predmet – slovenský jazyk

15
1 SINTAKSA KROZ IGRU SYNTAX HROU TIP ŠKOLE – základná škola (osnovna škola) PREDMET slovenský jazyk (slovački jezik) RAZRED siedmy (sedmi) NASTAVNA TEMA Rozprávková krajina (Zemlja bajki) NASTAVNA JEDINICA - Syntax sklady (Sintaksa- sintagme) TRAJANJE 1 školská hodina (1 školski čas) VREME 45 minút (45 minuta) PRETHODNA NASTAVNA JEDINICA Opakovanie vetných členov (Ponavljanje rečeničnih članova) NAREDNA NASTAVNA JEDINICA Súvetie (Složena rečenica) TIP ČASA – spracovanie (obrada) OBLICI RADA individuálny – interaktívny (individualni interaktivni) METOD RADA demonstratívna (demonstrativna metoda) CILJEVI I ZADACI ČASA – spätosť nadobudnutých vedomostí s novými (povezivanje starog znanja sa novim znanjem) - zvládnutie nových pojmov z gramatiky (ovladavanje novim pojmovima iz gramatike) - aplikovanie nových poznatkov pomocou príkladov

Upload: vantruc

Post on 06-Feb-2017

231 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

1

SINTAKSA KROZ IGRU – SYNTAX HROU

TIP ŠKOLE – základná škola

(osnovna škola)

PREDMET – slovenský jazyk

(slovački jezik)

RAZRED – siedmy

(sedmi)

NASTAVNA TEMA – Rozprávková krajina

(Zemlja bajki)

NASTAVNA JEDINICA - Syntax – sklady

(Sintaksa- sintagme)

TRAJANJE – 1 školská hodina

(1 školski čas)

VREME – 45 minút

(45 minuta)

PRETHODNA NASTAVNA JEDINICA – Opakovanie vetných členov

(Ponavljanje rečeničnih članova)

NAREDNA NASTAVNA JEDINICA – Súvetie

(Složena rečenica)

TIP ČASA – spracovanie

(obrada)

OBLICI RADA – individuálny – interaktívny

(individualni – interaktivni)

METOD RADA – demonstratívna

(demonstrativna metoda)

CILJEVI I ZADACI ČASA – spätosť nadobudnutých vedomostí s novými

(povezivanje starog znanja sa novim znanjem)

- zvládnutie nových pojmov z gramatiky

(ovladavanje novim pojmovima iz gramatike)

- aplikovanie nových poznatkov pomocou príkladov

2

(primena stečenog znanja na novim primerima)

NASTAVNA SREDSTVA – počítače v digitálnej učebni, interaktívna tabuľa

(računari u digitalnom kabinetu, interaktivna tabla)

AKTIVNOST UČENIKA – aplikujú nadobudnuté vedomosti z gramatiky slovenského

jazyka, informatiky, porovnávajú, donášajú uzávery, hodnotia

(primenjuju stečena znanja iz gramatike slovačkog i srpskog

jezika, informatike, upoređuju, zaključuju, usvajaju nova znanja, vrše samoevaulaciju)

AKTIVNOST NASTAVNIKA – motivuje žiakov pre nové spôsoby práce, usmerňuje ich

počas práce, skúša učivo osvojené týmto spôsobom práce

(motiviše učenika za nov oblik rada, usmerava ga u radu,

proverava usvojenost stečenog znanja ovakvim oblikom rada)

KORELACIJA – so srbčinou a informatikou

(sa srpskim jezikom i informatikom)

REZULTATI ČASA – žiak získal vedomosti o skladoch

(učenik je usvojio znanja o sintagmi)

- žiak môže na príkladoch určiť druh skladu

(učenik ume da na novim primerima odredi vrstu sintagme)

- žiak môže používať nadobudnuté vedomosti v ďaľšom učive

(učenik ume da u novim situacijama koristi stečeno znanje)

WEB ALATI: - učiteľky a žiaci používajú Microsoft Office – Word i PowerPoint,

Wordpress pre uverejňovanie článkov na blogu, Facebook skupiny pre každú triedu

siedmeho ročníka – v skupinách interaktívne komunikujú, postavujú domáce úlohy a pod,

3

ďalej používajú SlideShare a Twitter kde je postavená úvodná prezentácia, Microsoft Paint

pre obrázky ako aj Microsoft Live.edu pre ostatné materiály)

(nastavnice i učenici koriste Microsoft Office – Word i PowerPoint, Wordpress za

objavljivanje članaka na blogu, Facebook grupe posebno za svako odeljenje sedmog

razreda – u njima vršimo interaktivnu komunikaciju sa učenicima, postavljamo domaće

zadatke i sl, onda Slideshare i Twitter za postavljanje uvodne prezentacije, Ms Paint za

postavljanje slika kao i Microsoft live.edu za ostale materijale)

