________________________2. your parents/ met/ Has/ yet?/ she

___________________________________________ 3. I/ a new school./ have/ started/ just

___________________________________________ 4. already/ terrible/We/ film./ seen/ have/that

___________________________________________ T

Page 26: Тематско процесно планирање VIII одд_тема бр 6 2011_12 Татјан

Основно училиште “Христо Узунов“ – ОхридНаставник: Татјана Пановска

Тематско процесно планирање VIII оддУчебна 2011/ 2012

Линкови

Glogster http://tatipan.edu.glogster.com/glog-8692-3454/

Wordchamp http://www.wordchamp.com/lingua2/Activity.do?itemID=135915180128523580&preview=true

Collaborize classroom http://collaborize.collaborizeclassroom.com/portal/portal/collaborize/site/window?publishUrl=howtoclassroom&actionEvent=homePage&action=2&fpg=1&dt=20110622191925