LINKOVI:

Twitter: https://twitter.com/DarinaPadina/status/332147584028262402

Slideshare – Powerpoint prezentacija: http://www.slideshare.net/DarinaPadina/veta-20805199

SlideShare – blogovi učenika 7-1: http://www.slideshare.net/DarinaPadina/blogy-71

SlideShare – blogovi učenika 7-2: http://www.slideshare.net/DarinaPadina/blogy-72

Blog nastavnice informatike: http://vyukainformatiky.wordpress.com/

Facebook grupe 7-1 razreda: https://www.facebook.com/groups/222208324540730/

Facebook grupe 7-2 razreda https://www.facebook.com/groups/238424982906212/

Interaktivni test: http://www.oskole.sk/index.php?id_cat=36&id_test=1114

( autori ovog sajta su Ing. Jana Zárecká, Igor Vítek,Ing. Renáta Dvončová,Božena Horváthová, Mgr.

Hana Oreničová i ostali navedeni na stranici http://www.oskole.sk/?page=kontakt)

LITERATURA: Slovački jezik i kultura izražavanja – za 7.razred OŠ

4

PRIEBEH HODINY

(TOK ČASA)

1. ÚVODNÁ ČASŤ HODINY – 2 min

1. (UVODNI DEO ČASA) - 2 min

Na začiatku hodiny, učiteľ usmerňuje žiakov a vysvetľuje im, ako budú pracovať na

počítačoch. Motivuje ich tak, že na interaktívnej tabuli pomocou PowerPoint prezentácie si

opakujú nadobudnuté vedomosti o vetných členoch. Potom žiaci osvojujú nové vedomosti o

skladoch, upevňujú si vedomosti pomocou interaktívnych testov a precvičujú, na domácu

úlohu pomocou Wordpress blogu a Facebook skupiny si vedomosti fixujú.

Na početku časa nastavnik daje uputstvo učenicima o tome kako će raditi tokom časa. Nastavnik

motiviše učenike za novi oblik rada pomoću interaktivne table i PowerPoint prezentacije. Učenici

na taj način ponavljaju stečena znanja o rečeničnim članovima. Posle učenici stiču nova znanja o

sintagmama, uvežbavaju ih pomoću interaktivnog testa, za domaći zadatak dobijaju zadatak da na

Wordpress blogu i u Facebook grupi istaknu svoja rešenja zadatka.

2. MOTIVÁCIA - asi 10 minút

2. (MOTIVACIJA) – oko 10 min

Žiaci odpovedajú na otázky učiteľa pomocou PowerPoint prezentácie a vetných členoch.

Učenici odgovaraju na pitanja nastavnika uz pomoć PowerPoint prezentacije.

Prezentáciu urobili žiaci.

Prezentaciju su napravili učenici.

Príloha č.1 – prezentácia: veta.ppt

Uvodna prezentacija

Prilog br.1 – prezentacija: veta.ppt

5

Osobitný dôraz dať na označenie vetných členov číslami a písmenami (značky, ktoré

prispievajú rýchlejšiemu určovaniu vetných členov vo vete).

Poseban značaj ima označavanje brojevima i slovima (šifre, koje se upotrebljavaju za

označavanje rečeničnih članova). To doprinosi bržem određivanju rečeničnih članova u rečenici.

6

Príklad: Primer:

prísudok slovesný – 1s predikat glagolski – 1s

prísudok menný(neslovesný) – 1m predikat imenski – 1m

podmet vyjadrený – 2v subjekat iskazani - 2v

podmet nevyjadrený – 2n subjekat neiskazani - 2n

predmet priamy – 3pA objekat pravi – 3pA

predmet nepriamy – 3n objekat nepravi – 3n

príslovkové určenie miesta – 4m priloška odredba za mesto - 4m

času – 4č priloška odredba za vreme - 4č

spôsobu – 4s priloška odredba za način - 4s

príčiny – 4p priloška odredba za uzrok - 4p

prívlastok zhodný – 5z atribut kongruentni - 5z

prívlastok nezhodný – 5n atribut nekongruentni - 5n

Po zopakovaní vetných členov žiaci určujú vetné členy vo vete, ktorú si zapisujú do Word

Documentu.

Posle ponavljanje rečeničnih članova, učenici određuju rečenične članove u rečenici. Rečenicu

pišu u Word Document.

Príklad vety, ktorú dáva učiteľ:

Primer rečenice, koju zadaje nastavnik:

V rozkvitnutej záhrade sa hrali deti.

U procvetaloj bašti se igraju deca.

Odpoveď žiakov na danú vetu:

Odgovor učenika na zadatu rečenicu:

5z + 4m + 1s + 2v

7

3. HLAVNÁ ČASŤ HODINY – EXPOZÍCIA - asi 25 min

3. GLAVNI DEO ČASA – EKSPOZICIJA – oko 25 min

V tejto časti žiaci dostanú rozličné obrázky na obrazovke monitora počítača a majú najprv

pospájať po dva a potom z nich vytvoriť vety.

Učenici imaju na monitoru različite slike koje treba prvo da spoje a posle da napišu rečenice.

8

Príklad: žiaci + škola

peniaze + ruža

delfín + more

Primer: učenici + škola

novac + ruža

delfin + more

Vety: Žiaci chodia do školy.

Milan kúpil červenú ružu za sto dinárov.

Delfín pláva v mori.

Rečenice: Učenici pohađaju školu.

Milan je kupio crvenu ružu za sto dinara.

Delfin pliva u moru.

Slová sa vo vete spájajú do dvojíc, ktoré nazývame s k l a d y. Slová sa spájajú na základe

významu.

Sintagma je skup dve ili više reči objedinjene u jednu celinu na osnovu značeenja ili funkcije u

rečenici.

Podľa vzťahov medzi slovami v sklade rozlišujeme:

Na osnovu značenja ili funkcije razlikujemo sledeće sintagme:

prisudzovací sklad,

určovací sklad,

priraďovací sklad.

Prisudzovací sklad:

Prisudzovací sklad spája základné vetné členy - podmet a prísudok.

Ova sintagma spaja subjekat i predikat

9

Príklady prisudzovacieho skladu: Primeri:

slnko svieti 2v =1s sunce sija

otec odišiel 2v =1s otac je otišao

vtáky odleteli 2v =1s ptice su odletele

drevo zhorelo 2v =1s drvo je izgorelo

mesiac žiaril 2v =1s mesec je sijao

Grafické znázornenie prisudzovacieho skladu:

Grafički prikaz sintagme

Určovací sklad:

Určovací sklad spája nadradený vetný člen a podradený vetný člen.

Ova sintagma spaja glavni i zavisni član

Príklady určovacieho skladu: Primeri

varí obed 1s – 3p kuva ručak

upratuje izbu 1s – 3p sprema sobu

polámané konáre 5z – 2v slomljene grane

stratené roky 5z- 2v izgubljene godine

varí vynikajúco 1s – 4s kuva izvrsno

10

Grafické znázornenie určovacieho skladu:

Grafički prikaz sintagme

Priraďovací sklad:

Priraďovací sklad spája rovnocenné vetné členy.

Rovnocenné vetné členy tvoria viacnásobný vetný člen.

Ova sintagma spaja dva ista rečenična člana

Príklady priraďovacieho skladu: Primeri

ryža a mäso 2v + 2v pirinač i meso

matku a otca 3p + 3p majku i oca

noviny a časopisy 3p + 3p novine i časopisi

kyslý a zdravý 5z +5z kiseo i zdrav

najmenšia a najkratšia 5z +5z najmanja i najkraća

Grafické znázornenie priraďovacieho skladu:

Grafički prikaz sintagme

11

V slovenčine máme tri sklady: prisudzovací, určovací a priraďovací. V srbčine máme:

imeničku, pridevsku, prilošku, glagolsku.

imenička (Maja mi je poklonila malu drvenu kutiju)

pridevska (Pre mojim očima je neobično lep prizor)

priloška (Stigli su kući veoma brzo)

glagolska sintagma.(Zaspao je gledajući film)

U slovačkom jeziku razlikujemo tri sintagme: prisudzovaciu (subjekat i predikat), určovaciu

(glavni i zavisni član) i priraďovaciu (dva ista rečenična člana).

NAPOMENA: U tome je razlika između slovačkog i srpskog jezika.

U slovačkom jeziku upotrebljava se i grafički prikaz sintagmi. Znak = označava tzv

„prisudzovaci sklad“, znak – označava „určovaci sklad“, i znak + označava „priradovaci

sklad“.

Žiaci si na internete vyhľadajú http://www.oskole.sk/index.php?id_cat=36&id_test=1114

Učenici otvore sajt http://www.oskole.sk/index.php?id_cat=36&id_test=1114

Vypracujú interaktívny test zameraný na precvičovanie vetných členov a skladov. Dostanú

spätnú informáciu, ako vyriešili test a percento úspešnosti.

Rešavaju interaktivni test o rečeničnim članovima i sintagmama. Dobijaju povratnu informaciju

kako su rešili test i procenat uspešnosti.

12

Test:

Jednoduchá veta má:

dva prisudzovacie sklady a dva vetné

základy

jeden prisudzovací sklad alebo jeden

vetný základ

žiadny prisudzovací sklad, ani vetný

základ

viac prisudzovacích skladov a vetných

základov

Základom jednočlennej vety je:

podmet

podmet a prísudok

podmet a predmet

vetný základ

Medzi podmetom a prísudkom je sklad:

prisudzovací

určovací

žiadny

priraďovací

Ktorá z možností je jednoduchá veta?

Vodič, ktorý zavinil nehodu, ušiel.

Obraz namaľoval neznámy autor.

Prišiel a my sme začali cvičiť.

Chceš alebo nechceš?

Určovací sklad je medzi vetnými členmi:

mravce a slimáky

otec opravuje

zázračnou lampou

počúvam a smejem sa

Ktorá z možností je dvojčlenná veta?

Mlčala som.

Zasa sneží.

Nechcelo sa mi.

Mrzlo.

Medzi hlavné vetné členy patrí:

podmet a predmet

podmet a prísudok

prísudok a prívlastok

prísudok a príslovkové určenie

Vetný základ sa nachádza vo vete:

Ja idem zamrznúť.

Zmrznutý podišiel k piecke.

Jazero bolo zamrznuté.

Ráno mrzlo.

Medzi rozvíjacie vetné členy nepatrí:

predmet

prístavok

prísudok

prívlastok

V ktorej vete sa nachádza rozvitý vetný

člen?

Budík vyzváňal.

Cesta bola šmykľavá.

Musím ísť a poobzerať sa.

Naša kuchárka výborne varí.

13

4. ZÁVEREČNÁ ČASŤ HODINY - EVALUÁCIA - asi 8 minút

4. ZAVRŠNI DEO ČASA - EVALUACIJA – oko 8 min

Zopakujú si sklady pomocou otázok:

1.Čo je to sklad?

2.Aké sklady máme v slovenčine?

3.Ktorý sklad tvoria podmet a prísudok?

4.Ktorý sklad tvoria nadradený

a podradený vetný člen?

5.Ktorý sklad tvoria dva rovnaké vetné

členy?

Učenici ponovljaju stečena znanja uz

pomoć sledećih pitanja:

1.Šta je to sintagma?

2.Nabroj vrste sintagmi u slovačkom jeziku.

3.Kako se zove sintagma koju obrazuju

subjekat i predikat?

4. Kako se zove sintagma koja se sastoji od

glavnog i zavisnog člana?

5. Kako se zove sintagma sačinjena od dva

ista rečenična člana?

Učiteľ dá domácu úlohu - na Twitteri, Wordpress blogu a Facebook skupine

Nastavnik zadaje domaći zadatak na Twitteru, Wordpress blogu i u Facebook grupama:

a) dokonči rozprávku

a) napiši nastavak priče (upotrebi fantaziju)

V malom mestečku blízko rieky Dunaj žil chlapec, ktorého všetci volali Janko. Už od

malička sa len na kráľov hrával. Aj sa mu sem-tam preto smiali, a keďže nepochádzal z

nijakej kráľovskej ani cisárskej rodiny. Jeho dobrý priateľ Ivan mu radil, nech sa dá na

šport. Tam sa mu to ľahšie splní a môže sa stať kráľom strelcov...

U malom gradiću, u blizini reke Dunav, živeo je dečak, koji se zvao Janko. Od malena se igrao

kralja. Svi su se smejali jer nije bio ni iz kraljevske, ni iz carske porodice. Njegov dobar prijatelj

Ivan savetovao ga da se bavi nekim sportom. Tako će brže ostvariti san i postati kralj strelaca...

b) vyplň tabuľku

b) popuni tabelu

Prisudzovací sklad Určovací sklad Priraďovací sklad

žil chlapec (živeo je dečak) blízko rieky (blizu reke) kráľovskej ani cisárskej (ni

kraljevske, ni carske)

14

c) rozprávku postav na Wordpress blog

c) priču postavi na svoj Wordpress blog

http://vyukainformatiky.wordpress.com/2013/05/08/uloha-zo-slovenciny-pre-ziakov-7-

rocnika-zadatak-za-ucenike-7-razreda-iz-predmeta-slovacki-jezik/

d) informuj nás o práci na Facebook skupine:

d) informiši nas o svom radu na Facebook grupi:

15

pre 7-1 triedu: https://www.facebook.com/groups/222208324540730/

pre 7-2 triedu: https://www.facebook.com/groups/238424982906212/